Taekwon-do: bardzo udany koniec sezonu

2013-06-23, Autor:
W czerwcu odbyły się ostatnie dwa turnieje z cyklu mistrzostw Polski w Taekwon-do ITF.

W dniach 1-2 czerwca 2013 w Nowej Rudzie odbyły się XXII Mistrzostwa Polski Juniorów w Taekwon-do. Rybnicki Klub Taekwon-do reprezentowali: Laura Nitner, Sonia Przeździng, Paweł Olszak, Adrian Wolny, Mateusz Kozioł oraz Ireneusz Biadacz.

Dużym sukcesem jest mistrzostwo Polski w walkach do 45 kg Laury Nitner, która sięgnęła po złoty medal debiutując na tak prestiżowych zawodach, ponadto Adrian Wolny zdobył srebrny medal w walkach do 50 kg, a Paweł Olszak wywalczył brąz w układach stopni uczniowskich. Rybnicki Klub Taekwon-do uplasował się na 9 miejscu w klasyfikacji medalowej i 10 miejscu w klasyfikacji punktowej na 38 klubów obecnych na mistrzostwach.

Tydzień po juniorach, na Mistrzostwach Polski Seniorów w Lubartowie, które odbyły się 7-9 czerwca 2013 roku zaprezentowali się seniorzy z Rybnika. Na tym najważniejszym turnieju w Polsce rybnicki klub reprezentowali najlepsi zawodnicy, ale także trenerzy RKT Feniks-Arete: Rafał Poleszak VI dan, Łukasz Kubiak IV dan, Grzegorz Szałkowski II dan, Sonia Przeździng I dan, Paweł Stęclik I dan, Amadeusz Myszka 2 cup, Sebastian Dziubelski 2 cup i Paweł Olszak 1 cup. W sumie rybniccy taekwondocy zdobyli 1 zloty, 1 srebrny i 2 brązowe medale, co uplasowało rybnicki klub na 8 miejscu w klasyfikacji medalowej na 32 kluby. Wspomnieć należy, iż na turnieju tym wystąpiło wielu obecnych mistrzów Europy z mistrzostw Europy w szwedzkim Skovde. Trenerzy pokazali, że mimo pracy nad młodzieżą potrafią także zmobilizować się do walki o najwyższe trofea. Prezes Rafał Poleszak VI dan i wiceprezes Łukasz Kubiak IV dan zdobyli mistrzostwo Polski w walkach tradycyjnych – nowej konkurencji wprowadzonej oficjalnie rok temu, w której liczą się zgranie i techniczna perfekcja. Rafał Poleszak zdobył też srebrny medal, a Łukasz Kubiak brąz w konkurencji układów stopni mistrzowskich IV-VI dan ustępując jedynie 20-krotnemu mistrzowi Europy – Jarosławowi Susce. Obaj trenerzy znani są z bardzo dobrej techniki Taekwon-do. Ponadto świetną formę pokazał bardzo utytułowany zawodnik z Rybnika, Grzegorz Szałkowski, który stanął na wysokości zadania pokonując w ciężkiej walce obecnego wicemistrza Europy w walkach w kategorii do 78 kg.

Mistrzostwa uświetniła swoją obecnością Minister Sportu – Joanna Mucha, która znalazła chwilę czasu na spotkanie i sesję zdjęciową z zawodnikami z Rybnika.

Zdobycze medalowe zawodników Rybnickiego Klubu Taekwon-do  w całym sezonie 2013 na turniejach makroregionalnych i ogólnopolskich: