zamknij

Biznes

Te firmy zapraszają praktykantów i zatrudniają absolwentów

2012-09-03, Autor: 
Z okazji jubileuszu 60-lecia Zespół Szkół Mechaniczno – Elektrycznych wyróżnił firmy, które od lat współpracują ze szkołą. W DB Schenker Rail Tabor, Tenneco Automotive Polska i Tauron Dystrybucja, rybniccy uczniowie odbywają praktyki, a wielu absolwentów dostaje pracę.

Reklama

Przedstawiciele wymienionych firm otrzymali okolicznościowe statuetki. Wyróżnione zostało również Rybnickie Centrum Edukacji Zawodowej, gdzie znajdują się warsztaty nauki praktycznej zawodu dla szkół zawodowych i techników.

Okazuje się, że dla wielu uczniów „Mechanika” praktyka to realna szansa na zdobycie pierwszej pracy. - Dokładnie dziś, 10 absolwentów tej szkoły rozpoczyna pracę w naszej firmie. Jak widać, istnieje duże zapotrzebowanie na specjalistów z wykształceniem zawodowym – powiedział Robert Nowakowski – prezes zarządu DB Schenker Rail Tabor S.A.

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
  • ~qwerty 2012-09-03
    22:36:55

    0 0

    BArdzo dobry trend. Niestety w dzisiejszych czasach brakuje dobrze wykształconych ludzi z wykształceniem średnim zawodowym. Z jednej strony zrozumiale jest, ze wiekszosc w miare dobrych absolwentow technikow (czy jak to tam teraz sie zwie - liceum profilowane) wybiera dalsza nauke, ale niestety wielu z nich nie daje sobie rady na dobrych uzcelniach technicznych, albo po prostu wybiera jakies "michalki" i przez 5 lat traci wszystko to, czego nauczyli sie w technikum. A tymczasem przez te 5 lat w firmach, o ktorych tutaj mowa moga zdobyc cenne doswiadczenie lub czasem nawet dostac sie na na jakies nizsze stanowisko kierownicze i w wielu przypadkach zarabiac lepiej niz po ukonczeniu marnych "michalkow".

  • ~norton 2012-09-04
    10:19:04

    0 0

    Gdyby firmy dobrze opłacały pracowników średniego szczebla wiele osób zrezygnowało by ze studiów - które nawiasem mówiąc na dzisiejszym rynku pracy dają szansę dobrej pracy jedynie dla wybranych. Ale zawsze można się pobyczyć 5 lat na koszt rodziców zamiast wstawać o 5 rano do roboty.

  • ~marcin14 2012-09-04
    15:13:35

    0 0

    Pogląd jest taki, że szkoły zawodowe w dzisiejszych czasach są niemodne.

  • ~auralfloat 2012-09-04
    19:05:53

    0 0

    Dzisiejsze zawodówki to zbiór ludzi, którzy niczego nie potrafią się nauczyć. Widać to potem w różnych zakładach. Zawodówki nie uczą niczego. Technika zaś uczą za dużo teorii. Jest sens zatrudniania ludzi po studiach technicznych, ale nie ma sensu proponowania, a raczej nakłaniania ludzi do studiowania kierunków ścisłych. No bo w końcu iluż ścisłych absolwentów jest w stanie wyżywić nasz rynek? W swoim życiu spotkałem sporo absolwentów ścisłych kierunków bez pracy, ba, nawet z pracą, ale na zachodzie przy myciu kibli czy garów. Warto nie słuchać co nam mówią różni specjaliści od rynku pracy, rządzący itd. Trendy zawsze się zmieniają, dlatego warto robić to co się chce robić, na przekór wszystkim radom dobrych wujków.

  • ~qwerty 2012-09-04
    20:38:16

    0 0

    autoflat - widze, ze masz takie samo podejscie jak Fudali. Po co nam dobry kampus i firmy zatrudniajace absolwentow np. z rybnickiej Politechniki. Dla niego rybnickie uczelnie maja byc tylko chwilowym przystankiem dla mlodych wyksztalconych ludzi, po studiach oni powinni wyjechac z Rybnika. Jesli chodzi o fakty, to niestety Polacy sa w porownaniu do innych narodow ludzmi slabo wyksztalconymi,. Widac to chocby po ilosci patentow na jednego obywatela. Mylisz pojecia. Nie nalezy naklaniac slabych uczniow do konczenia kierunkow scislych, bo tacy studenci generalnie obnizaja poziom - to racja. Ale nalezy naklaniac uczniow, ktorzy maja szanse takie studia skonczyc, zeby je konczyli. Mowiac "kierunki scisle" mam na mysli Informatyke, Elektronike, dobre budownictwo itd. Chcialbym, zebys podal przyklady tych absolwentow kierunkow scislych, ktorzy myja na zachodzie kible. Ja skonczylem bardzo dobry kierunek scisly i zapewniam Cie, ze zadna z osob, ktore ze mna studiowaly kilbli nie myje, wszyscy zarabiaja powyzej sredniej krajowej, a wielu z nich zarabia powyzej 10 000 brutto po niecalych 10 latach pracy.

  • ~abcdef 2012-09-06
    00:07:15

    0 0

    Można być dobrym szewcem , kaletnikiem itd i zarabiać 10000 i byc po zawodówce, a można być "engineerem" i zarabiać 3000 po polibudzie. Na to nie ma rady. To jest życie. Każdy kowalem własnego losu:)

  • ~auralfloat 2012-09-06
    21:42:26

    0 0

    ~qwerty, nie wiem jakie podejście ma Fudali, średnio mnie to interesuje. Nie mylę żadnych pojęć, uważam, że każdy powinien uczyć się tego w czym czuje się, lub czuje że będzie dobry, nie zważając na to, jaki jest rynek pracy - pamiętam jak ktoś krzyczał, że w telekomunikacji będzie dobrze płatna praca. Efekt - masa ludzi poszła studiować telekomunikację, ale przez 5 lat studiów wiele się zmieniło. Nie powiedziałbym, że jesteśmy narodem słabo wykształconym - tzn. specjalistów mamy niewielu, ale bardzo dobrych, zaś w wiedzy podstawowej (np. geografia, historia) przewyższamy np. Brytyjczyków. No i podaję ci przykłady ludzi, którzy po ścisłych studiach studiowali ruch obrotowy szczotką z kibla - absolwent budownictwa na wydziale inżynierii budowlanej i sanitarnej Politechniki Lubelskiej. Paru ziomków po gliwickim i kieleckim budownictwie. Pewnie do ciebie to nie przemówi. Ale nie musi.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4858