zamknij

Wiadomości

To ostatnie miesiące z prawem jazdy w kieszeni

W tym roku Mikołajki będą dzień wcześniej (przynajmniej dla kierowców). Od 5 grudnia nie będziemy musieli wozić ze sobą prawa jazdy, będziemy mogli je mieć w telefonie. Minister cyfryzacji Marek Zagórski podpisał dziś dokument, dzięki któremu staje się to możliwe.

Reklama

- Dwa lata temu podjęliśmy decyzję, dzięki której Polacy nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie. Dzisiaj zrobiliśmy kolejny krok – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Za trzy miesiące będziemy mogli zostawić prawo jazdy w domu albo skorzystać z aplikacji mObywatel, do czego zresztą bardzo zachęcam – dodaje szef MC.

Te wyczekiwane zmiany to efekt tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców (a dokładnie ustawy z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw). To tam zapisano, że trzy miesiące po podpisaniu przez ministra cyfryzacji odpowiedniego komunikatu – zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy.

Pakiet deregulacyjny dla kierowców to wspólna inicjatywa ministerstwa cyfryzacji i resortu infrastruktury.

Przepisy stanowiące podstawę do wydania komunikatu ministra cyfryzacji weszły w życie dzisiaj. I dziś, czyli w pierwszym możliwie terminie, szef MC podpisał odpowiedni komunikat. Dzięki temu dokładnie od 5 grudnia 2020 r. ruszając w trasę nie będziemy musieli stresować się tym, że prawo jazdy zostało na szafce w korytarzu lub w innej torebce.

- Nie chcieliśmy zwlekać, mieliśmy mnóstwo próśb od obywateli w tej sprawie – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Dotrzymujemy słowa. Tak jak obiecaliśmy – niebawem polscy kierowcy wszystkie niezbędne dokumenty samochodowe będą mogli mieć w telefonie, a dokładnie w aplikacji mObywatel – dodaje.

W trasie z mObywatelem

Z pobraniem mObywatela nie warto czekać do 5 grudnia. Ministerstwo radzi by ściągnąć aplikację i korzystać z niej już dziś, bo znajdziemy tam m.in. mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu.

- Z tego rozwiązania mogą korzystać właściciele i współwłaściciele pojazdów. A więc wszyscy ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd. – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Mało tego, jeśli nie pamiętacie o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu pojazdu – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli Wam komunikat z przypomnieniem.

- W mPojeździe znajdziecie także dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego. Wraz z mPrawem Jazdy w mObywatelu pojawi się także możliwość sprawdzenia od ręki liczby punktów karnych – słyszymy w MC.

Resort dodaje, że mObywatel to aplikacja, która jest polecana nie tylko kierowcom.

- To swoisty wirtualny portfel na dokumenty, do którego regularnie dokładamy nowe elementy – mówi szef MC. – Poza mPojazdem jest już tam także m.in. mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Możemy z niej korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie – dodaje Marek Zagórski.

Aplikacja mObywatel jest bezpłatna i w pełni bezpieczna. Gwarantuje to m.in. profil zaufany (PZ), którego potrzeba, by ją uruchomić.

W zależności od tego z jakiego telefonu korzystacie, można ją pobrać ze sklepu Google Play lub AppStore.

Oceń publikację: + 1 + 14 - 1 - 17

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~Arteks 2020-09-04 18:33:32

  Zlikwidowałbym obowiązek posiadania prawa jazdy bo dzisiaj i tak co najmniej 1/3 kierowców porusza się po drogach tak jakby... w ogóle nie byli instruowani w ramach kursu i zdawali jakikolwiek egzamin. Kiedyś prawo jazdy to było coś, a auto miała elita, dzisiaj to kawałek plastiku, a auto może mieć nawet patol. Więc po co taki dokument? Pozwolić wszystkim jeździć, a w zamian podwyższyć mandaty dziesięciokrotnie.

  17 48
 • ~Józef Bąk 2020-09-04 18:51:28

  Arteks dokladnie tak bylo auto i prawo jazdy mialy tylko elity. A dzisiaj to nawet ty mozesz miec auto;)

  57 5
 • ~polk 2020-09-04 19:08:53

  Racja Arteks, auto może mieć każdy.
  Potem zdarzają się tacy, co rok w rok klimę nabijają.

  26 2
 • ~Arteks 2020-09-04 19:16:02

  @polk - mogą sobie nabijać nawet kilka razy jeśli ich na to stać ale nikomu przez to nie wyrządzą krzywdy. Natomiast nie ma dnia na tym portalu aby nie było jakiegoś spektakularnego wypadku, tragedii, zarycia w budynek lub płot, lądowania w rondzie itd... A przecież media nie piszą o wszystkich zdarzeniach! Ile razy widzę różnego rodzaju stłuczki, szkło na ulicy, pogięte barierki, a w mediach cisza itd. A ile w czasie jazdy obserwuje się zachowań dziwnych, śmiesznych, idiotycznych lub niebezpiecznych? Skąd się bierze jak nie z tego, że niektórzy kierowcy zwyczajnie nie mają predyspozycji do kierowania pojazdami, a w większości są posiadaczami prawa jazdy. Zakładam, że bez prawka jeździ tylko jakiś niewielki odsetek kierowców.

  13 26
 • ~Franz Kawka 2020-09-04 19:22:33

  ~Arteks bo w Polsce 85% kierowców uważa, że jeździ lepiej od średniej a to o czymś świadczy.

  9 4
 • ~polk 2020-09-04 19:37:19

  Arteks widzisz ludzie mają go do siebie, że popełniają błędy. Każdy z nas się kiedyś pomylił, podjął błędną decyzję itp.
  Jeden kupi dom na który go nie stać, inny pomyśli, że zdąży. .
  Jesteśmy tylko ludźmi.
  Gorsze jest to, że prawko mają ludzie, którzy nie powinni go mieć.
  Niestety chory system nie wyłapuje takich osób i potem jeżdżą po drogach zagrażając sobie i innym.
  Znam osoby, które zdały egzamin i od tego czasu jeżdżą raz na rok, jak już muszą i otwarcie przyznają, że się boją jeździć.
  Jak taka osoba zdała egzamin?
  Jeśli ktoś podchodzi do egzaminu piąty, dziesiąty lub nasty raz znaczy, że coś jest nie tak.

  12 3
 • ~tf2 2020-09-04 19:52:41

  "Jak taka osoba zdała egzamin?"
  Zakuła, zdała i zapomniała. To prawda, na krótkim szkoleniu nie nauczymy się jeździć a ten egzamin to bzdura. Najlepszym dowodem na to są obcokrajowcy, którzy od lat są doskonałymi kierowcami a tego cyrkowego egzaminu u nas nie umieją zdać. Tymczasem ci w rondach i na barierkach to zazwyczaj zdający za pierwszym razem, ale jazdę po łuku zaliczyli za bez problemu.
  Tak na prawdę kierowca nauczy się jeździć w swoim samochodzie przez najbliższe lata.

  18 0
 • ~Arteks 2020-09-04 21:33:39

  @polk - oczywiście, że każdy popełnia błędy ale mi nie chodzi o jednorazowe błędy. Chodzi mi o to, że nie każdy nadaje się do wszystkiego. Dlaczego ktoś z nas nie lubi gotowania, majsterkowania, ćwiczeń sportowych lub grania na instrumentach - a jednocześnie "wszyscy" mamy jeździć autami? Znam paru instruktorów kursów prawa jazdy. Mówią jednogłośnie, że gdyby mogli to niektórym osobom odradzaliby przystąpienie do egzaminu lub odradzili zostanie kierowcą. Ale nie mogą tego zrobić bo w Polsce przyjęło się, że jak ktoś zapłacił za kurs - to musi zostać kierowcą. Efekty tego niestety widzimy na co dzień. Nie widzisz dekadencji na polskich drogach postępującej z roku na rok? W naszym kraju mieszka ok. 10 mln osób wykluczonych komunikacyjnie (w miejscach gdzie państwo/samorządy nie zapewniają komunikacji publicznej). Oni są niejako zmuszani do tego aby jeździć - obojętnie czy chcą czy nie i czy mają do tego predyspozycje czy też nie.

  10 4
 • ~kocanka123 2020-09-05 10:29:06

  Arteks jak ty coś palniesz..dawniej prawo jazdy było zrobić łatwiej niż dziś kartę rowerową a samochody rzeczywiście mieli bogaci bo bida była i mało kogo było stać

  11 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Przepisy dotyczące aborcji w Polsce:





Oddanych głosów: 2407