Czujecie się źle, boli Was głowa, macie problemy z koncentracją? Przyczyna może tkwić w wysokim ciśnieniu (aktualnie 1029 hPa). Przez Wyż Oliwer w następnych dniach jeszcze gwałtownie wzrośnie - do 1050 hPa. Co jest tego przyczyną? Gdzie w województwie śląskim odnotowano największą dotychczasową wartość ciśnienia atmosferycznego? O tym rozmawiamy z Grzegorzem Walijewskim z IMGW-PIB.
Ten tydzień nie jest i nie będzie łaskawy dla meteopatów, czyli osób wrażliwych na zmiany pogodowe. Znajdujemy się w sferze wysokiego ciśnienia, które w następnych dniach jeszcze wzrośnie. Dzisiaj w województwie śląskim jest ono na poziomie 1029 hPa, jutro to już będzie 1039 hPa, a w piątek i sobotę – 1047 – 1049 hPa! Różnica jest spora, ale co to dla nas oznacza? O tym rozmawiamy z Grzegorzem Walijewskim, rzecznikiem prasowym IMGW-PIB.
Redakcja: co jest przyczyną pojawienia się tak wysokiego ciśnienia w Polsce?
Grzegorz Walijewski: w chłodnej porze roku charakterystyczne jest tworzenie się układów wysokiego ciśnienia nad wychłodzonymi kontynentami. Chłodniejsze, gęste powietrze osiada przy ziemi i tworzy się wyż. Tak jest i w tym przypadku.
Z sytuacją utrzymywania się wyższych wartości ciśnienia atmosferycznego mamy do czynienia już niemal 3 tygodnie - od około 25 lutego (nie licząc krótszych epizodów z przejściem zatoki z frontem w polu podwyższonego ciśnienia). W środę 16.03 nastąpi chwilowa zmiana sytuacji synoptycznej – Polska znajdzie się najpierw w zasięgu płytkiej zatoki niżowej związanej z głębokim niżem nad Grenlandią (960 hPa), w strefie przemieszczającego się frontu okluzji, a następnie w strefie lokalnego niżu z frontem ciepłym, który w ciągu doby przemieszczać się będzie z zachodu na wschód wzdłuż południowych krańców Polski.
W czwartek Polska ponownie znajdzie się w zasięgu systemu wyżów i zaznaczy się wzrost ciśnienia atmosferycznego. Największe międzydobowe zmiany ciśnienia atmosferycznego – nawet 13 hPa w Polsce Centralnej i na wschodzie (w kolejnych terminach południowych 12-12UTC) będą miały miejsce pomiędzy środą z czwartkiem.
W kolejnych dniach następować będzie już nieco mniej wyraźny, ale stopniowy i powolny wzrost ciśnienia atmosferycznego. Największą wartość, nawet 1050hPa, modele prognozują na sobotę rano w północnej części Polski. Warto zaznaczyć, że są to wartości odniesione do poziomu morza. Przy wartości 1045 hPa prognozowanej na poziomie morza mieszkańcy Krakowa zobaczą na swoich barometrach około 1014 hPa.
W którym rejonie Polski ciśnienie będzie największe?
W ciągu najbliższych dni najwyższe ciśnienie atmosferyczne utrzymywać się będzie w północnej części kraju. Do piątkowego poranka najwyższe ciśnienie utrzyma się nad północno-wschodnią Polską, a więc na wschodnich krańcach Podlasia (około 1044 hPa). Będzie tam oddziaływał wyż Oliver znad zachodniej Rosji. Już w piątek główne centrum wyżu przemieści się w okolice Danii, a później południowej Szwecji, przez co najwyższe wartości ciśnienia w Polsce notowane będą w tym czasie na północnym zachodzie Polski.
Wraz z przemieszczaniem się w kolejnych dniach centrum wyżu na wschód, najwyższe notowane ciśnienie w Polsce również będzie zmieniało swoje położenie, obejmując w sobotę północne obszary Polski (1048-1050 hPa), a w niedzielę znów północny wschód kraju (1047 hPa). W kolejnych dniach wyż nieco osłabnie, jednak nadal najwyższe ciśnienie utrzyma się na północnym wschodzie Polski (ok. 1038 hPa). Podane wartości dotyczą ciśnienia zredukowanego do poziomu morza.
Jaka sytuacja będzie w województwie śląskim?
W województwie śląskim w nocy (14/15.03 00:00 UTC) ciśnienie atmosferyczne wyniosło ok. 1023 hPa i po nieznacznym spadku nad ranem, związanym z przejściem płytkiego niżu przemieszczającego się znad Czech nad Rumunię, zacznie stopniowo rosnąć. W środę w południe ciśnienie wyniesie 1026 hPa, w czwartek 1034 hPa, swoje maksimum osiągając na tym obszarze w nocy z piątku na sobotę: 1044 hPa. W kolejnych dniach ciśnienie zacznie nieznacznie spadać, utrzymując się jednak przez kolejne dni na poziomie około 1036-1038 hPa. Podane wartości dotyczą ciśnienia zredukowanego do poziomu morza.
Jak bardzo wysokie ciśnienie wpływa na zdrowie i samopoczucie człowieka?
Okresowe zmiany ciśnienia atmosferycznego są dobierane przez ciało człowieka (receptory nerwowe zlokalizowane w organizmie człowieka – np. w uchu, skórze i tkankach) jako bodźce mechaniczne. W uchu środkowym dochodzi do okresowego sprężania bądź rozprężania powietrza, przez co błona bębenkowa ulega odkształceniu. To generuje impuls elektryczny dla neuronów i wiadomość przekazywana jest do ośrodkowego układu nerwowego (OUN).
Zachodzą więc zmiany podobne jak te w reakcji np. na bodziec dźwiękowy. Mogą być one odczuwane jako ucisk, kłucie czy dzwonienie w uszach. U meteoropatów, czyli osób, których organizm reaguje na zmiany warunków meteorologicznych w sposób nadmierny lub nawet patologiczny, takie impulsy mogą skutkować dodatkowo pojawieniem się drażliwości. Nawet niewielkie zmiany w przewodnictwie neuronów mogą być czynnikiem inicjującym powstawanie migren czy innych bóli o podłożu neurologicznym – szczególnie u osób, które dotyka ta przypadłość.
Niestety etiologia powstawania migren wciąż nie jest do końca poznana, więc trudno oszacować czy i jak nawet większe zmiany parametrów meteorologicznych wpłyną na odczucia poszczególnych osób. Znane są benefity tlenoterapii w komorach normobarycznych. Korzystny efekt wiąże się ze zmianą zawartości tlenu (przy zwiększonym ciśnieniu atmosferycznym w pomieszczeniu) w jednostce wdychanego powietrza. Dobre natlenienie tkanek sprzyja procesom ich regeneracji, efektywna respiracja ma również korzystny wpływ na poprawę krążenia w organizmie (lepsze przenikanie tlenu do komórek ciała). W komorach takich ustawia się wartość ciśnienia na poziomie 1500 mb (hPa), zdecydowanie wyższą, niż w warunkach rzeczywistych, nawet przy występowaniu silnego wyżu nad Polską.
Przy zmianie sytuacji synoptycznej, związanej z okresowym przejściem frontu, a następnie przy ponownym wzroście ciśnienia atmosferycznego, napływie zimnej masy powietrza, i przy wzroście wagowej zawartości tlenu w powietrzu atmosferycznym warunki biometeorologiczne ulegną pogorszeniu. U meteoropatów występować mogą zaburzenia koncentracji uwagi, czasu reakcji, drażliwość oraz dolegliwości bólowe o podłożu neurologicznym – związane z napływem chłodniejszej masy powietrza ze wschodu.
Dziękuję za rozmowę
Jesteście ciekawi, gdzie w Polsce/na Śląsku/na świecie odnotowano największe wartości ciśnienia? Zobaczcie:
- w Polsce: Suwałki, 1054,4 hPa, grudzień 1997.
- w woj. śląskim: Racibórz, 1051,2 hPa, styczeń 2006.
- na świecie: Mongolia, 1094 hPa, grudzień 2020.
> Szczegółowa prognoza pogody dla Rybnika
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Mnóstwo radiowozów na Rudzkiej w Rybniku. Pościg rodem z Hollywood. Mamy komunikat policji
73563Ruszył proces przedsiębiorcy za otwarcie klubu w czasie pandemii. On oskarża poprzedni rząd za prowadzoną opresję. „Byłem przykładem odważnego przedsiębiorcy”
31367Akcja nad Zalewem Rybnickim. Topił się mężczyzna
27885Tragedia w Stodołach. Z rzeki wyłowiono zwłoki
20436Seria pożarów na Nowinach. Paliły się śmietniki i samochód. To robota podpalacza? (wideo)
15292Mnóstwo radiowozów na Rudzkiej w Rybniku. Pościg rodem z Hollywood. Mamy komunikat policji
+203 / -26„Archiwum X” na tropie. Po 19 latach zatrzymali podejrzanych o zabójstwo w Czerwionce-Leszczynach
+126 / -5"Węgiel trzyma nas przy życiu". Na rządowym planie transformacji eksperci nie zostawiają suchej nitki (wideo)
+121 / -24Idea Dobrego Ducha szczytna, ale klientów mało. „Nie ma sensu wydawać fortuny na nowe rzeczy” (wideo, zdjęcia)
+81 / -1Skończyła się cierpliwość związkowców. O odpowiedzi rządu mówią: „żart”. Będzie demonstracja w Warszawie ws. Elektrowni Rybnik
+90 / -16Skończyła się cierpliwość związkowców. O odpowiedzi rządu mówią: „żart”. Będzie demonstracja w Warszawie ws. Elektrowni Rybnik
52Ruszył proces przedsiębiorcy za otwarcie klubu w czasie pandemii. On oskarża poprzedni rząd za prowadzoną opresję. „Byłem przykładem odważnego przedsiębiorcy”
32Miasto zaciągnie 190-milionowy kredyt. Miasto: to na rozwój. Opozycja: nie żyjemy w bańce
30Sejm za dodatkowym urlopem dla rodziców wcześniaków. O to walczyli też rybniczanie
29„Spina się biznesowo” vs „nie po kolei w głowie". Jest zgoda na kupno działki za ponad 4 mln zł. Ma tam powstać tor kartingowy
18Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~artefaks 2022-03-16
21:51:06
walduś i gen smołka i tak mają wysokie ciśnienie. A tu im jeszcze przybędzie i miesiączek też pełną gębą świeci . Nasze największe dobro narodowe też marnie jakoś wyglądało w Kijowie
~hub381 2022-03-17
13:20:32
Teraz już wiem, czemu niekierym na"DEKEL"bije.
A wiync nie jedz niepotrzebnie do Kijowa....