Problem rybnickich nutrii nadal nie został definitywnie zażegnany. Miasto po serii konferencji prasowych – milczy. Udało nam się dowiedzieć, że w ubiegłym tygodniu doszło do spotkania za zamkniętymi drzwiami pomiędzy urzędnikami UM Rybnika, a RDOŚ w Katowicach. Co ustalono? To na razie tajne, choć parę nieoficjalnych ustaleń udało nam się pozyskać.
Przypomnijmy, w drugiej połowie sierpnia pisaliśmy o decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. Ogłosiła ona przetarg na odłowienie i uśmiercenie 200 nutrii żyjących w województwie śląskim. Musiała to zrobić ze względu na unijne przepisy dotyczące walki z gatunkami obcymi inwazyjnymi. Nutria znalazła się na tej liście, o czy pisaliśmy już rok temu »RDOŚ wprost: nutrie z Rybnika czeka azyl albo zagłada. Zwierzęta stały się gatunkiem inwazyjnym«
Na Urząd Miasta w Rybniku i prezydenta posypały się gromy. Nasi Czytelnicy mieli za złe urzędnikom, że ci pomimo informacji prasowych i apeli organizacji prozwierzęcych, nie zdecydowali się zawczasu rozwiązać problem tych zwierząt. Najostrzejszy był tu poseł Lewicy – Łukasz Litewka. Parlamentarzysta zarzucił Piotrowi Kuczerze, że ten wolał promować się na nutriach w mediach społecznościowych, zamiast zająć tematem, gdy było to jeszcze możliwe »Nutrie "podgryzły" wizerunek prezydenta Kuczery. Teraz chce ratować sytuację. Czytelnicy i internauci sypią na niego gromy«
Urząd miasta w krótkim czasie zorganizował dwie konferencje prasowe, podczas których prezydent Kuczera i wiceprezydent Kiljańczyk przyznali się do błędów. Z drugiej strony zapowiedzieli działania mające uratować nutrie przed zagładą:
Od 28 sierpnia zrobiło się jednak cicho, choć wiemy, że trwają zakulisowe rozmowy dotyczące przyszłości zwierząt.
Tuż po drugiej konferencji prasowej, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach wystosowała do władz Rybnika pismo – swoiste ultimatum. Zostało ono upublicznione na stronie internetowej RDOŚ:
Szanowny Panie Prezydencie,
mając na uwadze konieczność podjęcia działań zaradczych związanych z rosnącą populacją nutrii na terenie woj. śląskiego, w tym Miasta Rybnik, oraz deklaracje miasta, które pojawiają się w przestrzeni medialnej odnośnie utworzenia azylu, uprzejmie proszę Pana Prezydenta o aktualną informację na temat działań podejmowanych przez samorząd, a związanych z ewentualną budową lub znalezieniem azylu dla lokalnej populacji nutrii.
Proszę również o informacje czy jest możliwość rozwiązania tej sprawy poprzez utworzenie, przez jednostki organizacyjne Miasta Rybnika, dostosowanego do potrzeb nutrii, ośrodka, który mógłby w najbliższych 2 tygodniach uzyskać status azylu lub zezwolenie na przetrzymywanie nutrii w ramach działań zaradczych w obiekcie izolowanym oraz jaka liczba osobników znajdzie tam miejsce i dożywotnią opiekę.
Z uwagi na wagę sprawy, uprzejmie proszę o przekazanie wskazanych powyżej informacji nie później niż do końca przyszłego tygodnia.
Przemysław Skrzypiec, zastępca dyrektora RDOŚ w Katowicach przypomniał również prezydentowi Rybnika o korespondencji oraz spotkaniach, w ramach których od ponad roku informowano o możliwych scenariuszach odnośnie obowiązku odłowu nutrii ze środowiska.
Tu należy wskazać, że istnieją gminy w województwie śląskim (np. Sosnowiec) dysponujące jednostkami organizacyjnymi, które uzyskały zezwolenie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na przetrzymywanie wybranych inwazyjnych gatunków obcych (np. szop pracz, żółw ozdobny). Zwracam jednocześnie uwagę, że zwierzęta te mogą być w Polsce przetrzymywane także przez podmioty niebędące azylami w ramach działań zaradczych związanych z eliminacją gatunku inwazyjnego, ale wyłącznie za zgodą Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i po spełnieniu odpowiednich warunków co do ich przetrzymywania i zabezpieczenia – napisał do prezydenta Przemysław Skrzypiec.
Wicedyrektor zaznaczył, że obecnie na terenie Polski tylko Fundacja Szopowisko ma zezwolenie od GDOŚ na przetrzymywanie nutrii. Ten podmiot nie ma jednak możliwości, by przygarnąć zwierzęta z woj. śląskiego.
Zwracam się także z prośbą o podjęcie działań edukacyjnych i informacyjnych w celu uświadomienia lokalnej społeczności o statusie, w tym inwazyjności nutrii, jej negatywnym wpływie na rodzimą bioróżnorodność, obowiązujących regulacjach prawnych oraz zaprzestaniu dokarmiania nutrii, bowiem najczęściej brak rzetelnych informacji skutkuje podejmowaniem niewłaściwych decyzji. Podsumowując zaznaczam, że zgodnie z art. 91 punkt 4 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody prezydent miasta jest również organem ochrony przyrody. Ma zatem możliwość, a wręcz obowiązek podejmowania działań związanych z ochroną rodzimej bioróżnorodności w szczególności w sytuacji, jaka ma miejsce obecnie w Rybniku – oznajmił Przemysław Skrzypiec.
Tu warto dodać, że RDOŚ w Katowicach nadal nie wyłonił zwycięzcy przetargu, choć dwóch oferentów zmieściło się w „widełkach” cenowych. W kuluarach słyszeliśmy, że w katowiccy urzędnicy wstrzymali się z tą decyzją do momentu znalezienia przez Rybnik rozwiązania problemu nutrii. Rzecz w tym, że ogłoszenie zwycięzcy nie może być wiecznie odwlekane - tym bardziej że RDOŚ nie zamierza unieważnić przetargu. Stąd to "ultimatum" dla rybnickiego urzędu.
Jak udało nam się dowiedzieć, Urząd Miasta w Rybniku odpowiedział na pismo RDOŚ. Zaprosił w miniony czwartek katowickich urzędników do siebie. Poprosiliśmy Mariolę Michalską (z biura prasowego rybnickiego magistratu) o przedstawienie konkretów, które pojawiły się na spotkaniu. Otrzymaliśmy krótką odpowiedź.
Nie udzielamy szczegółów ze względu na dobro prowadzonych rozmów.
Nieco więcej (choć i tak za mało) powiedziała Natalia Zapała, rzecznika RDOŚ Katowice.
W trakcie spotkania omawiane były możliwe drogi oraz kwestie wniosków i formalności, co do pozyskiwania zgód na przetrzymywanie nutrii dla podmiotów, z którym miasto Rybnik prowadzi rozmowy. Na razie z uwagi na to, że są to wstępne ustalenia wymagające potwierdzania, co do możliwości ich realizacji, nie udostępniamy szczegółów – dowiedzieliśmy się.
Dotarliśmy jednak do kilku nieoficjalnych ustaleń z zeszłotygodniowego spotkania. Po pierwsze, wg naszego informatora rybniccy urzędnicy prosili RDOŚ, by dał im jeszcze około miesiąca. Przez ten czas dyrekcja ma wstrzymać się z ogłoszeniem wyników przetargu.
Po drugie – znalazł się sponsor, który byłby w stanie wybudować „na szybko” azyl dla około 30 nutrii. Znajdowałby się bliżej któregoś ze stawów na terenie Rybnika. To I etap ratowania nutrii. II etap zakładałby budowę większego azylu, który pomieściłby resztę tych zwierząt z naszego miasta. To jednak wymagałoby nawet parę miesięcy pracy. Azyle znajdowałyby się pod opieką jednej osoby. Mogłaby liczyć na wsparcie organizacji prozwierzęcej.
Czy te plany są realne? Znajdą swoje urealnienie? Do tematu będziemy wracali.
Tagi: nutrie Rybnik, RDOŚ Katowice, UM Rybnik, gatunek inwazyjny, odłów nutrii, uśmiercenie nutrii, spotkanie UM Rybnik
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Wykonawca ma przyjechać do Rybnika „na godzinach”? Spontaniczna akcja aktywistów. Wyłapali dzisiaj ponad 30 nutrii
29712Prezydent "namaścił", rada wybrała. Dorota Masłowska wiceprezesem KMR. Jakie ma doświadczenie?
16887To był umyślny wypadek. Prokuratura zamyka śledztwo ws. śmierci biznesmena z powiatu rybnickiego
16622Nowy wymiar walki o klienta, czy forma żartu? Ruchem przed nowym sklepem "kierowały"… biedronki
15198Chwałowice: bus zderzył się czołowo z osobówką. Jedna osoba w szpitalu
14735Były dyrektor w UM Rybnik z zarzutem o znęcanie się psychiczne i fizyczne nad sekretarką
+132 / -3PGE GiEK: była groźba przerwania wałów zalewu i uszkodzenia zapory czołowej. Komunikat spółki
+131 / -18Będzie głośno ws. Elektrowni Rybnik. Związkowcy zapowiadają manifestację
+135 / -29Poziom wody w Zalewie Rybnickim zbliża się do krytycznego. PGE GiEK będzie zrzucał do Rudy większe ilości wody
+103 / -17„Mówili, że będziemy pracowali do 2030, albo nawet 2035. Jesteśmy zaskoczeni”. Pracownicy Elektrowni Rybnik nie chcą szybszej likwidacji zakładu (zdjęcia, wideo)
+88 / -5Praca zamiast studiów. Dla młodych Polaków wyższe wykształcenie nie jest już priorytetem
26Były wiceminister: w Polsce brakuje węgla, będą kolejki. Jak z dostępem i ceną surowca? Co na to PGG?
23Prezydent "namaścił", rada wybrała. Dorota Masłowska wiceprezesem KMR. Jakie ma doświadczenie?
20Sprawa Elektrowni Rybnik na sesji Rady Miasta. Radni wystosują apel do premiera
18„Mówili, że będziemy pracowali do 2030, albo nawet 2035. Jesteśmy zaskoczeni”. Pracownicy Elektrowni Rybnik nie chcą szybszej likwidacji zakładu (zdjęcia, wideo)
16Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~norton 2024-09-09
18:00:04
Na bulwarach nutrii jakby mniej - ktoś je zaczął wyłapywać bez przetargu ?
~szyszaaaa 2024-09-09
18:27:42
Mozecie mnie smiało zminusować ale jaki jest sens ratowania tego szkodnika? ok zwierze jak zwierze bo szkoda jest ale popatrzcie na to że odkad są nutrie mamy mnóstwo stert jedzenia nad Nacyna czy to od strony bulwarów czy parkingu wielopoziomowego, dodatkowo szczury zaczeły biegac i wiecej ptaków a same nutrie maja gdzies ludzi i rowery i nie raz takowa bym przejechał rowerem a wystarczy nieuwaga dziecko podbiegnie złapie takowa i bedzie ciekawie. Dodatkiem jest zamazana miejska tabliczka z napisem gatunek inwazyjny.
~Alpha 2024-09-09
19:49:18
Czy robienie kiełbasy z nutrii jest już zakazane?
~Alpha 2024-09-09
19:52:03
Nutria duszona w piwie
½ kg mięsa z nutrii,
1 butelka piwa,
6 ząbków czosnku,
1 szklanka siekanej pietruszki,
2 łyżeczki papryki,
1 liść laurowy,
1 łyżka ostrego sosu chili,
1 łyżeczka soli,
1 łyżeczka czarnego pieprzu,
1 duża cebula drobno posiekana,
1 łyżka oliwy z oliwek,
1 szklanka dzikiego ryżu.
Mięso z nutrii opłukać, osuszyć i podzielić na kawałki. Z czosnku, pietruszki, liścia laurowego, sosu chili, soli, pieprzu i piwa zrobić marynatę i zalać nią mięso. Pozostawić w lodówce na całą noc. Cebulę posiekać i przesmażyć w garnku na oliwie z oliwek. Dodać mięso z marynaty i lekko przyrumienić, a następnie wlać marynatę i dusić przez około 2 godziny na wolnym ogniu. Doprawić solą, pieprzem i czosnkiem. Można podbić śmietaną. Ryż wytaić na sypko, najlepiej w 2 szklankach rosołu. Podawać na liściach sałaty z surówką z kiszonej kapusty.
~Otto 2024-09-09
20:21:08
W Rybniku nie ma jeszcze zoo. Proponuję pierwsze zwierze: rybnicka kapibarę.
~Maksymilian Popeć 2024-09-09
20:38:22
A nie można sylwestra zrobic na bulwarach i zamiast zabijania tysięcy ptaków i ssaków, ubić "za darmo" nutrie... Ludzie to głupie gołe małpy. Tego czego nie widzą, to im nie żal, a jak coś włochate i z sympatyczną mordką, będą tego bronić jak niepodległości. Kompletny brak proporcji. Tysiąc razy bardziej żal mi wszystkich leśnych zwierząt, które co roku w ilości gigantycznej są mordowane dla przyjemności przez myśliwych, często umierają w męczarniach.
~Lokalny 2024-09-09
20:44:37
Uwielbiam rybnickich urzędników. Najpierw sami stworzą problem, a potem bohatersko go rozwiązują!
Na koniec jeszcze ogłoszą sukces, a wydane miliony oczywiście pokryją mieszkańcy w wyższych daninach. I tak to się kręci.
~Mael 2024-09-09
21:32:43
Może wprowadzić także ochronę szczurów w Rybniku
~Lateks 2024-09-10
01:10:30
Hitem tej afera jest Ewka która zamawiała tuszki nutrii do karmienia zwierząt w Zoo w Poznaniu a tutaj broni nutrii jakby to był gatunek na wygięciu.
Hipokryzja władz miasta sięga zenitu.
Straż Miejska prześladuje gospodarzy którzy jeszcze mają zwierzęta w tym mieście, ale UM będzie ratować nutrie które ktoś wypuścił bo nie chciało się ich karmić.
~wolf67 2024-09-10
07:36:48
Proponuję wyłapać co do sztuki i sprzedać chińczykom a ci problem rozwiążą po swojemu a miasto zarobi parę groszy
~pawelbudowa 2024-09-10
08:44:26
Polecam kiełbasę z nutrii. Parę lat temu to było standardem.
~kurier 2024-09-10
11:30:17
A co Lepszy Rybnik proponuje zrobić?
~rzyt 2024-09-10
17:33:43
Proponuję przy okazji wyłapywania nutrii wyłapać trochę z zarządu miasta, który rozwiązuje problemy przez siebie narobione.
Nutria wtedy będzie w herbie Rybnika.
~Arteks 2024-09-10
21:37:43
@rzyt - bardziej pilne jest wyłapywanie przestępców PiS i tych którzy robili różne szwindle bogacąc się na pandemii, na łapówkach, na funduszach, na spółkach, a nawet na kilometrówkach. Jeden z waszych miał podobno jeździć na trasie Bruksela-Podkarpacie ciągnikiem siodłowym... PiS to o wiele bardziej szkodliwy gatunek niż nutrie. ;)