zamknij

Wiadomości

To jeszcze remont, czy już wyburzanie? Ze starego dworca na Paruszowcu pozostały tylko ściany

2015-09-10, Autor: bf
Długo zapowiadana rozbiórka budynku dworca kolejowego na Paruszowcu trwa w najlepsze. Radość szybko jednak zamieniła się w zaniepokojenie – Czytelnicy alarmują, że ekipa budowlana nie prowadzi remontu, ale regularne wyburzanie obiektu. Inwestor uspokaja, wszystko będzie odtworzone.

Reklama

Pod koniec sierpnia pisaliśmy o tym, że robotnicy wyburzają skrajne części budynku. Wg projektu PKP S.A dworzec na Paruszowcu ma być węższy. Zachowana ma być też część stanowiąca zadaszenie nad schodami. Planowana jest także budowa poczekalni dla podróżnych. Więcej w artykule >>Dzieje się na Paruszowcu! Robotnicy wyburzają częściowo budynek starego dworca<<

Tymczasem otrzymujemy informacje od zaniepokojonych mieszkańców dzielnicy, którzy obserwują prace na terenie dworca. - To jeszcze remont, czy już wyburzanie? - pytają. Faktycznie, z dawnego budynku pozostały jedynie ściany i gruz. Zaniepokojonym tym faktem był też radny Andrzej Oświecimski. - Myślałem, że to będzie mniejsza skala rozbiórki. Słyszałem jednak, że materiał z którego zbudowany był dworzec, kruszył się podczas prac – wyjaśnił.

Powyższą informację potwierdza Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu. - Miasto co prawda nie jest właścicielem tego dworca i nie może ingerować w prace, ale z uzyskanych informacji wynika, że zostanie odtworzony łącznie z dachem mansardowym. Budynek „sypał się”, a takim stanie nie może być dopuszczony do użytkowania – powiedziała Agnieszka Skupień.

Z kolei Aleksandra Dąbek z PKP S.A uspokaja. - Prace na dworcu Rybnik Paruszowiec realizowane są w oparciu o projekt, który uzgodniony został z konserwatorem zabytków. Bryła obiektu zostanie zachowana, a część wyburzonych elementów odtworzona – dodała.

>>Jak wygląda obecnie dworzec na Paruszowcu? Zobaczcie zdjęcia Dominika Gajdy

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~walek 2015-09-10 12:37:51

  Szczęśliwym zbiegiem okoliczności wiatr ściany przewróci i stanie się to co z zamkiem przy sądzie.

  0 3
 • ~frbro 2015-09-10 13:49:42

  Remont bez wykopania przejścia jest bezsensu. Jak nie teraz, to już nigdy tego nie zrobią. Nasi włodarze mają małą siłę przebicia., zajmują się tylko dzieleniem grantów na sport i innymi pierdołami, a jak jest szansa załatwić coś ważnego, to nic nie potrafią zrobić. Nowa ekipa już rok za sterami i co? Żadnego postępu.

  16 0
 • ~ 2015-09-10 14:45:17

  skoro już tylko jedna ściana została to wyburzyć to do końca chyba nie zamierzają jej zostawić?

  0 5
 • ~ 2015-09-10 14:49:50

  od nowa wybudowany to już i tak nie będzie ten sam budynek więc zamiast odtwarzać taką budę proponuję wybudować w tym miejscu coś nowoczesnego

  0 6
 • ~marcin_o 2015-09-10 15:26:53

  Zgadam się z ~frbro. Jeżeli nie zostanie wykonane przejście w stronę ulicy Żużlowej to ten remont jest bez sensu. Cofamy się do lat kiedy ten dworzec został zaprojektowany, jeżeli mamy go tylko odtworzyć. Co na to Radny? Co na to Prezydent? Co na to PKP - czy ktoś w końcu wypowie się na temat przejścia?

  17 0
 • ~ 2015-09-10 17:13:56

  Możemy zgłaszać postulaty by było przejscie.A postulat to słuszne żadanie ktore będzie spełnione chyba rzeczywiscie PO STU LATACH.Najpierw będzie remont a potem rozwali się scianę i chyba schody by zrobić przejscie.Robota musi się rodzić.

  5 0
 • ~Arteks 2015-09-10 20:14:38

  @przekliniak - specjalnie dla ciebie i innych nieobeznanych. W Polsce wiele obiektów było odbudowywanych z ruin czy czasami prawie od zera np. cała starówka w Gdańsku - a ilekroć tam się jest, nie czuje się tego że te budynki mają ledwo 60 lat. W Dreźnie odbudowano w latach 90. pół miasta na wzór tego przez zniszczeniem nalotami dywanowymi... Przykład zabytkowego obiektu z Rybnika zburzonego i odbudowanego w innym miejscu to - dawny dworzec autobusowy na pl. Wolności. W przypadku Paruszowca niestety nie możemy mówić o odbudowie według pierwotnego stanu bo konserwator zabytków poszedł na rękę PKP PLK i pozwolił kawałek zburzyć. Mimo to po cichu liczę że obiekt będzie stylową bramą wjazdową do Rybnika. Czy warto rewitalizować ten przystanek? Znawcy mówią że jak najbardziej. W Polsce nie ma drugiego takiego obiektu, a trochę podobne, istniejące w Berlinie są równouprawnionymi zabytkami co Brama Brandenburska czy słynny Kaiser Wilhelm Gedächtniskirche. Jeśli mamy na swoim terenie taki unikat - dlaczego o niego nie dbać i go nie promować? Szczególnie dla projektantów, architektów czy transportowców - może być źródłem jakichś inspiracji, może stać się również kolejnym obiektem na szlaku zabytków techniki naszego województwa. Owszem przez ostatnie lata straszył wybitymi oknami, uszkodzonymi drzwiami czy odpadającym tynkiem. Może jednak będzie wkrótce perełką i rozpocznie rewitalizację całej niezwykłej dzielnicy jaką jest rybnicki Paruszowiec

  3 0
 • ~Gryjta 2015-09-10 21:02:48

  "Stacja: Rybnik Paruszowiec…
  Niezwykle ciekawym i zabytkowym obiektem kolei rybnickiej jest dworzec na Paruszowcu. Znajduję się on na linii kolejowej łączącej Rybnik z Katowicami. Powstał podczas przebudowy linii łączącej Rybnik z Rzędówką (Leszczyny) w 1912 r.Sama budowla, choć dziś jest w tragicznym stanie, to ciekawy przykład architektury kolejowej. Ja nawet posunąłbym się to stwierdzenia, że jest to prawdziwa perełka w skali kraju. Dworzec przez długi czas służył mieszkańcom Paruszowca, a przede wszystkim pracownikom huty „Silesia”.Na dworzec wchodzimy dość oryginalnie zaprojektowanym wejściem od ul. Mikołowskiej. Aby dostać się na peron, idziemy po schodach umieszczonych wewnątrz nasypu kolejowego.Jest to dość niezwykłe rozwiązanie dojścia na peron kolejowy i prawdziwy unikat na Śląsku, ale także i w Polsce.Budynek dziś znajduje się w opłakanym stanie (co widać na zdjęciach), choć jest uznany za zabytek! Zdewastowany i zniszczony, choć cenny. Niestety PKP ani miasto nie mają pomysłu, co z nim dalej robić. Być może, więc są to jego ostatnie chwile. Jeśli w najbliższym czasie, nic się nie zmieni, to budynek sam się zawali, albo pójdzie do rozbiórki…....i po zabytku-tylko po co trwało to oszukiwanie aż tyle czasu?

  6 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3757