zamknij

Wiadomości

To już pewne: od lipca zapłacimy mniej za śmieci

2014-04-03, Autor: dk
W czasie ostatniej sesji rady miasta radni przyjęli nowe stawki za wywóz odpadów komunalnych w Rybniku. Niższe ceny będą jednak obowiązywały dopiero od lipca. Władze miasta chcą uniknąć ponownego przyjmowania deklaracji od mieszkańców.

Reklama

Od lipca 2013 roku rybniczanie za wywóz segregowanych odpadów płacą miesięcznie 10 złotych od osoby. Z wyliczeń urzędników wynika, że ta stawka jest nieco za wysoka. - Zgodnie z przepisami miasto nie może mieć żadnych korzyści finansowych z wywozu odpadów. Po kilku miesiącach po wprowadzeniu nowej „ustawy śmieciowej” odnotowaliśmy nadwyżki, które trzeba zniwelować niewielką obniżką cen – tłumaczy prezydent Adam Fudali. Cena za wywóz śmieci będzie obniżona o „złotówkę”.

Nowe stawki będą jednak obowiązywały dopiero od 1 lipca 2014 roku. – Liczymy, że do tego czasu „ustawa śmieciowa” zostanie znowelizowana i mieszkańcy nie będą musieli ponownie składać deklaracji. To zapobiegnie kolejnemu biurokratycznemu procesowi – mówi Adam Fudali.

Obniżkę stawek za wywóz śmieci poparli radni Platformy Obywatelskiej. Opozycyjni rajcy jednak nie kryją związanych z tym obaw. – Naszym zdaniem decyzja o obniżce opłaty śmieciowej jest przedwczesna. Jest zbyt wiele zagrożeń dla stabilności systemu odbioru odpadów w Rybniku, co może wiązać się z poważnymi uciążliwościami dla naszych mieszkańców – mówi Piotr Kuczera, szef klubu radnych rybnickiej PO.

 

Radni podczas ostatniej sesji rady miasta zasygnalizowali, że z decyzją o obniżce cen za wywóz śmieci można było jeszcze poczekać. – Trwają prace nad zmianą obecnej ustawy, dzięki czemu będzie możliwość automatycznej zmiany wysokości opłaty, bez nowych deklaracji. Poza tym po dłuższym okresie funkcjonowania systemu gospodarki odpadami w Rybniku będzie możliwość obniżenia opłaty nie o symboliczną "złotówkę", ale nawet o kilka złotych – przewiduje Piotr Kuczera.

 

Radni PO obawiają się również, że w tej kwestii negatywne skutki dla mieszkańców może mieć brak ostatecznego wyjaśnienia sytuacji ze statusem RIPOK dla rybnickiej instalacji w Boguszowicach.

 

Przedwczesna obniżka cen za wywóz śmieci o symboliczną „złotówkę” zdaniem opozycyjnych radnych to nie jedyne błędy, jakie władze Rybnika popełniły przy wprowadzaniu „ustawy śmieciowej”. – Mieszkańcy muszą płacić dodatkowo za worki, miasto nie odbiera gruzu, a odpady zielone tylko sporadycznie. Przez to mieszkańcy ponoszą niepotrzebne koszty – podsumowują rajcy Platformy Obywatelskiej.

 

Przypomnijmy, Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny już od stycznia 2014 roku wprowadziła niższe opłaty za wywóz śmieci. Mieszkańcy gminy płacą teraz o 1,5 zł mniej.
Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~rys51 2014-04-03 09:25:53

  Wybory do samorządów muszą być co roku !!!

  16 0
 • ~SR1 2014-04-03 09:32:47

  Mam znajomego w Zwonowicach ( pow.Rybnik gm.Lyski ) płaci 5 zł od osoby a worki ma gratis.

  23 0
 • ~minowa 2014-04-03 09:39:37

  A kiedy bezpłatne parkingi w Rybniku dla mieszkańców miasta? Dlaczego przyjeżdżając z peryferii do centrum, aby załatwić różne obowiązki np. w UM muszę płacić za parkowanie ? Czyżby podatki miejskie dla mieszkańców na peryferiach były niższe niż w centrum ?

  4 0
 • ~amik 2014-04-03 10:21:03

  A ja się pytam dlaczego tak dużo. Za wcześniejszy wybór śmieci płaciłam 7,50 obecnie 10,00 od osoby. Dodatkowo karze mi się segregować śmieci a ja pytam po co? Śmieciarka zabiera śmieci do jednego samochodu. Oznacza to, że moje posegregowane śmieci są przez śmieciarzy po prostu mieszane. Kiedyś jeden z sąsiadów obserwując to zjawisko przez 2 tygodnie spytał tych Panów: "jak to, bierzecie wszystko do jednego auta, przecież to się pomiesza". Na co usłyszał: "Tak, ale potem na taśmie dokonujemy segregacji tych śmieci". Czy ktoś tu widzi logikę? Ja niestety doszłam do wniosku, że ktoś komuś znowu daje zarabiać

  6 0
 • ~Fiodore 2014-04-03 10:38:20

  A w Rydułtowach trzeba podnieść o kilka żłotych, jeszcze nie wiadomo dokładnie o ile, kalkulatory im się skończyły ;)

  3 0
 • ~anettk 2014-04-03 10:52:00

  do `minowa...Właściwie,to o co Ci konkretnie chodzi>..o bezpłatne parkingi? o podatki? czy o to,że jesteś z peryferii?
  A myślisz,że ile Ja mieszkająca w cent.Rybnika płacę za bilecik na parkingu???
  Poza tym śmieci swoją drogą ale opłaty za wodę są..mega przesadzone!

  9 0
 • ~minowa 2014-04-03 12:07:35

  anettk... a po co jeździsz 300m na parking ? Mieszkam w dzielnicy Rybnika, w której nie ma sieci gazowej, żłobka, domu kultury, pływalni, parku, orlika, kina - po prostu nie ma nic ! PUSTYNIA !!!! Jest zaledwie 5 małych koszy publicznych na przystankach. I ty pytasz, o co mi chodzi ? A podatki miejskie płacimy od m2 JEDNAKOWE ! Jadąc do parku w centrum, do TZR, kina, UM MUSZĘ PŁACIĆ ZA PARKOWANIE PO DOJEŹDZIE 20minut w korku, a ty możesz dojść 10 minut spacerkiem. Dlatego - parkingi w Rybniku dla Rybniczan - powinny być DARMOWE !!!!

  3 0
 • ~anettk 2014-04-03 12:28:03

  Teraz już przynajmniej odp.sobie sama na pytanie,że podatki płacimy takie same czyli jednak czy centrum czy peryferie,to wychodzi,że m2 jednakowy. Czyli opłaty za parking również takie Same! A dodawanie już zbędnego zresztą komentarza,że Ja "spacerkiem",a Ty "biedna" w korkach,to już inny temat.Kto wybiera sobie swoje miejsce zamieszkania (to już jego osobista sprawa) no chyba ,że Ty tam (gdzie mieszkasz) jesteś za karę.To współczuję.

  0 2
 • ~Arteks 2014-04-03 14:46:27

  @minowa - ja mieszkając na Nowinach też nie mam pływalni czy kina, a za parkingi w centrum też muszę płacić, tak samo jak podatki czy należność za śmieci i wodę. I bardzo dobrze mi się mieszka w tej dzielnicy. Jeśli tobie źle się mieszka w swojej to po prostu ją zamień na śródmieście albo jakąś inną bliżej centrum miasta. Jak można domagać się darmowych parkingów w sytuacji tak nieprawdopodobnego rozwoju motoryzacji? Polityka zrównoważonego transportu pójdzie wręcz w przeciwnym kierunku czyli do zwiększania opłat za parkowanie oraz do zmniejszania ruchu w centrum tak jak np. to co się u nas robi w okolicy bazyliki. To jest prawidłowy trend jaki idzie do nas z zachodu Europy. Stać cię na auto, OC, paliwo, części, opony, przegląd itd - musi cię też stać na parkowanie.

  0 3
 • ~auralfloat 2014-04-03 14:51:37

  ~minowa, jeśli ci nie odpowiadają płatne parkingi, zawsze możesz iść piechotą, jechać autobusem, rowerem. Jazda samochodem nie jest prawnie nakazana. Natomiast płatne parkingi to bardzo dobry sposób na oczyszczenie miasta z leni.

  0 2
 • ~korin 2014-04-03 15:35:27

  minowa: gdzie ty mieszkasz ze tam jak to mowisz pustynia jest?

  0 0
 • ~jojo 2014-04-03 16:42:09

  Jeżeli płaciliśmy za wywóz śmieci za dużo a miasto nie może na tym procederze zarabiać to jak nam wypłacą nadpłatę za miniony okres? :)

  6 0
 • ~Makar 2014-04-03 18:07:33

  SR1 - Radni gm. Lyski zróżnicowali opłatę śmieciową w zależności od ilości osób w rodzinie, bo rodzina nie "produkuje" śmieci proporcjonalnie do ilości osób. Proszę kliknąć link do uchwały Rady Gminy i wszystko jest jasne :http://www.lyski.pl/lyski/portal/web/uploads/pub/pages/page_2357/text_images/61-2013.pdf

  0 0
 • ~marta81 2014-04-03 22:23:45

  za śmieci powinno płacić miasto to ludzie nie zaśmiecali by lasów i nie tylko,bo na dzień dzisiejszy śmieci są wszędzie a co będzie za pare lat??a teraz zapłacimy mniej oczywiste bo wybory to najwięcej sie robi żenada.

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 339