zamknij

Biznes

To już pewne! Czeski przewoźnik wprowadza połączenia z Rybnika do m.in. Ostrawy i Pyrzowic

2014-10-24, Autor: 
Nie minęła doba po informacji jaką opublikowaliśmy wczoraj rano, a już wiemy kto będzie nas przewoził do Ostrawy, Katowic-Pyrzowic oraz Krakowa-Balice. To czeski przewoźnik TigerExpress, który wprowadzi nowe połączenia już od tej niedzieli.

Reklama

Jeszcze wczoraj pisaliśmy o tym, że nasze miasto chce zacieśnić współpracę z czeskimi sąsiadami poprzez wprowadzenie połączeń autobusowych, a w przyszłości kolejowych między lotniskami w Pyrzowicach i Ostrawie. Teraz wiemy już, że tym zadaniem zajmie się TigerExpress – przewoźnik z Czech, który będzie woził pasażerów z Rybnika do Ostrawy oraz na lotniska Katowice-Pyrzowice i Kraków-Balice. Połączenia będą kursować kilka razy dziennie – ceny zaczynają się od 19 złotych.

- Uruchomienie tej linii to doskonałe udogodnienie komunikacyjne dla mieszkańców dla całego regionu – zarówno rybnickiego jak i ostrawskiego. To bardzo dobra alternatywa, dla innych środków komunikacji, a zarazem ważny element sprzyjający promocji całego regionu. Co ważne, propozycja ta wpisuje się w zapisy strategii promocji miasta Rybnika na lata 2014-2019, dotyczące wykorzystania potencjału bliskości Ostrawy – powiedział prezydent Adam Fudali.

Tematowi tych połączeń poświęcona będzie z resztą wyjazdowa konferencja prasowa, zaplanowana na 5 listopada. Wkrótce powinniśmy poznać szczegóły tej wycieczki.

Co ważne, TigerExpress przy współpracy z Rybnikiem uruchamia nowe połączenia, które będą dostępne od tej niedzieli (26 października). - Wszystkie kursy będą obsługiwane komfortowymi busami z wysokim standardem usług pokładowych – powiedziała Lucyna Tyl, rzecznik rybnickiego magistratu. Z kolei Czesi snują już kolejne plany. - Rybnik będzie za pomocą nowych połączeń świetnie skomunikowany nie tylko z niedalekimi lotniskami, jak również z Ostrawa, Praga i innymi czeskimi miastami – zdradził Peter Jančovič, prezes zarządu przewoźnika.

Nowe połączenia będą odjeżdżać z przystanku komunikacji międzynarodowej, który znajduje się na dworcu autobusowym w Rybniku, przy ul. Budowlanych.

Oferta od 26 października będzie się prezentować następująco:
- 7 kursów Rybnik – Ostrava już od 19 zł – czas przejazdu około 55 minut
- 7 kursów Rybnik – Katowice Airport już od 29 zł – czas przejazdu około 55 minut 
- 2 kursy Rybnik – Kraków Airport już od 29 zł – czas przejazdu około 1 h 50 min 

Rozkłady jazdy:
- Katowice Airport – Rybnik – Ostrava - Rybnik - Katowice Airport - zobacz
- Kraków Airport – Rybnik – Ostrava - Rybnik - Kraków Airport - zobacz

Przewoźnik jest oficjalnym partnerem lotnisk w Katowicach i Krakowie. Przystanki na lotniskach są specjalnie oznakowane i znajdują się bezpośrednio przed budynkami terminali. W Ostrawie busy zatrzymują się na dworcu kolejowym Ostrava-Svinov oraz w centrum Ostrawy. - Wszystkie połączenia TigerExpress objęte są obowiązkową rezerwacją miejsc, podróż bez wcześniejszej rezerwacji nie jest możliwa. Bilety można kupić za pośrednictwem strony www.tigerexpress.eu rezerwacji można również dokonać telefonicznie pod numerem telefonu : +48 608 92 19 19. Od listopada bilety będzie można również nabyć w punktach ZTZ na dworcu autobusowym Rybnik oraz na Placu Wolności – wyjaśniła Lucyna Tyl.

TigerExpress jest częścią sieci połączeń największego czeskiego prywatnego przewoźnika kolejowego RegioJet i autokarowego Student Agency Express. Dzięki temu w Ostrawie nowe połączenia będą skomunikowane z szybkimi pociągami InterCity RegioJet, które kursują pomiędzy Ostrawą i Pragą. Czas przejazdu z Rybnika do Pragi wynosi około 4 i pół godziny, i na całą podróż busem oraz pociągiem wystarczy tylko jeden bilet – najtańsze bilety już od 55 złotych do kupienia na www.tigerexpress.eu.

Oprócz do Pragi, w Ostrawie można się również wygodnie przesiąść na kursy w kierunku Ołomuńca, Brna, słowackiej Żyliny, Koszyc oraz austriackiego Wiednia i lotniska Wiedeń-Schwechat. Kursy będą obsługiwane nowoczesnymi busami marki Mercedes, Volkswagen oraz Renault, wyposażonymi w klimatyzację i bezpłatne WiFi. Kierowcy oraz piloci serwują bezpłatny poczęstunek – kawę, wodę oraz drobne słodycze. Do kupienia są również inne napoje oraz drobne przekąski.

Co Wy na to? Wybierzecie się w najbliższej przyszłości na wycieczkę do Czech?

Oceń publikację: + 1 + 47 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (28):
 • ~kred 2014-10-24
  08:03:09

  0 9

  Dojeżdżać tym do roboty to za drogo...

 • ~jojo 2014-10-24
  08:18:36

  20 0

  kred to jeździj na kole,będziesz miał taniej.A co do artykułu to Fudali spóźnił się z poprzednim artykułem o zacieśnianiu współpracy z Ostrawą bo to się stało ze strony czeskiej a on chciał pokazać nam,że to jego inicjatywa. "Magistrat myśli o tym, by mieszkańcy naszego miasta mieli ułatwiony dojazd do Ostrawy. Odbywałoby się to za pomocą kolei, a także komunikacji autobusowej. Co kryje się pod hasłem „Rybnik miastem kabaretu i humoru”? W najbliższej przyszłości powinniśmy poznać więcej szczegółów na ten temat." Czyli magistrat dalej myśli a czesi już działają.

 • ~drozdaxxx 2014-10-24
  08:18:57

  1 0

  @kred Chyba skuterem tylko będzie taniej...

 • ~wojto 2014-10-24
  08:46:37

  0 21

  19zł do Ostrawy to dla mnie za drogo. Osobówką na gazie tam i z powrotem tyle kosztuje, a paliwożernym autem wyjdzie mnie tyle samo w jedną stronę. Czyli generalnie oferta dla osób bez auta...

 • ~antyfudali 2014-10-24
  09:25:30

  16 0

  No tak,tak właśnie wspierani są nasi przedsiębiorcy,że linię będzie obsługiwała czeska firma. Faktycznie,jest się czym chwalić.

 • ~Bart 2014-10-24
  09:48:37

  18 0

  Malkontenci - nie narzekać!!! zamiast się cieszyć, że coś takiego istnieje, że jest taka możliwość przejazdu to już za drogo, to już to , że to nie nasi przewożnicy itd... to siedżcie w domu i bądzcie cicho!! ja do Ostravy jeżdzę sobie na kawę jak mam ochotę bo to w zasięgi ręki jest!

 • ~ 2014-10-24
  10:07:14

  26 0

  Uważam, że połączenie jest bardzo trafne. Mnie akurat nie ma kto wozić na lotnisko, więc najpierw pociągiem do Katowic a z Katowic przesiadka na lotnisko. Bardzo trafne udogodnienie.

 • ~citizen50 2014-10-24
  10:07:57

  44 0

  Te wszystkie komentarze jak na dłoni pokazują naszą cechę narodową. Dużo pier...a, wszechogarniające malkontenctwo, zawiść i chęć zdławienia świetnej inicjatywy. A Czesi po cichutku, pomalutku, robią swoje. Im się opłaca. Oni chcą się coraz bardziej otwierać. Oni widzą możliwość zarobku, promocji. Oni mają dużo większą zdolność wykorzystania tego czym dysponują. Przykład pierwszy lepszy z brzegu - darmowy dojazd autostradą do Ostravy (już to widzę, że Polacy mając płatną drogę, wprowadziliby takie). Przykładów można mnożyć. Natomiast polaczki - cebulaczki tylko narzekają. My Rybniczanie, mając na względzie nasze problemy komunikacji publicznej, powinniśmy tylko cieszyć się i dopingować, że mamy kolejną możliwość przemieszczania się w komfortowych warunkach z możliwością połączenia Wi-Fi. Narzekacze niech idą na dworzec PKP i potem w smrodzie i chłodzie niech jadą 1,5 h do Katowic (jak ich to bawi). BRAVO CZESI!

 • ~ 2014-10-24
  10:10:25

  1 0

  To miło, że Pan Prezydent dba o interesy mieszkańców Ostravy. Z pewnością rybniczanie chętnie zostawią tam jeszcze więcej pieniędzy, niż dotychczas. A kiedy dowiemy się, co chciałby Pan Prezydent zaproponować ostravianom, żeby chcieli korzystać z nowych połączeń i zostawiać swoje pieniądze w Rybniku?

 • ~ 2014-10-24
  11:49:40

  11 0

  Fajnie niech remontują tory itp niech będzie jak najwięcej połączeń z Ostravą

 • ~Sterling 2014-10-24
  13:30:03

  0 3

  Fudali mówił, że jednym z elementów promocji Rybnika jest otwarcie na Czechy i w tym względzie już coś zrobił, nawet jeżeli propozycja wyszła ze strony czeskiej firmy. A jeżeli będzie zainteresowanie połączeniem z Ostravą, to m.in. Koleje Śląskie w niedalekiej przyszłości będą mogły zaproponować własną ofertę.

 • ~niuti 2014-10-24
  13:52:12

  12 0

  Czech potrafi, a Polak niet. Nasz włodarz zapewne po tym jak czeska firma złożyła papiery do UM ocknął się (znaczy donieśli mu) i zaczął lansować temat. A tu taki zonk, że start już w niedzielę :D

 • ~chammomila 2014-10-24
  14:15:20

  9 0

  Ojej- busiki...Ojej czeskie...Czyżby jednak ci Czesi co się tak śmiali z "polskiego busiarstwa" zarazili się nim? Ojej...A na poważnie super sprawa i taka współpraca to coś co mogli podchwycić kandydaci do samorządów i na takim pomyśle budować przynajmniej cześć swojej kampanii wyborczej- ale to trzeba by ruszyć głową i wpaść na inny pomysł niż krytykowanie jaki to Fudali jest zły i musi odejść. A tak to znowu profity wizerunkowe zbierz obecna ekipa. Wstyd i gańba opozycjo

 • ~Arteks 2014-10-24
  16:39:03

  0 1

  Na początek całkiem nieźle ale docelowo wolałbym na trasie Bohumin-Rybnik pociągi. Zresztą nie miałbym nic nawet gdyby ten sam przewoźnik Student Agency Express uruchomił po modernizacji linii kolejowej pociągi z Pragi do Warszawy przez Rybnik-Katowice :) @citizen50 - nie używaj tak dużych przesadyzmów bo pociągi do Katowic jadą 1 godz. a nie 1,5 godz. jak piszesz, są ogrzewane, co raz częściej także klimatyczowane i nie śmierdzi w nich bo akurat skuteczne sprzątanie to coś do polskiej kolei już się skutecznie udało. Z pewnością transport szynowy jest wygodniejszy w podróżowaniu przy czasach jazdy większych niż 30 min od autobusów, a tym bardziej busów ale lepiej mieć połączenie busowe do lotnisk i Ostrawy niż żadne. Ci którzy mają auta jeżdżą w tej chwili zazwyczaj autem do Bohumina, zostawiają tam auto na oświetlonym parkingu naprzeciw dworca i policji i do Pragi, Brna, Wiednia czy Bratysławy jadą pociągiem. Z Bohumina pociągi do Pragi jeżdżą częściej niż z Katowic do Warszawy czy z Rybnika do Katowic - cóż, tam jest inny lepszy świat...

 • ~Arteks 2014-10-24
  16:40:27

  0 11

  @chammomila - w Czechach busy jeżdżą chyba tylko na jakichś liniach przylotniskowych. W okolicy Ostrawy, Bohumina, Frydka, Czeskiego Cieszyna, Karwiny - nie spotkałem nigdy busika który woziłby pasażerów po mieście...

 • ~Koniczynka 2014-10-25
  09:42:13

  0 1

  normalny bilet w normalnych godzinach 230 KC zgodnie z kursem ok 35 troszke drogo

 • ~antyfudali 2014-10-25
  11:51:01

  0 0

  Cieszyć się? Nazywajcie sobie mnie malkontentem,ale nie zamierzam cieszyć się z byle czego. Prezydent i Urząd Miasta przypisują sobie nie wiadomo jakie zasługi,a co niby dobrego zrobili? Ktoś uwierzy,że sami znaleźli tę czeską firmę? Bzdura. Tym bardziej,że miasto nie ma żadnego interesu,by dbać o dobro zagranicznej firmy. Jeśliby faktycznie szukali,to powinni znaleźć polską firmę,najlepiej regionalną. W końcu to nam mają służyć,a nie Czechom. Mówiąc krótko - próbuje się nam wciskać kit,jak to niby UM się stara,podczas gdy każdy zainteresowany wie,że cokolwiek robią to robią dobrze najwyżej dla swoich,a nie dla zwykłych ludzi.

 • ~ 2014-10-25
  12:18:27

  1 0

  Polaczki ze swoimi rzadami nie dorastaja Czechom do piet!!!!!!!!!!!!

 • ~Sterling 2014-10-26
  09:25:26

  0 2

  Nigdzie nie czytałem, żeby Fudali się chwalił, że załatwił tę firmę. Najważniejsze dla mnie jest to, że władze w Rybniku zaczynają dostrzegać południowego sąsiada do którego mamy tak blisko.

 • ~fanprawdy 2014-10-26
  18:07:26

  2 0

  zwycięstwo ma wiele ojców.
  > To Nasz Wspólny Śląski Dom przez kilka lat walczył o poprawę pasażerskiej komunikacji kolejowej oraz osobowy transport samochodowy w rejonie przygranicznym wysyłając pisma interwencyjne do Warszawy i Unii Europejskiej.
  > Sprawdzić prawdziwość tej informacji można na www.nwsd.pl.
  > Gdyby władze miasta Rybnika chciały rozwiązać ten problem, to mogły kupić 2 busy , dać w leasing Transgórowi i sprawa byłaby pozytywnie załatwiona już kilka lat temu !
  >

 • ~Sterling 2014-10-27
  16:22:31

  0 1

  Nie rozumiem krytyki na zasadzie: "Dlaczego to jest czeska a nie polska firma?". Odpowiedź jest banalna. Polska firma nie zainteresowała się wcześniej tymi połączeniami a i tak dopiero po jakimś czasie dowiemy się jakie zainteresowanie wzbudza połączenie między Rybnikiem a Ostravą.

 • ~antyfudali 2014-10-28
  09:33:02

  1 0

  A co tu tak trudnego do zrozumienia? Zastanów się,co będzie lepsze dla nas jako Rybniczan - polska firma, której obrót z większym prawdopodobieństwem trafi do naszej lokalnej gospodarki czy czeska,która zyski ulokuje później na przykład w Ostrawie? To że sprawą zainteresowała się wcześniej czeska firma to nic tak banalnego jak sądzisz - nie da się tego rozpatrzyć bez uwzględnienia kosztów typu ZUS,podatki itp u nas i ich odpowiedniki po stronie czeskiej. Przykry jest fakt,że wszelka władza u nas traktuje zwykłych obywateli i przedsiębiorców jako skarbonkę bez dna dla swoich krótkowzrocznych interesów. A w tym przypadku jako sukces traktuje coś,co właściwie jest sukcesem Czechów.

 • ~Sterling 2014-10-28
  11:05:32

  0 0

  Jedna sprawa, to możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce i Czechach, ale dla mnie jest to niezależne od tego o czym piszemy. Od kilku lat w Rybniku jest obecna firma Inter Bus, która dość prężnie się rozwija. Nie zdecydowała się jednak do tej pory na czeski kierunek. W tę niszę weszli Czesi. Teraz jednak dopiero przekonamy się czy ta nisza jest opłacalna dla czeskiego przewoźnika.

 • ~antek.wantek 2014-10-29
  23:36:36

  0 0

  Fajnie, będzie można się wybrać na stodolnie :)

 • ~ 2014-10-31
  09:04:14

  1 0

  Tiger w Ostrawie zatrzymuje się na parkingu Kauflandu obok UAN (dworzec autobusowy w centrum); to samo na dworcu kolejowym Svinov - pod sam dworzec nie podjeżdża. To tak gwoli ścisłości, żeby nikt się nie zdziwił... bo przewoźnik w Ostrawie nadal ma zakaz wjazdu na dworce i korzystania z przystanków w mieście.

 • ~Krystian890 2014-11-04
  08:05:08

  0 0

  Raz już podróżowałem tym połączaniem i jestem w pełni zadowolony z komfortu podróży oraz cena mimo wszystko nie jest aż tak wygórowana.

 • ~Sterling 2014-11-07
  10:25:58

  0 0

  Od znajomego, który jechał już tym busem też słyszałem, że ciężko na coś narzekać.

 • ~ 2014-11-15
  18:44:52

  1 0

  Gdy tak czytam komentarze Arteksa dotyczące pociągów i kolejnictwa to zastanawiam się, czy on przypadkiem nie mieszka na dworcu lub w pociągu. A jeśli w pociągu, to gdzie konkretnie ? Chyba w kiblu, bo jego komentarze bardzo śmierdzą. Wiadomo czym.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5309