zamknij

Koronawirus w Rybniku. Informacje

Targ w Rybniku otwarty. Dzisiaj jeszcze świecił pustkami

2020-04-14, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Od dzisiaj (14 kwietnia) po długiej przerwie otwarte zostało na nowo targowisko przy ul. Hallera. Może być tam prowadzony handel, ale pod pewnymi warunkami. Dzisiaj przed południem było tam jeszcze pusto. Handlujący obawiają się o swoją przyszłość.

Reklama

Po miesiącu przerwy targowisko w Rybniku znów zostało otwarte. Jednakże zarówno handlujący, jak i klienci zobowiązani są do przestrzegania regulacji w zakresie zachowania bezpieczeństwa.

Przede wszystkim wjazd na teren targowiska z dostawą towaru możliwy jest od godziny 6:00, a zajmowanie straganów – po wskazaniu konkretnego miejsca przez pracownika Działu Targowisk i Parkingów. Nie obowiązuje dotychczasowy przydział miejsc, a ilość straganów przypadająca na 1 handlującego jest ograniczona.

Konieczna jest także m.in. dezynfekcja rąk po każdym kontakcie z pieniędzmi i podawaniu produktów przez sprzedającego. Zasady obejmują również rygorystyczne stosowanie wymagań higienicznych, takich jak: dbałość o odstępy między klientami, ograniczenie liczby klientów przebywających jednocześnie na targowisku, zapewnienie przy wejściu na targowisko pojemników z płynem dezynfekcyjnym i rękawiczek jednorazowych.
Wybraliśmy się dzisiaj przed południem na rybnickie targowisko. Choć bramy były otwarte, przez stragany hulał zimny wiatr. Jedynie kilka miejsc w pawilonach oferowało swoje usługi. Reszta pozamykana.

- Część przemysłowa jest zamknięta, jedynie spożywcza działa. Mamy nadzieję, że ten targ w końcu się rozrusza, a klienci będą przychodzić – mówi nam pani Ewa, właścicielka jednego z lokali w pawilonie.

Osoby handlujące mają jednak obawy co do tego, czy przypadkiem obostrzenia nie wystraszą klientów przed przyjściem na targ.

- Słyszałam narzekania klientów, że muszą chodzić w maskach, w których trudno się oddycha. Mówili, że darują sobie wizytę na targowisku. Z drugiej strony ludzie chodzą do marketów, muszą stać w kolejce koło siebie i niczego się nie boją. A tu jest powietrze, przestrzeń – słyszymy.

Osoby handlujące na targu już od dawna wiedzą o stratach, które pociągnęła miesięczna, przymusowa przerwa.

- Sprzedawcy dopiero teraz przychodzą tutaj, oglądają targowisko. Nikt z nas nic nie wie co robić, czy jest w ogóle sens tu przychodzić – dodaje pani Ewa.

Mimo to handlujący są dobrej myśli. W środę, czyli dzień targowy na straganach mają pojawić się warzywa. Wiadomo, że będą one porozdzielane co dwa metry. Nie będzie można też kłaść skrzynek z towarem na ziemi.

Zobacz galerię

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 46 - 1 - 16

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (31):
 • ~Robert Kowalewski 2020-04-14 19:27:25

  Witam.
  Jako tako dzień targowy w Rybniku to środa i sobota..Zapewne jutro pokaże się więcej ludzi.

  61 5
 • ~Maksymilian Popeć 2020-04-14 19:30:40

  Na moje oko to obostrzenia 10x mocniejsze niż dla sprzedawców w Biedrze itp. To wygląda jakby miasto chciało zarżnąć targ, już kiedyś były takie zakusy i wybudować na to miejsce kolejny blaszak lub parking wielopoziomowy lub stację park and ride itp.

  85 46
 • ~waldus 2020-04-14 19:36:32

  Jak torg czynny to i wybory też mogą się odbyć.

  60 58
 • ~Arteks 2020-04-14 20:31:29

  Zupełnie niepotrzebnie zamykano targowisko które nie jest pod halą. Tylko zaszkodzono w ten sposób tym malutkim i skromnym biznesom. @Maksymilian - to teren miasta i miasto może zrobić z nim co tylko zechce. Zauważ, że obecne wykorzystanie placu targowego to w śr i sb jakieś 60% dawnego obszaru, a w pozostałe dni może 10%. O zgrozo w jego końcowej części zrobiono kolejny ...sty parking w centrum miasta. Teren ewidentnie się marnuje, a większość straganów jest bardzo brzydka. Każdy kto bywa za granicą wie, że ładnie zagospodarowane targowiska, przeważnie pod dachem przyciągają kupujących i turystów, stanowią świetną przeciwwagę i konkurencję dla marketów. Nasze targowisko raczej zniechęca, a główną klientelę stanowią starsze osoby... Jak się sytuacja finansowa poprawi miasto powinno wybudować tam jakąś piękną halę która mogłaby by pełnić różne funkcje - a w określonych godzinach odbywałby się tam targ i skonsolidować w niej handel. A tam gdzie teraz jest parkingi to świetne miejsce dla dewelopera na budynki mieszkalne. Swoją drogą czym więcej mieszkańców wokół targowiska tym lepiej dla niego bo najczęściej na targ chodzą ci którzy mają blisko. @waldus - a niech się odbędą te dziwaczne i niekonstytucyjne wybory - ale kto poza Chinami i Białorusią uzna ich ważność?

  46 74
 • ~donia96 2020-04-14 21:00:09

  Boże my wchodzimy teraz w decydującą porę wirusa a oni juz otwierają targowisko widać kto rządzi tym miastem WSTYD panie prezydencie .To jak targowisko mozę działać do nie róbcie problemów z wyborami

  66 81
 • ~rzyt 2020-04-14 21:09:06

  Arteksa chce się czytać! W moich oczach to wszystko co pisze jest realne do zrobienia ale o 180° musi być przekręcone. Artykuł o targu, a on o legalności /nielegalności/ wyborów. A Konstytucja i jej zapisy? OTUA by ukrzyżował PIS za jej łamanie. A "budka" na tym politycznym targowisku jest taka jaka jest z ofertą szczawiu i mirabelek. Nic innego w ofercie tylko rozbijanie PISanek.
  @Arteks, Twój poziom się obniża do Beta vulgaris.

  40 33
 • ~Fischer 2020-04-14 21:13:40

  Jeżeli chcemy poprawić poziom obsługi powinniśmy wziąć przykład np. ze starego targowiska w Bratysławie. Hala jest wielofunkcyjna i przygotowane na imprezy muzyczne, taneczne,jarmarki i giełdy. Poszukajcie Stara Tarznica Bratislava.

  44 3
 • ~Arteks 2020-04-14 21:28:42

  @Fischer - dobrze myślisz. Mi przyszło do głowy jakieś miejsce spotkań dla starszych osób np. palmiarnia z małą biblioteką połączona z halą targową. Rano handlowanie, po południu i wieczorem "przebywanie" i spotykanie się z innymi, w weekendy jakieś koncerty muzyki klasycznej jak dawniej w Ratuszu. Ale obawiam się, że będziemy sobie mogli poczekać... A te hale o jakich wspominasz za granicą są rewelacyjne. Zawsze chętnie odwiedzam, za wygląd naszego targowiska wstydzę się od lat. @rzyt - no i po co te moralizatorstwo? Ja przynajmniej tylko w jednym zdaniu odniosłem się do zfanatyzowanego @waldusa który chce wyborów jakich nie było w naszym kraju od czasu... Jaruzelskiego i PZPR. A ty zamieniasz cały temat w jakieś polityczne PiSanie. ;) Szkoda, że Fudali pozwolił na to aby po remoncie nawierzchni targowiska postawić tam... te pomarańczowe klatki. Obrzydliwe to jest czyż nie?

  29 43
 • ~waldus 2020-04-14 21:38:22

  ~Arteks: no jak mamy wszystko "odmrażać' to wybory dalej maja się nie odbyć?

  Nie ma w ustawie zasadniczej słowa o 5% progu, ale jest mowa o wyborach PROPORCJONALNYCH.
  Dlatego od momentu wprowadzenia tzw "progu wyborczego" wszystkie wybory parlametarne w Polsce były niezgodne z Kontytucją!

  Jakoś ani Unia, ani US nie miały problemy uznaniem wyników.

  29 18
 • ~orka 2020-04-14 21:52:55

  Oooo widzisz ludzie znowu okazali się mądrzejsi od "matrych" inaczej urzędników (i nie walą drzwiami i oknami na targowisko), jesteśmy przed szczytem zachorowań (tak cały czas trąbią w telewizji), a nasz ukochany prezydent oczywiście wie lepiej -otworzyć -targowisko (chyba głupoty).

  19 34
 • ~Maksymilian Popeć 2020-04-14 21:53:19

  Nasz targ ma rację bytu tylko wówczas, gdy dalej będzie można tam kupić produkty do jedzenia od "chłopa" a nie od handlarza. Robiąc halę, czy jakikolwiek blaszak, koszty dla sprzedawców by zapewne wzrosły w takim stopniu, że nie opłacalne byłby im tu przyjeżdżać. Zadaszenie terenu = zabicie targu. Arteks targ tworzą ludzie, to nie nie muzeum ażeby podziwiać piękne ornamenty... Mieliśmy już jedną taką "inwestycję" w sztuczny targ przy parkingu na Brudnioka - efekt znany pewnie wszystkim.

  55 8
 • ~Arteks 2020-04-14 21:56:53

  @waldus - wybory korespondencyjne nie są konstytucyjne i nie są legalne, a epidemia uniemożliwia powołanie komisji wyborczych, nie ma też kampanii wyborczej. Dyskutowanie o wyborach w czasie epidemii przez polityków jest głęboko nieetyczne i nietaktowne - jak to co raz więcej światłych i mądrych elit naszego kraju zauważa.
  Jeśli jakieś wybory są zgodne z wewnętrznym prawem - ich wynik może być nieuznawany w demokratycznych państwach i na to liczę. Wolałbym aby druga opcja czyli powtórzenie zamieszek z 1980-81 nie powtórzyła się, a tym razem do tego może dojść. Nawet władze dopuszczają taką możliwość stąd ogromne zakupy dozbrajające policję na niespotykaną w ostatnich kilkunastu latach skalę. Zamawiają 124 samochodów stosowanych do tłumienia manifestacji! Szoook!

  19 39
 • ~waldus 2020-04-14 22:00:21

  ~Arteks:
  No rzeczywiście analogie może nie pod tym tematem. Dalej jednak nie rozumiem dlaczego torg w Rybniku może "hulać", a wybory na najważniejszy urząd w państwie mają być odwołane.

  Co do klatek, to mi przeszkadzają. Ba, targowisko ma być swojskie, proste, ubogie. Przez to cenny mogą być niższe, a klimat zachowany. Hala to czynsze w góre i ceny też. To zabje lokalną i mała przedsiębiorczość targową.

  38 15
 • ~Arteks 2020-04-14 22:04:18

  @Maksymilian - głosisz jakieś zabobony bo pewnie nie widziałeś porządnych hal targowych co za granicą jest standardem, a nawet w Polsce można spotkać... To właśnie brak solidnego zadaszenia zabija handlowanie na wolnym powietrzu bo nikt nie przychodzi na targ jak jest deszcz lub zimno. W zeszłym roku byłem w Wilnie kiedy temperatura na dworze była bliska 0 st. Zależało mi kupić na kilku lokalnych produktach i w tym celu właśnie odwiedziłem targowisko - oczywiście w hali gdzie dało się handlować bo było znacznie cieplej niż na dworze. Dzisiaj na targ w Rybniku przychodzą już tylko starsze osoby których najzwyczajniej za 10 lat nie będzie. Jest czas na jakieś zmiany. To co wspominasz z Brudnioka to nie była żadna inwestycja. To była próba uruchomienia czegoś równie prymitywnego co na Hallera. Targowiska pod gołym niebem nie mają żadnej przyszłości.

  14 34
 • ~Arteks 2020-04-14 22:05:54

  @waldus - przykro, że niektórym odpowiada taka bylejakość. Bylejakość praworządności w państwie i bylejakość handlowania i kupowania na targowisku. Mi to nie jest obojętne. Może dlatego, że często jestem za granicą i widzę jak tam funkcjonują państwa czy... targowiska.

  14 44
 • ~bartezz 2020-04-14 22:08:20

  Arteks - w pełni zgadzam się tobą! te rupieciarskie klatki odstraszają swoim wyglądem i pamiętają minioną epokę, najwyższy czas wywalic to i zbudować halę targową powiedzmy taką jaka jest np. w Żorach.

  ~donia96 - ale pomimo otwarcia targowisko świeciło pustkami, ludzie mają swój rozum, dajcie już sobie siana z tymi wyborami bo tego już czytać się nie da, w każdym artykule przywołujecie zaraz, że skoro coś tam.... to wybory mogą się odbyć! to już jest nudne jak flaki z olejem.

  22 14
 • ~waldus 2020-04-14 22:13:25

  ~Arteks:

  no tak.
  Wygląda na to, że okres "pierduszki" dobiega końca i władza wieźmie obywatela porządnie za buzie. Częśc nabierze respektu, część jeszcze bardziej znienawidzi, a reszta dalej będzie popierać.

  Co do "przykręcania śruby" to wygląda , że jest to trend bardziej powszechny.
  Widziałeś filmiki z tłumienia legalnych protestów we Francji, w Hiszpanii ? Sceny jak za "porządnego reżimu".

  25 14
 • ~waldus 2020-04-14 22:41:32

  ~Arteks:

  Jak ktos ma ochotę nardziej "estetycznie" robić zakupy, idzie do galerii. Zapłaci wtedy dorżej. W markecie to i byle jak i robiąc zakupy wspierasz wyzysk i koncerny. Na targu, mimo że warunki może gorsze, to wspierasz rolnika spod Raciborza, handlarza z Rybnika czy babcię ze Zwonowic. Myslisz , że będzie ich stać na handel w twojej hali?

  36 7
 • ~Bobby Firmino 2020-04-14 22:59:06

  Jestem za.Ale powinny być zachowane restrykcje sanitarne.
  Wszystkie ręce na pokład.
  Razem pracujemy i walczymy.
  Bo to już jest wojna...wróg może nie widoczny Ale śmiertelnie niebezpieczny.

  25 2
 • ~arkussinus 2020-04-15 07:40:04

  panie arteks napisałeś:" Zależało mi kupić na kilku lokalnych produktach..." czyli znów paplanina? i Dalej:."Dzisiaj na targ w Rybniku przychodzą już tylko starsze osoby których najzwyczajniej za 10 lat nie będzie.." pytam kto ci dał prawo do odbierania życia ludziom starszym? No i na koniec: pańskie wypowiedzi zaprzeczają powiedzeniu: "wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej"...to skoro tak pięknie i och, i ach jest wszędzie, to pytam co pana jeszcze trzyma w tym Rybniku?

  28 4
 • ~Maksymilian Popeć 2020-04-15 08:57:27

  @Arteks - 10lat temu będąc w Holandii tamtejsze owoce i warzywa były dwa razy większe niż nasze i 10x piękniejsze. U nas wówczas na każdym stoisku dało się kupić dobre truskawki. A teraz? Jak raz na cały sezon kupisz zjadliwe truskawki, to masz farta. Coraz więcej jedzenia jest bez zapachu i smaku. Przemysłowe żarcie wciska się wszędzie. Zabijając ostatnich zwykłych rolników skazujemy się na alternatywę w postaci drogiej bio żywności i przemysłowej. Robiąc tobie "dobrze" wizualnie na targu, bez cienia wątpliwości, wykurzasz drobnych rolników, których już zostało garstka.
  BTW ludzi starszych jest wszędzie więcej, taką mamy demografię. Sam młody nie jesteś zapewne ;)

  19 1
 • ~sympatykrybnika 2020-04-15 10:58:00

  Idąc na targ wiec, że
  ceny w marcu w stosunku do marca ubiegłego roku wzrosły o 4,6 %,
  ceny żywności wzrosły o 8,6%,
  ceny mięsa wzrosły o 15,3%,
  ceny owoców wzrosły o 19,3%,
  ceny wywozu śmieci wzrosły o 52,9%,
  ceny energii elektrycznej wzrosły o 13,2%.

  5 10
 • ~sympatykrybnika 2020-04-15 11:13:00

  Ceny żywności już ostro w górę, a przed nami susza.
  Będzie większym problemem niż koronawirus".
  Susza jest niemal pewna, pytanie tylko, jak będzie głęboka. Rolnicy muszą sztucznie nawadniać pola, ale jeśli późną wiosną nie zacznie padać, to zbiory będą marne.

  Nikt nie ma wątpliwości, że ratowanie gospodarki mocno obciąży kasę państwa. Część ekonomistów postuluje więc cięcia w budżetowych wydatkach (w tym podwyżki płac w tzw. budżetówce – oświata, służba zdrowia) i ostrzega przed kryzysem zadłużenia.
  Jeszcze w tym roku deficyt sektora finansów publicznych wzrośnie gwałtownie do 6–8 proc. PKB z 0,7 proc. na koniec 2019 r. – wynika z prognoz ekonomistów. To efekt tzw. tarczy antykryzysowej, czyli np. zwolnienia ze składek ZUS czy dopłat do wynagrodzeń pracowników, ale też ogromnych ubytków w podatkach i innych dochodach. Zadłużenie sektora (liczone według metodologii unijnej) może zaś, wedle agencji S&P, skoczyć do 54,1 proc. PKB z ok. 46 proc. PKB w 2019 r.
  Silny wzrost długu oczekiwany jest także w 2021 r., bo wówczas w finansach publicznych uwidoczni się efekt tzw. tarczy finansowej (czyli pożyczek dla firm o wartości 100 mld zł, z czego ok. 60 proc. zostanie umorzonych). Finansowanie tych pożyczek ma się odbywać poza sektorem finansów publicznych (PFR ma wyemitować obligacje, które pośrednio skupować ma bank centralny), jednak już ich umorzenie będzie traktowane jako dług publiczny. Centrum Monitoringu Sytuacji Gospodarczej przy Radzie Przedsiębiorczości wyliczyło, że tarcza finansowa zwiększy dług (w ujęciu unijnym) o kolejne 4,4 proc. PKB, a deficyt – o dalsze 2,7 proc. PKB.

  4 8
 • ~sympatykrybnika 2020-04-15 11:25:12

  Nie wszystkim będzie tak ciężko.
  PKN Orlen podpisał umowę gwarantującą żołnierzom-ochotnikom Wojsk Obrony Terytorialnej rabat na paliwo w całej sieci stacji ORLEN w Polsce. Program lojalnościowy dla WOT będzie obowiązywał od 1 maja 2020 r.
  To za efektywne zaangażowanie się w walkę z epidemią koronawirusa.
  Jaki program lojalnościowy będzie dla pracowników ochrony zdrowia ze EFEKTYWNĄ WALKĘ Z EPIDEMIĄ KORONAWIRUSA????

  4 5
 • ~rosthost1 2020-04-15 11:25:56

  ~sympatykrybnika - chłopie Boga nie ma, będzie susza miej pretensje sam do siebie. Po co to tu piszesz. Rolnik ma dopłacać do tego żebyś się wy...

  4 5
 • ~Arteks 2020-04-15 11:31:02

  @Maksymilian - akurat chemia w żywności nie ma nic wspólnego z estetyką. Na naszym targowisku też kupisz holenderskie pomidory czy włoską sałatę... Spotkałem ładniejsze targowiska niż u nas np. w Bułgarii czy Rumunii - krajach dużo biedniejszych od Polski. Natomiast hale targowe nie tylko przyciągają z powodu dobrych warunków do sprzedaży świeżych produktów ale również przez to, że same w sobie to piękne i praktycznie miejsca. Dlaczego ludzie tak garną się do galerii - bo są cały czas pod dachem i jest estetycznie. @fischer zwrócił uwagę na przykład z Bratysławy gdzie hala targowa potrafi być miejscem handlu, a w określonych godzinach staje się miejscem na eventy czy nawet koncerty. Nasze targowisko pracuje do 14.00 a potem hula po nim wiatr. @bartezz - oczywiście, że te metalowe klatki czy drewniane stoiska odstraszają wielu ludzi swoją szpetotą. W Żorach targowisko jest bardziej estetyczne i co ważne zadaszone ale nie o coś takiego mi chodziło. W tak eksponowanym miejscu koło naszego zamku przydałaby się równie piękna hala targowa - komponująca się z okolicą, a nie tylko zadaszone targowisko. @waldus - dlaczego uważasz, że handel w nowej hali miałby być droższy? Przecież ceny za handlowanie ustalają władze miasta. Popatrz, wybudowano za 450 mln nową Superdrogę - czy kierowcy w związku z tym ponoszą jakieś dodatkowe koszty za korzystanie z niej? Nie. Dlaczego więc w dziedzinie transportu drogowego nie chcesz "ubogości", a w przypadku targowiska w samym centrum miasta uważasz, że powinno być ubogie. Czyżby według ciebie targowisko to miejsce tylko dla ubogich ludzi? Gomułka i Jaruzelski chcieli siłą tłumić pokojowe demonstracje ludzi. Jak się to dla nich skończyło to wiemy. Oby Kaczyński nie szedł ich śladem bo tak samo skończy jak oni lub gorzej.

  7 14
 • ~sympatykrybnika 2020-04-15 12:07:16

  ~rosthost1 specjalnie dla ciebie tutaj to piszę:

  • Pożar strawił 200 hektarów Biebrzańskiego Parku Narodowego. “Spłonęły siedliska ptaków”
  Powodem, obok suszy, było prawdopodobnie wypalanie traw niedaleko Parku.
  • Przez bezśnieżną zimę i suche przedwiośnie, poziom zagrożenia pożarowego w lasach jest ogromny. Spadają też poziomy rzek.
  Co więcej, na tle UE to właśnie Polska ma najmniejsze zasoby wód i stepowieje. Na mieszkańca przypada u nas trzy razy mniej wody, niż na przeciętnego Europejczyka. A w czasie suszy te zasoby spadają jeszcze o połowę. Tymczasem, jak powiedział niedawno minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, sytuacja jest najgorsza od około 50 lat.
  • Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, mimo że jest dopiero kwiecień, niemal w całym kraju mamy już suszę. Pomiary wilgotności gleby dają niespotykane jak na tę porę roku odczyty – w niektórych częściach kraju wilgotność wierzchniej warstwy spadła do zera. Wpłynął na to brak opadów i niskich temperatur w zimie. Lód i śnieg w zimnych miesiącach pomaga utrzymać wilgoć w glebie, ale tym razem było go jak na lekarstwo. Obecne deszcze to dobry sygnał, ale absolutnie nie wystarczą, by nadrobić suchą zimę (a może jej brak).
  • Czy możemy przystosować się do coraz częstszych susz w kraju?
  Możemy, a nawet musimy przystosować się do zmian klimatu w Polsce, ucząc się oszczędniej gospodarować rodzimymi zasobami wody. Przede wszystkim wykorzystując najnowsze osiągnięcia nauki do zwiększania retencji wody.
  “Dziś wiemy, że skuteczna ochrona przed skutkami suszy jest możliwa wyłącznie przy poszanowaniu przyrody, z wykorzystaniem naturalnych metod retencji. Jest to szczególnie istotne w Polsce, przede wszystkim ze względu na stosunkowo małe zasoby wody wynikające z niskich opadów, ale także dlatego, że zniszczyliśmy wiele naturalnych ekosystemów zatrzymujących wodę i przyspieszyliśmy jej odpływ do Bałtyku” – tłumaczy prof. Zbigniew Karaczun z SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej.
  • Do nadchodzących zmian w klimacie Polski musimy dostosować się wszyscy, a niedobory wody mogą wywrzeć negatywny wpływ na przemysł, rolnictwo, energetykę i całe życie społeczne, o ile adaptacja do zmian klimatu nie stanie się priorytetem wieloletniej polityki państwa.

  6 7
 • ~Maksymilian Popeć 2020-04-15 12:53:15

  @Arteks - ekspresówka nie jest bezpośrednio robiona dla rybniczan. Jest robiona po to, aby firmy miały tu lepsze warunki do bytowania i rozwoju. I w takim myśleniu, za jakiś czas, ma ta droga zarabiać na miasto. Wydając pieniądze na targowisko, miasto również będzie chciało otrzymywać z tego powodu większe profity. Podniesie opłaty, to jasne jak słońce.
  Tak, na targu jest coraz więcej przemysłowej żywności i z drugiego końca świata. Odkryłeś amerykę...
  A dlaczego ludzie garną się do galerii - na pewno nie dla tego że jest pod dachem - to działało może przez 1rok. Miałeś w Focusie na parterze super wygodny i doskonale zaopatrzony spożywczak. I co?- splajtował, był za drogi na standardową kieszeń rybniczan przez to że musiał płacić niebagatelne opłaty za te niby ekstra warunki.

  15 1
 • ~Arteks 2020-04-15 18:41:22

  @Maksymilian - jeśli nie widzisz absurdalności w swoim myśleniu to zastanów się dobrze nad tym i rozwiń swój argument. Bo jeśli ekspresówka ma poprawić warunki do bytowania i rozwoju firm - to na podobnej zasadzie mogłaby to zrobić hala targowa. Przecież ci którzy tam handlują to małe lokalne, czasami jednoosobowe firmy. Nowy obiekt pozwoliłby na bardziej godziwe warunki do handlu. "To działało najwyżej przez rok" - przypomnę, że Focus ma już 13 lat i dopiero epidemia sprawiła, że galeria po raz pierwszy jest pusta. Przyciąga klientów z całego regionu nie tylko renomowanymi sklepami, niektórzy chronią się tam przed deszczem, idą do WC, wpadają na lody czy... a parter stanowi zwyczajowe miejsce spotkań.
  Nie naginaj też jakichś dziwacznych argumentów pod siebie bo Alma nie upadła tylko w Rybniku - ale w całej Polsce. Być może była zbyt droga nie dla rybniczan ale dla Polaków. ;) W Plazie są inne delikatesy - Stokrotka i działają.

  5 7
 • ~Orlik 2020-04-15 19:37:03

  Epidemia pokazała przewagę tzw. parków handlowych, a nawet zwyczajnych targowisk na wolnym powietrzu nad galeriami - zamkniętymi grobowcami, w których wirusy mogą sobie hulać do woli. Jakże komicznie się czyta teraz jakieś rojenia o "cywilizowaniu" targowiska przez budowanie jakichś hal czy przyciąganiu tłumów klientów. Ktoś tu się chyba jeszcze nie obudził.

  6 4
 • ~Arteks 2020-04-15 23:07:46

  @Orlik - ta epidemia ma swój początek właśnie na targowisku(!) z dzikimi zwierzętami w Wuhan... Bo tylko na targowiskach można jeszcze legalnie sprzedawać niebadane przez nikogo zwierzęta. Epidemia nie pokazała żadnej wyższości otwartych targowisk bo... Sanepid sugerował ich zamknięcie na równi z galeriami handlowymi. A do "grobowców" jak je nazywasz typu Kaufland, Biedronka czy Lidl ustawiały się przed świętami gigantyczne kolejki... Targowisko w Rybniku tymczasem świeciło pustkami.

  3 7

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy potrafimy ze sobą rozmawiać mimo różnic w poglądach?
Oddanych głosów: 1075