zamknij

Wiadomości

Tragedia w WORD Rybnik: śledczy chcą sprawdzić przebieg szkolenia kobiety

2019-06-27, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Nadal nie udało się przesłuchać 68-letniej kobiety, która śmiertelnie potrąciła 35-letniego egzaminatora w WORD Rybnik. Jest w szoku. Tymczasem Prokuratura Rejonowa w Rybniku nie zwleka i gromadzi kolejne materiały w sprawie tej tragedii. Śledczy chcą dowiedzieć się, jak przebiegało szkolenie 68-latki.

Reklama

Jak mówi nam Barbara Drewniok - Zastępca Prokuratora Rejonowego w Rybniku, na potrzeby śledztwa zostały zabezpieczone nagrania z monitoringu. Kamery znajdowały się zarówno w samochodzie, jak i na terenie ośrodka. - To będzie kluczowy dowód w sprawie, pozwoli na precyzyjne odtworzenie przyczyny zdarzenia – mówi.

Nagranie widział już prokurator prowadzący, ale śledczy nie zdradzają, co zarejestrowały dokładnie kamery. - Mogę powiedzieć jedynie, że w pewnym momencie samochód, którym kierowała kobieta wyjechał poza tor. Tam doszło do uderzenia egzaminatora, który wysiadał z innego pojazdu egzaminacyjnego – dodaje Barbara Drewniok. - Czy 35-latek chciał zatrzymać kobietę? - dopytujemy. - Nie można tego jednoznacznie stwierdzić, to były ułamki sekundy – dowiadujemy się.

Drugim kluczowym elementem w śledztwie będą zeznania świadków. Właśnie trwają przesłuchania. Prokuratura zleciła też ekspertyzę stanu technicznego pojazdu, którym poruszała się 68-latka. - Wykluczy ona ewentualną awarię samochodu – wyjaśnia Barbara Drewniok.

Śledczy chcą też poznać przebieg szkolenia kobiety. - Prokuratura zleci policji, by ta uzyskała dokumentację z przebiegu egzaminu i szkolenia – jak przebiegało, czy kobieta przeszła obowiązkowe jazdy. Dlatego jako świadków chcemy też przesłuchać jej instruktora oraz egzaminatora – słyszymy.

Postępowanie toczy się w sprawie, to oznacza, że prokuratura nie przestawiła nikomu zarzutów. Jeżeli biegły stwierdzi, że samochód był sprawny, 68-latka prawdopodobnie usłyszy zarzut z artykułu 177 § 2 – spowodowanie wypadku w ruchu lądowym, którego następstwem jest śmierć innej osoby. Może jej więc grozić od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. - Wszystko wymaga rozważnego przeanalizowania, ponieważ okoliczności zdarzenia są nietypowe. Jeżeli prokurator zdecyduje o przedstawieniu zarzutu kobiecie, zostanie wezwana od prokuratury – dodaje Barbara Drewniok.

----

Przypomnijmy, w miniony poniedziałek w ośrodku WORD Rybnik doszło do tragedii. 68-letnia kobieta podczas egzaminu na placu manewrowym potrąciła egzaminatora. 35-letni mężczyzna zmarł na miejscu >>Śmiertelne potrącenie w WORD Rybnik. Nie żyje egzaminator<<

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 40 - 1 - 6

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~ 2019-06-27 13:48:22

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  8 31
 • ~ 2019-06-27 13:55:08

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  6 24
 • ~qwer 2019-06-27 14:01:13

  ,,doszło do uderzenia egzaminatora, który wysiadał z innego pojazdu egzaminacyjnego – dodaje Barbara Drewniok,,
  Mam pytanie czy tym innym pojazdem egzaminacyjnym był ten Mercedes z ,paną, w przednim kole? Już widać że coś jest nie tak i starają się kobietę zrobić winną. Tak jak ktoś napisał panuje tam pewien ,układ, a winnym może być tylko lekarz, instruktor i egzaminator.

  44 70
 • ~sympatykrybnika 2019-06-27 14:16:54

  Teraz każdy instruktor, egzaminator zgodnie z wczorajszym wyrokiem TK będzie mógł odmówić szkolenia, czy też przeprowadzenia egzaminu „starej baby” jak ~Kamil78 w tym już słusznie usuniętym wpisie nazwał tą Panią, gdyż jak mówi wyrok TK: „karanie za umyślną, bez uzasadnionej przyczyny odmowę świadczenia usług jest niekonstytucyjny”.

  19 29
 • ~qwer 2019-06-27 14:28:28

  1. Lekarz wystawił zaświadczenie o zdolności.
  2. Została przyjęta na kurs.
  3. Zaliczyła egzamin teoretyczny i odbyła jazdy.
  4. Została zakwalifikowana do egzaminu praktycznego.
  5. Zdawała egzamin pod okiem profesjonalistów.
  Nie rozumiem dlaczego ta kobieta miała by być winną?

 • ~Anna Ryż 2019-06-27 15:05:20

  Co niektórzy 68 letnią kobietę, dla której to na pewno jest dramat nazywają "starą ...". Tym wszystkim, którzy posługują się takimi określeniami przypominam, że też kiedyś będą starszymi, jeżeli tego wieku dożyją. Chcę dodać, że mój ojciec ma 89 lat, 2 razy w "karierze" kierowcy został ukarany mandatem, jest czynnym kierowcą od 1960 roku do teraz i niejeden tzw. 20 letni "mistrz kierownicy" mógłby sporo od niego się nauczyć. Trochę pokory życzę wszystkim kierowcom.

 • ~Adam Nowak 2019-06-27 20:38:03

  gdyby egzaminator miał obowiązek jazdy na placu manewrowym w wewnątrz pojazdu tej tragedi by nie było. takich przypadków że osobie egzaminowanej moze pod wpływem stresu pomyliły się pedały hamulca i gazu było bardzo dużo , wystarczy przejrzeć sobie filmiki na you tube. Tylko w Polsce musi dojść do wypadku śmiertelnego aby zmieniono przepisy. Moim zdaniem ta starsza pani jest sprawcą tego wypadku ale winni są ci którzy wiedzieli o takich sytuacjach na placach manewrowych i nic nie zrobili.

  45 6
 • ~arkussinus 2019-06-28 07:08:18

  ~qwer 2019-06-27 14:28:28

  1. Lekarz wystawił zaświadczenie o zdolności.
  2. Został(a) przyjęta na kurs.
  3. Zaliczył(a) egzamin teoretyczny i odbyła jazdy.
  4. Został(a) zakwalifikowana do egzaminu praktycznego.
  5. Zdawał(a) egzamin pod okiem profesjonalistów.
  6. Zdał(a) egzamin,
  7. Odebrał prawo jazdy,
  qwer idąc twoim "tokiem rozumowania "nie rozumiem" jak każdy sprawca kolizji/wypadku może być winnym jego spowodowania???

  13 6
 • ~qwer 2019-06-28 21:37:20

  arkussinus wymieniłeś punkt 6 i 7 a to już zmienia wszystko.
  Idąc Twoim tokiem rozumowania to ta kobieta nie powinna wsiąść i prowadzić tego pojazdu ponieważ nie posiadała uprawnień i nikt za nią nie odpowiada.

  5 3
 • ~leokadia 2019-06-29 08:35:44

  Katastrofa w ruchu lądowym?Przypominam że egzamin na prawo jazdy zdaje zestresowana osoba bez uprawnień do prowadzenia pojazdu egzaminator musi zachować szczególną ostrożność i ustawić się tak by nie zostać przejechanym....w każdej pracy obowiązują przepisy BHP

  15 4
 • ~Azaia 2019-06-29 20:12:52

  @leokadio, stres nie jest tutaj żadnym wytłumaczeniem, bo po pierwsze jeśli ktoś ewidentnie nie radzi sobie w sytuacjach stresowych, to już powinien poważnie zastanowić się czy poradzi sobie na drodze, która przecież generuje ich mnóstwo, a po drugie nawet jeśli pomyli się hamulec z gazem, to prawidłową reakcją powinno być przynajmniej natychmiastowe zdjęcie nogi z gazu, o jakimś sprzęgle i hamulcu nie wspominając.

  6 8
 • ~arkussinus 2019-06-29 20:53:19

  qwer jednakże: " Kierującym, zgodnie z art. 87 ustawy – Prawo o ruchu drogowym, może być zarówno osoba odbywająca naukę jazdy pod nadzorem instruktora, jak i zdająca egzamin państwowy pod nadzorem egzaminatora. Osoba taka może więc ponosić odpowiedzialność z art. 86 kodeksu wykroczeń. Przewiduje on karę grzywny dla osoby, która nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Osoba przygotowująca się do egzaminu na prawo jazdy może odpowiadać też z art. 177 kodeksu karnego za spowodowanie wypadku, w którym inna osoba odnosi obrażenia – mówi [...], prawnik z kancelarii [,,,]

  3 0
 • ~hub381 2019-07-01 10:03:30

  Jak tak czytam co pisze prawnik"arkussinus",to dostaję tzw."częsiawy",co wówi polskie prawo w art.86 i 177 KK.
  Abra Cadabra !
  Szkoda słów a najlepszy dowód to kraksa z panią premier pod Oświęcimiem-polska rzeczywistość a sprawa po prawie 2 latach jeszcze nie wyjaśniona `

  3 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował 10 maja w wyborach prezydenckich?
Oddanych głosów: 12550