zamknij

Wiadomości

Takiego listu (jak jutro) w Kościele jeszcze nie było! Biskupi przepraszają za księży-pedofilów

2019-05-25, Autor: ap

- Nie ma słów, aby wyrazić nasz wstyd z powodu skandali seksualnych z udziałem duchownych. Są one powodem wielkiego zgorszenia i domagają się całkowitego potępienia, a także wyciągnięcia surowych konsekwencji wobec przestępców, oraz wobec osób skrywających takie czyny – napisali w liście pasterskim biskupi. Przesłanie zostanie odczytane we wszystkich kościołach w Polsce podczas każdej mszy w niedzielę. Co jeszcze wierni usłyszą?

- Przyznajemy, że jako pasterze Kościoła nie uczyniliśmy wszystkiego, aby zapobiec krzywdom – napisali w liście do wiernych biskupi zebrani na posiedzeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Pastrzerze Kościołą w Polsce już nie udają, że problemu w naszych parafiach nie ma. List zostanie odczytany w każdym kościele, podczas każdej mszy świętej, która odbędzie się w najbliższą niedzielę (26 maja).

Reklama

List jest pokłosiem opublikowanego niedawno dokumentu braci Sekielskich Tylko nie mów nikomu", który – jak wskazują biskupi – jest przede wszystkim dokumentem upubliczniającym „wstrząsające relacje dorosłych dziś osób, wykorzystywanych w dzieciństwie przez duchownych”.

- Zawiera on także przykłady braku wrażliwości, grzechu zaniedbania i niedowierzania osobom skrzywdzonym, co w konsekwencji chroniło sprawców. Film, przyjmując perspektywę pokrzywdzonych, uświadomił nam wszystkim ogrom ich cierpienia – dodają w liście do wiernych.

Biskupi zgodnie przyznają, że skandale seksualne z udziałem duchownych stają się ciężką próbą wiary i powodem do wielkiego zgorszenia - Rozczarowanie i oburzenie jest tym większe i boleśniejsze, że dzieci zamiast troskliwej miłości i towarzyszenia w szukaniu bliskości Jezusa doświadczyły przemocy i brutalnego odarcia z godności dziecka. Od początku swego istnienia wspólnota kościelna uznawała takie zachowania za wyjątkowo ciężki grzech – piszą pasterze Kościoła.

Specjalny wysłannik papieża w Polsce

Czy to początek rewolucji w polskim Kościele? W czerwcu do naszego kraju przyleci abp Charles Scicluna - specjalny wysłannik Watykanu. Oficjalnie ksiądz ten jest gościem zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Jednak abp Charles Sciclunaten zajmuje się sprawami pedofilii wśród duchownych. O księdzu głośno było już rok temu, za sprawą raportu po którym, cała konferencja biskupów w Chile podała się do dymisji.

Nowe prawo w Kościele przeciwko pedofilii

W czerwcu wejdą także nowe przepisy, które są odgórnym zaleceniem papieża Franciszka wobec duchowieństwa na całym świecie. Od teraz wszystkie diecezje będą musiały wprowadzać specjalne systemy umożliwiające sprawne zgłaszanie przypadków molestowania seksualnego.

Oceń publikację: + 1 + 64 - 1 - 32

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (36):
 • ~Barakuda 2019-05-25 08:12:03

  Dopiero kiedy zajrzało im (biskupom) widmo odwołania z funkcji to przepraszają i się przyznają. Powinno się ich wszystkich odwołać bo ukrywali sprawców.

 • ~Lahcim 2019-05-25 08:20:16

  Bez filmu braci Sekielskich dalej by udawali, że nic się nie dzieje a księża pedofile dalej by wędrowali od parafii do parafii. Cała władza kościelna o tym wiedziała tyle czasu i nic nie robili. Łącznie ze "świętym" Janem Pawełem II, któremu nie przeszkadzła nawet Marcial Maciel.

 • ~rosthost1 2019-05-25 08:43:56

  Polecam też film o agencji dla homoseksualistów w Wawie jak wykorzystywała nastoletnich chłopców. Dopełnienie dzieła.
  A tU biskupi bliscy Wałęsie Tuskowi i Pomorzu kryli tego księdza pedofila?!?!?!?! SZOK i do sądu.

  78 42
 • ~rosthost1 2019-05-25 08:46:58

  Jak ukrywali jeśli to prawda o bp. Głódź to nie ma dla nich miejsca w Kosciele

  119 6
 • ~master4k 2019-05-25 09:23:02

  @ Barakuda

  Osobiście wszystkich bym jednak nie odwoływał (np. Bp. Rysia), bo to pachnie odpowiedzialnością zbiorową i polowaniem na czarownice. Natomiast trzeba nie tylko odwołać, ale również zawlec z zarzutami przed sąd wszystkich tych, którzy wiedzieli o wyczynach swoich kolegów po fachu i nie zawiadamiali organów ścigania (od lipca 2017) albo co gorsza czynnie kryli sprawców (pomocnictwo). Te wszystkie smutne miny i bicie się w piersi sprawy nie załatwi. Z resztą niektórzy nadal udają, że problemu nie ma albo że ich w ogóle nie dotyczy.

  97 13
 • ~waldus 2019-05-25 09:24:20

  To nie księża są pedofilami to pedofile zotali dopuszczeni do stanu kapłańskiego.

 • ~polk 2019-05-25 09:34:46

  Zapewne za chwilę pojawią się tu osoby licytującego gdzie to jest więcej pedofilów i wyjdzie im, że u murarzy jest ich więcej ale nie o licytowanie chodzi.
  Podam przykłady.
  Jeśli przeczytamy gdzieś, że Pan X obrabował sklep, jechał pijany autem i sprzedawał narkotyki to zapewne mało kogo to wzruszy, ot zwykły facet bandyta.
  Jeśli natomiast okaże się,że Pan X jest policjantem to będzie wielkie oburzenie. Jak to policjant, przecież powinien stać na straży prawa a nie go łamać!
  Inny Pan Y nie pomógł przechodniowi, który się przewrócił i stracił przytomność.
  Zapewne niejeden powie, że może nie umiał, może się bał.
  Jeśli się okaże,że Pan Y był lekarzem to biedzie oburzenie.
  Jak to lekarz, przecież powinien ratować życie!
  Każdy przypadek pedofilii jest odrażający i nie może być akceptowany w żadnych kręgach, lecz w przypadku duchownych jest podwójnie odrażający.
  Jeśli ktoś, kto na co dzień mówi nam jak mamy żyć, mówi, że picie alkoholu to grzech, że pójście z kimś do łóżka przed ślubem jest grzechem dopuszcza się molestowania dzieci to jak to nazwać?
  Dwulicowość to najłagodniejsze określenie!
  Jak można jednego rozliczać z grzechów samemu dopuszczając się tych najcięższych?!
  To jest właśnie bulwersujące!
  Inna sprawa to zamiatanie pod dywan takich zachowań.
  Pedofil wpadł w jednej parafii to został przeniesiony do innej, gdzie znów mógł robić to samo innym dzieciom.
  W kręgach duchowieństwa, jak w żadnych innych kręgach, skala takich działań była ogromna.
  I to również powinno być stanowczo piętnowane!

 • ~waldus 2019-05-25 09:42:27

  Stężenie zboczeńców w Kościele nie odbiega od tych wśród innych profesji jak np polityków, celebrytów, nauczycieli czy lekarzy. Nagonka jest jednak wykorzystywana do niszczenia Kościoła. Cele są ideologiczne no i oczywiście kościelny majątek. Przyczyny patologii w Kościele dla ludzi w nim uczestnicząsych są od dawna znane. Jak pięknie to pięknie ujał papież Benedykt, wskazując tym samym na przyczyny zła w Kościele. == "W różnych seminariach ustanowiono kliki homoseksualne, które działały mniej lub bardziej otwarcie i znacząco zmieniły klimat w seminariach."

  55 95
 • ~rybol9999 2019-05-25 10:01:29

  TYCH WSZYSTKICH SUKIENKOWYCH TO TRZEBA PRZEDE WSZYSTKIM POGONIĆ DO UCZCIWEJ ROBOTY. PO PORANNEJ MSZY KOSIARKA W DŁOŃ I KOSZENIE TRAWNIKA WOKÓŁ KOŚCIOŁA, POTEM MOP W RĘCE I MYCIE POSADZKI W KOŚCIELE, MALOWANIE OGRODZENIA, DOKŁADANIE WĘGLA W PIECU, GOTOWANIE, ROBIENIE ZAKUPÓW, NAPRAWA FURTKI W OGRODZENIU PRZY CMENTARZU, ITD. T O SA ZDROWI, DOROŚLI FACECI. JAKIM PRAWEM KTOŚ IM USŁUGUJE - KUCHARKI NA PROBOSTWACH, OGRODNICY, DZIADEK OD KOTŁOWNI, EMERYT OD GRABIENIA LIŚCI, ITD.

 • ~master4k 2019-05-25 10:11:37

  @ waldus

  "Nagonka jest jednak wykorzystywana do niszczenia Kościoła."

  Kościół sam się niszczy. Nikt nie musi tego robić za niego. A że ponosi konsekwencje swoich własnych działań i zaniedbań, to przepraszam źle? Aspirujemy do rangi normalnego kraju, a nie jakiejś feudalnej republiki bananowej. Nikt biskupom nie kazał kryć pedofilów wśród swoich podopiecznych. To była zwykła, chłodna kalkulacja. Teoretycznie problem miał zniknąć wraz z przenosinami. Ale nie tylko nie znikał, lecz z czasem robił się coraz większy.

  No ale jeśli nasz episkopat w większości się żyje w mentalnym średniowieczu, to potem nie dziwota, że zarówno bardzo wiernym jak i tym mniej wiernym się takie traktowanie bardzo nie podoba. O finanse kościoła bym się nie martwił. Dopóki obowiązuje aktualny konkordat, dopóty rzeka pieniędzy będzie płynąć nieprzerwanie na wszystkie biskupstwa. Z resztą kościół w Polsce ma takie latyfundia, że będzie sobie do końca swojego istnienia żył wystawnie i dostatnio.

  Posłuchaj co obecnie publicznie mówią zwykli szeregowi księża o swoich przełożonych. Jaki mają do nich stosunek. Kiedyś to było nie do pomyślenia. Siedzisz za granicą, więc sporo Cię ominęło co się dzieje w kraju nad Wisłą. Wiesz może dlaczego powstał kościół protestancki? Bo ludzie mieli serdecznie dość kościoła katolickiego. A dlaczego w Irlandii w całym 2018 roku było tylko 7 powołań, a ludzie masowo przestali chodzić do kościoła? Bo powychodziły na wierzch nieprzebaczalne grzechy jego przedstawicieli. W innych krajach jest bardzo podobnie. Ludziom się po prostu ulało.

  83 20
 • ~Piotr Czaja 2019-05-25 10:12:07

  jako wierzacego martwi mnie to ze grabarzami katolicyzmu w Polsce beda biskupi kardynalowie i inne pasibrzuchy dotowani pienieznie przez Kaczystow- utworzono PGZ a pieniadze poszly do Torunia ale BATMAN poreczyl za MISIA i cisza

  57 29
 • ~Abisall 2019-05-25 10:51:25

  " Przyznajemy, że jako pasterze Kościoła nie uczyniliśmy wszystkiego, aby zapobiec krzywdom"
  I po takiej frazie można przestać słuchać.
  Tam powinno stać
  " Przepraszamy za to że aktywnie i przez wiele lat w pełni świadomie tuszowaliśmy a tym samym umożliwialiśmy krzywdzenie dzieci przez podległych nam księży. Kościół to Wy drodzy wierni więc niniejszym składamy na Wasze ręce nasze rezygnacje i oddajemy się do dyspozycji prokuratury"

  89 10
 • ~Mariusz Grodecki 2019-05-25 10:55:14

  Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży?

  1 List do Tymoteusza 3:2-5

  56 7
 • ~master4k 2019-05-25 11:16:36

  @ Mariusz Grodecki

  Akurat ten passus biblijny wespół z innymi podobnymi treściami dziwnym trafem nie znalazł zastosowania w szeroko rozumianej praktyce. Z drugiej strony w biblii nie ma słowa o celibacie, a jakoś celibat (przynajmniej teoretycznie) jest jedyną formą posługi dla kościoła, chociaż u zarania kościoła było zupełnie inaczej.
  Przecież prawo martwej ręki trzeba było jakoś zaimplementować.

  31 7
 • ~orient 2019-05-25 11:53:03

  Przeprosiny nie są szczere bo wymuszone przez dziennikarzy, ich śledztwa, filmy i programy telewizyjne. Ale jeśli kościół chce się rzeczywiście oczyścić potrzebne są dymisje, zmiany w kuriach i wysokie odszkodowania dla ofiar. Ofiary mają prawo domagać się od instytucji niemiałych odszkodowań tak jak miało to miejsce w USA i Kanadzie.

  63 15
 • ~pprywatne 2019-05-25 12:36:03

  To idźcie się za nich pomodlić do kościółka, bo daliście się urobić od dziecka.

  24 33
 • ~waldus 2019-05-25 12:44:27

  ~master4k:

  nie wypada się z tobą nie zgodzić w jednej kwestii. Problemy polskiego Kościoła to właśnie problem hierarchii. Sparawa znana już dawno. Sekielki nie odkrył nic nowego, ale jak sie chce uwiarygodnić to niech zrobi teraz reportaż o pedofilach wśród polityków, aktorów czy homoseksualistów. Ja tego reprotażu nie oglądałem, ale czytam, że księża tam przedstawieni to TW, czyli ludzie którzy byli i są chronieni i których wszystko wolno. Pedofilów trzeba karać, ale wszystkich a nie tylko zboczeńców w sutannach.

  45 17
 • ~Benett 2019-05-25 14:27:19

  Z calej tej smutnej sprawy jeden optymistyczny wniosek. Za 10 lat ( a moze wczesniej) Polska bedzie wolna od kosciola.
  Zapamietajcie moje slowa. W Polsce 2029 koscioly beda puste. Na niedzielnej mszy bedzie moze 10% lawek zajetych, a prawicowi politycy beda sie przescigali w deklarowaniu prawa do aborcji, homomalzenstw, beda mowili, ze popelnili blad w ocenie (ci, ktorzy beda jeszcze w polityce) albo, ze przenigdy nie byli przeciwko, tylko nikt nie pytal ich o zdanie.
  Z Terlikowskim sie fundamentalnie nie zgadzam, ale on to mowil 10 lat temu - jedyny chyba po tamtej stronie zdawal sobie z tego naprawde sprawe- jesli polski kosciol sie sam nie oczysci to przejdzie po nim tajfun, ze nie bedzie czego zbierac.
  w 2029 starzy ludzie wymrza a mlodzi ich oleja...
  Tylko po co ten nowy koscoil na nowinach budowac - nie lepiej pomalowac na zolto i zrobic biedronke...

  47 34
 • ~pushek 2019-05-25 14:39:29

  Od kiedy portal rybnik.com jest portalem ogólnopolskim, zawsze podawaliscie informacje z regionu. Czyżby to była cicha agitacja wyborcza kandydata w otoczeniu którego wg. wszystkich danych statystycznych jest najwięcej pedofili.

  34 23
 • ~PogromcaSzkodnikow 2019-05-25 14:50:35

  Drodzy Biskupi..

  Za krycie pedofilow jest odpowiedzialnosc karna.. przeprosiny tutaj nie wystarcza.

  To jakby zlodziej czy inny bandyta uniknal kary przepraszajac za czyn, ktory wyrzadzil.. tak to niestety nie dziala.

  Mam nadzieje, ze wyroki beda surowe.

  44 15
 • ~PogromcaSzkodnikow 2019-05-25 14:51:31

  ~pushek

  Z czystej ciekawosci - z jaka partia Ci sie kojarza pedofile jezeli zastanawiasz sie tutaj nad agitacja wyborcza?

  16 23
 • ~PogromcaSzkodnikow 2019-05-25 15:44:03

  Kaziu jestes ch..j, ktory broni pedofilow.

  Chcialbym moc Ci to powiedziec prosto w ryj.

  Mam nadzieje, ze nie zrobiles zadnemu dziecku krzywdy - ale po twoich komentarzach mam spore obawy, ze jestes chorym czlowiekiem.

  57 21
 • ~PogromcaSzkodnikow 2019-05-25 17:05:33

  ~kazo64

  Kaziu jestes ch..j obronca pedofilow.

  40 20
 • ~deuter 2019-05-25 17:08:24

  Kabaretu ciąg dalszy trwa... a przecież są wybory i słupki niektórym spadły przez pewien film. Wszystko się zgadza.....

  21 12
 • ~MArudzia 2019-05-25 17:11:56

  Redakcja zrobiła wyjątek na komentarze pod artykułem, bo nie zauważyłem żadnego komentarza typu:
  "Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii. "
  Dziękuję ci redakcjo za wolność słowa ;-))

  30 3
 • ~ka22 2019-05-25 17:30:16

  ~waldus -- a powiesz mi dlaczego nie obejrzałeś filmu Sekielskich ? Tak tylko pytam, jak człowiek człowieka. Wierz mi, warto. To tylko dwie godziny.

  23 14
 • ~PogromcaSzkodnikow 2019-05-25 17:33:23

  ~MArudzia

  Kazdy normalny czlowiek nienawidzi pedofilow i ich obroncow.

  Tylko chory czlowiek - kaziu - bedzie bronic kogos kto zgwalcil dziecko.

  Wszystko ma swoje granice.. kaziu juz je dawno przekroczyl. Nikt nie bedzie tolerowal takiego zwyrodnialca.

  30 17
 • ~ka22 2019-05-25 17:44:50

  PogromcoSzkodników - kazo jest chyba ruskim trollem, nie wierzę, że normalny człowiek może być taką szmatą. Przynajmniej ja w życiu się z takim bydlakiem nie spotkałam.

  31 17
 • ~adamczykhenryk 2019-05-25 17:48:19

  pedofilia to pikuś - pozwolili przepierdolić cały nasz kraj po 89 r . Ale jestem zły , inteligencja . :)

  21 16
 • ~Piotr Czaja 2019-05-25 18:07:04

  kaz/n/odzieja znowu sie jaka PO PO PO PO PO i tak do usranej smierci jak PO wiedziala KrychaPawlowicz

  15 11
 • ~waldus 2019-05-25 21:12:30

  ~ka22 to wynika z tego czego slucham, co ogladam i komu ufam. Pan Sekielski jako zamierzchły tvnowiec nie jest na mojej "liście życzeń". Po prostu nie ogladam byle czego ani nie slucham byle kogo.

  13 26
 • ~toomann 2019-05-25 21:43:00

  Tylko KK i biskupi, i księża.... I tak w koło Macieju.... Chociaż prawda - nawet tylko jeden duchowby pedofil, to zawsze o jednego za dużo.
  Ale może w końcu ktoś zająłby się sprawą "zaginionej" notatki policyjnej oraz "zaginionym" filmem z imprezy dolnośląskich sędziów i prokuratorów z udziałem nieletnich dziewczyn z domu dziecka???? Podobno osobie, która chciała stanąć w obronie dzieci grożono pistoletem... Służbowym....
  A może teraz film o pedofilii w środowisku trenerów?
  A może bojkot filów p. Polańskiego? Aaa, przepraszam - jemu 13-latka sama do łóżka lazła. On nie chciał, ale musiał.
  A gdzie słowa potępienia dla guru totalsów - prof. Hartmana? Przecież jeszcze niedawno "naukowo" udowadniał, że kazirodztwo i pedofilia to normalne zachowania.

  25 16
 • ~waldus 2019-05-25 22:46:10

  ~toomann: do wspomnianej listy można dodać akcje o psedonimie "hiacynt" czy sprawa pedofili z warszawskiego dworca centralnego. No i ciągle nie wyjaśniona sprawa pana Marszałka Sejmu ... jest tego to ogarniecia. W Belgii na polityków padł blady strach jak jeden zaczal sypac czyli mianowicie Marc Dutrox == "Otóż miał być jedynie małym ogniwem w międzynarodowej szajce pedofilskiej. W ramach jej „działalności” organizował orgie z nieletnimi, w których udział brali m.in. członkowie ówczesnego rządu Królestwa Belgii, policjanci, a nawet urzędnicy Unii Europejskiej."

  21 1
 • ~orient 2019-05-26 10:54:48

  @waldus @kazo64 i znowu powtarzacie jakieś banały o innych grupach zawodowych i innych zboczeńcach. W przypadku Samsona i innych prawo zadziałało, sprawcy wylądowali w więzieniu. W przypadku księży - chroniła ich: czarna kiecka, autorytet duchownego, "tajemnica" i przełożeni. Oni czuli się bezkarni i takimi byli. A jak grunt się zapalił to taki kardynał Law uciekł do Watykanu i... UWAGA! brał nawet udział w konklawe w 2005 roku. Biskup Wesołowski też zwiał do Watykanu i dokonał tam żywota bez procesu, bez więzienia...

  15 11
 • ~hub381 2019-05-27 09:31:47

  List biskupów,to chwalebne,lecz czekamy na rezultaty: usunięcie tych"purpuratów któ rzy "wymiatywali "haniebne brudy pod dywan !
  Wówczas sytuacja się oczyści .

  3 1
 • ~charles 2019-05-29 23:22:14

  List biskupów nie został odczytany 26.05 w kościele pod wezwaniem wniebowzięcia nmp w rybnickiej kuźni

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Waszym zdaniem Kanał Śląski powstanie?
Oddanych głosów: 1813