zamknij

Wiadomości

Tauron szykuje wniosek o podwyżkę ceny prądu

2021-09-26, Autor: tora

Tauron jest w trakcie przygotowywania wniosku do URE, dotyczącego taryfy na energię dla gospodarstw domowych na przyszły rok, może go złożyć pod koniec października - poinformował Krzysztof Surma, wiceprezes Tauronu ds. finansów. Powód nie jest niespodzianką – to istotny wzrost cen energii na rynku.

Reklama

- Jesteśmy w trakcie przygotowywania wniosku taryfowego. Należy patrzeć na to co się stało na rynku w stosunku do zeszłego roku - mamy do czynienia z bardzo istotnym wzrostem cen energii elektrycznej i trudno od tego abstrahować w kontekście składanych wniosków taryfowych - powiedział Surma podczas czwartkowej wideokonferencji, cytowany przez cire.pl.

Zaznaczył, że jesienią będą trwały negocjacje z regulatorem w sprawie skali podwyżek.

- Rozmowy pomiędzy URE a spółkami sprzedażowymi, w tym Tauron Sprzedaż, będą trwały na jesieni. Po ostatecznym dokontraktowaniu energii i przy składaniu wniosku - pewnie z końcem października - będziemy więcej wiedzieć, jaki będzie rząd wielkości - dodał wiceprezes.

W sprawie podwyżek taryf na prąd wypowiedział się ostatnio prezes URE Rafał Gawin w rozmowie z DGP:

„Sygnałów, jakie to będą konkretnie podwyżki, jeszcze nie mamy. O tym zapewne dowiemy się wtedy, kiedy spółki rzeczywiście złożą swoje wnioski taryfowe. Nie jest zaskoczeniem, że nie będą to podwyżki odzwierciedlające poziom inflacji, ale znacznie wyższe. Padają różne liczby i rzeczywiście poruszamy się raczej na poziomie dwucyfrowym niż jednocyfrowym.” czytamy w DGP.

Grupa TAURON dostarcza ponad 51 TWh energii elektrycznej rocznie do 5,6 milionów klientów, głównie w woj. śląskim i Małopolsce. Jest największym dystrybutorem energii elektrycznej w Polsce.

Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 75

Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,tauron-szykuje-wniosek-o-podwyzke-ceny-pradu,wia5-1-5332.html

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~Lateks 2021-09-26
  12:13:38

  76 23

  Cóż utrzymanie OZE, manipulacje na rynku sprzedaży uprawnień do emisji, polityka antywęglowa, to wszystko generuje ogromne koszty, za które zapłacą zwykli ludzie. Rynek energii z jednej strony jest mocno kontrolowany przez państwo i przez UE, a z drugiej próbuje się wprowadzać mechanizmy rynkowe. Mechanizmy które powodują że Niemcy mimo iż mają największe ceny energii dla odbiorców są na tym sztucznym rynku najbardziej konkurencyjni przez co najwięcej eksportują energii w UE. Dziwne to że kiedy spalanie w Polsce węgla jest nie opłacalne, to Niemcy spalają węgiel i eksportują energię do krajów sąsiadujących.

 • ~truman20 2021-09-26
  12:48:08

  49 15

  ~Lateks - bo to oni decydują kto może a kto nie. Dlatego oni mogą a my nie.

 • ~Franz Kawka 2021-09-26
  13:04:33

  76 27

  ~Lateks do przypomnienia Polska to też UE i jako państwo mamy całkiem dużą reprezentacje w parlamencie UE. Problem polega na tym, że z ułomami rządzącymi u nas nie chce już nikt gadać, oprócz włoskich faszystów. Skłócili sie z Unia, z Niemcami, Rosją, nawet z Czechami a teraz już wielki sojusznik zza oceanu ignoruje to chacharstwo.

 • ~Wi4n 2021-09-26
  13:13:25

  70 12

  Rząd wpierw sprzedał uprawniania do CO2 jak były tanie by ratować budżet, teraz dostawcy energii muszą kupować uprawnienia po sporo wyższej cenie, za co oczywiście zapłacą konsumenci. Rząd na sprzedaży zarobił 5 miliardów, teraz konsumenci dopłacą z własnej kieszeni sporo więcej. Dodać do tego przepis przed kilku lat praktycznie eliminujący możliwość stawiania nowych elektrowni wiatrowych oraz kompletny brak zainteresowania energią z atomu (ile to już lat komisja za kilka mln rocznie nie potrafi wybrać nawet lokalizacji?) i cena energii w przyszłości będzie bardzo wysoka. Niestety tanio już było..

 • ~Ewa Czajkowska 2021-09-26
  14:02:26

  51 13

  Im więcej kosztuje prąd ,tym więcej jest podatku posredniego "vat", więc parafrazując " MIsia" stać Rząd na koniaczka . Będzie można pokazać łaskę pańską dla wyznawców jednej jedynej partii w postaci dopłat do rachunków za enerię .Zapłacą za to bogaci czyli ( zarabiający powyżej 4000 brutto wg jednego z ministrów o twarzy dzieciaka ) przecież ich stać (burżuje).

 • ~artefaks 2021-09-26
  14:05:21

  52 15

  A pinokio pedzioł że prąd nie zdrożeje. I jak Smołka tu nie wierzyć ?

 • ~anettk 2021-09-26
  14:35:17

  56 12

  Ja nadal "czekam" na obiecany dodatek(dla gospodarstw domowych) za prąd od p.Sasina..to już kolejny rok..Oczywiście żartowałam,nie wiem kto jest jeszcze tak naiwny w tym kraju i wierzy w obietnice (czyt.oszustwa) rządzących...

 • ~Franek 7 2021-09-26
  14:37:07

  65 17

  Dawno temu mówiłem, że pierwszymi, którzy odczują skutki działania rzadu komunistów z PiSu będzie ich własny elektorat. Trwało to dość długo ale właśnie się ziszcza. Ile można drukować pustego pieniądza i utrzymywać stopy procentowe na tak niskim poziomie. Ile można podnosić podatki ( dla niepoznaki nazywanymi opłatami )? Mamy tego skutki. To jest rząd partaczy i socjal-populistów.
  To samo jeśli chodzi o kary za Turów. Czesi już od kilku lat próbowali się z nami dogadać ale przerosło to naszych wiejskich tuzów dyplomacji.

  Do rozmów z Czechami lepiej byłoby wysłać szympansa niż Sasina. Prędzej by się porozumiał.

 • ~Idaho 2021-09-26
  19:08:55

  25 1

  Nie zdążą nas wyrzucić z UE. Będziemy sami w podskokach.........To co planują doprowadzi do potężnych wzrostów cen energii, ciepła. Żadne OZE nie pomoże.

 • ~Lateks 2021-09-26
  19:54:26

  15 2

  ~Idaho co to wdraża UE powoduje że w europie coraz mniej rzeczy opłaca się produkować i coraz więcej się importuje. Już praktycznie cała stal jest importowana, z elektroniką podobnie. Efekt tego jest taki że np. wszystkie fabryki samochodów mają przestoje z powodu braku komponentów. Jednocześnie coraz bardziej ryzykowne jest wdrażanie produkcji w europie. Jedynie rolnictwo jeszcze konkuruje ale to też tylko dlatego że w UE stworzono system dopłat. Tylko takie szczegóły jak np. to że w starych państwach UE są dużo wyższe niż w Polsce i reszcie biedniejszych krajów powoduje że w dalszym ciągu importujemy warzywa i inne produkty z zachodu. Oczywiście we wszystkim pomagają im nasze władze które już od lat 90-tych ubiegłego wieku ciągle sponsorują ten import.

 • ~Idaho 2021-09-26
  20:26:56

  17 1

  Lateks, generalnie się zgadzam, z wyjątkiem wątku dotyczącego stali. Mittal produkuje w EU, kilka hut, pełny zakres wyrobów. Podobnie Tata. Mamy mniejsze huty jak US Steel ( Koszyce Słowacja), Voest Alpine ( Austria, Linz). Są huty niemieckie. Stal jest obłożona cłem importowym przy wejściu na teren EU ( Rosja, Chiny), są też kontygenty importowe. W jednym masz rację...jak EU będzie kontynuować taką politykę, to za 20lat Unia będzie produkować wyłącznie regulacje administracyjne. Nie wiem tylko, z czego będzie żyć ta banda biurokratów w Brukseli.

 • ~reformatorski 2021-09-26
  22:26:04

  20 7

  W innych krajach dbają o swoje interesy. Merkel w Niemczech zwana jest nawet Mutter. A u nas premier najpierw lekceważy problem z Turowem i ignoruje problem, ostatnio zlekceważył możliwość spotkania się z premierem Czech i nie pojechał na spotkanie Grupy Wyszehradzkiej. Dzisiaj bredził coś o tym, że w Czechach są wkrótce wybory i dlatego strona czeska jest nieustępliwa. Czesi dbają o swoje interesy - nasi wolą zajmować się sprawami czwartorzędnymi jak utrudnianie działalności mediom czy utrudnianiem działalności handlu w niedzielę.

 • ~Franek 7 2021-09-27
  07:20:44

  10 10

  Jeszcze niedawno PiSowscy fanatycy religijni biegali jak kot z pęcherzem do Czechów, żeby zabronili przeprowadzania aborcji Polkom w Czechach. Gdyby włożyli choć 5% tego wysiłku w rozwiązanie problemu Turowa to dziś nie byłoby problemu. Ale tak to jest kiedy mamy dyplomatołków zamiast dyplomatów…

 • ~Franek 7 2021-09-27
  07:44:36

  16 10

  W sobotę w "Faktach po faktach" oglądałem wywiady z obecnym prezydentem Dudą oraz z byłym Prezydentem Kwaśniewskim i muszę przyznać, że wolę Olka lekko na bani, niż Anżeja trzeźwego.

 • ~Lateks 2021-09-28
  09:09:16

  1 0

  ~Idaho tak produkują, tylko coraz mniej rentowna jest ta produkcja która istnieje, aż tak nie jestem na bieżąco, ale chyba w Nowej Hucie dalej mają produkcję wygaszoną... ?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 482