zamknij

Wiadomości

Tragiczna sytuacja w lasach. Ściółka jest sucha jak papier

2019-07-01, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

- Sytuacja jest dramatyczna – nie owijają w bawełnę Lasy Państwowe. W całej Polsce obowiązuje najwyższy poziom zagrożenia pożarowego. Ściółka leśna jest sucha jak papier gazetowy. Wystarczy tylko iskra, by rozpętać piekło.

Reklama

- Sytuacja jest dramatyczna, służby ochrony przeciwpożarowej postawione są w najwyższej gotowości. Po raz pierwszy w tym roku cała Polska pokryta jest czerwonym kolorem oznaczającym 3- najwyższy poziom zagrożenia pożarowego – informują Lasy Państwowe.

Ściółka leśna na znacznej powierzchni kraju ma wilgotność poniżej 10 procent, czyli tyle, co papier gazetowy. Podobnie jest na terenach należących do Nadleśnictwa Rybnik. - Od dawien dawna nie padał u nas deszcz. Nawet burze ominęły Nadleśnictwo. Przez cały czerwiec nie spadła nawet kropla wody. Dlatego zagrożenie pożarowe jest bardzo wysokie. Wilgotność ściółki znajduje się na poziomie 10-15%. Możemy to porównać do suchej kartki papieru – mówi nam Nadleśniczy Janusz Foltys.

Pracownicy Nadleśnictwa Rybnik prowadzą nieustannie dyżury pożarowe. - Cała służba jest w to zaangażowana. Obsadziliśmy wieże przeciwpożarowe, a samoloty na lotnisku w Gotartowicach stoją zatankowane i gotowe do wylotu. Całe szczęście póki co nie mieliśmy pożaru, który stanowiłby poważne zagrożenie dla lasów – dodaje.

Żartów nie ma, ale na razie Nadleśnictwo nie zdecydowało się na wprowadzenie zakazu wstępu do lasów. - Tak by było, gdyby przez 3-5 dni wilgotność ściółki spadła poniżej 10%. Co nie zmienia faktu, że sytuacja jest trudna. Roślinność jest zielona, ale wygląda tak jak w sierpniu. Boimy się, co będzie za miesiąc – słyszymy od naszego rozmówcy.

Nadleśnictwo Rybnik apeluje do wszystkich, by zachowali ostrożność. - Nie wyrzucajmy papierosów w lesie, nie wjeżdżajmy do niego pojazdami silnikowymi. Wyobraźmy sobie, że zamiast roślinności, chodzimy po suchych kartkach papieru – dodaje Janusz Foltys.

Oceń publikację: + 1 + 26 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~Arkadiusz Dudek 2019-07-01 13:10:12

  W czerwcu padał deszcz.....

  14 15
 • ~bartezz 2019-07-01 13:36:18

  "Przez cały czerwiec nie spadła nawet kropla wody"??? 13 czerwca burza, ulewa i gradobicie w Rybniku!!! Co nie zmienia faktu, że jest bardzo sucho przez te afrykańskie upały.

  26 8
 • ~Jan R. 2019-07-01 14:01:00

  Całe szczęście, że sporo lasów zdążyli już wyciąć na sfinansowanie obietnic wyborczych.

  34 19
 • ~Arteks 2019-07-01 19:22:54

  @bartezz - tak trudno zrozumieć, że opady które miały miejsce w czerwcu mogły mieć charakter punktowy? Mogły być miejsca w okolicy gdzie nie padało w ogóle.

  13 11
 • ~Lahcim 2019-07-01 19:35:47

  ~bartezz ulewne deszcze padają z taką intensywnością, że ziemia nie nadąża z nasiąkaniem i nawilżona zostaje jedynie warstwa przypowierzchniowa, która później szybko wyparowuje wode. Znaczna jej ilość spływa po powierzchni.

  14 7
 • ~bartezz 2019-07-01 20:40:24

  Arteks - przy takiej ulewie i gradobiciu 13 czerwca, jaka miała miejsce, że zalane zostały ulice, pola łąki i piwnice nie ma uja we wsi żeby deszcz padał punktowo w okolicy Rybnika!!!

  6 10
 • ~Haldir 2019-07-02 17:16:04

  ~bartezz. Dokładnie jest "uj" we wsi. Komórka rozbudowała się nad Rybnikiem i tam wygenerowała opad gradu i deszczu. Dane archiwalne dostępne są chociażby na radar-opadow.

  0 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 290