zamknij

Wiadomości

Ten raport nie pozostawia złudzeń: Rybnik jednym z najbardziej rakotwórczych miast w Polsce!

2016-01-12, Autor: 
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska opublikował raport przedstawiający zanieczyszczenie powietrza w polskich miastach rakotwórczymi i mutagennymi związkami. Rybnik zajął w tym niechlubnym rankingu czwarte miejsce.

Reklama

Raport opisuje zanieczyszczenie wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi (WWA) w roku 2014. Stan zanieczyszczenia powietrza w Polsce wyłaniający się z raportu jest zatrważający. Na 98% stacji pomiarowych norma rocznego stężenia dla benzo[a]pirenu (BAP), uznawanego za wskaźnik zanieczyszczenia wszystkimi WWA, została przekroczona. Największe zanieczyszczenie powietrza tymi związkami odnotowano w miastach południowej i centralnej Polski. Na niektórych ze stacji pomiarowych średnie roczne stężenie wyniosło 1700 % normy.

Benzo(a)piren to wyjątkowo niebezpieczny, rakotwórczy i mutagenny związek. Długoletnie badania profesora Jędrychowskiego polegały na badaniu wpływu wysokich stężeń BaP na kobiety w ciąży w Krakowie. Wyniki okazały się zatrważające i dowiodły, że ze względu na narażenie wysokimi stężeniami BaP dzieci w Krakowie rodzą się z mniejszym obwodem głowy, mają mniejszą wagę urodzeniową, a w wieku późniejszym wykazują mniejszą odporność organizmu na choroby oraz obniżony iloraz inteligencji w skali IQ.

Okazuje się, że wbrew powszechnej opinii, to nie największe miasta i metropolie w Polsce charakteryzują się najgorszą jakością powietrza. Wynika to z faktu, że to w małych miastach częściej stosowane jest ogrzewanie budynków paliwami złej jakości wykorzystujące piece i kotły nie spełniające żadnych norm. To właśnie spalanie paliw stałych (węgla i drewna) w domowych piecach i kominkach jest głównym źródłem rakotwórczych WWA.

Według szacunków Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBIZE) aż 87% unoszących się w powietrzu rakotwórczych cząsteczek WWA pochodzi z domowych palenisk i związane jest z ogrzewaniem budynków. Dla porównania: z koksowni pochodzi 9% zanieczyszczeń WWA, a z transportu tylko 2%.

Miasta o najgorszym powietrzu

Miastem o największym zanieczyszczeniu powietrza jest Nowa Ruda w woj. dolnośląskim, gdzie zanotowano rekordową wartość stężenia BAP - 17.0 ng/m3! W tej miejscowości w pierwszej połowie stycznia 2014 roku dopuszczalne stężenia zanieczyszczenia przekroczone były aż 60-krotnie!

Jeśli chodzi o województwa, to najgorzej jest w małopolskim, gdzie średnie roczne stężenie BAP wynosiło w miastach aż 7,47 ng/m3. Co ciekawe, województwo łódzkie ma gorsze powietrze niż śląskie, chociaż w obydwu normy zostały przekroczone (Odpowiednio 7,18 ng/m3 i 6,58 ng/m3). Dla przypomnienia – norma zanieczyszczenia to 1 ng/m3.

15 najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce (średnioroczny poziom B[a]P) – norma 1 ng/m3
1. Nowa Ruda – 17 ng/m3
2. Opoczno – 15 ng/m3
3. Nowy Targ – 15 ng/m3
4. Rybnik – 12 ng/m3
5. Sucha Beskidzka – 11 ng/m3
6. Proszowice – 10,0 ng/m3
7. Nowy Sącz - 10,0 ng/m3
8. Tomaszów Mazowiecki – 9,8 ng/m3
9. Godów – 9,6 ng/m3
10. Zakopane – 9,1 ng/m3
11. Brzeziny – 9,1 ng/m3
12. Miechów – 9,0 ng/m3
13. Zabrze – 8,7 ng/m3
14. Rabka Zdrój – 8,1 ng/m3
15. Otwock – 8,0 ng/m3
 
Dane: Państwowy Monitoring Środowiska - Inspekcja Ochrony Środowiska "Zanieczyszczenie powietrza wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi w Polsce w 2014 r."

Miasta o najczystszym powietrzu

Według danych Państwowego Monitoringu Środowiska jedynym miastem spełniającym normy jakości powietrza jest Słupsk (0.99 ng/m3). Najlepsze pod względem czystości powietrza są miasta w woj. podlaskim (średnia 1,94 ng/m3) Nieco gorzej jest w woj. pomorskim (średnia 2,44 ng/m3) i warmińsko -mazurskim (średnia 2,68 ng/m3). Warto zwrócić uwagę, że powietrze w województwach uchodzących za najczystsze w Polsce ponad dwukrotnie przekracza normy czystości.

15 miast o najczystszym powietrzu (średnioroczny poziom B[a]P) – norma 1 ng/m3
1. Słupsk - 0.99 ng/m3
2. Działoszyn – 1,0 ng/m3
3. Liniewko - Kościerskie – 1,3 ng/m3
4. Gdynia– 1,4 ng/m3
5. Władysławowo – 1,6 ng/m3
6. Kwidzyn - 1,7 ng/m3
7. Koszalin – 1,7 ng/m3
8. Zamość – 1,8 ng/m3
9. Suwałki – 1,8 ng/m3
10. Gdańsk– 1,8 ng/m3
11. Szczecin - 1,9 ng/m
12. Olsztyn – 2,0 ng/m3
13. Leszno – 2,0 ng/m3
14. Lublin – 2,1 ng/m3
15. Białystok – 2,1 ng/m3

Dane: Państwowy Monitoring Środowiska - Inspekcja Ochrony Środowiska "Zanieczyszczenie powietrza wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi w Polsce w 2014 r."

Polska jest niekwestionowanym liderem jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza benzo[a]pirenem. Średnie stężenie tej substancji dla całego kraju sięga 600% normy. W Czechach jest to 150% normy, na Słowenii około 120%. W większości krajów europejskich stężenia B[a]P pozostają w normie.

Oceń publikację: + 1 + 13 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (40):
  • ~panoczek 2016-01-12
    13:19:14

    70 0

    Pozdrawiam górników z deputatem na muł i spalaczy śmieci! Jednak te zdanie o obniżonym IQ wygląda na prawdziwe.

  • ~Arteks 2016-01-12
    13:21:22

    43 0

    Już w innym wątku zwróciłem uwagę na pewną sprzeczność. Zerknijcie sobie do map przedstawiających największą zachorowalność na raka płuc mężczyzn w Polsce (rak związany z układem oddychania). Badania te robiono przez 14 lat i... Rybnik oraz wiele innych śląskich miast ma jedną z najmniejszych zachorowalności... Mimo że mamy takie g....e powietrze i sporo ludzi którzy pracują w szczególnie niezdrowych warunkach np. kopalnie. Najgorsza zachorowalność na raka płuc jest na Dolnym Śląsku, w pasie między Toruniem a Ciechanowem, w powiatach ełckim, tczewskim, malborskim i kwidzyńskim. Więc muszą być inne, ważniejsze czynniki które to powodują od zanieczyszczonego powietrza. Zerknąłem również do statystyk z których wynika, że we Francji i Danii jest większa zachorowalność na raka niż w Polsce mimo, że tam prawie w ogóle nie używa się już węgla w paleniskach. Nie piszę tego aby bronić kopciuchów czy władze miasta które prawie nic nie robią sobie z problemu ale aby zwrócić uwagę jak czasami można manipulować i straszyć ludzi danymi, które nie potwierdzają tego że zanieczyszczenie rakotwórczymi substancjami przekłada się na zwiększoną zachorowalność na raka w konkretnych miejscach. Nie wierzycie - sprawdźcie. Tu nie można dawać linków ale wystarczy jak sobie wpiszecie "mapy zachorowalności raka powiaty" czy coś w tym stylu.

  • ~Arteks 2016-01-12
    13:34:33

    34 0

    A teraz do tych którzy uważają, że to wynika z biedy. Opoczno - miasto które świetnie egzystuje dzięki największym fabrykom ceramicznym w Polsce, Sucha Beskidzka - ważny ośrodek turystyczny, sporo mieszkańców wróciło z USA i pobudowało się, Rybnik - miasto należy do bogatych według wszelkich porównywalnych danych statystycznych, ludzie dzięki niezłemu przemysłowi zarabiają tu dobrze, Nowy Sącz - to samo co Rybnik, miasto w którym ludziom się powodzi w dodatku nieźle prosperujące dzięki turystyce i niedalekim uzdrowiskom, Zakopane - najbogatszy w Polsce ośrodek turystyczny z willami po 3-4 kondygnacje, Rabka Zdrój - niezły kurort do którego przywożone są dzieci z całej Polski(!) na kuracje, ludziom raczej się też powodzi patrząc na budynki, Otwock - całkiem urokliwe i bezpieczne miasto w którym mieszka mnóstwo bogatych ludzi pracujących w Warszawie... A teraz druga kolumna tam gdzie jest najlepsze powietrze: Słupsk - jedno z najbiedniejszych polskich miast, prawie bankrut z którego sporo mieszkańców pracuje w Trójmieście bo na miejscu prawie nic, to samo Koszalin (mam tam rodzinę) praca tylko w handlu i administracji i... ludzi stać na lepsze ogrzewanie? Już się nawet nie odnoszę do Polski C czyli Suwałk, Działoszyna czy Zamościa. Problem Rybnika poza geografią i cyrkulacją powietrza to... pazerność, nieświadomość lub głupota mieszkańców a NIE BIEDA! Władze miasta z problemem robią za mało. Ciekaw jestem ile miejskich budynków w tym roku zostanie przyłączonych do ciepłociągu?

  • ~jaro_t 2016-01-12
    13:34:42

    56 0

    Gdzie są aktywne działania magistratu. Powtarzam aktywne, czyli zachęcanie wszystkich użytkowników starych pieców do wspomagania inwestycji takich jak ocieplanie budynków jednorodzinnych czy wymiana na kotły gazowe. Jedyne co widzę to linki do sprawdzenia sobie poziomu pyłu zawieszonego i jak rozpalać piec od góry...

  • ~ 2016-01-12
    13:38:55

    36 0

    Pięknie!! I jak tu z dziećmi na spacer wychodzić!! Swego czasu mieszkałam w Jejkowicach... Latem otaczał mnie smród szamba spuszczanego przez sąsiadów a zimą zapach palonego mułu i śmieci!! Serdecznie Was kochani sąsiedzi pozdrawiam i zastanawiam się w jakim wieku raczycho mnie dopadnie. Cel nr jeden na dalsze życie sprzedać wszystko i spadać ze śląska!!

  • ~sianko 2016-01-12
    13:42:39

    5 0

    Trochę stare te dane.

  • ~Arteks 2016-01-12
    13:44:00

    0 1

    @jaro_t - ale miasto nie może finansować czyjeś wygody w postaci ocieplania prywatnej własności... bo wpadlibyśmy w drugą, absurdalną spiralę, w której miasto zajmowałoby się tym czym zajmować powinno się właściciele posesji. Dlaczego tak drogie inwestycje jak termomodernizacje bloków da się przeprowadzić dzięki ich mieszkańcom, dopłatom z EU i niskich kredytów związanych z ochroną środowiska? Natomiast miasto mogłoby stawiać ekologiczne budynki komunalne w jakichś dobrych lokalizacjach i ściągać do nich starszych lub biedniejszych mieszkańców którzy odziedziczyli stare domki, w których nie opłaca się inwestować, a następnie miasto byłoby właścicielem tych działek na których możnaby tworzyć albo zieleńce albo je sprzedawać ale wyłącznie dla osób które chcą budować ekologicznie. Miasto powinno włączać się tylko w przypadku podłączeń do ciepłociągu lub gazociągu i to w kontekście całych kwartałów np. biorą się np. za dzielnicę Północ, pozyskują środki unijne i robią ciepłociąg do którego podłączyć może się każdy. Tu trzeba działań kompleksowych i rewolucyjnych. Na razie nie mamy nic poza bezsensownymi billboardami.

  • ~exx 2016-01-12
    13:50:53

    52 0

    Z tym obniżonym ilorazem inteligencji w skali IQ na śląsku to niestety muszę sie zgodzić , bo kto normalny latem jak dzieći latają po dworze pali w piecu i funduje im dzienną dawkę trucizny i to swoim dzieciom ! Możecie mi minusów nawrzucać ale taka jest prawda .

  • ~Arteks 2016-01-12
    13:51:12

    6 0

    @dbohm - tylko wcześniej przeanalizuj dokładnie na mapę raka płuc w Polsce - mniej więcej 50% obszaru Polski ma dużo gorszą zachorowalność od mieszkańców Rybnika, Żor czy Wodzisławia! Nawet ekologiczny powiat ełcki o którym byśmy nie pomyśleli... Widocznie są inne, mocniejsze czynniki które mogą powodować raka np. papierosy lub jeszcze czymś innym? Woda? Żywność? Czarnobyl lub inne elektrownie atomowe? Np. zastanawiające jest to, że powiaty w okolicy Chełma i Zamościa mają też bardzo dużą zachorowalność na raka. Z czego jak tam jest rzadkie zaludnienie, a przemysł bardzo słabo rozwinięty? Może elektrownie atomowe na Ukrainie? Nie wiem... To tylko moje przypuszczenia. Wpiszcie sobie "zachorowalność na raka płuc" i wejdźcie na mapy w google. Wyskoczy wam naprawdę ciekawy dokument. Mapa którą stworzono po kilkunastu latach badań i statystyk. Zdziwicie się ale Rybnik jest na zielono... (zachorowalność należy do najmniejszych) :) Osobiście nie znam ludzi w moim mieście którzy zmaraliby na raka płuc poza palaczami w ostatnich latach. Na pewno nie ma jakieś plagi.

  • ~jaro_t 2016-01-12
    14:02:07

    4 0

    Arteks, widzę że znowu się nudzisz siedząc przy kompie i w ramach zaistnienia w sieci, nie wystarczą ci już własne komentarze i w związku z czym odświeżasz przeglądarkę i odpisujesz na komentarze innych. Tworzysz jakie wyimaginowane przesiedlenia. Ja piszę o realiach polskich (czyli ile zarabiasz w stosunku do takich inwestycji o których pisałem wcześniej). Albo będzie dofinansowanie i jest to jedyna zachęta do zmiany systemu grzewczego dla większości właścicieli budynków prywatnych, albo będziemy dalej mieszkać w europejskim norylsku.

  • ~wildthing 2016-01-12
    14:13:46

    11 0

    Zaraz, zaraz! To musi być jakaś pomyłka. Cały ten raport można chyba między bajki wrzucić, bo przecież od kiedy pamiętam WIOŚ w swoich komunikatach zawsze podkresla ze przyczyną smogu jest pogoda! :) A tu jakieś bajki że 87% zanieczyszczeń pochodzi z domowych palenisk... Przeciez to "niekorzystne warunki pogodowe" powodują zanieczyszczenia! :)
    A tak zupełnie na poważnie - przykre to, ale skoro instytucje wojewódzkie wykazują się takim poziomem ignorancji, który przytaczałem powyżej, to te raporty powinny w głównej mierze znaleźć się najpierw na każdym biurki w WIOŚ-u.
    ~panoczek - święta racja :)
    ~Arteks - czy powinniśmy zatem pójść o krok dalej w stosunku do tego o czym piszesz, i zacząć pobierać w Rybniku opłatę klimatyczną - ostatecznie okzauje się że Rybnickie powietrze najwyraźniej działa zapobiegawczo na raka płuc?

  • ~ariss19 2016-01-12
    14:17:05

    14 0

    Jak to czytam to mi się płakać chce jest zima społeczeństwo grzeje wiatru nie ma i jest smog i co tu się dziwić czym mają grzać ??? a jak już tak chcecie czystego powietrza to dlaczego miasto albo spółdzielnie nie podłączą bloków lub kamienic do ogrzewania miejskiego bo co trzeba kasę wyłożyć ale za czynsz kolosalne kwoty brać a modernizować beeee i najlepiej pieprzyć co tydzień jak deszcz pada albo śnieg że jest smog ja też bym chciał czyste powietrze ale naprzód musi to pokazać władza a nie tylko zakazywać i durne bilbordy robić a mało kasy to nie kosztuje

  • ~Dziadunio 2016-01-12
    14:20:48

    45 0

    Należą się gratulacje panu Fudalemu i Kuczerzę za niestrudzony wkład w wycinkę drzew w Rybniku. Swego czasu najbardziej zielone miasto w Polsce teraz zabetonowane. No bo mamona ponad wszystko.

  • ~cc256 2016-01-12
    14:29:26

    0 7

    A Wy dalej zachwalacie ten trójkat bermudzki zwany rybnikiem. Chciałbym tylko uswiadomić dumnych mieszkańców rybnika, że byliście, jesteście i będziecie odpowiedzialni za choroby Waszych dzieci i wnuków. Dalej się trujcie, a także trujcie mieszkańców sąsiednich miejscowości. Wkońcu zaczną Wam wytaczać procesy inne miasta, że nie potraficie zrobić ze sobą porządku. Muszę powiedzieć ostro, ale prawdziwie. Wy mieszkańcy rybnika jesteście odpowiedzialni za smród, średniowiecze i gnój szambiarski i możecie sobie dywagować, polemizować, szukać winnych. Nie musicie szukać daleko, siedzicie na kupie w tych śmierdzących i brudnych domkach po 4 rodziny i ani Wam się śni usamodzielnić, wybudować nowoczesny dom ogrzewany ekologicznym nietrującym paliwem. Śmierdzące, przepuszczające szamba także nie raczycie wymienić, bo Wam szkoda kasy wolicie sobie kupywać bryki żeby dokopać sąsiadom. Szkoda Wam zapłacić za wywóz śmieci to lepiej j..nąć do starego zgrzybiałego kotła żeby zatruwać normalnych ludzi. Brzydzę się Rybnikiem śmierdzącym, dobrze, że ktoś mądry wybudował autostradę to nie musimy już jezdzić przez to śmierdzące zadupie. Życzę zdrowia Rybniczanie!

  • ~ 2016-01-12
    14:51:44

    3 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~grass 2016-01-12
    14:55:10

    18 0

    JA pytam co robią od wielu lat władze miasta aby to zmienić! To skandal aby przodować w takim rankingu. Nie ma na to żądnego wytłumaczenia a na pewno nie bieda! Biedne to są regiony Podlasia czy Słupska gdzie ludzie nie mają pracy... i co? W naszym regionie większość społeczeństwa ma pracę, zarabiają niezłe pieniądze (kopalnie) Widać to po zakupach w sieciach przed świętami (i ie tylko) Powinno się wprowadzić jakieś restrykcje prawne za zatruwanie środowiska i to solidne a ne tylko na papierze! Druga sprawa jak kogoś stać na dom to stać go powinno być na ekologiczne ogrzewanie. No ale górnicy mają deputat to co będą się wykosztowywać na gaz czy inne ekologiczne ogrzewanie! Lepiej sie samemu zatruwać ( i swoje dzieci też)

  • ~ 2016-01-12
    14:58:11

    13 0

    wychodząc rano na dwór jest taki smród że ciężko oddychać,to jest nienormalne niech rząd coś zacznie robić bo nie można cały czas siedzieć w domu,ludzie muszą pracować i chodzić do szkół,poza tym jak ktoś wspomniał wycinajcie dalej na masową skalę te wszystkie topole i inne drzewa które nazywacie chwastami.Trzeba też za wszelką cenę zrezygnować z opału węglem mułami itp i mam w du... że górnicy nie będą mieli gdzie pracować bo ja nie mam zamiaru z tego powodu się truć

  • ~ 2016-01-12
    15:06:51

    22 0

    A ja chciałbym się dowiedzieć jaka jest tendencja w latach? Czy stężenie benzopirenu się zwiększa, czy zmniejsza? Z czego w Rybniku pochodzi to skażenie? Oczekuję rzetelnego artykułu.

  • ~joo 2016-01-12
    15:33:50

    0 31

    Jestem górnikiem, mam deputat, palę mułem i śmieciami i mam w dupie co wdychacie. Mieszkam w tak wysokim punkcie miasta, że wszystkie syfy widzę w dole.

  • ~adiqq 2016-01-12
    15:34:26

    14 0

    @Arteks - już pal licho korelacja z zachorowalnością na raka płuc
    to że powietrze jest jakie jest, każdy z nas czuje i widzi....
    wszyscy wiemy że jest źle i nasi włodarze nic nie robią w kierunku, żeby było lepiej - ale osobiście nie spodziewałem się aż 4 pozycji

  • ~ 2016-01-12
    16:53:06

    14 0

    Niech Straż Miejska dalej zakłada blokady zamiast ścigać spalaczy śmieci to na pewno powietrze się poprawi.
    Druga sprawa; mieszkam w pobliży Elektrowni. To co wypuszczają do atmosfery w nocy to tylko oni wiedzą.
    Ja widzę tylko co jest na świeżo umytym samochodzie rano-po nocnym ataku kominów.

  • ~ 2016-01-12
    17:15:30

    20 0

    Zgadzam się całkowicie. Zakaz sprzedaży mułu i flotu, zakaz spalania śmieci w domach jednorodzinnych. Obowiazkowe inwestycje w budowę miejskiej sieci i obowiązkowe podłączanie mieszkań/ bloków do tej sieci (przeszkody to: miasto i spółdzielnie mieszkaniowe).
    Jedna rzecz mnie tylko zadziwia. Najwięksi "ekolodzy" w tym mieście jeżdżą samochodami z silnikiem diesla/ benzyna o pojemności powyżej 2l? ZNam takich "antysmogowców", którzy jeżdżą do pracy 5l terenówką z papierosem w gębie...
    Czy aby dbać o ekologię nie należy dawać dobrego przykładu, zacząć od siebie? Auto na gaz, 1,2l w zupełności wystarczy. Przyroda odpocznie i co przecież najważniejsze z tego wszystkiego zmniejszy się "efekt cieplarniany."
    Walka z hipokryzją to dobry start.

  • ~imrahil 2016-01-12
    17:37:16

    0 1

    najprostsze i najtańsze rozwiązanie, które sprawi, że sytuacja nie będzie coraz gorsza to zakaz MPZP instalacji kotłów na paliwa stałe w nowych domach. rocznie w Rybniku i okolicach powstają dziesiątki, jeśli nie setki nowych domów opalanych węglem. bardzo często niestety instaluje się w nich kotły-śmieciuchy, zwykle wielokrotnie przewymiarowane. nawet gdyby były to "nowoczesne" kotły ekogroszkowe klasy 5 (kosmicznie drogie), to i tak każdy taki dom dokłada jeszcze więcej zanieczyszczeń do rybnickiego powietrza. można ogrzewać równie tanio jak węglem za pomocą innych źródeł ciepła - ludziom i projektantom nie chce się o tym myśleć. taki zakaz zmusiłby ich do tego. nikomu praw nabytych by się nie odbierało. ludzi budujących nowe domu stać na czyste źródło ogrzewania, skoro stać ich na węgiel i nowy dom. zawsze można przemyśleć sprawę i wybudować kilka m2 mniej. domy bez kominów powinny być zwolnione z podatku od nieruchomości.

  • ~lucas150 2016-01-12
    17:54:26

    22 0

    dlaczego w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce brakuje Krakowa??? naraz zrobiło się czyste powietrze???

  • ~czorcik 2016-01-12
    17:56:54

    5 0

    imrahil...."idźmy" dalej!!! Projektujmy domy jednorodzinne w ogóle bez jakichkolwiek pieców, kotłów....

  • ~imrahil 2016-01-12
    18:00:40

    0 1

    ~czorcik a co w tym dziwnego? coraz więcej takich, sam w takim mieszkam.

  • ~czorcik 2016-01-12
    18:08:51

    1 0

    lukas.....czemu nie ma Krakowa??? "Andrzej Duda urodził się 16 maja 1972 w Krakowie".....

  • [email protected] 2016-01-12
    18:32:13

    11 0

    ale glaby , gornikow rybniku jest gora 5 tys,dodajac rodziny powiedzmy 20 tys ludzi a pozostale 110 tys mieszkanocw pewnie pali ekologicznie i tylko ryle zasyfiaja powietrze ,szkoda gadac

  • ~ 2016-01-12
    19:18:00

    5 0

    @filo464@wppl nie wiem jakie są proporcje ale pewnie z połowa mieszkańców mieszka w blokach czy kamienicach a one w większości są podpięte do ciepłociągów. Problemem Rybnika są domki jednorodzinne - budowane przez lata byle jak i byle gdzie opalane byle czym. A czy ktoś wie jakie możliwości do walki z tymi którzy tak potwornie dymią daje nowa ustawa antysmogowa?

  • ~imrahil 2016-01-12
    19:32:52

    8 0

    ~orient ustawa daje możliwości, ale władze z tego nie korzystają. cały plan prezydenta walki ze smogiem opisany jest na stronie wyjsciesmoga (kropka) pl. dofinansują kilka kotłów klasy 5, kilka termomodernizacji, w zamian wybudowanych zostanie kilkadziesiąt nowych domów ze śmieciuchami.

  • ~ 2016-01-12
    21:56:54

    7 0

    większość miast ma po 3, 4 czujniki w i wyciągają średnią, a my mamy jeden jeszcze w samym centrum , więc takie porównywanie to .......

  • ~antyfudali 2016-01-12
    23:07:34

    5 0

    Łeee,nawet nie mamy miejsca na podium. Swoją drogą nie wiedzę tu ni słowa o Krakowie,gdzie ponoć miał być niezły smog (o smoku nie wspomnę). Sam artykuł mało mi się podoba,niestety ale dla efektu przekłamuje nieco fakty (np. benzo[a]piren uogólniony na wszystkie WWA). A za taki stan powietrza,praktycznie w całej Polsce,podziękujcie naszym światłym politykom,którzy już od kilkunastu lat ciężko na taki stan pracowali (mając go głęboko w d...) . Pozostaje się tylko cieszyć,że jak widać jesteśmy dość odporni na trucie.

  • ~maja8 2016-01-13
    09:15:49

    11 0

    Niech nasze władze powycinają jeszcze trochę drzew to będziemy na pierwszym miejscu.Druga rzecz,żeby bloki w centrum miasta nie miały CO tylko piece!Dramat. Na to nie ma pieniędzy,żeby zamontować ogrzewanie z sieci..Wszystko na opak

  • ~minowa 2016-01-13
    10:04:29

    0 5

    Popieram w 100% wypowiedź Arteksa. Najgorzej jest w "czystych" regionach - Warmia, Pomorze, Wielkopolska. Świętokrzyskie. Powodem wydaje się genetyka - rodzenie się dzieci z rodziców tego samego regionu, dalszych pokrewieństw.Górny Śląsk ratuje ludność przyjezdna, m.in, ze Świętokrzyskiego. Dlatego na Śląsku zachorowalność niska, w Świętokrzyskim - wysoka. Na Pomorzu udowodnione są małżeństwa wewnątrz kaszubskie - powód do zwiększonego występowania nowotworów.

  • ~ 2016-01-13
    13:18:11

    4 0

    Krakowa w tym rankingu nie ma, bo ich problemem nie jest benzopiren. Jako duże miasto mają inną strukturę smogu: więcej motoryzacyjny, u nas domy jednorodzinne. Proszowice - to niedaleko Krakowa, już nie wielkomiejsko tylko domy - i od razu efekt

  • ~ 2016-01-13
    13:22:43

    6 0

    co do raportów zdrowotnych, to powtórzę co napisałam gdzieś wcześniej: po pierwsze wzrasta zachorowalność na raka płuca u kobiet - właśnie w naszym regionie. Po drugie: raka krtani u obojga płci. Wzrost ten od 2010 roku. Piszemy tylko o raku, ale WWA bardzo szkodzą na układ krwionośny i w chorobach serca przodujemy niestety. W Gdańsku co prawda faktycznie nowotworów dużo, ale nie dróg oddechowych, tzn te w mniejszości. Nawet zastanawiano się mocno nad przyczyną i najprawdopodobniej jest taka, że ze względu na najlepsze warunki środowiska w całej Polsce ludzie tam po prostu dłużej żyją, a na coś trzeba umrzeć - a ponieważ chorób serca u nich duuużo mniej niż u nas, to umierają na raka. Niestety działanie kancerogenne benzopirenu i innych WWA jest potwierdzone wielokrotnie - i to zarówno drogą pokarmową, jak i wziewną (oraz - rzadziej - przez skórę). Skutki wprowadzenia opalania odpadami węglowymi pojawią się jeszcze za kilka lat, bo to wszystko się kumuluje, alergia wyjdzie od razu, astma po jakimś czasie, a rak po jeszcze dłuższym. Oczywiście, że predyspozycje organizmu mają znaczenie, ogólna odporność, obciążenia genetyczne itd, więc na 100 szczurów zainhalowanych benzopirenem nie zdechnie wszystkie 100, ale o 20% więcej niż w grupie z czystym powietrzem. Jak do tego doliczysz inne choroby, to czy nie jest o co walczyć? Inna rzecz, taka całkiem prozaiczna, że na mojej ulicy autentycznie można się porzygać z kaszlu jak dołożą do pieców:(

  • ~Arteks 2016-01-13
    14:01:03

    1 0

    @minowa - napisałem to bo nie lubię nierzetelności. Jeśli ktoś robi listę miast najbardziej "rakotwórczych" z powodu benzopirenu - powinien zaanalizować to pod kątem faktycznej zachorowalności. A tak nie zrobiono. Mi się chciało poszperać w danych i pooglądać mapy zachorowalności na raka płuc mężczyzn z lat 1999-2011 z których wynika, że u nas zachorowalność jest bardzo niska w porównaniu do np. północnej Polski, okolic Chełma, Szczecina czy Dolnego Śląska. W dzisiejszych czasach nie wiemy czy ktoś po prostu nie ma jakiegoś interesu pod płaszczykiem straszenia czy ekologii. Nie wiem czy chodzi o genetykę. Może tam jest jakieś większe oddziaływanie elektrowni atomowych zza wschodniej granicy? Możemy tylko dywagować ale zachorowalność na raka płuc nie jest w Polsce równomierna i w niewielkim stopniu łączy się z zatruciem benzopirenem. @KasiaT - już dawno skutki by się ujawniły bo takim tandetnym paliwem pali się na Śląsku od przynajmniej 25 lat. Jeśli w śląskich miastach na raka płuc mężczyźni chorują rzadziej niż w Ełku - to coś jest nie tak. Widziałaś te tablice i mapy które polecałem? Zapoznaj się z nimi. Natomiast i tak warto walczyć o dobre powietrze, choćby ze względów wizerunkowych i tego nieznośnego smrodu który psuje jakość życia mieszkańców. Ciekaw jestem czy zgodziłabyś się aby zamiast inwestycji w drogi, miasto zaczęło inwestować w ekologiczny transport, w przyłączanie miejskich budynków do ciepłociągów i innych działań pro-ekologicznych. Ja jestem za.

  • ~adiqq 2016-01-13
    16:59:50

    1 0

    @Arteks - ja też byłbym jak najbardziej za, tylko że niestety działania ekologiczne wyglądają tak jak wyglądają
    I może być tak jak ktoś pod którymś artykułem w portalu napisał, że prezydent może za to zapłacić wysoką cenę podczas następnych wyborów.....

  • ~ 2016-01-13
    17:05:57

    4 0

    Tak, zapoznałam się. Ale one nie obejmują lat od 2010 - nastąpił wzrost zachorowan. Takie informacje uzyskuje od lekarzy bezpośrednio stykajacymi sie z chorymi. Co do syfiatosci paliw - dopiero w 2005 wprowadzono zezwolenie na spalanie odpadow górniczych w kotlowniach domowych. Tak ze juz pierwsze skutki są. A będzie to narastac (jeśli nic nie zmienimy), bo zachorowalnosc zależy od czasu ekspozycji, to się będzie kumulowalo. Jak ktoś pali papierosy, to ryzyko zachorowania na raka / inne choroby ukladu oddechowego / choroby serca w pierwszych kilku latach jest bez porownania niższe niż po kilkunastu latach. Za kilka, kilkanascie lat będzie żniwo :(

  • ~ 2016-01-13
    17:07:48

    0 0

    P.S. a dlaczego nie mialabym byc za tymi propozycjami? Tylko co znaczy moj glos 'za' lub 'przeciw' ?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5073