zamknij

Wiadomości

Tego kierowcy się nie spodziewali. Kontrolował ich specjalny pojazd

2019-03-21, Autor: bf, źródło: KMP Rybnik

Policjanci z rybnickiej drogówki przeprowadzili działania „Bezpieczny Pieszy”. Do tego celu wykorzystano Ruchome Stanowisko Dowodzenia z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Jest to specjalny pojazd, wyposażony w kamery obrotowe i stanowiska dla operatorów. Mundurowi skupiali się na niewłaściwych zachowaniach kierowców wobec pieszych. Ilu z nich popełniło wykroczenia?

Reklama

Blisko 1/3 wszystkich wypadków na rybnickich drogach, to zdarzenia z udziałem pieszych. W ubiegłym roku, piesi uczestniczyli w 32 wypadkach i 46 kolizjach drogowych, do których doszło w Rybniku i powiecie rybnickim.

Celem poprawy bezpieczeństwa pieszych, rybnicka drogówka systematycznie prowadzi działania takie jak: „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” czy „Bezpieczny Pieszy”. Podczas wczorajszych działań, mundurowi skupiali się na nieprawidłowych zachowaniach kierowców wobec pieszych.

- Kierowcy mogli być zaskoczeni, że ich wykroczenia zostały ujawnione, gdyż policjanci wykorzystywali Ruchome Stanowisko Dowodzenia. W wielu przypadkach korzysta się z niego podczas zabezpieczania imprez masowych. Jest to specjalny pojazd wyposażony w dwa stanowiska dla operatorów oraz kilka kamer- w tym kamery obrotowe – tłumaczy sierż. sztab. Dariusz Jaroszewski z rybnickiej policji.

Po ujawnieniu wykroczenia, operator przekazuje informacje do patroli, które znajdują się niedaleko skrzyżowania. Wybór skrzyżowań nie był przypadkowy. Opierał się przede wszystkim na policyjnych statystykach zdarzeń drogowych i możliwym zagrożeniu dla pieszych. - Operatorzy Ruchomego Stanowiska Dowodzenia ujawnili 22 wykroczenia. 13 z nich dotyczyło kierujących pojazdami. Jeden z kierowców odmówił jednak przyjęcia mandatu karnego i sprawa zostanie skierowana do sądu. Niewątpliwym czynnikiem wpływającym na jego niekorzyść jest fakt, że Ruchome Stanowisko Dowodzenia dokonuje zapisu obrazu z kamer. Kolejnych 9 wykroczeń popełnili piesi uczestnicy ruchu, natomiast aż 7 takich przypadków zakończyło się pouczeniami – dodaje policjant.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 47 - 1 - 53

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~ufo23 2019-03-21 12:16:15

  Chciałbym zwrócić uwagę, że wg kodeksu ruchu drogowego, pojazd ten był nieprawidłowo zaparkowany. Nie miał włączonej sygnalizacji świetlnej, więc nie był pojazdem uprzywilejowanym.. Gdzie była straż miejska?

 • ~Kurt_Wallander 2019-03-21 13:32:36

  @ ufo23: nie no, jasne - niech gliniarze dalej jeżdżą za piratami Polonezami, niech oświetlają się jak dyskoteka a fotoradary są wiecznie nielegalne. W tym kraju to porządek nigdy nie będzie...

  Co do rzekomego nieprawidłowego parkowania - skoro nie ma tam barierek ani zakazu, to dlaczego nieprawidłowe (chociaż ze zdjęć do niewiele wynika)?

  53 28
 • ~dawnotemu 2019-03-21 13:56:19

  ~ufo23 gdzie jest napisane, że to jest pojazd uprzywilejowany?

  ps: sygnał świetlny? Pojazd jest uprzywilejowany, kiedy ma jednocześnie włączony sygnał świetlny i dźwiękowy.

  54 4
 • ~ufo23 2019-03-21 16:04:01

  Czytaj proszę ze zrozumieniem. Nie jest to pojazd uprzywilejowany. A postój samochodu w zatoczce, odwrotnie do kierunku jazdy jest wykroczeniem. Jedynie w ten sposób może stać samochód uprzywilejowany z załączona sygnalizacją świetlną.
  Ogólnie rzecz ujmując, akcja głupia. Zwykle łapanie po fakcie. Więcej prewencji było by, byłyby na tym przejściu dla pieszych regularnie stał policjant, zwracając tym samym uwagę na problem.
  Swoją drogą, ciekaw jestem tych 9 mandatów wystawionych przechodniom.

  20 20
 • ~ 2019-03-21 16:40:08

  Za PO zapłaciłem mandat wysokości 3 tys zł . Jak zapłacę taki mandat teraz ( za panowania PiS ) . To głosuje na ruch narodowy posła Roberta Winnickiego .

  10 36
 • ~splinter84 2019-03-21 17:33:54

  Prawde mówiąc piesi nie potrafią sie zachować. Odrazu wchodzą na jezdni, z marszu. A w szkole i w domu uczyli, że trzeba sie zatrzymać, obejrzeć w lewo potem w prawo a potem jeszcze raz w lewo. Gdyby piesi zachowywali sie w ten sposób kierowcy mieliby dla nich większy szacunek. Oczywiście nie wszyscy piesi są tacy. Niektórzy potrafią się zachować a kierowca z chęcią się zatrzyma przed przejściem dla pieszych.

  52 3
 • ~Arteks 2019-03-21 17:38:31

  @splinter84 - a kierowcy potrafią się zachować? Parkują na trawnikach, wyprzedzają na trzeciego, zatrzymują się w korku na pasach blokując możliwość przejścia pieszym... Co do pieszych należy zmienić w Polsce przepisy tak aby były jednoznaczne. Każdy pieszy który stoi lub zbliża do pasów ma bezwzględne pierwszeństwo przed pojazdem. A nie tak jak jest teraz, że przepisy są niejednoznaczne. Poza tym dlaczego w Rybniku place zamiast być placami są rozjeżdżane przez auta? Taki pl. Wolności - tam powinny być zlikwidowane parkingi, ruch tylko dla dostawców i autobusów oraz dojazd do Focusa. Nic poza tym.

  9 68
 • ~trywialny 2019-03-21 17:40:37

  ~adamczykhenryk co jakiś czas czytam teoje „złote myśli” i w sumie mnie nie dziwi twoja reakcja. Zastanawia mnie tylko jakim trzeba być betonem żeby stosunkować sympatię polityczną ze względu na to za czyjej władzy dostałem mandat. Nie popełniaj wykroczeń to mandatów płacić nie będziesz.
  ~ufo23 mogę się założyć, że większość kierowców upomnianych- pouczonych odjedzie 100m i znów popełni kolejne wykroczenie. Prawda jest taka, że tylko uderzenie po kieszeni sprawi, że zastanowisz się dwa razy zanim drugi raz popełnisz wykroczenie. Kary powinny być wyższe co za tym idzie grzywny tak samo. Czytając takie wywody niektórych na tym forum jestem przekonany że to społeczeństwo trzeba karać karać i jeszcze raz karać.

  30 5
 • ~trywialny 2019-03-21 17:46:35

  ~Arteks urodziłeś się o jakieś 300 lat za późno i widzę, że jesteś bardzo nieszczęśliwy wśród samochodów- zostań amiszem- tam transport jest zrównoważony bryczka- konik lub rower- nogi. Szczerze mówiąc nie da się czytać tych twoich głupot i nie jestem osamotniony w tym zdaniu. Naczytałeś się bzdur i na siłę chcesz tym zainteresować innych. Nie zrobisz z Rybnika miasta gdzie można wyrzucić samochody na margines bo tak już jest nasze miasto zbudowane. Nie ma obwodnic, nie ma konkretnego transportu zbiorowego pozwalającego na swobodne poruszanie się z punktu a do b

  51 5
 • ~Arteks 2019-03-21 18:00:17

  @trywialny - nie tylko się naczytałem ale miałem okazję się o tym przekonać będąc w wielu miastach w których centra z powrotem przywrócono pieszym. Są naprawdę wspaniałe i każdy chciałby tam przebywać. O wiele lepiej rozwija się handel i gastronomia tam gdzie nie ma ruchu samochodowego. W Katowicach też mówiono, że nie da się nic zrobić, a kiedy wyrzucono auta z Rynku, 3 Maja, Warszawskiej czy Mariackiej - miasto zmieniło się nie do poznania na plus. Już nikt nie chce tam z powrotem aut w tych miejscach. Co roku władze miasta odbierają autom jakąś ulicę. U nas też tego dokonamy. Piszesz, że są potrzebne obwodnice. One są. Po co auta mają jechać przez pl. Wolności jak mogą ominąć Śródmieście przez Kotucza lub Prostą? Czy jedynym argumentem nie jest "wygoda" kierowców? A gdzie wygoda pieszych czy mieszkańców?

  11 49
 • ~jabibe 2019-03-21 18:04:07

  "Dokonamy"? Czyżby dowód na to, że oświecony ma związek z naszymi władzami?

  21 4
 • ~Arteks 2019-03-21 18:11:20

  @jabibe - dokonamy jako mieszkańcy. Świadomość szkodliwości motokultu w miastach jest co raz większa. A co do pieszych dokonamy jako społeczeństwo. To tylko kwestia czasu. Nawet RPO popiera zmiany w przepisach.

  9 43
 • ~tf2 2019-03-21 19:01:43

  " Nawet RPO popiera zmiany w przepisach"

  Chodzi o rzecznika platformy obywatelskiej?

  17 4
 • ~ 2019-03-22 05:26:10

  trywialny
  władza posiada miecz . A znasz
  Metodę, kija i marchewki .

  3 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy potrafimy ze sobą rozmawiać mimo różnic w poglądach?
Oddanych głosów: 1276