zamknij

Wiadomości

„To nie polityczny teatr, a cyrk”. Radni PO o działaniach opozycji ws. smogu

2019-03-18, Autor:  Bartłomiej Furmanowicz

Radni koalicji samorządowej (Platforma Obywatelska i Wspólnie dla Rybnika) podsumowują walkę o czyste powietrze w Rybniku w przeciągu ostatnich kilku miesięcy. Kilka cierpkich słów mają też do opozycyjnych radnych. - To nie polityczny teatr, a cyrk – mówią. Co mają na myśli?

Reklama

Za nami połowa marca. Wraz z kolejnymi ciepłymi dniami, zaczniemy zapominać o smogu. Nie ma się jednak co łudzić – problem nadal pozostaje.

Radni Platformy Obywatelskiej wraz z Małgorzatą Piaskowy – przedstawicielką Wspólnie dla Rybnika postanowili dzisiaj podsumować ostatnie uchwały, które mają pomóc w walce ze smogiem. - Podczas ostatniej sesji rady miasta podjęliśmy trzy uchwały mówiące wprost o walce z niską emisją.

Chcieliśmy podkreślić, że jako koalicja jesteśmy za tym, by wspierać pozytywne postawy mieszkańców. Na początku 2019 roku wpłynęła petycja zaostrzająca tzw. uchwałę antysmogową. Pracowaliśmy intensywnie nad tym w dwóch komisjach. Byliśmy za zmianami, tego nie można jednak powiedzieć o radnych opozycji – tłumaczy radny Wojciech Kiljańczyk.

Przewodniczący Rady Miasta Rybnika zwrócił uwagę, że radni PiS podczas prac w komisjach opowiadali się za zaostrzeniem uchwały antysmogowej po poprawkach. - Podczas sesji głosowali już przeciwko. Motywów tej zmiany nie znamy, podejrzewamy, że były to względy polityczne – dodaje.

Jak mówi radna Małgorzata Piaskowy, praca w komisjach była owocna. - Opozycja brała czynny udział w dyskusji. Nawet wnieśli swoje uwagi, zostały one uwzględnione. Było światełko w tunelu, bo wszyscy o tym dyskutowali. Sesja natomiast tej współpracy już nie pokazała – słyszymy.

Radny Radosław Knesz używa mocnych słów. - To nie był polityczny teatr, a cyrk. Wydawało się, że smog nie ma barw politycznych, ale okazało się, że PiS tańczy chocholi taniec – dodaje.

Przypomnijmy, że uchwała wyrażająca zgodę na zaostrzenie uchwały antysmogowej przeszła większością głosów. Za uchwałą głosowało 15 radnych, 7 było przeciwko, a 2 osoby wstrzymały się od głosu.

Koalicyjni radni zwracają uwagę, że podobną taktykę opozycja przyjęła w stosunku do pomysłu zakazu instalowania pieców na węgiel w nowych domach. To samo było z apelem do rządu RP, by ten podjął działania w walce ze smogiem. - Wydawało się, że punkty były zrównoważone. Na komisji słyszałem, że radni PiS są w stanie poprzeć uchwałę, jeżeli ją poprawimy. Projekt zaopiniowali pozytywnie. Na sesji byli już za odrzuceniem apelu – mówi Radosław Knesz.

Tu pojawia się postać senatora Wojciecha Piechy, którą przywołał wiceprzewodniczący rady Franciszek Kurpanik. - Myślę, że wizyta pana senatora była owocna i ciekawa. Zadając mu pytania można była wnioskować po odpowiedziach, że jest za naszymi postulatami, które przedstawiliśmy na sesji. Jednoznacznie senator stwierdził, że węgiel musi przejść do historii – przypomina. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule >>Senator Piecha za eliminacją węgla w domach<<

---

Przypomnijmy, że radni pochylą się wkrótce nad jeszcze jedną uchwałą, która ma pomóc w walce ze smogiem. Chodzi o pomysł zwolnienia z podatku nieruchomości budynków mieszkalnych lub ich części, w których zastosowano ekologiczne źródło ciepła.

Radny Łukasz Kłosek podkreśla, że ten projekt uchwały dotyczy trzech grup mieszkańców którzy:

- dziś ogrzewają dom w sposób ekologiczny: np. gazem, olejem, ciepłem systemowym, czy pompą;
- do 31 grudnia 2021 wymienią źródła ciepła na ekologiczne;
- oddadzą w tym czasie do użytkowania nowo wybudowane budynki mieszkalne;

- Zwolnienie z podatku obowiązywałoby przez okres 2 lat do momentu wejścia w życie uchwały antysmogowej. Uważamy, że to bardzo dobry pakiet antysmogowy dla Rybnika – dodaje Łukasz Kłosek. Więcej na temat pomysłu radnych pisaliśmy >>Radni chcą zwolnić mieszkańców z podatku od nieruchomości. Jest warunek<<

Z kolei Wojciech Kiljańczyk przypomina, że rada miasta zaapelowała do rządu, by obniżyć podatki na ekologiczne źródła ciepła. - Chcemy, by rząd pochylił się też nad możliwością nakazu podłączenia mieszkańców do sieci ciepłowniczej/gazowej. Wielu rybniczan narzeka, że nie ma wokół siebie sieci, ale jak już jest, to nie podłączają się do niej – podkreśla.

O jaką kwotę rocznie uszczupli się budżet miasta, gdyby wprowadzono ulgę dla właścicieli domów jednorodzinnych? Wg wyliczeń radnych – 300-400 tys. złotych. - Chcemy zachęcić mieszkańców do wcześniejszych zmian, a nie na ostatnią chwilę – dodaje Małgorzata Piaskowy.

Czy przekonuje Was argumentacja radnych koalicji?

Oceń publikację: + 1 + 30 - 1 - 114

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (72):
 • ~pprywatne 2019-03-18
  18:07:40

  Czym chcecie ludzi zachęcić? Podatek od nieruchomości (tylko od budynku) na czas dwóch lat to średnio kilkaset złotych. Natomiast ekologiczne źródło ciepła to dobrych kilkanaście, albo i kilkadziesiąt tysięcy złotych.
  To będzie się w przyszłości nazywało: "Chcieliśmy ale nie było zainteresowania ze strony mieszkańców."

  Znieście wszelkie podatki z gazu płynnego, gazu ziemnego i ustalcie cenę prądu do ogrzewania wolną od podatków to ludzie sami zrezygnują z węgla.

 • ~pprywatne 2019-03-18
  18:09:39

  No cóż, zaraz dowiemy się, że jak zwykle "SIĘ NIE DA" albo "TO NIE LEŻY W NASZEJ MOCY".

 • ~pprywatne 2019-03-18
  18:11:00

  89 26

  Najlepiej to wymieniajcie dalej piece węglowe na inne węglowe... Tfu...

 • ~jojo 2019-03-18
  18:14:08

  72 16

  "Pracowaliśmy intensywnie nad tym w dwóch komisjach. Jako opozycja byliśmy za zmianami, tego nie można jednak powiedzieć o radnych opozycji – tłumaczy radny Wojciech Kiljańczyk."O co chodzi z tą opozycją radnemu?

 • ~MTWWD 2019-03-18
  18:14:53

  89 10

  Ale chyba nima radnego co nie umi pozowoć do zdjęć - wszyskie ście pikne som.
  Zaro bydzie koniec zimy i smogu bydom ścieszki rowerowe za to aż znowu do zimy.

 • ~Arteks 2019-03-18
  18:31:19

  @pprywatne - a nie dziwi cię to, że u nas trzeba zachęcać aby właściciele domów mieli: ładniejsze domy, czystsze piwnice, wygodniejsze życie, więcej czasu dla siebie - wszystko dzięki inwestycji W SWOJE. Jakoś na blokach ludzie zaakceptowali wyższe wydatki na cele remontowe, rozumiejąc potrzebę i korzyści dla środowiska z termodernizacji. Poza tym pamiętaj, że piece śmieciuchy odejdą do lamusa - prędzej czy później i tak będzie trzeba zainwestować. Nie wiem dlaczego ciągłe pretensje do władz a nie do siebie? Czyje są domy i piece w nich? Od władz miasta?

 • ~Lateks 2019-03-18
  18:39:38

  300tys zł na ulgę podatkową, a kilkanaście mln zł na wycinki ostatnich drzew w mieście i betonowanie wszystkiego gdzie mógłby być rower...
  Litości kto za 200 zł zmieni dom na nowy ?

 • ~rzyt 2019-03-18
  18:46:21

  62 13

  @jojo, też to zauważyłem ale teraz logicznie mało kto potrafi się wyrażać i pisać. Szczególnie wtedy kiedy jest się po ścisłych kierunkach takich jak politologia, socjologia, historia. A z tym "napracowaniem" to bym sobie na ich miejscu darował.
  Czy radny Kurpanik przestał obciążać budżet miasta rezygnując ze swojej diety? Przecież nie można wszystkiego co miejskie rozdać. Także pieniędzy Panie radny.

 • ~brandonn 2019-03-18
  18:54:16

  53 19

  Ruszyla nowa edycja big bradera może jadno z zadan w domu wielkiego brata bedzie brzmiało wymyślcie jak zlikwidować smog w rybniku. No co, w końcu to tvn może jak sie im zapłaci to nam pomogą i cos na smoga poradza

 • ~wojto 2019-03-18
  18:56:10

  70 13

  https://zapodaj.net/52a27ac801cfa.jpg.html
  Widok na chwałowickie familoki dnia 17.02.2003r
  Smog tego dnia był, ale smrodziuchów wówczas nie było. Można było bez problemu jeździć na rowerze całą zimę, która była sroga. Widać ewidentnie, że palone wówczas śmieci, muł i flot kopciły 100x mniej niż obecny węgiel, który nie nadaje się do spalania w kopciuchach.

 • ~brandonn 2019-03-18
  18:56:43

  67 14

  Jest tam cos jeszcze panie kuczera w tej cukiernicy?

 • ~imrahil 2019-03-18
  19:22:52

  48 12

  ~wojto - coś w tym jest. z palonych plastików jest mniej pyłu niż z marcelowskiego tzw. "dobrego węgla". co do pomysłów radnych - słabe te zachęty i walka ze smogiem. będzie się nazywało, że coś robią, a w rzeczywistości nic się nie dzieje. dlaczego pomysł zakazu węgla w nowych domach wpadł im do głowy niedawno? i dlaczego tylko zakaz węgla, a nie paliw stałych w ogóle, w tym pelletu? pewnie któryś z nich pali pelletem.

 • ~ 2019-03-18
  19:31:37

  75 20

  Cały ten anty smog to działanie lobby gazowego i z prawdziwym smogiem niema nic wspólnego

 • ~Grzegorz Sosna 2019-03-18
  19:38:43

  53 4

  Bilansu jak nie było, tak nie ma.
  Walczymy, walczymy!
  Z czym?
  Nie wiemy.

 • ~ 2019-03-18
  19:38:53

  w Krakowie dofinansowanie do wymiany źródła ciepła wynosiło dla wszystkich 100 % bez barier biurokratycznych, bo tamtejsi włodarze stanęli na wysokości zadania i zdobyli z zewnątrz środki na ten cel, nie chcę tego porównywać z dokonaniami naszych władz
  3,5 roku temu wymieniłem kocioł na ekologiczny zdaniem ówczesnych władz (bo wymianę takich dofinansowywano), teraz jestem wrogiem nr jeden i chce się mnie zmusić do kolejnych inwestycji, łatwo sięga się do kieszeni mieszkańców nie robiąc nic samemu
  a retro ciepłownia w Chwałowicach dalej dymi zatruwając otoczenie i nie zanosi się w tym temacie na jakąkolwiek poprawę, pomimo zapowiedzianej jej likwidacji, która wg obietnic ówczesnego prezydenta miała nastąpić do 2015 roku,
  dlaczego projekt dzieli mieszkańców na gorszych - z domów, którzy muszą ponieść koszty smogu i tych lepszych - z bloków, których nie interesuje skąd bierze się ciepło zasilające ich bloki, jakoś bloki na Piaskach mogą być ogrzewane lokalną kotłownią gazową, a reszta nie, chcecie mieszkańców zmusić do czystego grzania, dlaczego działania ekologiczne mają dotyczyć tylko jednej grupy mieszkańców ?, czyżby radni bali się o elektorat ?

 • ~Arteks 2019-03-18
  19:39:37

  @monnie - Polska należy do najbardziej zanieczyszczonych krajów Europy, zdarzają się w Rybniku przekroczenia PM10 o 500-1000% a ty uważasz, że za walką ze smrodem, którego już wszyscy mają dość stoi lobby gazowe? A niechby stał ktokolwiek komu tylko jest po drodze z osobami które chcą normalnego oddychania. Za autami stoją lobby motoryzacyjne i lobby naftowe - i jakoś kierowcom którzy często nadużywają jeżdżenia autem to nie przeszkadza. ;)

 • ~Arteks 2019-03-18
  19:45:18

  @ursus - daj już spokój z tą jedną retro ciepłownią kiedy mamy w mieście ponad 17 tysięcy retro kotłowni - czasami także w domach które powstały w ostatnich kilku latach. Gdyby wszystkie przyłączyć do tej "retro" ciepłowni - problemu ze smogiem by nie było. Jak ciepłownia raz zakopciła bo im kotły wygasły - to aż wzbudziło to taką sensację, że pojawił się artykuł na portalu. A prywatne kotłownie rozpalają tak piece codziennie. I skończ już z tymi wymaganiami odnośnie dopłat bo pomagać można biednym, a nieetyczne byłoby dopłacanie i rozdawnictwo komu popadnie - nawet jeśli ktoś jest lekarzem, biznesmenem czy górnikiem. Twój dom - twój piec - twój komin - twój problem! Każda inwestycja w swoje nie jest zmarnowaniem pieniędzy tylko pomnaża wartość danej nieruchomości. Jeśli miasto gdzieś powinno wydawać pieniądze to na budowę ekologicznych budynków komunalnych gdzie mieszkania mogliby otrzymać osoby niezamożne z domów których nie opłaca się remontować. Jak się jedzie przez miasto - widać trochę takich obiektów.

 • ~ 2019-03-18
  19:50:33

  76 18

  Czy oni poszaleli? Przecież za 400 000 zł można by kolejny odcinek Lemingnozy nakręcić, może nawet w reżyserii A. Holland? Zresztą radni PO się na ten temat wypowiedzieli w kwestii bonifikaty podatku od nieruchomości dla właścicieli gruntów użytkowania wieczystych.

  Poza tym zamiast walczyć ze smogiem czerwoni, chcą jak zwykle zabierać biednym i dać tym co już mają. To nie rozwiąże żadnego problemu tylko go pogłębi.

 • ~Arteks 2019-03-18
  20:04:23

  17 82

  @wojto - takie zdjęcia przy odpowiednim ciśnieniu i pogodzie zrobisz także obecnie. W tym roku już i tak było lepiej niż 2010-2017 kiedy mieliśmy zanieczyszczenia wręcz katastroficzne. Ale przyznam ci w jednym rację - na metodę "nosową" w 2003 było lepsze powietrze niż kilku ostatnich latach. Co stało się po 2003 roku? Popularyzacja dmuchaw, boom budowlany i budowa wielu nowych domów z piecami śmieciuchami, poprawa sytuacji materialnej i... skończenie z oszczędzaniem na opale, montaż pieców o większej mocy niż jest to potrzebne. @kazo64 - w Indiach, Turcji, Chinach też jest gorzej - ale podobno w naszym kraju są ważne "wartości" europejskie, czy ktoś z nas chciałby aby nasz kraj był częścią Azji?

 • ~Arteks 2019-03-18
  20:08:27

  21 83

  @kazo64 - w Krakowie problem zniknie od września ale... jak sobie porównywałem obecną sytuację kiedy u nas były wskaźniki fioletowe, w Krakowie były na żółto lub pomarańczowo (a jeszcze 2 lata temu były takie jak u nas). W miejscowościach podkrakowskich tak jak u nas na fioletowo co jest dowodem na to, że tam gdzie ludzie odchodzą od węgla - powietrze się poprawia. W Krakowie ludzie mieli świadomość problemu - nikomu nie trzeba było specjalnie tłumaczyć, że węgiel to przeżytek. U nas są jeszcze tacy ludzie którzy obrażają się jak się im powie, że dom z piecem śmieciuchem w XXI wieku to obciach.

 • ~ 2019-03-18
  20:10:33

  9 1

  Myśmy się śmialiśmy...

 • ~ 2019-03-18
  20:19:16

  69 13

  Arteks już ci kiedyś napisałem. Odstaw co bierzesz albo bierz po pół. Gdzie jest największe zapylenie? Sprawdź sobie Niemcy Belgia Holandia czy dla twojej wiadomości nawet Finlandia

 • ~ 2019-03-18
  20:22:01

  51 7

  ~kazo64 wiem o tym
  ~Arteks
  "@ursus - daj już spokój z tą jedną retro ciepłownią kiedy mamy w mieście ponad 17 tysięcy retro kotłowni "
  skąd znasz ich ilość, skoro tego nawet nie wiedzą władze miasta, bo walcząc (?) ze smogiem, nie zadały sobie trudu inwentaryzowania źródeł ciepła w mieście
  " Jak ciepłownia raz zakopciła "
  problem nie jest jednorazowy, obaj dobrze wiemy,że chwałowickiej ciepłowni daleko do współczesnych standardów, a istniejące plany jej modernizacji zostały wstrzymane po zapowiedzi przez poprzedniego prezydenta zaprzestania korzystania z niej
  " I skończ już z tymi wymaganiami odnośnie dopłat" nie chcę dopłat, ale chcę jasnych niezmiennych wymagań, a nie robienia z mieszkańców głupków i cyklicznego sięgania do ich kieszeni, kotłownie zmodernizowane w niższej klasie, powinny mieć możliwość eksploatacji do ich zużycia
  "A prywatne kotłownie rozpalają tak piece codziennie. "
  takich kotłowni jest coraz mniej, bo bardzo dużo osób wymieniło kotły zasypowe, na nowocześniejsze
  "Twój dom - twój piec - twój komin - twój problem!"
  dlatego Twoje mieszkanie - Twój problem skąd i czy ekologicznie jest ogrzewane, ciepło w Twoim bloku bierze się z nieekologicznego spalania (powiedzmy ) węgla w przestarzałej ciepłowni, a nie z rury, z przekory nie chcesz tego zrozumieć

 • ~Arteks 2019-03-18
  20:24:36

  20 77

  @kazo64 - co mają? W USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Skandynawii, Niemczech, Holandii, ludzie szanują się wzajemnie. A jeśli szanują to nie chcą sobie szkodzić i powodować wzajemnie dyskomfortu. Tam też są ludzie o różnych uposażeniach. Ale nawet ci biedniejsi muszą się dostosować społecznie. U nas wiele osób chce mieć duże powierzchnie by potem pisać, że "ich nie stać na ekologiczne ogrzewanie". Tam jeśli kogoś nie stać - zmienia lokum na mniejsze. Tak to działa w gospodarkach rynkowych na całym świecie. @monnie - to ty chyba coś bierzesz... Bo jak można pisać takie pierdoły w sytuacji kiedy można sobie w każdej chwili sprawdzić zanieczyszczenie w całej Europie lub naocznie się przekonać i gdzieś pojeździć zimą. Byłeś kiedykolwiek zimą w innych krajach lub regionach? Ja często, a w zeszłym roku na Ukrainie w paru miastach - tam było powietrze lepsze niż w naszych miejscowościach sanatoryjnych. Wszystkie budynki albo podłączone do sieci albo ogrzewane gazem i to w kraju gdzie zarobek to często 250 EUR, a emerytura 100-150 EUR. Gdzie jest wyższe zanieczyszczenie PM10 w Europie poza Śląskiem, Małopolską i ewentualnie Bośnią czy Kosowem? Owszem, czasami w Belgii czy wschodnich Niemczech też powietrze nie jest krystaliczne np. z powodu aut, samolotów, przemysłu. Ale... nie nie ma takiego piekła jak u nas, że w niektóre wieczory stajemy się więźniami swoich mieszkań bo smród taki, że "siekierę można powiesić" w powietrzu.

 • ~ 2019-03-18
  20:54:41

  34 7

  ~Arteks 2019-03-18 19:45:18
  "I skończ już z tymi wymaganiami odnośnie dopłat bo pomagać można biednym, a nieetyczne byłoby dopłacanie i rozdawnictwo komu popadnie "
  gdybyś przeczytam nie z zacietrzewieniem jak obecnie, ale ze zrozumieniem, widziałbyś, że władze Krakowa nie zrobiły wspomnianego dofinansowania z własnych (miejskich) środków, a pozyskało je z zewnątrz, także finanse miasta nie ucierpiały na tej operacji, niestety dla Ciebie niepojęte jest, że to nie mieszkańcy "mistotwórczych" bloków, a ci z domów (zalatujących zacofaną wiochą), mogli coś dostać
  czy naprawdę o chodzi Ci tylko o czyste powietrze ?

 • ~Arteks 2019-03-18
  20:57:18

  16 54

  @kazo64 - a spotkałeś się chociaż raz gdziekolwiek w Europie (poza Polską i krajami po wojnie domowej typu Bośnia czy Kosowo) aby przekroczenia PM10 wynosiły 1422%? U nas tak było wiele razy tej zimy np. 30 XI https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,normy-przekroczone-o-1000-tak-wyglada-smog-z-okien-redakcji,wia5-3266-38898.html
  I to jest właśnie różnica, że czasami może być tam gorszy AQI niż u nas ale... nie ma takich przegięć jak w krainie "kopcących kominów" gdzie niektórzy uważają nadal, że to "lanie wody" lub "nic złego". Czy ty masz nos?

 • ~exx 2019-03-18
  21:00:49

  51 5

  Pomyślcie tylko logicznie do czego to zmierza. Do zakończenia ogrzewania węglem domów, proste. To teraz mam pytanie do włodarzy. Po co zmieniać piec na 5 klasy? Ładować producentom grube tysiące zł. skoro i tak za kilka do dziesięciu lat, te piece będą do złomowania. Co wy teraz chcecie odwalić za numer? Najgorszy szrot z marketu to 6-7tys. zł + montaż i to mamy wydać po to, żeby za parę lat dowiedzieć się, że jednak takie paliwo już jest be. Zamiast uczyć spalać ekologicznie w tym co mają(bo tak się da) to wciskają nam kit, że tylko w piecu za 10 tys. zł bedzie czysto. Do czasu aż wejdzie 6 klasa albo rura z gazem.

 • ~ 2019-03-18
  21:02:41

  48 11

  Wszędzie gdzie rządzi PO nic się nie udaje i nic nie można zrobić, a wszystko wina PiS jak zwykle. Przyjdzie Dobra zmiana i pokaże, że można, wystarczy chcieć lub poprostu umieć. Puste Obietnice byle do koryta, po wyborach jak zwykle nic nie robią w walce z smogiem. Instytucje kierowane przez miasto nie mają wiedzy jak walczyć z smogiem.

 • ~Arteks 2019-03-18
  21:12:05

  7 58

  @ursus - ale to ty jesteś zacietrzewiony bo często robisz jakieś aluzje do mieszkańców bloków - którzy nie przyczyniają się do smogu z niskiej emisji i nie są właścicielami ciepłowni. Za to właściciele kotłowni i pieców mają wpływ na to jak i czym palą. Mogą wymieniać źródła ogrzewania jak i kiedy chcą tak jak w twoim przypadku. Masz pretensje bo trzy lata temu wymieniłeś piec... węglowy na węglowy. Sorki ale jak naiwnym trzeba być aby w 2016 roku inwestować w tak prymitywny piec? I ty chcesz coś mówić o Krakowie? Kto tam jeszcze kilka lat temu by wymieniał piece węglowe na inne węglowe? Niestety ale należysz do grupy osób, które się nie szanują i które z niezrozumiałych powodów chcą tkwić w epoce pary - podczas kiedy reszta społeczeństwa chce iść naprzód. Sorki - ale będziesz się musiał dostosować. A za parę lat kiedy takie piece jak twój wylądują na złomie, będziesz się pewnie wstydził takich wpisów lub zmienisz nicka. XXI wiek, a ludzie chcą "przykładać" do pieca i jeszcze się tym chwalą, że jak mieli okazję wymienić piec to zainwestowali w coś tak przestarzałego. :/ Porażka cywilizacyjna.

 • ~Grzegorz Sosna 2019-03-18
  21:12:53

  44 6

  Ponieważ mieszkańcy apartamentowców zostali uwłaszczeni wykupem mieszkania za 1000 zeta, to teraz solidarnie powinni sponsorować modernizację nie tylko własnej kotłowni smrodzącej na cały powiat, ale także partycypować w kosztach modernizacji sieci ciepłowniczej miasta.
  To chyba logiczne prawda?
  Jednego z tutejszych etatowych pyskaczy proponuję obłożyć daniną potrójną, bo nikt nie truje tak jak On ;-) no i wreszcie będzie mógł wziąć realny udział w rozwoju miasta.

 • ~artefaks 2019-03-18
  21:16:45

  38 7

  Arteks napisał :,,daj już spokój z tą jedną retro ciepłownią kiedy mamy w mieście ponad 17 tysięcy retro kotłowni"
  Panie Arteks zainstalowana moc tej retro kotłowniw Chwałowicach wynosi ponad 100 MW. Co odpowiada około 7000 domowych kotłowni. Do tego dochodzą kolejna retro kotłownie na Rymerze i w Jankowicach każda o mocy ok. 10 - 15 MW każda. Jeżeli się doda że kotłownie te są wyposażone jedynie w również archaiczne odpylanie (cyklony). A do spalania zużywają odpadów węglowych(miał) bardzo podobnej klasy co muły. To mamy tu bardzo poważny problem.
  Problem którego populiści nie widzą
  A tak nawiasem mówiąc czemu nie zakazano spalania miału ?

 • ~artefaks 2019-03-18
  21:26:54

  31 9

  ~Arteks 2019-03-18 21:12:05
  @ursus - ale to ty jesteś zacietrzewiony bo często robisz jakieś aluzje do mieszkańców bloków - którzy nie przyczyniają się do smogu z niskiej emisji i nie są właścicielami ciepłowni. Za to właściciele kotłowni i pieców mają wpływ na to jak i czym palą.
  Arteks .Rozumiem że problem trujących kotłowni to nie jest twój problem ? Jest jak w socjaliźmie kiedy ci coś dano i teraz domagasz się by ponownie za ciebie ktoś zainwestował i za darmo ci to dał ?
  Na ciepłowniach również powinno się zakazać spalania węgla śmieciowego. Wiadomo że to będzie kosztować. Mieszkańcy miasta którzy są na własnym garnuszku nie zgadzają się by kolejny raz sponsorować innych mieszkańców (bloków).
  Jak to ktoś ładnie powiedział ,, bo to im się należało "

 • ~Arteks 2019-03-18
  21:40:43

  13 52

  @artefaks - każda ciepłownia choćby nie wiem jak przestarzała musi spełniać różnego rodzaju certyfikaty i posiadać filtry, tego wymagały przepisy jakie ratyfikowała Polska przed wejściem do EU. Wszystkie miejsca gdzie jest zmasowana niska emisja mają problem ze smogiem i wszystkie te które są ogrzewane sieciowo go nie mają więc jednak zdecydowanie mniej inwazyjne są ciepłownie. Jeśli rozumiesz pojęcia związane z socjalizmem, to nietrudno ci też pewnie rozumieć kapitalizm. W gospodarce rynkowej - ktoś kogo na coś nie stać - nie powinien tego posiadać. Mieszkańcy bloków nie są przeciwni inwestycjom i pozwalają na obciążanie ich wszystkimi kosztami z tym związanymi. Poza tym chcą mieszkać w ładniejszych budynkach mając świadomość, że mieszkania jakie zajmują zyskują na wartości, jest też większa satysfakcja z odnowionego budynku. Niektórzy mieszkańcy domów jednorodzinnych też to rozumieją i chcą inwestować w swoje domy. Szkoda, że mniejszość. Efekt? Niektóre budynki jednorodzinne i panoramy z nimi przypominają trochę zespoły kopcących fawelów... ;) Ani ty ani ja nie znamy w naszym mieście bloku który byłby z cegieł czy kamienia - a budynków jednorodzinnych których zapomniano otynkować jest sporo. Bloków z tynkiem z czasów PRL ubywa, domów jednorodzinnych z tynkiem pamiętającym czasy Gomułki i Gierka są... całe ulice.

 • ~minowa 2019-03-18
  21:56:02

  13 18

  Zachęcam do kierowania pism do Sejmiku Wojewódzkiego w sprawie petycji miasta o skrócenie okresów użytkowania kotłów poza 5-klasowych jako sprzecznej z Konstytucją RP i prawami nabytymi (zasada zaufania do instytucji i nie obowiązywania prawa wstecz).

 • ~artefaks 2019-03-18
  22:04:37

  28 5

  ~Arteks 2019-03-18 21:40:43
  ,, każda ciepłownia choćby nie wiem jak przestarzała musi spełniać różnego rodzaju certyfikaty i posiadać filtry"
  Jakie certyfikaty ? To na nowych instalacjach.
  Na starych są tylko przeglądy kominiarskie i okresowe badania środowiskowe które zleca ciepłownia wybranym przez siebie podmiotom . Podmiotom Które są zainteresowane by otrzymać zlecenie na usługę w kolejnych latach.
  .Nawet w takim kraju jak Niemcy doszło do wielu nieprawidłowości przy certyfikowaniu silników w samochodach
  Filtry w Rybniku są tylko na MIOSie w elektrowni i jeszcze w jednej małej kotłowni gdzie zainstalowano filtry tkaninowe.
  Jeśli są gdzieś filtry ( nie mylić z cyklonami) to proszę o wiadomość.

 • ~wojto 2019-03-18
  22:10:34

  19 3

  Aretex - jeśli piszesz że w 2010-2017 było gorzej to najzwyczajniej w świeci żyjesz na innej planecie niż ja, a już na pewno w innym mieście. Fakt, ta zima była słaba, łaskawa pogodowo i dodatkowo było mało dni smogowych. Ale tyle smrodzących na potęgę kominów jeszcze u nas w tym wieku i w ogóle w Rybniku nie było nigdy. Jak się mieszka w centrum, na blokach lub jak się patrzy na bzdurne dane z Borek czy nawet Airly które nie dość że wskazują dane uśrednione z jednej godziny to jeszcze dodatkowo są "kapitalnie zlokalizowane" - jak np. u mnie przy domu kultury w Chwałowicach, to niestety żyje się w matrixe.
  BTW wczoraj koło 16.00 przy +16 stopniach mógłbym zrobić takie zdjęcie z hałdy, że wstyd byłoby na cały świat. Wystarczyło że kilka chałup odpaliło swoje race i w odległości 500m od nich było gorzej niż w sławetnym rekordowych 2017, gdy przy 3126% poszedłem normalnie pobiegać do lasu i dało się wziąć normalnie oddech nie dusząc się smrodem (pomijając sam fakt, że było to szkodliwe dla zdrowia)

 • ~Wertykalny Magik 2019-03-18
  22:25:35

  39 11

  To jest teatr i cyrk, ale w wykonaniu radnych PO i WDR. Zakłamana propaganda, kilka uchwał, które nie maja kompletnie znaczenia i oni dobrze o tym wiedzą. Propaganda do kwadratu!!!

  Słuchajcie ludzie: Radni i Prezydent są opłacani przez nas, Wspólnotę Samorządową, żeby fachowo wykonywać zlecone im zadania, dodatkowo jeszcze im za to płacimy. A oni co? Kłamstwa nam wciskają, propagandę jak z najlepszych czasów PRL. Obrzydliwe.

  Art. 23. 1. ustawy o samorządzie gminnym: Radny obowiązany jest kierować się dobrem wspólnoty samorządowej gminy.

  Jeszcze jakieś pytania czy w końcu zaczniemy domagacćsię respektowania naszych praw?

  Pozdrawiam
  Tomasz Milowski

  P.S. Mam dość tego zakłamania i obłudy

 • ~Wertykalny Magik 2019-03-18
  22:32:35

  18 6

  Przygotowuję kilkanaście petycji do Rady Gminy w sprawie podjęcia realnych, a nie pozorowanych działań. Jutro pierwsza partia trafi do UM. Tematy m.in.:
  - wykonanie inwentaryzacji kotłów
  - szkolenia w zakresie prawidłowego spalania
  - powołanie komisji rady ds walki z niską emisją
  - wykorzystanie istniejących instrumentów prawnych (a jest ich szereg, tylko UM ich nie wykorzystuje)
  - realny plan gazyfikowania miasta z konkretnymi informacjami dla mieszkańców
  - zlecania przez UM rożnorakich badań m.in. jakości węgla, kotłów
  - zakupu właściwego węgla przez jednostki miejskie

  Zachęcam Was również do wszelkiej działalności, która zaowocuje realną poprawą sytuacji, a nie postępem oszołomstwa. W tym roku nam się udało, pomogła pogoda, wysokie temperatury i wiatr. W przyszłym może być dwa tygodnie wyżu i - 20, przy tym poziomie smrodzenia jak teraz wszyscy wykitujemy.

  T.M.

 • ~ 2019-03-18
  22:32:35

  29 5

  ~Arteks
  " ale to ty jesteś zacietrzewiony bo często robisz jakieś aluzje do mieszkańców bloków - którzy nie przyczyniają się do smogu z niskiej emisji"
  bo ciepło w ich domach bierze się z siły woli, a nie ze spalania odpadów węglowych
  "Za to właściciele kotłowni i pieców mają wpływ na to jak i czym palą"
  polecam "Moralność Pani Dulskiej" idealnie pasuje do Twojej postawy.
  " Masz pretensje bo trzy lata temu wymieniłeś piec... węglowy na węglowy. Sorki ale jak naiwnym trzeba być aby w 2016 roku inwestować w tak prymitywny piec?"
  skoro władze miasta uznały takie kotły za ekologiczne dofinansowując ich wymianę, to jakie posiadasz kompetencje, by kwestionować te decyzje i oceniać taki kocioł, a szczególnie jego sterowanie, jako prymitywne ?
  " I ty chcesz coś mówić o Krakowie? Kto tam jeszcze kilka lat temu by wymieniał piece węglowe na inne węglowe?"
  w Krakowie kilka lat temu, można było bezpłatnie wymienić kocioł węglowy na inne źródło ciepła
  "Niestety ale należysz do grupy osób, które się nie szanują i które z niezrozumiałych powodów chcą tkwić w epoce pary - podczas kiedy reszta społeczeństwa chce iść naprzód."
  a co mam brać przykład z Ciebie "ciepło do mieszkania - tak, a zanieczyszczenie powstałe przy jego wytworzeniu, to już nie mój problem"
  "Sorki - ale będziesz się musiał dostosować. A za parę lat kiedy takie piece jak twój wylądują na złomie, będziesz się pewnie wstydził takich wpisów lub zmienisz nicka. XXI wiek, "
  będę się wstydził, że w Rybniku władze mają za nic mieszkańców, bezmyślnie sięgając raz za razem do kieszeni mieszkańców
  " ludzie chcą "przykładać" do pieca i jeszcze się tym chwalą, że jak mieli okazję wymienić piec to zainwestowali w coś tak przestarzałego. :/ Porażka cywilizacyjna."
  przykładać ? chyba nigdy nie widziałeś nowoczesnego kotła węglowego
  Twoja postawa dowodzi, że najwięcej do powiedzenia mają ci, którzy mają o temacie najmniejsze pojęcie, dalekowzrocznie dostrzegając "cudze pod lasem" nie widząc "swojego pod nosem"
  zainwestujcie jak ze swoją wspólnotą, czy spółdzielnią zainwestujesz w ekologiczne ogrzewanie swojego bloku, będziesz miał moralne prawo pouczać i wypowiadać się w stosunku do innych
  bo jak na razie jesteś tylko blokowym krzykaczem

 • ~nairuk 2019-03-19
  08:24:15

  10 3

  to jest kpina, przedstawiana koalicja PO i WdR pokazuje że są tle samo warci co ich koledzy z PISu. jednie nie głosuja inni obłudnie chwalą się działaniami które podsunęło im oddolnie społeczeństw. Brawo wy, szkoda że sami z własnej woli nie potraficie nic sensownego wymyśleć, gdyby nie naciski społeczeństwa mielibyście ten problem w nosie.

  Na zapytanie meilowe o osobisty program walki ze smogiem, plan działań jakie chcecie podjąć w temacie walki ze smogiem jaki rozesłałem do wszystkich radnych z Rybnika żadna z osób ze zdjęcia nie odpisała.
  Politycy zaufanie społeczne macie żadne i nie robicie nic żeby poprawić swój wizerunek. Naprawdę wierzycie że ludzie są tak głupi i nie będą pamiętać. Ja myślę że wasza świadomość tego że po wyborach nie mamy jako społeczeństwa na was większego wpływu pozwala wam robić (a raczej nie robić za wiele) co tylko WY i wasza partia uważacie za słuszne zupełnie ignorując głos ludzi.

 • ~ 2019-03-19
  08:38:50

  18 4

  Najpierw wyjaśnijmy że kocioł to nie piec i uzywanie tych nazw wymiennie jest nieporozumieniem.
  Działania rządzacych miastem są niezrozumiałe. Przez ostatnie lata dotowane były wymiany starych kotłów węglowych na nowsze, które nie musiałby spełniać wymagań klasy 5 i było to nazywane działaniami proekologicznymi. Teraz te kotły są uznawane za zło wcielone. Nie dziwię się że Ci ktorzy takiej wymiany dokonali czują się zbulwersowani. Można było wtedy wprowadzić że dopłaty są tylko do kotlow zasilanych gazem, olejem opałowym czy do pomp ciepła.
  Moim zdaniem sprawiedliwie byłoby gdyby wymagać od nowo oddawanych budynków/mieszkań używania źródeł ciepła takich jak en. elektryczna, gaz czy olej opałowy. Pellet czy drewno wedlug mnie także mógłby zostać do nich zaliczone.
  Zakazane powinno być instalowanie kotłów na węgiel.
  Co zrobić z istniejącymi kotłami węglowymi? Skoro przez tyle lat były one promowane to teraz można zrobić opłaty/ulgi do wymiany, odpowiednio długi termin na wymianę albo dać możliwosc korzystania aż ulegną awarii której nie ma sensu naprawiać.
  To trochę tak jakby powiedzieć że skoro obowiązuje norma EURO6 dla pojazdów to dozwolone jest używanie tylko pojazdów ją spełniających.

  A co do mieszkańców bloków. Myślę że gdyby co 5 czy 10 lat każdy musiał partycypować w kosztach wymiany źródła ciepła na nowe np. finansując całkowity kosztu wymiajny kotłów w ciepłowni to ich irytacja byłaby równie duża jak mieszkańców domków którzy właśnie muszą to zrobić.

 • ~minowa 2019-03-19
  08:58:41

  8 4

  Uważam, że powinno zakazać się wszelkich kotłów z nadmuchem. Dozwolone powinny być kotły na paliwo stałe klasy 3-5 bez nadmuchu. Popiół (grubsze frakcje) ma być w popielniku, popiół (drobniejsze frakcje) i sadza w kanałach pieca i w przewodzie kominowym. Popiół i sadze należy ręcznie usuwać. Większa wygoda przy nadmuchu to więcej pyłu w atmosferze. Terminów w obowiązującej uchwale - bezwzględnie dochować.

 • ~dr_Moriarty 2019-03-19
  09:12:55

  14 24

  Naprawdę ręce już opadają kiedy się czyta po raz enty, że mieszkańcy bloków też smrodzą bo smrodzi elektrownia w Chwałowicach. Ludzie kiedy w końcu zrozumiecie, że gdyby wszystkie mieszkania ogrzewane obecnie przez EC Chwałowice ogrzewały się same, wystawiły swoje kominy i paliły węglem, to dawno by tutaj nawet bakterie poumierały. Dym z EC to w porównaniu z tym nic. Przestańcie już, tłuki, wypisywać te bzdury o mieszkańcach blokowisk. Niestety, wychodzi tutaj kompleks dziada żyjącego w odziedziczonym slamsie, którego nie potrafi utrzymać.

  Generalnie poziom dyskusji ze smrodziarzami jest żenujący. Żadne argumenty do nich nie docierają, oprócz tych finansowych. A przecież większość to dumni synowie tej wspaniałej, śląskiej ziemi - matki, co bardzo często podkreślają. Nie przeszkadza im to zatruwać jej na potęgę - byle taniej. Dosyć typowa Śląska patologia, często widywana na górniczych osiedlach. Kochać matkę i jednocześnie się nad nią znęcać. Niestety, czytając komentarze na tym forum widać, że poziom mentalny mieszkańców regionu jest bardzo niski. Arteks ma w tej kwestii całkowitą rację. Poziom prostaczków, niemyjących tyłka po defekacji bo przecież sam papier wystarczy. Zacofanie, chytrość, cwaniactwo i słoma z butów. Może być syf, smród i rak - byle tylko było taniej. Zero myślenia kolektywnego - o dzieciach, o innych, o regionie czy regionalnym etosie. Tylko moje własne cztery litery. Zero poczucia wstydu kiedy kłęby toksycznego syfu z ich kominów zatruwają okolicę. Niestety, aż zaczynam wierzyć w stereotypowy egoizm Ślązaka, o którym się tyle nasłuchałem na studiach. Rybnicki drobny cwaniaczek - prostaczek zjadłby spod siebie i dalej piłby wodę z cynowego kubka, gdyby tylko było można, i mniej to kosztowało.

 • ~ 2019-03-19
  09:13:06

  12 2

  ~minowa
  "Uważam, że powinno zakazać się wszelkich kotłów z nadmuchem. Dozwolone powinny być kotły na paliwo stałe klasy 3-5 bez nadmuchu. "
  czy wiesz o czym piszesz ? chyba nie, bo kocioł nawet 5 klasy bez nadmuchu niewiele różni się od klasycznego "kopciucha" z wszystkimi jego wadami, także tymi wynikającymi z jego codziennego rozpalania (dymienie ), dlatego mniejszym problemem jest kocioł zautomatyzowany, nawet klasy niższej niż 5, ewentualnie można nakazać stosowanie w nich filtrów pomiędzy kotłem a kominem

 • ~gfuhrerwolf 2019-03-19
  09:24:38

  22 3

  Proszę jaka ta PO jest pro eko ( żeby nikt nie myślał nie jestem z PIS)to kto w takim razie odpowiada za wycinki drzew w całym mieście gdzie tylko jeszcze coś rośnie ? Może się mylę ale "Głównodowodzący" naszego jeszcze troszkę zielonego miasta i jego świta zdaje się są tejże opcji politycznej.

 • ~ 2019-03-19
  09:32:11

  14 7

  Naprawdę ręce już opadają kiedy się czyta po raz enty, że mieszkańcy bloków nie smrodzą bo ciepłownia w Chwałowicach to nic względem domów prywatnych. Ludzie kiedy w końcu zrozumiecie, że gdyby wszystkie mieszkania ogrzewane obecnie przez EC Chwałowice ogrzewały się w sposób ekologiczny, eliminując dym z EC to zmiana byłaby istotna (jeżeli byłoby to 10 - 15 % ogólnego zadymienia, to warto by było czy nie ?). Przestańcie już, tłuki, wypisywać te bzdury o mieszkańcach blokowisk, których nie interesuję jak i skąd ogrzewane są ich mieszkania. Niestety, wychodzi tutaj kompleks nowoczesnego, żyjącego po miejsku na 35 metrach w odziedziczonym, lub kupionym na 30 letni kredyt mieszkaniu, którego rodzice przyjechali za pracą ze wschodu, bagażem spakowanym w skrzynce po margarynie
  Generalnie poziom dyskusji z takimi jest żenujący. Żadne argumenty do nich nie docierają, według nich władza może, wręcz powinna za każdym razem po raz kolejny sięgać do kieszeni posiadaczy (bo skoro mają, to musi ich być stać), co chwilę zmieniając zasady .

 • ~ 2019-03-19
  10:16:35

  12 14

  @dr Moriarty wielkie dzięki za ten bardzo emocjonalny ale prawdziwy wpis. Ja też uważam, że jak można podkreślać jakieś śląskie wartości i jednocześnie niszczyć dobre imię regionu przez używanie pieców? Jak można było budować nowe domy wyposażone w kopciuchy zdając sobie sprawę, że przyczyni się to do wzrostu zanieczyszczeń? Jak można być wierzącym i nie przejmować się bliźnim? @ursus dlaczego szufladkujesz ludzi skoro ludność dawno się przemieszała, a w blokach mieszkają także Ślązacy? Gdzie twój szacunek do innego człowieka, który przykładał się swoją pracą do wzrostu gospodarczego regionu? Dlaczego próbujesz szukać winnych tam gdzie ich nie ma? To ty używając pieca węglowego przyczyniasz się do zanieczyszczenia powietrza. I to ty powinieneś uderzyć się w pierś zamiast szukania kozłów ofiarnych.

 • ~dr_Moriarty 2019-03-19
  10:44:36

  9 26

  @ursus

  Udowodniłeś w 100 procentach, że jesteś właśnie drobnym prostaczkiem, który trzęsie portkami bo niedługo będzie musiał wydać trochę grosza na ekologiczne ogrzewanie. Tekst o ludziach ze wschodu i pudełku margaryny to najlepszy dowód na słomę, która wystaje z butów. Ślązacy, którzy tutaj mieszkali w czasie migracji tych ludzi niewiele się od nich różnili. Byli prostymi robolami, którzy poza kopalnią, karczmą i klitką w familoku, nie widzieli życia. Tyle, że zamiast do dziury w ziemi robili do sławojki - nierzadko jednej na familok. I widać wiele tej mentalności im zostało. Nawet kadrę kierowniczą kopalni trzeba było ściągać z Małopolski i Zaolzia. Koncerny, które na węglu robiły majątki, były niemieckie. Tak samo cała cywilizacja techniczna tego regionu. Dumny dzisiaj Ślązak był prostym robotnikiem, nisko opłacanym i łatwo wymienialnym. No ale komuna zrobiła z czegoś takiego etos regionalnego bohatera.

  Podział na gorola z bloku i krupniola na chałupie jest dawno nieaktualny. Szczególnie młodzi ludzie nie chcą żyć w nieocieplanym slamsie postawionym z materiałów, które dziadek ukradł na kopalni. A które trzeba grzać węglowym syfem, bo w szczelinach niezatynkowanych okien hula wiatr. Młodzi ludzie nie chcą wychowywać dzieci w kłębach toksycznego dymu i smrodzie szamba wylewanego za płot, bo teść na starość nie będzie zmieniał przyzwyczajeń. Dlatego wybierają mieszkania, choćby na kredyt. Przynajmniej żyją na miarę swoich możliwości, a nie ponad stan, zatruwając życie innym.

  Tak czy owak - czas węgla się kończy. Idzie to niemrawo, ale nieuchronnie. I to nie blokersi wbiją gwóźdź do trumny smrodziarstwa, ale rząd punktowany przez Unię Europejską, która będzie miała na niepokorną Polskę stałego haka. Możecie teraz, smrodziuchy, picować na forach, ale wasz dni są policzone. Wasza epoka minęła dobre 100 lat temu.

 • ~gfuhrerwolf 2019-03-19
  10:51:19

  16 6

  Może tak niektórzy zamiast tu opluwać tych co nie mają, może pomyślą o tym że ludzi w większości nie stać na wymianę systemu ogrzewania i co w tedy maja zrobić marznąć czy oddać tym co ich stać swoje domy ?

 • ~gfuhrerwolf 2019-03-19
  10:54:34

  21 5

  do dr_ Moriarty
  Jeśli uważasz się za lepszego od Nas Ślązaków to co tu robisz ?

 • ~arkussinus 2019-03-19
  11:24:15

  15 8

  tzw.moriarty.....ty biedaku raczej nie dożyjesz tych zmian, bo będzie to trwało kilkadziesiąt lat zanim tacy jak ty zmuszą mnie do radykalnych zmian, a w "najlepszym" przypadku zamkniesz mnie do pierdla i będziesz dokładał do mojego utrzymania...zatem zaczekaj trochę z ogłoszeniem swojego "zwycięstwa". Biedroń podskoczył i po dwóch miesiącach opadło mu pod próg 5%

 • ~spirit-of-the-town 2019-03-19
  11:57:46

  25 3

  Mariarty. Dobrze że są tacy ludzie jak ty. Nie wiedziałem że w czasach radosnego PRL u zamożni inteligentni przyjezdni przyjeżdżali na zacofany Śląsk uczyć tutejszych pracy i kultury. Robili to mniej więcej tak jak Ty. Pozdrawiam

 • ~spirit-of-the-town 2019-03-19
  11:59:18

  5 2

  Przepraszam za błąd. Miało być Moriarty.

 • ~ 2019-03-19
  12:40:41

  13 7

  ~dr_Moriarty
  "Udowodniłeś w 100 procentach, że jesteś właśnie drobnym prostaczkiem, który trzęsie portkami bo niedługo będzie musiał wydać trochę grosza na ekologiczne ogrzewanie."
  nie martw się o moje finanse, stać mnie na kolejne inwestycje,
  gdybyś skorzystałbyś z inteligencji, którą się tak szczycisz, zrozumiałbyś, że jestem przeciwny polityce polegającej na zwrotach co 4 lata w temacie ogrzewania, połączonych z każdorazowym nakazem dostosowania się do nakazanego stanu
  tymczasem "inteligenci" z bloków jedynie co robią, to krzyczą i leją g..em na tych z domów, sami grzejąc swoje "nowoczesne i miastotwórcze apartamenty" w identyczny sposób, na jaki się oburzają u posiadaczy domów, z wielką hipokryzją twierdząc, że to nie ich problem skąd bierze się ciepło w ich domach

 • ~ka22 2019-03-19
  12:44:42

  13 2

  moriarty - znasz bajkę Brzechwy o kwoce ?
  Gdybyś używał więcej argumentów a mniej obelg, byłbyś bardziej wiarygodny.

 • ~ 2019-03-19
  12:54:34

  9 3

  ~ka22
  przywieziona "inteligencja" którą się tak szczyci mu na to nie pozwala

 • ~Arteks 2019-03-19
  13:48:40

  4 25

  @gfuhrerwolf - oburzenie na zatruwających swoją "małą ojczyznę" to opluwanie? To żenada, że trzeba w XXI wieku zwracać uwagę innym na anachronizm ogrzewania domów węglem czy na wygląd tych budynków. Jeśli ktoś chce mieć dom - musi go być stać na jego utrzymanie. Wstydem może was napawać, że ludzie w blokach płacą czynsz po 500-800 zł miesięcznie, spłacają kredyty mieszkaniowe w takiej samej wysokości i nigdzie nie narzekają, nie mają do nikogo pretensji. A wy ciągle macie pretensje do wszystkich tylko nie do siebie. Gdzie jakaś życiowa zaradność? @drMoriarty - dzięki za twój ciekawy wkład w dyskusję. Większość Europejczyków mieszka w blokach, nigdzie w Polsce nie spotkasz się z pogardą mieszkańców z bloków. Tylko na Śląsku - i to paradoksalnie nie od mieszkańców jakichś willi bo tych jest tu tyle co kot napłakał. Przeważnie pochodzą one od tych z kopcących kwadracioków na działkach które są niewiele większe od... ogródków działkowych. Ślązacy którzy wyjechali do Niemiec w przeważającej części trafili tam do wygodnych komunalnych bloków. Zawsze sobie chwalili jak tu przyjeżdżali na odwiedziny. Jeśli dymiącym nie jest wstyd przez innymi rybniczanami np. z bloków to przed którym Europejczykiem taki ursus mógłby pochwalić się swoją chałupą ogrzewaną piecem wyprodukowanym w... 2016 roku? I jakim trzeba być ignorantem aby się tym chwalić i mieć pretensje do polityków którzy pod wpływem opinii społecznej, Unii Europejskiej a także tego czym oddychają zaostrzają prawo. @ursus - wspomniałeś coś o tym, że wypowiadają się tu osoby które się nie znają na piecach. A po co mieszczuchom wiedza o piecach, które prędzej czy później trafią do lamusa? ;P

 • ~artefaks 2019-03-19
  14:06:04

  19 5

  Arteks napisał ,, Jeśli dymiącym nie jest wstyd przez innymi rybniczanami np. z bloków"
  ??? .
  A ma być z jakiegoś powodu jakiś wstyd?
  A ,,tych z bloków" nie jest wstyd że w przeciwieństwie do pozostałych Rybniczan ich pomieszczenia są ogrzewane śmieciowym węglem tj. przerostem i miałem węglowym spalanych w przestarzałych kotłowniach pozbawionych filtrów ?
  Czy to nie jest moralność pani Dulskiej ?

 • ~gfuhrerwolf 2019-03-19
  14:26:30

  22 2

  Arteks, nie pisz do mnie per Wy bo akurat ja nie kopcę, masz kiepskie informacje na mój temat akurat mieszkam w bloku , ale jeśli dobrze rozumiem jesteś za odbieraniem domów tym których na nie nie stać, bo niestety mają mniejsze zarobki np nie pracują w UM Rybnik ;), a co do Twojej pochwały wywodu na temat kultury Ślązaków osobnika: dr_Moriarty, to rozumiem że obydwaj jesteście napływowi i przyjechaliście ucywilizować Naszą Małą Ojczyznę taka wasza misja ? Jeszcze raz to napiszę jeśli się tu komuś nie podoba bo ludzie nie tacy , bo brudno itd to dlaczego nie wracacie do waszych rodzinnych stron.

 • ~JulianUrsynNiemcewicz 2019-03-19
  14:39:48

  14 3

  Reasumując:
  każdy ponad każdym, a nad wszystkimi spec od klimy.
  Mamy wojenki:
  PO vs PiS
  rowerzyści vs automobiliści
  blokowiska vs domki
  Rodzi to problemy, bo czy rowerzysta z PO może zawrzeć sojusz rowerzystą z PiS przeciw automobiliście PO, który mieszka na domkach, podczas gdy tamci dwaj w króliczoku?
  Mętlik jest taki, iż radny Kiljańczyk, będąc u steru, pracuje w opozycji ale ciężko stwierdzić czy jest w opozycji do opozycji czy do większości.
  Jedni odstawiają cyrk, drudzy szopkę.
  Musimy czekać na lato, bo wiosny to lepiej żeby tutaj nie było.

 • ~minowa 2019-03-19
  19:49:59

  8 4

  @Arteks, jak nie stać cie na czynsz 800zł to kup sobie mieszkanie własnościowe za 250000zł i płać 200zł do wspólnoty mieszkaniowej, proste.

 • ~Arteks 2019-03-19
  20:12:39

  5 15

  @minowa - mnie stać i innych blokersów też stać - nigdy nie płaczemy. Napisałem o tym tylko, że ludzie w całej Polsce ponoszą ogromne wydatki nie domagając się żadnej pomocy od nikogo i żadnych dopłat. W przeciwieństwie do domkowców, którzy ciągle mają pretensje do władz państwa, miasta, innych mieszkańców - zamiast do siebie. Dobrze, że zrozumiałeś fatalną "robotę" dmuchaw. Straszne nie? @Julian - dlaczego błaznujesz nick słynnego poety? Nie jesteś w stanie wymyślić czegoś swojego? @gfuhrerwolf - jeśli mieszkasz na bloku i jesteś Ślązakiem to sam zaprzeczasz teorii, że jeśli ktoś jest z bloków to musi być "obcy". Jeśli mieszkasz w blokach to skąd wiesz, że kogoś z chałupy nie stać na lepsze ogrzewanie? Dlaczego ktoś ma wyjechać z miasta w którym się wychował, które lubi czy w którym ma rodzinę, znajomych i pracę? A ci Ukraińcy którzy obecnie pracują jako kierowcy w rybnickich firmach, ratują fabryki i place budów - to według ciebie też powinni się wynosić stąd bo są "nie nasi"? Tak samo kiedyś wiele zakładów po wojnie i stratach ludności na Śląsku nie mogłoby funkcjonować, nie miał by kto leczyć czy kto uczyć, albo kto prowadzić pociągów gdyby nie... przyjezdni.

 • ~ 2019-03-19
  21:25:11

  7 1

  ~Arteks
  " @ursus - wspomniałeś coś o tym, że wypowiadają się tu osoby które się nie znają na piecach. A po co mieszczuchom wiedza o piecach"
  masz rację, nie posiadasz wiedzy w temacie, to się nie wypowiadaj

 • ~Arteks 2019-03-19
  22:56:50

  3 9

  @ursus - wiedza o piecach dla mieszczuchów jest zbędna, ale wspieranie radnych którzy chcą walczyć z ciemnogrodem broniącym pieców węglowych jest obowiązkiem każdego, komu zależy na lepszym powietrzu i lepszym komforcie życia.

 • ~ 2019-03-19
  23:16:29

  4 0

  ~Arteks
  "@ursus - wiedza o piecach dla mieszczuchów jest zbędna, ale wspieranie radnych którzy chcą walczyć z ciemnogrodem broniącym pieców węglowych jest obowiązkiem każdego, komu zależy na lepszym powietrzu i lepszym komforcie życia."
  jeżeli zabieranie głosu na tematy techniczne, o których sam napisałeś , że nie masz pojęcia, bo "wiedza o piecach dla mieszczuchów jest zbędna" (przy okazji wg tego co napisałeś mieszczuch = blokers) jest wg Ciebie "wspieranie radnych którzy chcą walczyć z ciemnogrodem broniącym pieców węglowych" to jest to chyba już ostatni etap zidiocenia
  a jeżeli jesteś tym "komu zależy na lepszym powietrzu i lepszym komforcie życia" to czemu nie zaczniesz najpierw od siebie i nie zaczniesz ogrzewać swojego mieszkania w ekologiczny sposób ?

 • ~dr_Moriarty 2019-03-20
  07:41:24

  2 6

  Ano widzisz, Arteksie, "nie przegodosz" tym ludziom. To zabawne, bo o ile w wieżowcach gdzieś na zachodzie mieszkają ludzie niezamożni, zaś w domach głównie bogaci, o tyle na Ślunsku mamy sytuację odwrotną - tutaj chałupiarze wołają o pieniądze, bo uważają się za biednych.

  Jestem już zmęczony mówieniem ludziom żyjących na posesjach za kilkaset tysięcy złotych, że nie są biedni. Nierzadko na podjazdach takich domów widać po dwa, trzy samochody. Ale uważają, że są biedni bo przecież kwot potrzebnych na wymianę źródła ogrzewania nie noszą w kieszeni. Biedni to są ludzie na blokach, ale oni środowiska nie zatruwają w tak ogromnym stopniu jak chałupiarze. Biedne jest może 10 procent chałupiarzy. Reszta, gdyby skorygowała swoje roczne budżety i wykazała trochę dobrej woli, spokojnie mogłaby przejść na ekologiczne grzanie. Ale po co.

  @gfuhrerwolf
  Odpowiadając na Twoje pytanie: nikt nie chce obierać nikomu domów. Pytanie tylko czy ludzie w takich "domach" żyjących są w stanie je utrzymać nie zatruwając innym życia. A widocznie nie są. Żyją na posesjach za kilkaset tysięcy, twierdzą, że są biedni, nie stać ich, ale tego nie widać. Większość z nich spokojnie mogłaby ogrzewać ekologicznie, ale nie zrobią tego, bo wolą wydać pieniądze na zbytki.
  Jeżeli ktoś nie jest w stanie utrzymać domu ogrzewając go w sposób niezatruwający innym życia, to oznacza, że żyje ponad stan. Niech ten dom sprzeda i kupi coś mniejszego. Takie jest życie. W krajach zachodnich to się dzieje cały czas i nikt nie płacze. Ludzie w blokach żyją na miarę swoich możliwości i nie udają, że ich stać na życie w domu. Nikt nie ma prawa zatruwać środowiska i narażać zdrowia innych w imię fałszywie zresztą pojmowanych kosztów.

  A jeśli chodzi o Twoje wycieczki pod adresem mojego pochodzenia, to niestety jestem stąd. O ile pamiętam do czwartego pokolenia wstecz. Mój dziadek i ojciec pracowali na kopalni. Dlaczego niestety? Bo jest mi wstyd za ten Śląsk. Każdy z moich znajomych gdzieś z Polski, kiedy do mnie przyjeżdża jesienią lub zimą, jest przerażony syfem w powietrzu. Często zastanawia się jak tu w ogóle można żyć. A przecież dumne "Ślonzoki" to obok Kaszubów grupa etniczna najbardziej rozpoznawalna w Polsce. I czym się może pochwalić? Tolerancją brudu, syfu i raka. Mentalnością dziada, który w imię żałosnej oszczędności będzie żył z rodziną w kłębach toksycznego dymu, udając że mu to nie przeszkadza. To chytrość, cwaniactwo i zacofanie mentalne Ślązaków doprowadziło do tej sytuacji. I to jest obecnie wizerunek Śląska, za który się wstydzę. Ale oczywiście jedyne, co słyszę na takie argumenty to "pewnie gorol" albo "nie podoba się, to won". To jest jedyna odpowiedź dumnych synów ziemi śląskiej, którą tak ukochali i którą tak niszczą. To tak jakby śmierdzący menel stojący w kolejce do kasy, osobie zwracającej mu uwagę, że cuchnie, zaproponował przejście do innej kolejki. To jak świnia, która kwiczy z niezadowoleniem na kogoś, kto próbuje w chlewie zrobić porządek i posprzątać odchody, w których sama leży. Bo przecież "zawsze tak było" i o co w ogóle chodzi.

  No i najlepsze na koniec.
  @arkussinus

  Skrajnie patologiczna wypowiedź będąca niejako dowodem tego, że nie ma co się patyczkować ze smrodziarzami i należy walić im srogie kary. Jak Rejtan będziesz bronił swojego kopciucha, nawet za cenę pójścia do więzienia. Świetnie. Aż mi się milej będzie płaciło podatki z wiedzą, że tacy jak ty są z nich utrzymywani w pudle. Tyle, ze tam twoim kominem zajmą się profesjonaliści i będziesz się o niego musiał martwić dużo bardziej niż teraz. Nawet bym zapłacił, żeby ci go uczciwie tam przeczyścili.

 • ~arkussinus 2019-03-20
  07:54:03

  2 2

  moriarty patologia to może i dała ci życie i nie wrzucaj wszystkich do jednego worka!!! Poza tym z "nowości"..."Nowa kopalnia Polskiej Grupy Górniczej od złoża będzie nazywała się Imielin Północ. Pierwsze roboty drążeniowe rozpoczną się jeszcze w tym roku."....i wychodzi na moje, ze za naszego życia niewiele się zmieni skoro władza tego po prostu nie chce!!!

 • ~dr_Moriarty 2019-03-20
  08:17:35

  3 6

  @arkussinus
  Jestem też zmęczony już tłumaczeniem, że spalanie węgla w elektrowniach, w kotłach wielkiej mocy z odsiarczaniem spalin, to co innego niż kopcenie w pozaklasowym, domowej roboty kopciuchu, poszwajsowanym z "bratem Erwinym przy flaszce wódki".

 • ~ 2019-03-20
  09:33:33

  3 1

  ~dr_Moriarty
  "Jestem też zmęczony już tłumaczeniem, że spalanie węgla w elektrowniach, w kotłach wielkiej mocy z odsiarczaniem spalin"
  chyba nie masz na myśli chwałowickiej ciepłowni, bo o niej jest tutaj mowa
  "kopcenie w pozaklasowym, domowej roboty kopciuchu, poszwajsowanym z "bratem Erwinym przy flaszce wódki".
  czy wszystkie certyfikowane kotły posiadające certyfikat i "klasę" zaliczasz do tej samej grupy ?
  bo jak wspomniałem o tej grupie, to jedynie co potrafiłeś, to rozdrażniony hasłem "węgiel", wyzwać mnie od "drobnego prostaczka"
  otóż kotłów "poszwajsowanych" jest coraz mniej, bo właściciele domów modernizują swoje kotłownie, a w temacie "ucywilizowania" ogrzewania bloków nic się nie poprawia

 • ~dr_Moriarty 2019-03-20
  10:00:56

  4 5

  @ursus
  Ty i tobie podobni uczepili się tej EC Chwałowice i tańczycie dookoła niej jak muzułmanie dookoła czarnego kamienia. Sam napisałeś, że jej wpływ na zanieczyszczenie to 10 do 15 procent. Więc reszta to smrodziarze. Naprawdę uważasz, że logiczne jest zaczynać od tych 15 procent? I uważasz, że jeśli zastąpić EC ogrzewaniem ekologicznym, to jakość powietrza się zauważalnie poprawi? Jeśli tak, to jesteś naiwny. Jeśli reszta będzie dalej kopcić, to i tak się nic nie zmieni.

  A jeśli chodzi o koszty, które blokersi nagle poczują jeśli ich mieszkania zacznie ogrzewać jakaś ekologiczna elektrociepłownia, to jestś podwójnie naiwny. Przy rozłożeniu kosztów na tyle mieszkań stosuje się ryczałty i bonifikaty. Nawet jeśli obecne koszty miałyby wzrosnąć o kilkaset złotych, to w skali rocznej w docieplonych blokach będzie to ledwie zauważalne. Dlatego ludzie wybierają mieszkania zamiast domów, żeby takich problemów nie mieć. A nie udawać wielkiego hrabiego na posesji i palić syfem bo nie ma czego do garnka włożyć.

 • ~ 2019-03-20
  11:42:29

  3 0

  ~dr_Moriarty
  "Ty i tobie podobni uczepili się tej EC Chwałowice i tańczycie dookoła niej jak muzułmanie dookoła czarnego kamienia.
  nie bardziej, niż Ty, wrzucając do jednego wora zarówno tych, używających przestarzałych kotłów, jak i tych, którzy swe kotłownie zmodernizowali używając nowoczesnych, certyfikowanych, zgodnych z prawem kotłów, tak samo zakazałbyś ich używania " Sam napisałeś, że jej wpływ na zanieczyszczenie to 10 do 15 procent"
  przypuszczam, że podobnie niewielki odsetek (lub mniejszy) stanowią współczesne certyfikowane kotły węglowe
  Naprawdę uważasz, że logiczne jest zaczynać od tych niewielu procent?
  "I uważasz, że jeśli zastąpić EC ogrzewaniem ekologicznym, to jakość powietrza się zauważalnie poprawi? Jeśli tak, to jesteś naiwny. Jeśli reszta będzie dalej kopcić, to i tak się nic nie zmieni."
  jak będzie kopcić, skoro domagasz się likwidacji wszystkich przydomowych kotłów na paliwa stałe ?
  "A jeśli chodzi o koszty, które blokersi nagle poczują jeśli ich mieszkania zacznie ogrzewać jakaś ekologiczna elektrociepłownia, to jestś podwójnie naiwny. "
  gdzie tu widzisz naiwność ? nie chodzi mi nigdzie o to by ci z bloków musieli płacić więcej , ale o to, by zaostrzone przepisy obejmowały wszystkich, albo nikogo, a nie tylko wybranych jak jest te obecnie proponowane
  "Dlatego ludzie wybierają mieszkania zamiast domów, żeby takich problemów nie mieć. "
  tak widać to obserwując rozwój budownictwa mieszkaniowego i zabudowywane co raz to nowszych miejsc przez budownictwo jednorodzinne , a nie bloki
  "A nie udawać wielkiego hrabiego na posesji i palić syfem bo nie ma czego do garnka włożyć."
  przecież blokowi krzykacze doprowadzili do zakazu sprzedaży i używania tego "syfu" o którym piszesz w przydomowych kotłowniach, obecnie można go spotkać tylko przy ogrzewaniu bloków przez ciepłownię

 • ~Krystyna Unrug 2019-03-22
  13:16:53

  0 2

  To bardzo dobry pomysl, by zlikwidowac podatek od nieruchomosci dot. mieszkancow z ekologicznym zrodlem ciepla. Szkoda tylko ze to mialoby trwac tylko dwa lata, podczas, gdy przejscie nanowe ogrzewanie kosztuje kilka tysiecy. To mieszkancy maja ponosic koszty ekologiczne. Co na to Prezydent, Miasto ma pieniadze na nowe parkingi, ktore pozwalaja przybyszom z zewnatrz wjezdzac do Centrum i jeszcze bardziej spalinami zanieczyszczac powietrze. Tak wiec czekamy na nowatorskie projekty. Co opozycja zaproponuje, bo jak narazie odklada wszystko w nieskonczonosc
  Dobrze ze mamy postepowych radnych

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy wiceprezydent powinien "dorabiać" w innych miastach i spółkach?
Oddanych głosów: 408