zamknij

WYBORY SAMORZĄDOWE 2018

To jedyny sposób na pozbycie się smogu?

2018-10-18, Autor: 

Henryk Jędrzejczyk nie posiada kotła węglowego, nie musi dusić się od pyłu i tracić czasu na dokładanie węgla do pieca. Ogrzewa dom dzięki panelom fotowoltaicznym, a resztę zebranej energii przekazuje Tauronowi. Zdaniem kandydata na prezydenta Aleksandra Larysza, w tym kierunku powinno iść nasze miasto.

Reklama

- Cudze chwalicie, swego nie znacie. W naszym mieście żyje człowiek, którego nie za bardzo rozumiem, co do mnie mówi, ale zastanawiam się, czy tak to nie jest z geniuszami. Na bazie istniejących rozwiązań technologicznych zmontował u siebie w domu system, który nie emituje zanieczyszczeń, a dodatkowo produkuje prąd, który zasila cały dom – tymi słowami rozpoczął spotkanie Aleksander Larysz.

Kandydat na prezydenta Rybnika w ten oto sposób przedstawił Henryka Jędrzejczyka, mieszkańca dzielnicy Północ. - Zainwestował pieniądze, ale przestał płacić za ogrzewanie i za prąd. Co to oznacza? Że spokojnie mógł w ten sposób spłacać zaciągniętą pożyczkę – dodaje.

Henryk Jędrzejczyk wyjaśnia, że system opiera się na instalacji fotowoltaicznej, która energię słoneczną przetwarza w energię elektryczną. - Nadwyżkę wprowadzam do sieci jako prosument (zbitka słów - producent-konsument). Instalacja posiada optymalizatory, które produkują 25 procent więcej energii elektrycznej. Mógłbym dzięki temu naładować samochód elektryczny i nie płacić za paliwo – dowiadujemy się.

Optymalizator ma jeszcze jedną ważną funkcję. - Jeden panel fotowoltaiczny produkuje 25-30 wolt. Jeżeli jednak zostanie zabrudzony, bez optymalizatora cały system szeregowy przestanie produkować energię. W takim przypadku urządzenie zmniejsza napięcie do 1 wolta, a w pozostałych panela je podwyższa. Produkcja trwa nadal – wyjaśnia pan Henryk.

Uniezależnienie się od paliw ma jednak swoją cenę. Rybniczanin za wszystko musiał zapłacić około 60 tysięcy złotych. Jego zdaniem miasto powinno zwiększyć dotacje na tego typu rozwiązanie o 100 procent. To samo dotyczy dotacji na powietrzną pompę ciepła. - Moim zdaniem trzeba też zmienić regulamin przyznawania dotacji. W pierwszej kolejności pieniądze powinni dostawać mieszkańcy budynków, którzy znajdują się na smogowej mapie Rybnika – tłumaczy.

Z kolei Aleksander Larysz zwraca uwagę, że pieniądze można pozyskać też w inny sposób. - 60 tysięcy złotych to dużo, ale o ich pozyskanie z Unii Europejskiej może starać się powstały klaster energetyczny. To ciekawy pomysł. Warto też sobie zadać pytanie, czy dotychczasowe działania miasta w walce ze smogiem zmieniły w Rybniku – pyta retorycznie kandydat na prezydenta.

Byliśmy w piwnicy pana Henryka. W miejscu, gdzie stał kiedyś kocioł znajdują się dwie rury. - W tym miejscu chcę postawić pompę powietrzną, która do ogrzewania domu pobiera trzy razy mniej energii niż system grzewczo-elektryczny – dodaje Henryk Jędrzejczyk.

Pokazał nam też dane z systemu fotowoltaicznego. W momencie którym byliśmy udało się wyprodukować ponad 6 kilowatogodzin energii. W tym miesiącu - 420 kilowatogodzin, a w roku 7818 kWh.

AKTUALIZACJA (godz. 18.00): w ciągu całego dnia (5 października) instalacja wyprodukowała 38.05 kWh

Jak podoba się Wam ten pomysł na walkę ze smogiem?

Oceń publikację: + 1 + 19 - 1 - 10

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
  • ~pprywatne 2018-10-18
    17:01:38

    31 7

    Z wyliczeń wychodzi, że wyprodukowano miesięcznie prąd o wartości ok 325 zł, czyli mam rozumieć, że za tą kwotę ogrzejemy dom prądem, tak?
    6 kWh - to tyle ile zużywa Farelka przez 3 godziny, pompa ciepła przez 2-3 godziny i tym ogrzewa Pan dom? Większych bzdur nie słyszałem. Sam ogrzewam dom pompą ciepła i wiem ile to kosztuje, więc po co opowiadać ludziom takie bzdury.

  • ~ 2018-10-18
    17:45:15

    13 2

    Z ostatniego mojego rachunku wynika, że zużyłem 597 kWh przez 63 dni. Z tego wynika, że na dzień moje zapotrzebowanie to 9,48 kWh. Ogrzewanie mam systemowe, wodą ciepła systemowa. Mieszkam w bloku. Czegoś tu nie kumam...

  • ~ 2018-10-18
    17:48:14

    9 2

    ...poza tym... jest napisane że w ciągu dnia 6kWh. Mnożąc to przez 31 dni w miesiącu daje nam 186 kWh. Skąd te 420?

  • ~ 2018-10-18
    17:50:45

    5 4

    ...idąc dalej... Bliżej nieokreślone 420 kWh mnożąc przez 12 miesięcy daje nam 5040 kWh. Skąd te 7818?

  • ~ 2018-10-18
    17:51:21

    20 4

    ...reasumując... Panie Larysz! Litości!!!!

  • ~imrahil 2018-10-18
    18:19:17

    5 7

    ~81rybniczanin - raczej nie wiesz o czym piszesz. to co podano to przykładowe dane produkcji dziennej, miesięcznej (jesiennej) i suma produkcji od początku roku. instalacja najwięcej produkuje latem w Polsce działa bilansowanie - oddajesz do sieci latem nadmiar i odbierasz 80% tego zimą bez dodatkowych opłat stałych i przesyłowych. sieć to taka bateria o sprawności 80%.

  • ~imrahil 2018-10-18
    18:25:16

    3 8

    ~pprywatne - skąd wiesz jaki to dom? też uważam, że w starszym domu to raczej za darmo ogrzewania ten pan nie ma. zakładam, że do nowych nie należy, bo miał kocioł. podsumowanie jest nie roczne, ale od początku roku, czyli naprodukował miesięcznie 821 kWh. na złotówki to zależy od taryfy. u mnie G12W, średni miesięczny rachunek za prąd to mniej niż 250 zł, w tym jest ogrzewanie, gotowanie, oczyszczalnia, ciepła woda, nawadnianie, bramy i rolety. dom raczej ciepły, wentylacja z odzyskiem ciepła, ogrzewanie w postaci kotła elektrycznego i bojlera elektrycznego, żadnego komina. w tej chwili 25,2°C, jeszcze w tym roku ogrzewanie nie działało. przy ciepłym domu taki system o jakim piszą w artykule to stosunkowo niski koszt, podobnie jak montaż pompy ciepła (może kiedyś zamontuję, jak prąd zdrożeje)

  • ~Alpha 2018-10-18
    18:36:11

    8 0

    W tę stronę należy się spodziewać rozwoju ciepłownictwa. Jeżeli ma nadwyżkę energii produkowanej w panelach i ciepły dom to pompa ciepła może produkować je i oddawać do sieci ciepłowniczej (zakładając że dom jest podłączony) przez wymiennik. Są miejsca na świecie ,w których to świetnie działa i ludzie sprzedają nie tylko prąd ale i ciepło. Panie Larysz, nie spodziewałem się po Panu rzeczowego i rozsądnego głosu. Zaskoczył mnie Pan.

  • ~MTWWD 2018-10-18
    18:39:32

    14 21

    Ludziom ledwo styko na wongiel a wy chceta 60000 co by wykłodali na takie badziewie. Poupadywaliście na łepetyny ludziska czy co?

  • ~pprywatne 2018-10-18
    22:26:12

    16 2

    To jest najlepsze: "Zainwestował pieniądze, ale przestał płacić za ogrzewanie i za prąd. Co to oznacza? Że spokojnie mógł w ten sposób spłacać zaciągniętą pożyczkę".

    Dalej macie ludzi za idiotów?

  • ~imrahil 2018-10-19
    08:09:21

    8 2

    ~pprywatne - ale czego nie rozumiesz? spłaci pożyczkę, to będzie miał faktycznie ogrzewanie za darmo. jedyny problem polega na tym, że ten gość się zdziwi po pierwszym sezonie grzewczym. naprodukował około 8 tys. kWh, a jego dom raczej potrzebuje znacznie (wielokrotnie) więcej (wystarczy spojrzeć na facebooku). raczej w takim domu zostanie z wysokimi rachunkami za ogrzewanie jedynie częściowo obniżonymi przez PV. chyba, że zamontuje pompę ciepła. jednak całe to działanie w takim domu jest bez sensu. w nowym domu co innego (chociaż i tak bez dotacji w tej chwili się nie opłaca)

  • ~pprywatne 2018-10-19
    11:07:15

    6 0

    ~imrahil - Ja tam wszystko rozumiem, tylko inni mogą dać się naciągnąć na zakup i kredyt, a wtedy jak sam napisałeś: "dom raczej potrzebuje znacznie (wielokrotnie) więcej (wystarczy spojrzeć na facebooku). raczej w takim domu zostanie z wysokimi rachunkami za ogrzewanie jedynie częściowo obniżonymi przez PV"

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4892