zamknij

Wiadomości

Tajemnicza ciężarówka kontroluje drogi w naszym województwie

2013-11-15, Autor: dk
Ugięciomierz laserowy TSD, czyli zaawansowane laboratorium techniczne od września kontroluje drogi wojewódzkie w naszym regionie. Specjalistyczny pojazd sprawdzi wytrzymałości ulic administrowanych przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Od wyników badań zależeć będzie, które drogi będą remontowane w pierwszej kolejności.

Reklama

Na pierwszy rzut oka ugięciomierz laserowy TSD (Traffic Speed Deflectometer) wygląda jak zwyczajna ciężarówka. W rzeczywistości to zaawansowane technologicznie urządzenie, które służy do zbierania informacji o stanie nośności nawierzchni drogi. Pojazd kontroluje drogi w ruchu, a dzięki czujnikom laserowym pomiar jest ciągły.

Laboratorium za pomocą laserów bada rzeczywiste zachowanie drogi przy przejeździe samochodów ciężarowych. – Przy użyciu TSD można badać rzeczywiste ugięcia konstrukcji drogi, ponieważ całe laboratorium zainstalowane jest w naczepie ciężarówki nazywanej powszechnie TIR-em – mówi Aleksandra Marzyńska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

 

>> Jak wygląda Ugięciomierz laserowy TSD, czyli pojazd, który kontroluje drogi w regionie?

 

Łącznie pojazd sprawdzi 1200 km dróg. Kontrole dróg, zarządzanych przez ZDW trwają od września. Ich wyniki znane będą w grudniu. – Na ich podstawie powstanie ranking, który pozwoli określić odcinki dróg w pierwszej kolejności przeznaczone do remontu – mówi rzecznik prasowa urzędu marszałkowskiego.

 

Przez nasz region przebiega kilkanaście odcinków dróg wojewódzkich, między innymi:

DW nr 425 - Rudy – Kuźnia Raciborska – Rybnik
DW nr 919 - Racibórz – Rudy - Sośnicowice
DW nr 922 - Nędza – Kuźnia Raciborska
DW nr 923 - Racibórz - Rzuchów
DW nr 920 - Rudy – Rybnik
DW nr 925 - Rybnik – Orzesze – Ruda Śląska
DW nr 929 - Rybnik - Świerklany
DW nr 935 - Racibórz – Rybnik – Żory – Pszczyna
DW nr 932 – Wodzisław Śląski – Świerklany – Żory
DW nr 930 – Świerklany – Mszana
DW nr 933 – Rzuchów – Wodzisław Śląski – Jastrzębie-Zdrój – Pszczyna
DW nr 936 – Wodzisław Śląski – Krzyżanowice
DW nr 924 – Kuźnia Nieborowska - Czerwionka-Leszczyny – Żory.

Dodajmy, że Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach nie odpowiada za utrzymanie i modernizacje tych dróg na obszarze miast na prawach powiatów tj. Rybnika, Żor i Jastrzębia-Zdroju.

 

Ostatnio zrealizowaną inwestycją przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach w naszym regionie był remont drogi wojewódzkiej nr 932 w Świerklanach.

 

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~ 2013-11-15 09:19:43

  Niesamowity Pojazd Kosmiczny do Szukania Dziur w Całym.

  4 0
 • ~turistas 2013-11-15 09:42:22

  Rudzką teraz zamkną;)

  6 0
 • ~x.treme 2013-11-15 13:06:07

  w pierwszej kolejności powinny być remontowane drogi ' dziurawe' !! Badań się im zachciało pffff. Ciekawe jakie są koszty takiego badania. Dają mi 10000 pln to im pokaże które drogi mają wyremontować

  4 0
 • ~Mael 2013-11-15 20:09:16

  Zarząd Dróg Wojewódzkich przejął w 1999 roku drogi na terenie obecnego powiatu rybnickiego od Dyrekcji Okręgowych Dróg Publicznych i w któtkim czasie doprowadził je do ruiny. W roku 2013 wykonał na tych drogach (DW 920 Rybnik - Rudy , DW 924 Knurów - Czerwionka-Leszczyny - Stanowice - Szczejkowice - Żory, DW 925 Rybnik - Stanowice - Bełk - Orzesze, DW 923 Raszczyce - Nowa Wieś - Rzuchów, DW 929 Rybnik - Świerklany 0 słownie zero km odnów czyli nakładek. Spójżciena na drogi powiatowe na tym terenie mimo, że o standard niższe to o niebo lepsze. Czy nie sądzicie, że zamiast kosztownych naukowych badań, analiz i eksperymentów hipertechnicznych nie należy postawić na jedym końcu drogi rozkładarki mas bitumicznych i dojechać nią do końca tejże drogi. Może to dla super naukowców z ZDW ciut za skomplikowane, a może tam tę załogę obsadzię jedną osobą z górnośląskim doświadczeniem i drgi powrócą do stanu sprzed 1999 roku. Wyboczcie kamraty tak se yno dumom.

  10 0
 • ~superelektro 2013-11-16 10:34:44

  Tak bez badań ? A co by w takim razie miały robić te tabuny ludzi w " derekcji " ? A tak, przez rok będą mierzyć, potem przez trzy analizować w czwartym okaże się że nie ma pieniędzy, a w piatym nie trzeba będzie bo już nie będzie co remontować. Wybudują nową. Albo i nie.

  3 0
 • ~Adaśko 2013-11-16 22:18:05

  Naprawdę nie macie na co pieniędzy podatników wydawać!

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 910