zamknij

Wiadomości

Towarzystwo Budownictwa Społecznego ma prezesa. Kim jest Olgierd Zaraś?

2021-02-16, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Nowo powstała spółka miejska – Towarzystwo Budownictwa Społecznego – ma już prezesa. W trybie pozakonkursowym prezydent Rybnika powołał na to stanowisko Olgierda Zarasia. Zaraś w minionych latach zarządzał Zakładami Techniki Komunalnej w Żorach, które w tym mieście budowały mieszkania komunalne. 

Reklama

Jeszcze nie tak dawno pisaliśmy o tym, że w Rybniku ma powstać nowa spółka miejska. Zastanawialiśmy się, czy TBS to dobre rozwiązanie, biorąc pod uwagę sytuację finansową Rybnika. Magistrat przytoczył jednak wiele argumentów za pojawieniem się Towarzystwa, które najogólniej pisząc – ma zająć się budową mieszkań na wynajem, o umiarkowanych czynszach, przeznaczonych dla rodzin, których nie stać na budowę lub kupno własnego mieszkania. Obszerny artykuł na ten temat znajdziecie >>W budżecie Rybnika brakuje pieniędzy, ale miasto tworzy nową spółkę. Dlaczego?<<

Jeszcze w październiku 2020 roku Rada Miasta Rybnika wyraziła wolę utworzenia nowej spółki, a już dziś wiemy, kto został jej prezesem. Jest nim Olgierd Zaraś, został wyłoniony na to stanowisko w trybie pozakonkursowym. Dlaczego?

- Zgodnie z zarządzeniem powołanie na stanowisko członka Zarządu Spółki, bez przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego, może mieć miejsce m.in. w przypadku, gdy propozycję na członka Zarządu Spółki składa Prezydent, a kandydatura zostanie pozytywnie oceniona przez Radę nadzorczą. Przy dokonywaniu wyboru Prezesa Towarzystwa Budownictwa Społecznego skorzystano z takiej możliwości – wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzecznik Urzędu Miasta w Rybniku.

Olgierd Zaraś został powołany na funkcję prezesa Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Twój Dom” Sp. z o.o (taka jest pełna nazwa tej spółki) dokładnie 21 stycznia 2021 roku.

Szef TBS urodził się 12 października 1974 r. w Rybniku. Ukończył studia na Akademii Ekonomicznej w Krakowie, na kierunkach: Analiza rynków finansowych i doradztwo inwestycyjne oraz: Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze i Polityczne; specjalność: Handel Zagraniczny.

Jak dowiadujemy się w rybnickim magistracie, Olgierd Zaraś posiada doświadczenie zawodowe w zakresie ekonomii, analizy finansowej, działalności deweloperskiej, zarządzania spółkami prawa handlowego, transferu aktywów czy budowania struktur holdingowych. Pełnił funkcje kierownicze w organach różnych podmiotów jako członek zarządu, prezes zarządu, dyrektor finansowy, dyrektor ds. ekonomiczno-administracyjnych, specjalista ds. controllingu.

Olgierd Zaraś pracowal m.in. na stanowiskach menadżerskich w rybnickich spółkach Utex i Erbud.

Przez ostatnie lata pełnił także funkcję Prezesa Zakładów Techniki Komunalnej Sp. z o.o. w Żorach.

Warto zaznaczyć, że to za czasów prezesury Olgierda Zarasia w Zakładach Techniki Komunalnej w Żorach, w mieście tym wybuchł głośny protest firm podwykonawczych. Podwykonawcy żądali od ZTK zapłaty za wykonane prace, po zejściu z budowy głównego wykonawcy - spółki Erbud. ZTK zarządzane przez prezesa Zarasia przegrało też proces z jednym z podwykonawców mieszkań komunalnych - firmą Eltak.

Jaką wizję co do zarządzania spółką ma prezes? Do tego tematu będziemy wracać.

Oceń publikację: + 1 + 10 - 1 - 83

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (21):
 • ~Lateks 2021-02-16 10:11:00

  Nie chciałbym pisać komentarza żeby był on hejtem. Ale mam wiele pytań.
  Jakie cele postawiła RM, prezydent przed radą nadzorczą i p. Prezesem?
  Ile będzie to kosztowało UM ile zarabiają członkowie rady nadzorczej?
  Jak wygląda oświadczenie majątkowe członków rady i p. Prezesa?
  Najdziwniejsze jest że redakcja olewa to co pisze.
  Taka ciekawostka
  https://www.rybnik.com.pl/wywiady,zielono-czarny-row,wyw4-359.html

  94 2
 • ~Piotr Czaja 2021-02-16 10:11:01

  Kim jest Olgierd Zaraś dla Prezydenta Miasta, że został wybrany na to stanowisko bez rozpisania konkursu?

  123 4
 • ~Lokalny 2021-02-16 10:42:35

  Tak się wyciąga kasę z budżetu miasta i zamydla obraz finansów. Na poziomie państwa robi to PiS, na poziomie miasta robi to PO. Do tego biorą jakiegoś prezesa bez konkursu, ale na pewno zaufanego. Będą teraz przekazywać tam nieruchomości miasta po zaniżonych cenach, budować mieszkania dla ubogich, w cenach dwa razy wyższych niż rynkowa, tak jak kamienica na Chrobrego. Jak się za coś urzędnicy biorą to zawsze tak jest. Ale kasy na dopłaty do wymiany pieców i przyłącza dla mieszkańców nie ma, na sport dzieci i młodzieży także. Niech sobie czytelnicy zadadzą pytanie czy ci panowie dbają o mieszkańców czy o swoje posady.

  114 5
 • ~Arteks 2021-02-16 11:06:36

  Będziemy go oceniać po jego dokonaniach. Wydaje mi się, że niechętne wypowiedzi odnośnie budowy mieszkań wynikają chyba z jakiegoś niezrozumienia idei TBS lub lekkiej zawiści. @lokalny - przyłączanie do sieci ma sens tylko w sytuacji kiedy budynek nie jest rozpadającym się nieocieplonym slamsem. W naszym regionie przyzwyczailiśmy się do tego, że póki chałupa stoi to można w niej mieszkać nieważne jak bardzo posunęła się w czasie. Jest XXI wiek - trzeba wreszcie jakichś odważniejszych decyzji budowlanych. TBS to nie jest budownictwo dla ubogich - dla ubogich są mieszkania socjalne i komunalne. TBS to odpowiednik dawnych spółdzielni mieszkaniowych. W Gliwicach gdzie TBS powołano w 1999 wybudowano przez 20 lat aż 1700 mieszkań. Pozytywnym skutkiem ubocznym tych inwestycji było pozbycie się brzydkich luk w zabudowie czy jakichś łąk w centrum miasta (np. naprzeciw katedry). Nikt tam nie żałuje środków wydanych na prezesa czy zarządu bo dla miasta taki proces okazał się pożyteczny. I dla nas też będzie tym bardziej, że jest u nas sporo terenów na których takie budynki TBS mogą powstać.

  27 64
 • ~Lateks 2021-02-16 11:51:25

  fachowiec:
  "Olgierd Zaraś pracowal m.in. na stanowiskach menadżerskich w rybnickich spółkach Utex i Erbud.

  Przez ostatnie lata pełnił także funkcję Prezesa Zakładów Techniki Komunalnej Sp. z o.o. w Żorach.

  Warto zaznaczyć, że to za czasów prezesury Olgierda Zarasia w Zakładach Techniki Komunalnej w Żorach, w mieście tym wybuchł głośny protest firm podwykonawczych. Podwykonawcy żądali od ZTK zapłaty za wykonane prace, po zejściu z budowy głównego wykonawcy - spółki Erbud. ZTK zarządzane przez prezesa Zarasia przegrało też proces z jednym z podwykonawców mieszkań komunalnych - firmą Eltak. "

  78 1
 • ~Wojciech Mur 2021-02-16 12:12:52

  Ten człowiek już brał udział budowie bloków w Żorach. jak się okazało już na etapie przetargu komisja przetargowa ukryła przed oferentami bardzo ważne dokumenty. Wygląda na to że i w Rybniku ręka będzie rękę myła. znów się przeprowadzi żeby mieszkać w Rybniku i robić zakupy wśród mieszkańców Rybnika. ZTK za jego prezesowania uwaliło kilkanaście firm na milionowe kwoty. "Żorska Afera Mieszkaniowa" na fabebooku ładnie to opisuje i pokazuje dokumenty sądowe

  91 3
 • ~MaciekN 2021-02-16 12:25:10

  Czyli wzorem Żor teraz u Nas będzie Rybnicka Afera Mieszkaniowa. Czy tych ludzi nikt nie sprawdza zanim ich wybierze na stanowiska? A może to jest działanie celowe?

  86 2
 • ~goliat 2021-02-16 12:34:34

  Poparł go Koper, kolejny .......... w tym UM.
  Niech w końcu ktoś to roz.........i

  81 3
 • ~Septimus 2021-02-16 13:29:32

  Ja myślę że liczą się efekty. Z tego co czytam w necie to gość wybudował w Żorach w ciągu 4 lat 398 mieszkań za około 100 baniek czyli po około 250 tyś za sztukę. To oznacza taniej niż wartość rynkowa więc ja nie mam zastrzeżeń. Mówiąc szczerze podoba mi się też że ewidentnie nie było "dogadywania się" z wykonawcami tylko egzekwowanie umów. A co z tego wyjdzie to się za 4 lata dowiemy. Samo projektowanie i zrobienie pozwoleń na budowę trwa półtora roku.

  14 40
 • ~Dador 2021-02-16 15:57:35

  Z budowy osiedla w Żorach najpierw wyleciał Eltak, następnie z budowy zszedł Erbud, a dokończył wszystko rybnicki Inżbud. Ciekawe też to, że w międzyczasie pan Zaraś i Gawenda zaczęli budowy prywatnych domów. Ile kasy tam wzięto na przewał, wiedzą pewnie tylko nieliczni. O panu Zaraś można powiedzieć tyle, że na pewno ma szerokie kontakty w okręgu ROW. Krzywda takiemu się nie stanie.

  53 0
 • ~rybol9999 2021-02-16 16:36:48

  HE, HE, OLGIERD, KIEDYŚ PRZYWÓDCA RYBNICKICH KIBICÓW ŻUŻLOWYCH. YNO ROW!

  18 6
 • ~MaciekN 2021-02-16 16:57:15

  No to polecam: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=3758899550894574&id=100003236980561

  W sprawie Firmy Eltak.

  19 1
 • ~tf2 2021-02-16 17:08:42

  "bez przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego", w tym UM to chyba nie ma i tak wielkiej różnicy czy z, czy bez.

  41 3
 • ~Jacek1410 2021-02-16 18:24:24

  Już numer z TBSami znamy, w 1998 r,. też była kasa do podziału na kilka osób: https://bip.um.rybnik.eu/Default.aspx?Page=247&Id=920 . Powtórka jest prezes , nie ma nic więcej. Po zatrudnieniu bez konkursu prezesa, zakładam że reszta pracowników TBS też będzie zatrudniona po znajomości.

  27 4
 • ~HAN 2021-02-16 19:04:04

  Obawiam sie ze TBS do wyborow prezydenckich nie bedzie mialo nawet planow nowych blokow. Oczywiscie pracownicy tam zatrudnieni beda co miesiac dostawac wyplaty. Gdyby bylo inaczej juz by byly ogolne plany i miejsca gdzie beda budowac. To bedzie tak samojak z poludniowa obwodnica jak to Kuczera sie chwalil ze po wybudowaniu zaraz pojawia sie inwestorzy w Rybniku bo przeciez przy drodze sa tereny inwestycyjne. I co mamy? Ano nic, nawet nie pokazali tych mitycznych terenow inwestycyjnych, chociaz pochwalili by sie ile to tych inwestorow czeka w kolejce. Kuczera to drugi Fudali, jego nie obchodza nowe miejsca pracy nowe mieszkania. Jeden budowal ronda drugi buduje sciezki rowerowe czyli jak wiadomo to co mieszkanca jest najbardziej do zycia potrzebne. Praca, mieszkanie ee tam. Jaka jest pozycja Rybnika bardzo dobrze widac w planach A4bis, autostrada przebiegajaca przez Rybnik nie ma tu wezla drogowego. NIe znam drugiego tak beznadziejnie rzadzonego miasta

  26 7
 • ~Arteks 2021-02-16 19:28:35

  @han - plany A4bis to kompletna fikcja bo UE nie da kasy na dublowanie już istniejących nowych autostrad w sytuacji kiedy w planach unii jest zwiększenie udziału przewozów ładunków i pasażerów koleją. CPK już zostało poprawione tak aby Rybnik na tym skorzystał. :D Co do mieszkań to zgadzam się, że zarówno Fudali jak i Kuczera przespali sporo lat - ale zawsze lepiej późno niż wcale. Teraz przynajmniej buduje się bloki komunalne, bardzo intensywnie inwestuje się w zasoby komunalne. Odnośnie inwestorów, w Rybniku stale się coś inwestycyjnie dzieje, a trudno aby oczekiwać, żeby tu ściągać jakieś tanie montownie - bo to nie ten rynek pracy i nie takie oczekiwania mieszkańców. Świat się zmienia i nie mamy perspektywy roku 2001 tylko 2021. Słyszałeś o tym?:
  https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,w-rybniku-przy-politechnice-powstanie-nowoczesne-centrum-projektowe,wia5-3266-47346.html
  Mnie to zdecydowanie bardziej cieszy niż budowa jakieś montowni na obrzeżu miasta. Tak samo jak rozwój istniejących od lat rybnickich firm. Oni lepiej traktują pracowników niż np. inwestorzy zza siedmiu mórz którzy szukają frajerów i niewolników.

  6 13
 • ~trewq92 2021-02-16 19:50:18

  Teraz już nawet nie udają i obsadzają synekury bez konkursu. Cóż, kasa miasta po rządach 0,49 w ruinie, ale najważniejsze, że jest na wczasy w Chorwacji z popisami wokalnymi na grillu i nowe "miejskie" spółki.

  30 5
 • ~jabibe 2021-02-16 21:33:47

  Mam pytanie w sprawie oszukanych podwykonawców. Czy firmy które nie dostały pieniędzy zostały zgłoszone do inwestora przez głównego wykonawcę? Bo z tego co kojarzę to ZTK nie wiedział o waszym istnieniu i co najważniejsze ZTK nie zatrudniał podwykonawców. Jeżeli podwykonawcy nie byli zgłoszeni do inwestora to może trzeba się udać do głównego wykonawcy z roszczeniami, a następnym razem dopilnować swojego interesu i nie rozpoczynać roboty bez sfinalizowania formalności?

  6 11
 • ~kibic_row 2021-02-16 22:03:19

  Takie tam telenowele i transfery w 2021. Towarzystwo wzajemnej adoracji. Koper, Zaraś, Socha i wspólni członkowie rad nadzorczych Żorskich spółek. Pierwszy już nie w radzie nadzorczej wodociagów Żorskich poleca byłego już przesa ZTK, prezydent Żor ma następce w ZTK więc w spadku Kuczerze daje Zarasia. Bawią się za nasze. Dador tak jak piszesz na działce na kleszczówce można było spotkać wykonawców z budowy na ZTK.

  26 2
 • ~Żorska Afera Mieszkaniowa 2021-02-16 23:02:47

  Każda z oszukanych firm w Żorach będzie bacznie przyglądać się całemu procesowi budowlanemu. Od wyboru współpracowników tego człowieka zaczynając... prześwietlone zostaną wszystkie firmy i ich powiązania. Wracając do Żor to wybudowanie mieszkań w tak dużych budynkach w cenie 250 tyś gdy buduje się na gruntach za które nie wyłożyło się ani grosza nie jest żadną sztuką. Były już prezes ZTK w Żorach praktycznie codziennie bywał na budowie w Żorach i w tym czasie rozmawiał z poszczególnymi podwykonawcami poklepywał po plecach i zapewniał że wszystko będzie dobrze. A gdy okazało się że nie zakończą prac z erbudem bez płacenia tym podwykonawcom odwrócił się od nich i wyparł. Erbud dostał cały wypracowany przez nich przerób a sam były prezes bardzo dbał o to żeby nikt nie dostał nic poza ochłapami. Dodamy tylko że kierownictwo nad pracami sprawowali pracownicy ZTK a co za tym idzie nie ma takiej możliwości żeby nikt z ZTK nie miał wiedzy o ich istnieniu.

  31 1
 • ~mordarscy77 2021-02-17 10:04:29

  Pytań jest wiele:
  -dlaczego bez konkursu?
  -dlaczego Żory zrezygnowały z usług Pana Zarasia ( bo to nie on odszedł dobrowolnie)
  - Pan Zaraś był jednym z zarządzających Holdingiem w skład którego wchodził upadły Budo- Zbyt, jaki był jego wkład w upadek tamtej firmy.

  Jak tak widzę te nominacje osobowe w kadrze miejskiej i około miejskiej to nic się nie zmieniło. Tak jak w PIS, wylatujesz z jednej spółki, zatrudniają Cię w innej. I jak tu ma się coś zmienić jak jedni i ci sami u żłoba....

  17 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za likwidacją TVP Info i abonamentu RTV?
Oddanych głosów: 2321