zamknij

Wiadomości

To już prawie pewne. Pediatria w WSS nr 3 będzie zawieszona. To samo dotyczy otolaryngologii

2021-06-23, Autor: 

Od 1 lipca oddział pediatryczny w rybnickim szpitalu będzie świecił pustkami? Wszystko na to wskazuje. Dyrekcja WSS nr 3 w Rybniku złożyła taki wniosek do wojewody śląskiego. To samo tyczy się otolaryngologii dziecięcej. Na obu oddziałach zabraknie kadry medycznej.

Reklama

Już wkrótce ujrzymy pokłosie konfliktu pomiędzy lekarzami a dyrekcją szpitala. Przypomnijmy, w marcu tego roku pisaliśmy o tym, że szefowa lecznicy w Rybniku wręczyła lekarzom wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Wielu z nich zapowiedziało, że nowych propozycji płacowych nie przyjmie i odejdzie >>Lekarze szpitala w Rybniku dostali wypowiedzenia<<

Tuż po publikacji powyższego artykułu, głos zabrali sami lekarze, którzy w dobitny sposób powiedzieli, co sądzą o decyzjach podjętych przez dyrektor Ewę Ficę >>Szpitalowi w Rybniku grozi paraliż? Lekarze: przyjmiemy wypowiedzenia<<

Pomiędzy stronami miały być prowadzone rozmowy, zaangażowano nawet mediatora z Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, który nic nie wskórał.

W międzyczasie dowiedzieliśmy się, że wypowiedzenie otrzymała również dr Katarzyna Musioł, ordynator rybnickiej pediatrii, która postawiła oddział na nogi. Wraz z nią z pracy w WSS nr 3 zrezygnują pozostali lekarze i rezydenci. To właśnie oddział dziecięcy ma zostać zawieszony już od 1 lipca. Podobny los czeka otolaryngologię dziecięcą.

Potwierdzenie tego faktu znajdujemy w pismach skierowanych do Rady Społecznej WSS nr 3. Dyrekcja szpitala oczekuje od rady wyrażenia opinii w dwóch kwestiach:

- czasowego zaprzestania wykonywania działalności leczniczej, dotyczącej Oddziału Otolaryngologii Dziecięcej.

- czasowego zaprzestania wykonywania działalności leczniczej, dotyczącej Oddziału Pediatrii.

Rada społeczna ma jutro w południe wydać opinię. Wnioski o zawieszenie oddziałów są już u wojewody.

- Wpłynęły do nas dwa wnioski złożone przez dyrekcję szpitala. Dotyczą zawieszenia dwóch oddziałów od 1 lipca. Jesteśmy w trakcie procedowania – mówi Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody śląskiego.

Jak dodaje, wojewoda zwykle przychyla się do tego typu wniosków. W przypadku Rybnika powodem zawieszenia są braki kadrowe.

- To żadna nowość, często się zdarza, że szpitale zawieszają oddziały z powodu braku personelu lub na czas remontu. Wojewoda daje w ten sposób czas na skompletowanie nowej kadry – dodaje.

Wiadomo, że pediatria ma być zawieszona do 31 sierpnia, a otolaryngologia do 31 października.

Alina Kucharzewska zaznacza, że wojewoda nie ma wpływu na decyzje kadrowe, przesunięcia i relokację pacjentów.

- To wie NFZ, a dyrekcja szpitala ma obowiązek poinformować o tym, jaki podmiot zabezpieczy pacjentów. Na szczęście są w okolicy szpitale z pediatrią. Wróciły do pełnego funkcjonowania – zaznacza.

Co na to władze WSS nr 3 w Rybniku? Nie odpowiedziały na nasze zapytania.

Oceń publikację: + 1 + 12 - 1 - 119

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~Franek 7 2021-06-23
  16:10:02

  Teraz tylko czekać jak propaganda PiS przedstawi to jako sukces a naród uwierzy…
  Zaczną PiSowskie trolle typu Rybnikus i Zak.

 • ~crun 2021-06-23
  16:25:09

  Rybnikus i Zak podziękujcie PIS-owskiemu wojewodzie za pakiet dla Rybnika: likwidacja WSS, kopalnia Paruszowiec, brak szczepionek

 • ~master4k 2021-06-23
  16:35:55

  Mała errata dla chodzących deficytów intelektualnych, gdyby się jeszcze samodzielnie nie dali rady zorientować, co się właściwie wokół nich wyprawia. "Polska w ruinie" to nie była diagnoza stanu państwa, tylko program wyborczy, z resztą bardzo konsekwentnie realizowany. Zarządzanie przez rozwalanie. Wot, technika!

 • ~Arteks 2021-06-23
  16:46:55

  To jest odpowiedź PiS na potrzeby ludzi. Rozmnażajcie się, a z chorymi dziećmi jeździjcie po kilkadziesiąt km po pomoc... Nie ma pieniędzy na funkcjonowanie szpitala wojewódzkiego - ale są pieniądze na imperium Rydzyka lub budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną... Ja jestem ciekawy czy poseł Piecha odpoczywa na urlopie? Czy ma czyste sumienie, że zrobił wszystko aby ratować nasz szpital? Ma przecież jakiś autorytet w PiS, jest medykiem, b. dyrektorem tego szpitala. Dlaczego pozwala na jego rujnowanie przez jego formację polityczną? PiS u władzy w województwie to tragedia dla Rybnika i całego województwa.. ;( Oni niestety dysponują tak słabymi kadrami jak Chełstowski czy Fica - i tak to później wygląda w praktyce. Może jeszcze w Warszawie to pościągają ludzi z całej Polski i to tak tragicznie nie wygląda (chociaż np. politykę zagraniczną rozłożyli całkowicie). Ale w naszym województwie PiS NIE MA KADRY menadżerskiej i kierowniczej.

 • ~Maciej Węgłowski 2021-06-23
  18:39:37

  117 6

  Rybnik.com.pl - mozna złożyć obywatelski wniosek o zwolnienie dyrektora?

 • ~Abisall 2021-06-23
  18:57:08

  56 2

  @~Maciej Węgłowski

  Jeśli nawet to może być fikoł formalny bo Fica nie jest dyrektorem. Ona tylko i aż pełni obowiązki dyrektora...

 • ~ 2021-06-23
  19:06:17

  39 88

  Niech przestana wykorzystywac sprzet szpitalny do swoich celow w gabinetach prywatnych i zaczna uczciwie zabrajac.

 • ~lemocyt 2021-06-23
  20:37:00

  76 19

  @mastif
  Jak twoim zdaniem wygląda ten karygodny proceder? Wynoszą popołudniami tomografy na plecach? Korzystanie ze sprzętu szpitalnego jest tak oprocedurowane, że każdy jeden gazik musi być przypisany do konkretnego pacjenta, więc chętnie się dowiem jak to twoim zdaniem przebiega, bo brzmi jak numer z Ocean's Eleven.
  Swoją drogą proszę bardzo, będziesz miał sprzęt wolny od tych okropnych lekarzy, korzystaj do woli.

 • ~Bonifacy Onufrewicz 2021-06-23
  20:48:28

  67 9

  Tak jak obiecywali,tak konsekwentnie czynią - "Państwo w ruinie".

 • ~robins 2021-06-23
  21:44:22

  25 57

  A czy wszystkim płacą za niewykonywanie pracy? Kasta tak jak księża i sądy ,wszystko się należy. Rozumiem ,że jest ich mało,to zróbmy ich konkurencyjnymi. Dlaczego w prywatnych ośrodkach jest lepsza opieka z tymi samymi lekarzami na NFZ?Bo w państwowych przychodzi się odpocząć.... na minimum 3 dni a w prywatnych leczenie trwa 1 dzień?
  Popieram-jak wszyscy dyrektorzy tak zrobią to lekarze będą szukać pracy do odpoczynku. Płacić im za wyleczenie a nie za ilość pacjentów zapisanych do POZ, gdzie mają cię w d....e . Nauczyli się teleporad a nie leczenia-na stos. Może doczekam się czasów ,że lekarz i ksiądz będzie zabiegał o petenta....

 • ~robins 2021-06-23
  21:49:01

  16 69

  Pomyłkowo wszedłem kiedyś na kardiologii do pomieszczenia lekarzy a tam catering z nie dojedzonymi daniami-kto za to płaci?Ja muszę sam kanapki do pracy nosić z domu?O co chodzi? Mam nadzieję ,że nowy dyrektor czas poświęcony na catering przez lekarzy zrównoważy leczeniem pacjentów. Szczerze to wolę myśleć,żenie ma szpitala niż ma być udawany....

 • ~lemocyt 2021-06-23
  22:15:44

  108 5

  @robins
  Pardon, muszę od tego zacząć: co za sieczka myślowa.
  Co lekarze szpitalni mają do POZ i teleporad? W POZ przyjmują lekarze rodzinni, którzy nie pracują w szpitalach W OGÓLE, to nie są ci, których się tutaj zwalnia, nie masz się z czego cieszyć.
  Czemu leczenie w szpitalu trwa 3 dni, a w prywatnym jeden? Po za leczenie w szpitalu płaci NFZ, który ma niektóre procedury tak rozliczane, że przy wypuszczeniu pacjenta za wcześnie/za późno szpital TRACI PIENIĄDZE.
  Lepsza opieka? Lekarz nie robi się automatycznie mądrzejszy "na prywacie"; "na prywacie" ma się często lepszy sprzęt (wina NFZ), więcej czasu (wina NFZ), smaczniejsze żarełko (wina NFZ) i bardziej mięciusią kołderkę dla pacjenta (także wina NFZ; wymiana trzydziestoletnich poszewek to koszta). Nic z tego nie jest zależne od lekarza czy pielęgniarki, którzy w szpitalu są tylko trybikami w machinie. To nie personel wyjada trufle i przepiórki dla chorych.
  I właśnie, absolutnie najważniejsze - za zdarzający się raz na ruski rok catering płaci 1. firma farmaceutyczna organizująca prezentację (nie, to nie znaczy, że lekarze będą ci wypisywać leki, których nie potrzebujesz, bo fakt, że zjesz hambuksa od pani od tabletków nie niesie ze sobą ŻADNYCH zobowiązań), 2. lekarz, który ma danego dnia urodziny (a to burak przepadzity) lub 3. nikt, prawdopodobnie wszedłeś do dyżurki w momencie, kiedy jedli obiady, za które sami sobie zapłacili. Przeszkadza ci, że ktoś żuje za zamkniętymi drzwiami, wklepując w tym samym czasie w komputerek tony WYMAGANYCH PRAWNIE PAPIERÓW? Polecam unikać też banków i urzędów, ktoś zawsze może spożywać żywność w pomieszczeniu socjalnym.
  Uważasz, że to dobrze, że w 150 tysięcznym mieście nie będzie oddziału pediatrycznego? Że z każdym Lego w nosie trzeba będzie jechać na ostry dyżur laryngologiczny w Chorzowie? Tak wygląda twoja wypowiedź. Ci zwolnieni lekarze finansowo na tym nie ucierpią, większość znalazła pracę gdzie indziej (na tej twojej "prywacie", na przykład). To Rybniczanie, którzy chcieli leczyć Rybniczan i niszcząc ich miejsce pracy tutaj odbiera się też mieszkańcom dostęp do leczenia w miejscu zamieszkania. Ale kij z tym, grunt, że kotleta na kardiologii już nie zjedzą.

 • ~lemocyt 2021-06-23
  22:46:04

  61 5

  @robins
  A, płacić za "wyleczenie"? Jak ocenić "wyleczoność" osoby z dowolną chorobą przewlekłą? Nadciśnieniem, cukrzycą, POChP (najlepiej jeszcze palacza)? Z chorobami genetycznymi? Wadami rozwojowymi? Z rozsianym nowotworem, niekwalifikującym się do leczenia radykalnego? Kiedy jest moment na zapłacenie za leczenie pacjenta z rozległym udarem mózgu, który nigdy nie wróci do pełnej sprawności? Osoby po zawale, z trwałym uszkodzeniem mięśnia sercowego? Jak mają być liczeni pacjenci operowani? Płacimy po zabiegu czy jak się zagoją? Jeśli to drugie to co z osobami, które po zabiegu kompletnie ignorują zalecenia i same doprowadzają do powikłań? Pomysł dobry, ale dopracuj go trochę.

 • ~karowd 2021-06-24
  07:48:57

  33 2

  Może zorganizujemy jakiś protest pod siedzibą dyrektor (specjalnie z małej litery)?

 • ~Bernard Jona 2021-06-24
  16:48:22

  11 0

  Te wszystkie działania związane z rozwalaniem szpitala odbieram jako zamach na bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców Rybnika i okolic.
  Jeżeli na chorą sytuację finansową szpitala lekarstwem mają być równie "chore" decyzje pani dyrektor (wypowiedzenie umowy pracy wszystkim lekarzom) to cała ta sytuacja jest jakąś nieodpowiedzialną kpiną z potencjalnych pacjentów którzy będą potrzebowali szpitalnej pomocy. Wiadomo przecież że lekarzy ogólnie brakuje i oni pracę znajdą prędzej niż rybnicki szpital zacznie dobrze funkcjonować z jakimiś? innymi, którzy za mniejsze pieniądze jak ich poprzednicy pracować pracować przecież nie będą.
  Za to nas, wszystkich zwykłych ludzi w nagłej potrzebie będą wozić do innych szpitali o ile znajdą się tam odpowiednie miejsca.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1498