zamknij

Wiadomości

Tablice świetlne na przystankach wciąż nie działają dobrze?

2013-06-10, Autor: Dominika Kuśka
Minęło już pięć lat odkąd na rybnickich przystankach pojawiły się tablice świetlne, które informują o realnym czasie odjazdu autobusów. Rybniczanie dość długo czekali na ich uruchomienie. Choć od zeszłego roku tablice powinny działać już bez zarzutu, to wciąż zdarzają się awarie.

Reklama

Przypomnijmy, w 2008 roku na przystanku „Rybnik śródmieście sąd” pojawiły się tablice Elektronicznej Informacji Pasażerskiej, na których wyświetlały komunikaty o realnym czasie odjazdu autobusów. Już wtedy zdarzały się jednak awarie, które ZTZ tłumaczył przerwami w łączach satelitarnych (czytaj więcej).

W kolejnym roku miasto pozyskało 7 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego na stworzenie sieci tablic świetlnych na przystankach. Tablice miały stanąć na większości przystanków w Rybniku (czytaj więcej). Jednak na uruchomienie tablic rybniczanie musieli czekać kilka miesięcy (czytaj więcej).

 

Nowoczesne tablice z komunikatami o odjazdach autobusów w końcu zaświeciły. Wciąż jednak zdarza się, że pasażerowie rybnickiej komunikacji miejskiej, zamiast czasu do odjazdu autobusów, widzą jedynie czarne tablice z informacją o dacie i godzinie. – Elektroniczne tablice działają na zasadzie nawigacji. Niestety, my nie mamy wpływu na zakłócenia satelitarne – tłumaczy, podobnie jak w 2008 roku, Kazimierz Berger, dyrektor ZTZ Rybnik.

Kazimierz Berger zapewnia jednak, że wszystkie awarie są usuwane na bieżąco. – Tablice są wyposażone w system, który automatycznie informuje o ewentualnych usterkach. Wszystkie awarie na bieżąco usuwa wykonawca tablic – mówi dyrektor ZTZ.

O bieżącej naprawie nie można jednak mówić w przypadku tablic na przystanku „Maroko-Nowiny” - tam tablice od kilku miesięcy nie działają wcale. – Tablice te nie mają podłączonej energii elektrycznej. Dopiero, kiedy zostanie tam zostanie doprowadzony prąd, tablice zaczną działać. Niestety, to nie jest zależne od ZTZ – mówi Kazimierz Berger.

Obecnie na terenie Rybnika jest ustawionych 170 tablic Elektronicznej Informacji Pasażerskiej.

Jak Waszym zdaniem funkcjonują tablice świetlne na przystankach? Czy komunikaty na tablicach są pomocne dla pasażerów? Czekamy na Wasze opinie.

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~dominika40 2013-06-10
  00:14:58

  7 0

  Nasze opinie i tak jaśnie pan Berger będzie miał gdzieś. Może te które mają większe wyświetlacze są dobre, a tablice na których można wyświetlić np 2 odjazdy autobusów są do kitu. Przychodząc np na przystanek wyświetlacz jest "pusty" i najlepszy sposób to zwykły rozkład papierowy na którym sobie mogę odczytać o której mam autobus konkretnej linii lub pierwszy odjeżdżający w danym kierunku.

 • ~ALISON 2013-06-10
  02:01:31

  11 0

  dokladnie na duzych tablicach np. na Pl. wolnosci dziala dobrze, nie trzeba spogladac na¨ papierowy¨ rozklad(zawsze cos jedzie i widac kiedy i gdzie), ale na malych osiedlowych przystankach trzeba jednak predzej sprawdzic na tradycyjny rozklad j.

 • ~mlodygt 2013-06-10
  06:26:02

  0 2

  A jedne sa postawione w przeciwna strone do kierunku jazdy i do tego oddalone o jakies20 metrów. Mowa tu granicznym przystanku na ulicy Wodzisławskiej

 • ~superelektro 2013-06-10
  09:07:40

  3 0

  Czyli miało być tak pięknie, a wyszło jak zwykle. Pomysł sam w sobie nie jest zły chociaż na pewno każdy miał by jeszcze inne jak to usprawnić. Ja np.wWidział bym przy tym elektroniczne tablice z trasami i aktualną pozycją pozycją autobusu. Jak zwykle nawala wykonanie. Przecież ktoś kto to robił chyba udzielił gwarancji, należy ją jedynie egzekwować

 • ~ 2013-06-10
  09:41:51

  6 0

  witam na ulicy Teofila Brzozy
  KSIĄŻENICE jest przystanek ZTZ RYBNIK a nawet papierkowego rozkładu nima a o tablicach to juz nie wspomnie a ten przystanek należy do ZTZ RYBNIK

 • ~Fiodore 2013-06-10
  10:21:45

  8 0

  Panie Berger proszę nie zwalać winy na systemy i łącza satelitarne, ponieważ one działają bezproblemowo. Tak się składa, że z tych samych "łączy satelitarnych" korzysta każda nawigacja samochodowa oraz każdy telefon komórkowy (w paśmie GSM), ale one w tym czasie nie mają żadnych problemów z poprawnym funkcjonowaniem. Tak więc proszę nie wciskać kitu dziennikarzom i mieszkańcom o awarii systemów GPS i GSM, bo to nieprawda. Jak zwykle wina leży po Waszej stronie!

 • ~smerfetka 2013-06-10
  11:36:03

  2 0

  W Chwałowicach od samego początku działało to źle i jest tak nadal. Po przyjściu na przystanek tablica zawsze jest pusta. Po chwili wyświetla, że autobus będzie za 2 minuty (wcześniej nic). Po chwili pokazuje >1. Autobus się nie zjawia, napis na tablicy znika. Po chwili znów pokazuje 2 minuty, niezależnie od tego gdzie autobus jest. Pomysł jest świetny, w centrum działa, ale poza centrum katastrofa!

 • ~Grisza 2013-06-10
  14:50:10

  3 0

  System działa w sposób awaryjny. Właściwie każdego dnia można zauważyć jakąś nieprawidłowość. Informacje wyświetlane na tablicach w dzielnicach można traktować jako ciekawostkę a nie jako pewnik. Np autobus ma odjechać za 8 minut, a podjeżdża za minutę, lub w drugą stronę: czas odjazdu poniżej minuty, a autobus podjeżdża po 10 minutach. Często mają miejsce sytuacje, że informacja o podjeżdżającym autobusie nie wyświetla się wcale. Informacja powinna być pomocna przy planowaniu podróży i ułatwiać ewentualne przesiadki. Niestety ilość błędów jest tak duża, że tą inwestycję można traktować jako tzw. bajer dla przyjezdnych. Jedyna zaletą jest wyświetlanie aktualnej godziny. Analiza dotyczyła sytuacji na trasie centrum - Boguszowice w dwóch kierunkach.

 • ~ 2013-06-10
  18:01:57

  2 0

  za przekaz informacji na tablice odpowiedzialny jest operator sieci, a nie miasto. a nowe tablice w przeciwieństwie do tych starszych mają jedną zasadniczą wadę - wyświetlają tylko autobusy, które wyjechały już w trasę i dlatego najczęściej nic na nich nie jest wyświetlone. te przy Sądzie oprócz czasu rzeczywistego (np. 3 min) podają jeszcze godzinę kolejnych najbliższych odjazdów (np. 18:00), obojętnie czy autobus jest już w trasie czy nie.

 • ~ 2013-06-10
  18:05:28

  1 2

  można czasem zauważyć na przystanku Rondo Gliwickie, że np. odjazd linii 11 okrążającej całe miasto jest za 35 min, choć wcześniej powinno przyjechać parę autobusów, które zaczynają bieg na Dworcu Aut. i tablica wyświetli czas na 2-3 min przed przyjazdem.

 • ~ktos0 2013-06-10
  18:57:05

  0 3

  niedobczycach na przystanku stadion kierunek rybnik nie ma wogole tablicy moze szanowna redakcja zrobi cos tej sprawie

 • ~ 2013-06-10
  21:16:54

  3 0

  Mariusz Matlanga , a to nie jest juz nie-rybnik ?

 • ~qwerty 2013-06-10
  21:39:01

  3 0

  Nic dziwnego. Skoro w UM nie ma nikogo, kto napisalby dobra specyfikacje zamowienia takiego systemu, a nawet jakby byl, to nie ma nikogo, kto potrafilby sprawdzilc czy dostarczony system jest dobrze zaprojektowany. Rybnik co chwile ponosi konsekwencje nieudolnosci ludzi zarzadzajacych miastem. Czy to tablice swietlne, czy to remonty drog, czy to zamowienie prostych slupow ogloszeniowych, czy negocjacja "offsetu" od instalujacych sie w miescie i robiacych tu kokosowe interesy supermarketow, czy tez stawianie rond wszedzie gdzie sie da, bo urzedasy Fuadlego nie rozumieja, ze ronda niekoniecznie sprawdzaja sie na kazdym skrzyzowaniu. Na kazdym kroku brakuje kompetentnych ludzi, bo Fudali otacza sie miernotami-klakierami, a kazdy madrzejszy, kto ma swoje zdanie zostaje usuniety (patrz przypadek Jedroski). Przyklady moznaby mnozyc bardzo dlugo.

 • ~Arteks 2013-06-10
  23:55:34

  1 1

  No a w jakiej dziedzinie życia i w jakim sprzęcie elektronicznym/elektrycznym/mechanicznym nie zdarzają się awarie? Wczoraj była po południu niewielka burza, a pół Nowin nie miało internetu przez to przez kilka godzin... Jeśli komuś zepsuje się komórka czy laptop to idzie z nim do serwisu. Tak samo tutaj, jeśli jest awaria tablicy przystankowej, trzeba to zgłosić i zostanie to naprawione. @qwerty skończ już mamrotać o tych nieudolnościach bo ty sam jesteś szalenie nieudolny i nic w życiu nie osiągnąłeś a ciągle patrzysz na tych którzy w życiu osiągnęli dużo więcej od ciebie z zawiścią zamiast podziwem.

 • ~ 2013-06-11
  07:59:15

  0 0

  KOLEGO ~muminos wiem ze to nie Rybnik ale przystanek należy do ZTZ Rybnik i on go obsługuje

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 433