zamknij

Wiadomości

To już w ten czwartek! Radni zdecydują o podwyżkach cen odpadów

2019-11-19, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Zbliża się ten moment. Już w najbliższy czwartek podczas sesji rady miasta pod głosowanie „pójdzie” uchwała o podniesieniu stawek za zagospodarowanie odpadami komunalnymi. Przypomnijmy, że w przypadku segregowanych odpadów mówimy o 100-procentowej podwyżce!

Reklama

Tę sprawę poruszaliśmy już kilka razy na łamach naszego portalu. Ostatni raz miało to miejsce na początku listopada, kiedy to informowaliśmy o podwyżce cen, obowiązku segregowania bioodpadów i zmianie częstotliwości wywozu >>Odpady komunalne: idą zmiany, idzie podwyżka!<<

Radni pochylą się nad tym tematem w już w najbliższy czwartek. Będą głosowali nad uchwałą „w sprawie zmiany uchwały w sprawie stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi”.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2020 roku mieszkaniec segregujący odpady będzie płacił 22 zł miesięcznie. To 100-procentowa podwyżka, bo dotychczas płaciliśmy 11 złotych za segregowane odpady.

W przypadku, gdy odpady komunalne nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny, stawka opłaty wynosi 66 zł – czytamy w treści uchwały.

- Analiza dochodów i wydatków przewidzianych na rok 2020, w kontekście rozstrzygniętych postępowań przetargowych na „Zagospodarowanie odpadów komunalnych pochodzących z terenu Miasta Rybnika” oraz „Odbiór i transport odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości położonych na terenie Miasta Rybnika”, stały się podstawą do podwyższenia stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. […] W celu zabezpieczenia wydatków przewidzianych na rok 2020 konieczna jest zmiana stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości zamieszkałych, zgodnie z uchwałą. Źródła finansowania i skutki finansowe związane z wejściem w życie uchwały wpłyną na wydatki budżetu Miasta, które będą bilansowane dochodami z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ponoszonymi przez właścicieli nieruchomości – dowiadujemy się w uzasadnieniu do uchwały.

Dodajmy, że wedle zarządzenia prezydenta Rybnika, od nowego roku zmieni się też częstotliwość wywozu odpadów. Będzie ona wyglądać tak:

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 92

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~goliat 2019-11-19 09:44:51

  Jeśli podwyżka idzie o 100%, to niech częstotliwość wywozu tez się skróci z „co 2 tyg” na co tydzień. Teraz zobaczymy kogo wybraliśmy do rady.

  108 9
 • ~mastif 2019-11-19 10:10:17

  Chodzby podwyzszyli i o 1000 procent na blokach ludzi nie wychowja.
  To polska!!!
  Zreszta niech sobie sami segreguja jak maja gdzie..
  Gdzie maja ludzie przechowywac smierdzace worki w mieszkaniach 30m kw.
  To wszystko zarazki.Mam dziennie latac na smietnik.

  56 36
 • ~MArudzia 2019-11-19 10:30:58

  Decyzje zostały już dawno podjęte.

  72 2
 • ~radoslaw.knesz@gmail.com 2019-11-19 12:42:59

  Wszystkie okoliczne gminy podniosły ceny za wywóz śmieci. Wszystkie okoliczne miasta zmagają się z tym samym problemem - brak konkurencji na rynku co oznacza, że często spływa jedna oferta i nie ma z czego wybierać. Swojego rodzaju monopol na tym rynku.

  Wodzisław Śląski - Od sierpnia opłata dla mieszkańców segregujących odpady wyniesie 26,10 zł. Z kolei za wywóz odpadów niesegregowanych mieszkaniec zapłaci 35 zł

  Racibórz - Obecna umowa z Empolem kończy się 31 grudnia 2019 roku. Spółka zażądała za dwuletni wywóz odpadów komunalnych z terenu Raciborza 10 757 880 złotych brutto. To znacznie więcej, niż zakładano. Prawdopodobnie cena za wywóz śmieci również wzrośnie do okolic 20 zł za niesegregowane.

  P.S Rozpisanie kolejnego przetargu na 99% nic nie da, a może doprowadzić do sytuacji, że nikt się nie zgłosi a wtedy mielibyśmy kryzys śmieciowy na niewyobrażalną skalę.

  P.S 2 Zorganizowanie wywozu własnym sumptem jest ekonomicznie nieracjonalne. W okolicznych gminach nikt nawet nie myśli o takim rozwiązaniu. Jeśli są jakieś propozycje obniżenia kosztów wywozu odpadów w naszym mieście to proszę się z nimi podzielić. Każdą merytoryczną uwagę (na ile pozwalają mi moje kompetencję) przeanalizuję.

  13 36
 • ~pprywatne 2019-11-19 13:05:44

  Od stycznia to się dopiero zaczną dwu i trzy cyfrowe podwyżki.

  24 1
 • ~Marcin Macionczyk 2019-11-19 13:22:29

  Panie Radosławie. Proszę podać kwotę jaką życzy sobie firma wywożąca odpady za okres na jaki ma podpisać umowę z Miastem. Proszę podać kwotę jaka wpłynie do Urzędu Miejskiego za ten sam okres z tytułu poboru opłat od mieszkańców za wywóz śmieci. Proszę podać kwotę jak wpływa w tym samym okresie  do miejskiej spółki Hossa z tytułu zarządzania miejskim wysypiskiem. Proszę podać kwotę jaką Hossa musi wpłacić do Urzędu Marszałkowskiego za składowanie odpadów. Mówiąc inaczej i wprost: Proszę podać DOKŁADNY bilans jaki składa się na kwotę 22 zł za osobę na miesiąc (za odbiór odpadów segregowanych) i 66 zł za niesegregowane. Tylko wtedy jakakolwiek dyskusja bedzie miała sens. W innym wypadku rozmowa jest drastycznie niesprawiedliwa a przedstawiciel Rady Miasta/ Urzędu jest na uprzywilejowanej pozycji w stosunku do zwykłego Mieszkańca, co w żadnym wypadku nie powinno mieć miejsca!

  79 2
 • ~Admirał Pieskov 2019-11-19 16:10:10

  Jest proste rozwiązanie. Zlikwidować segregację odpadów. Nie dla wygody mieszkańców, ale dla zniwelowania kosztów wywozu. Firmom odbierającym śmieci na pewno taniej wyszedłby jeden wywóz "wszystkiego" naraz aniżeli organizować osobne wyjazdy po odpady zmieszane, popiół, papier, plastik, szkło, odpady zielone i Bóg wie co jeszcze. A jeśli segregacja jest taka niezbędna, to niech się odbywa na składowiskach...

  32 7
 • ~niuti 2019-11-19 17:11:04

  Pytanie jest dlaczego Rybnik nie ma spalarni odpadów? Bo z tego co gdzieś tam się przewija to podwyżki mają ci, którzy takowej nie mają.
  W sumie po co, przecież mieszkańcy i tak zapłacą za to, a problem z głowy. Prościej zwalić na urząd marszałkowski czy kogoś innego. Spychologia i się kręci :).

  32 2
 • ~hromqwe 2019-11-19 17:20:32

  No i lepiej by było ,żeby było po staremu ,Bo za niedługo możecie mieć problemy z pomarańczowymi kamizelkami .Sam się do nich zapiszę .5 osobowa rodzina segregująca śmieci .Mam kompostownik ,reszta śmieci w workach "kupionych " . Jak rocznie będę musiał płacić 1320 zł za śmieci ,To wybieram bramkę nr 4 ,Moja rodzina zapłaci 244 zł mniej za śmieci ,a ja dostanę darmowe wyżywienie ,i w UM będzie przynajmniej 1 wakat

  21 2
 • ~hromqwe 2019-11-19 17:48:48

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  4 0
 • ~Sebastian Ryszka 2019-11-19 18:01:20

  Szkło sprzedam ,plastiki "czyste"też, makulaturę sprzedam kości z kurczaka ,wołowiny wieprzowiny zjada mój Pies ,resztki ziemniaków ,i innych bio degradalnych WRZUCAM do kompostownika .Zostaje popiół ,ale za niedługo przejdę na gaz .Więc za co mam płacić 1300 zł ,skoro mój śmietnik będzie pusty. Dodam iż gałęzie z tuj i drzew iglastych po wysuszeniu spalam w piecu (sąsiedzi Mnie chwalą ,że czują przyjemną woń "leśną")Owocowe konary na rożno w kontrolowanym palenisku ..
  Dla Mnie potrzebny był by wywóz 1 w roku (Podpaski,drobne odpady płyt wiórowych (którymi są przekładane meble),no i zużyty sprzęt elektroniczny (który jak pomyślę też sprzedam).Za co mam płacić 1300 zł ,za pusty kontener??????

  28 5
 • ~Marcin Macionczyk 2019-11-19 23:50:31

  Panie Radosławie. Czekałem 10 h na podanie kwot o które prosiłem. Nawet uwzględniając mecz, to bardzo dużo czasu dla kogoś kto jest członkiem komisji miejskiej, która ma bezpośredni wpływ na propozycję ceny wyższej o 100% niż dotychczasowa i powinien mieć takie dane w "jednym palcu". Jeszcze raz proszę o podanie wymienionych kwot lub uznam, że Pan albo ich nie zna (co byłoby niewyobrażalne, jeśli jest Pan członkiem komisji decydującej o wysokości podwyżki) albo Pan nie chce ich podać (co byłoby zupełnym zaprzeczeniem przejrzystości działań Rady Miejskiej). W żadną z tych opcji nie chcę wierzyć.

  16 2
 • ~rzyt 2019-11-20 00:31:20

  @Panie Marcinie, w Rybniku jest zwyczaj by pytać radnych o to czy można im zadać pytanie. A Pan do nich strzela argumentami wynikającymi z logicznego myślenia; to dla sąsiadów Koniaczka jest zbyt trudne. Ciekaw jestem przesunięć pomiędzy kontami księgowymi, bo ciekawski się znalazł ;))
  Pozostaje droga oficjalna o dostęp do informacji za pośrednictwem kancelarii.

  11 1
 • ~Rybnikczanin 2019-11-20 03:58:26

  Panie Radosławie, podpowiem Panu co należy zrobić w pierwszej kolejności aby nie podnosić ceny za śmieci, wystarczy aby wszyscy płacili za nie. Proszę sprawdzić ile ubyło mieszkańców naszego miasta gdy weszła ustawa śmieciowa - z tego co pamiętam to około 15 tysięcy mieszkańców wyparowało. Teraz po podwyżce będzie podobnie i znowu Ci co są uczciwi będą musieli płacić za cwaniaczków. Wystarczy porównać zameldowanie z ilością zadeklarowanych osób w mieszkaniu do wywozu śmieci. Czy nie uważa Pan, że jest to najprostsze rozwiązanie i gwarantuję Panu, że podwyżka nie będzie musiała być tak drastyczna.

  7 1
 • ~cyd 2019-11-20 08:23:49

  Mastif
  "Mam dziennie latać na śmietnik".
  Rozumiem, że śmietnik masz w innej galaktyce i musisz wyczarterować ufo by tam polecieć a nie jak każdy przy okazji śmieci wyrzucić. A Polska piszemy z dużej litery kosmito.

  2 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Przepisy dotyczące aborcji w Polsce:

Oddanych głosów: 2282