Wiele osób traktuje własną toaletę jako dodatkowy kosz na śmieci. Przecież wystarczy pociągnąć za spłuczkę i problem znika. Czy aby na pewno?
Niestety, problem dopiero się zaczyna. Długość sieci kanalizacyjnej łącznie z przyłączami domowymi eksploatowanej przez rybnickie wodociągi wynosi 864,02 km (Miasto Rybnik, Gmina Jejkowice, Gmina Gaszowice). Aby zapewnić niezakłócony i bezpieczny odbiór ścieków PWiK Rybnik systematycznie rozbudowuje i modernizuje sieć, jak i Oczyszczalnię Ścieków w Rybniku-Orzepowicach. Jednak wiele z przedmiotów wrzucanych do sedesu może nie tylko zapchać naszą toaletę, lecz również porządnie zaszkodzić całej kanalizacji. Nie tylko ona może się zapchać i uniemożliwić dalsze odprowadzanie ścieków. Awarii mogą ulec urządzenia mechaniczne w przepompowni ścieków czy oczyszczalni. A ich naprawa wiąże się z naprawdę wysokimi kosztami i utrudnieniami dla mieszkańców i firm wodociągowo-kanalizacyjnych.
Każdy z nas może każdego dnia dbać o środowisko naturalne, w tym o jakość ścieków. Dlaczego jest to takie ważne, aby nie zaśmiecać kanalizacji? Bo problem ten może dotknąć również Ciebie. Przyłącze kanalizacyjne ma średnicę 15-20 cm, dlatego każdy większy przedmiot może zahaczyć się o coś w rurze i zablokować przepływ. Zatkanie kanalizacji może doprowadzić do cofnięcia ścieków i zalania np. mieszkania. W interesie nas wszystkich jest mądre korzystanie z kanalizacji. Przypomnijmy sobie więc czego nie można wrzucać do toalety.
1. Środki higieny osobistej. Nie wspominając już o nieszczęsnych pampersach (swoją drogą, jak można pomyśleć, że rozpuszczą się one w wodzie?), regularnie w toaletach lądują tampony, podpaski, wkładki higieniczne, patyczki do uszu, ręczniki papierowe, mokre chusteczki, a nawet prezerwatywy. Większość z tych przedmiotów pęcznieje pod wpływem wody i zwiększa podwójnie swoją objętość, a to prowadzi do zapchania rur. Co więcej – maszyny rozdrabniające nie są w stanie ich rozdrobnić, doprowadzając do ogólnej awarii.
2. Tłuszcze i oleje. Nie tylko te spożywcze, lecz również gospodarcze. Unikaj wylewania oleju do toalety. Po wystygnięciu olej zastyga w rurach i zatyka je, ponieważ osadza się na rurach i zmniejsza przepływ ścieków.
3. Leki i chemia. Wylewanie bądź wyrzucanie lekarstw do ubikacji, jak również resztek farb czy produktów z zakresu chemii gospodarczej jest ogromnym błędem. Substancje te nie tylko trudno się rozkładają, lecz również źle wpływają na środowisko naturalne. Podobnie jest z niedopałkami papierosów.
4. Włosy. Kobiety często czyszcząc szczotkę, wrzucają resztki włosów do toalety. Niestety tam zazwyczaj kumulują się one w większe kulki i zapychają rury. Wystarczy spojrzeć na odpływ prysznica. Tak trudno to zrozumieć?
5. Torebki foliowe. Nie rozkładają się w wodzie i często blokują prawidłowy przepływ ścieków. Nie tylko zanieczyszczają środowisko, lecz również stanowią ogromne zagrożenie dla zwierząt. Po trafieniu do wód gruntowych mogą zostać pomylone z pokarmem i doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia.
6. Resztki jedzenia, fusy z kawy. To wyłącznie pożywka dla ściekowych gryzoni. To właśnie dzięki osobom wrzucającym do toalety resztki pokarmów mają one czym się żywić i rosną w siłę.
7. Materiały budowlane. Żwir, gruz, piasek – to tylko niektóre z budowlanych odpadów, które również lądują w ubikacji. Przez swoją postać opadają one na dno kanalizacji, tworząc częste zatory.
W każdym domu znajduje się przynajmniej jeden kosz na śmieci. Toaleta nim nie jest. Używajmy rzeczy do tego, do czego są przeznaczone. Następnym razem pomyśl, zanim wrzucisz coś do ubikacji i pociągniesz za spłuczkę.
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert