zamknij

Wiadomości

Ta odpowiedź sądu może być warta miliony!

2020-01-27, Autor:  Bartłomiej Furmanowicz

Czy prawo do życia w czystym środowisku to dobro osobiste? Na to pytanie będzie musiał odpowiedzieć Sąd Najwyższy. Rybniczanin Oliwer Palarz walczy z państwem za naruszenie dóbr osobistych w postaci zanieczyszczenia powietrza. Odpowiedź SN może być warta miliony złotych!

Reklama

Proces pomiędzy Oliwierem Palarzem a Skarbem Państwa ciągnie się w nieskończoność. Jest o co walczyć. Rybniczanin uważa, że państwo naruszyło jego dobra osobiste, nie respektując określonych w prawie norm czystości powietrza. W efekcie, rybniczanin zmuszony jest przez sporą część roku oddychać zanieczyszczonym powietrzem, przekraczającym wiele dopuszczalnych norm, przez co on i jego rodzina narażona jest na poważne skutki zdrowotne. Oliwier Palarz zażądał w pozwie 50 tys. zł zadośćuczynienia.

W miniony piątek w Sądzie Okręgowym Gliwicach miała miejsce kolejna rozprawa. Sędzia Artur Żymełka postanowił przedstawić Sądowi Najwyższemu kwestię do rozstrzygnięcia:

Czy prawo do życia w czystym środowisku umożliwiającym oddychanie powietrzem atmosferycznym spełniającym standardy jakości określone w przepisach powszechnie obowiązującego prawa, w miejscach, w których osoba przebywa przez dłuższy czas, w szczególności w miejscu zamieszkania, stanowi dobro osobiste podlegające ochronie na podstawie art. 23 k.c. w zw. z art. 24 k.c. i art. 448 k.c.?

Pytanie długie, ale istotne, bo może uruchomić lawinę podobnych pozwów. Jeżeli Sąd Najwyższy pozytywnie rozpatrzy powyższą kwestię, za przykładem Oliwera Palarza mogą pójść tłumy. Podobnie widzi to Zdzisław Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego.

- Rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego będzie miało ogromne znaczenie dla mieszkańców Rybnika i innych miejscowości zmuszonych do oddychania toksycznym powietrzem, niespełniającym minimalnych standardów jakości – mówi.

To byłby argument, któremu państwo nie mogłoby się przeciwstawić. Mówiąc wprost – musiałoby wypłacać zadośćuczynienia wszystkim tym, którzy wysunęliby swoje roszczenia.

Dobrze wie o tym też Prokuratoria Generalna RP, reprezentująca w postępowaniu pozwany Skarb Państwa.

- Zaproponowała treść pytania wyraźnie sugerującą korzystną dla niej odpowiedź, jednakże Sąd nie przychylił się do tego stanowiska i zadał pytanie prawne w brzmieniu bardzo zbliżonym do tego, jakie wskazał powód oraz RPO. Istotną zagadnienia prawnego przekazanego do SN jest to, czy środowisko naturalne, będące w szerokim ujęciu dobrem wspólnym wszystkich obywateli, może również być przedmiotem dobra osobistego przynależnego jednostce. Nie mamy wątpliwości, że możliwość oddychania powietrzem spełniającym minimalne standardy jakości określone w przepisach prawa, w miejscu, w którym osoba zamieszkuje, pracuje, podejmuje podstawową aktywność życiową, jest dobrem osobistym podlegającym ochronie na zasadach określonych w przepisach kodeksu cywilnego – dodaje Zdzisław Kuczma.

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz reprezentująca Rzecznika Praw Obywatelskich mówi wręcz, że to przełom w sprawach dotyczących prawa do życia w czystym środowisku.

- Przed Sądem Najwyższym niebagatelne zadanie - musi rozstrzygnąć czy państwo ma względem jednostki konkretne obowiązki w zakresie środowiska – na przykład standardów czystego powietrza określonych unijnymi aktami prawnymi - i czy w związku z tym w razie ich niedopełnienia obywatelowi przysługuje żądanie zadośćuczynienia lub naprawienia szkody. W razie pozytywnej odpowiedzi Sądu Najwyższego, obywatel swoje żądanie mógłby skutecznie oprzeć na ochronie dóbr osobistych przewidzianej w Kodeksie cywilnym wskazując, że warunki w miejscu jego zamieszkania lub miejscu pracy naruszają prawo do życia w czystym środowisku – zauważa.

Jak dodaje Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, mimo głośnych spraw wytoczonych przez znanych aktorów i dziennikarzy o życie w smogu, żaden sąd nie wydał jeszcze prawomocnego wyroku.

- Sądy niższych instancji z całą pewnością będą teraz wyczekiwać rozstrzygnięcia zagadnienia przez Sąd Najwyższy – komentuje radca prawny Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, koordynatorka postępowań sądowych w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, który przyłączył się do indywidualnej sprawy mieszkańca Rybnika, w której sformułowane zostało pytanie do Sadu Najwyższego – podkreśla.

A Wy jak sądzicie? Czy prawo do życia w czystym środowisku to dobro osobiste?

Oceń publikację: + 1 + 194 - 1 - 155

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (40):
 • ~ 2020-01-27
  17:02:43

  Mam poważne wątpliwości czy ten sąd wyda sprawiedliwy wyrok. Coś jest nie tak z sądownictwem, które jawnie agituje politycznie.

  Tymczasem na mapie zanieczyszczeń AIRLY - Rybnik jednym z najbardziej czystych regionów. Kraków z zakazem palenia nie ma szans.

  Jakiś czas temu były aktywne inne czujniki, między innymi w Niemczech, ciekawe dlaczego już ich nie ma. Ładnie było widać, że w wielu dużych miastach było jeszcze gorsze zanieczyszczenie niż u nas. Pewnie dlatego to wyłączono.

 • ~Marcin Dębosz 2020-01-27
  17:18:13

  Dobra,dobra nie podniecajcie się za bardzo. Mogę się z Wami założyć o wszystko,że nie dostanie ani grosza. Sprawa ucichnie,albo gość będzie się bujał po sądach kolejne 10 lat.

 • ~wojtek74 2020-01-27
  18:01:14

  Nikt nikogo na chama nie trzyma w Rybniku... Mogą wyjechać jak zrobił to Pan olimpijczyk!!

 • ~Piotr Nowak 2020-01-27
  18:21:48

  Jak ci nie pasuje to wypad z Rybnika !!!

 • ~Franz Kawka 2020-01-27
  18:26:25

  ~tf2 trochę ci się pomyliło to nie sądy agitują politycznie, tylko oszuści i złodzieje z pis chcą rządzić sądami.

 • ~Jacek Kamiński 2020-01-27
  18:41:10

  98 59

  do Piotr Nowak;
  Po co ta agresja?
  Czy nie można kulturalnie wyrazić swoich (nawet niezbyt mądrych w tym wypadku)myśli?
  Czy gdyby trucizna była dodawana do jedzenia lub wody obywatel również nie powinien się sprzeciwiać?

 • ~Jacek Kamiński 2020-01-27
  18:44:50

  62 59

  Do tf 2;
  Co Pana/ni zdaniem oznaczałby w tym przypadku "sprawiedliwy wyrok"?
  Walka sędziów o przestrzeganie prawa, w tym i Konstytucji jest ich obowiązkiem. I zdecydowana większość to czyni, choć są i niechlubne wyjątki typu Pawłowicz, Piotrowicz, Przyłębska czy sędziowie hejterzy. Zagadka: kto ich na stanowiska wywindował?

 • ~Arteks 2020-01-27
  18:47:09

  @wojtek74 @PiotrNowak - miłośnicy smrodzenia i dziadowania też mogą wyjechać np. do Albanii, Mongolii, Chin czy Rosji - ostatnich krajów gdzie na wsiach też używa się węgla do ogrzewania. Dlaczego ludzie którzy chcą normalności - mają wyjeżdżać? Ci ludzie z RAS wykonują piękną, prospołeczną pracę za którą młodzi ludzie i następne pokolenia będą im wdzięczni.

 • ~ 2020-01-27
  19:42:31

  69 13

  @Arteka,
  Zobacz ci będący dla Ciebie wzorcem do naśladowania czyli Niemcy używają biomasy do ogrzewania domów.
  "Jak ponadto wynika z danych niemieckiego urzędu statystycznego, w domach naszych zachodnich sąsiadów rośnie wykorzytanie odnawialnych źródeł energii w celach grzewczych. Najpopularniejsze są domowe piece na biomasę, które generują ok. 90% energii cieplnej pochodzącej z OZE. Pozostałe źródła to kolektory słoneczne i pompy ciepła. "

  90% OZE to biomasa czyli pellet, drewno i im podobne. A gdzie to ogrzewanie miejskie?

  Czyli u nich spalanie biomasy w domach to jest dobre i OZE a u nas jest złem wcielonym i generatorem smogu. Więc jak to jest?
  Bo jak mamy ich naśladować (jak to napisałeś zachodnią kultura jest innowacyjna i powinniśmy ich naśladować) do zakaz stosowania biomasy do ogrzewania domów (czyli pellet i drewno) nie może być u nas wprowadzony.

 • ~ 2020-01-27
  19:54:39

  52 84

  Pan Palarz powinien wygrac, a panstwo pieniadze na odszkodowania powinno pozyskac od smrodziarzy. Dymia prymitywy jak w XIX wieku

 • ~Arteks 2020-01-27
  20:04:26

  28 88

  @blamaż - nie wiem czemu uderzasz we mnie. Nie jestem przeciwny pelletowi i żadnemu sposobowi ogrzewania poza jednym - indywidualnymi piecami węglowymi. W Niemczech problem nie istnieje nie tylko z powodu lepszego uposażenia społeczeństwa i bardziej rozwiniętego cywilizacyjnie kraju. Takie komuniastyczne landy wschodnie w 1989 miały większą zapaść gospodarczą od niektórych regionów Polski. A jednak udało się tam uporać i powietrze mają bliskie ideałowi. W Niemczech 75% ludzi mieszka w miastach w budownictwie wielorodzinnym - które jest o wiele łatwiej utrzymać i ogrzać. Niemcy robią to z wygody bo w miastach żyje się po prostu wygodniej. Charakter naszego kraju jest niestety "wschodni" i u nas nie dość, że mniej ludzi mieszka w miastach to jeszcze w wielu - spory odsetek stanowi budownictwo jednorodzinne. Zauważ sam chociażby po elewacjach - jak mało jest budynków jednorodzinnych w SR i okolicy po termomodernizacji. Ba... wiele wybudowano nie pokrywając budynków nawet zwykłym tynkiem(!) To biedobudowanie musiało kiedyś przynieść takie efekty...

 • ~wojtek74 2020-01-27
  20:09:44

  67 23

  Do__arteks,,a ty se siedź w tym auto busiku i se jeździj do tych okien bo na pewno tyn auto busik jeździ na woda chyba że na olej opałowy?

 • ~ 2020-01-27
  20:10:55

  65 24

  Panie Kamiński, sędzia powinien znać prawo, mieć minimum moralności i chociażby nie łamać samemu konstytucji. Gęby pełne frazesów, ale rzeczywistość im przeczy.
  Słyszałeś o nadzwyczajnej kaście? Przykładem może być sędzia - celebryta Juszczyszyn - jadąc ponad 100km/ h w terenie zabudowanym okazał legitymację nr 212, wydaną przez Prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie i oznajmił iż jest sędzią. Uniknął odpowiedzialności a jego koledzy stwierdzili, ze nic się przecież nie stało i nie dostał nawet upomnienia. Teraz wyobraźmy sobie Pana Kamińskiego w podobnej sytuacji i jego utratę prawa jazdy.
  Sędzia powinien zacząć odpowiadać za przestępstwa i nie może wydawać wyroków wg swojego interesu na przykład jak w wielu przykładach dogadując się z komornikiem i wyłudzając czyjś majątek lub legalizując przestępstwa reprywatyzacyjne. Nie może być tak że wydają polityczne wyroki faworyzując swoich pupilków, prezes SN żąda ustąpienia ministra i zabawia się w polityka z PO. Upolityczniony SN postawił się ponad prawem kwestionując zasady demokracji - bezprawnie orzekając nieważność orzeczeń KRS, załamał tym samym konstytucję. Oczywiście jak robią to ludzie z lewicy to nikomu to nie przeszkadza. Absurdem jest dla mnie to, że powołują się na prawo europejskie, zasłaniają KE i instytucjami UE w momencie gdy żaden z traktatów z UE na to nie pozwala.

 • ~Lateks 2020-01-27
  20:11:37

  35 20

  Niech im wypłacą odszkodowania, i zabiorą wcześniejsze emerytury na pokrycie tych odszkodowań.
  Przy okazji proponuję zrobić badania, na ile im szkodzi smog, a na ile sami się wykańczali paląc przez lata tytoń. Chyba szkodliwość dymu podobna, a jednak truli się na własne życzenie.

 • ~Aria 2020-01-27
  20:13:20

  16 35

  Jeszcze jest kwestia w jaki sposób wyliczyć w jakim stopniu to Miasto nas truje, a w jakim sąsiad palący śmieci, samochody, kopalnie, elektrownie itd. Czy jeżeli za to wszystko mamy obwinić Miasto to czy podobało by nam się jakby np. Wszystkim kazali przejść np na ogrzewanie gazowe, samochody do centrum tylko elektryki a kopalnie zamknąć? Pod uwagę należy wziąć też uwarunkowania terenu - centrum jest w dolinie - stare kamienice strasznie kopcą. Czy faktycznie to Miasto /Państwo tak naprawdę sprawia że oddychamy takim powietrzem? Wg mnie największy smog i smród powodują domowe kominy.

 • ~spirit-of-the-town 2020-01-27
  20:25:56

  33 8

  Jacek Kamiński, do jedzenia trucizna jest dodawana cały czas, jest to na równi szkodliwe jak smog albo i bardziej, a państwo obie te rzeczy ma wiesz gdzie.

 • ~ 2020-01-27
  20:52:49

  43 8

  Oczywiscie najbardziej truja nas prywatne kominy! Ale panstwa / miasta rola jest taka, zeby po pierwsze umozliwic inne zrodla ogrzewania, a potem BEZWZGLEDNIE karac, jesli ktos smrodzi

 • ~ 2020-01-27
  20:54:43

  32 21

  Lateks, ja nigdy nie palilem, moje dzieci tez nie. Nie pala rowniez moje wnuki , przedszkolaki. Za to sasiad smrodziarz, prymityw cholerny z trzema samochodami truje nas na potege. Nie obchodzi mnie kto sobie szkodzi papierosami, mi szkodza moi sasiedzi!

 • ~wojto 2020-01-27
  21:24:10

  15 22

  @tf2 - udajesz głupiego czy faktycznie jesteś? Zobacz na Windy.com jak wieje u nas a jak w Krakowie. BTW wolałbym mieć takie powietrze jakie wskazuje dowolna stacji a mieście Kraków niż to co mam u siebie.

 • ~ 2020-01-27
  21:29:32

  24 7

  Czyli teraz winny jest wiatr? A może to wina CO2?

  https://airly.eu/map/pl/#49.85215,19.89624,z8

  Może wywiało z Rybnika do Krakowa, tam w końcu jest zakaz palenia węglem. Jeżeli tak, to w Rybniku nadal będzie to samo, nawet gdy zakaz będzie istniał.

 • ~ 2020-01-27
  21:35:32

  30 6

  @Arteks,
  Dlaczego do Ciebie? Bo Ty jesteś wielkim zwolennikiem Niemiec i ich naśladowania. A jakoś nie widzę u Ciebie propagowania niemieckiego podejścia czyli OZE w formie spalania biomasy w domach.
  A co do bieda budowania
  Problem smogu nie wynika z bieda budowania jak piszesz a z propagowania instalacji kotłów węglowych oraz ich dotowania. Poczytaj sobie jakie poziomy emisji zanieczyszczen miały w teorii kotly uważane za eko i dotowane 15 czy 20 lat temu a jakie mają teraz uznawane za klasę 5 (według badań). I porównaj jakie miały zwykle zasypowe kopciuchy. A potem zastanów się co jest w tym zestawieniu niezwykłego...

 • ~Jacek Kamiński 2020-01-27
  22:14:21

  13 23

  Pani lub Panie tf2:
  Widać, że wierzy Pan/ni pisiej propagandzie. Gdy kilka miesięcy temu głosiła ona, iż Gersdorf nie jest I Prezesem SN zapewne też Pan/Pani uznawał/ła to za prawdę. A tu nagle - odwrót. Świadomie złamali Konstytucję i pod naciskiem TSUE się wycofali. Gdy uczynią to wkrótce w odniesieniu do KRS i SN zostanie Pan/Pani z ręką w nocniku.

 • ~palaczzasypowy 2020-01-27
  22:51:54

  30 23

  wolę kupić sobie nowe bmw 5 i palić węglem w piecu z podajnikiem niż gazem,

 • ~aifargotamenik 2020-01-28
  02:02:02

  7 5

  ~tf2: Zrób sobie prosty eksperyment. Zapal kadzidełko, a obok postaw włączony wentylator, kierując powiew na dym z kadzidełka (to ważne). Rezultat Cię zaskoczy!

 • ~Barakuda 2020-01-28
  07:05:19

  16 23

  Kolego Tf2, nie rozsmieszaj nas tymi bzdurami o łamaniu konstytucji przez sędziów bo aż tak głupi ten naród nie jest. To rządzący politycy PiS napadli na sądownictwo i chcą zrobić nam Białoruś a sędziowie się przed tym bronią i to całkiem skutecznie. I bardzo im za to dziękujemy. Póki co mamy oczeczenie TSUE, które stwierdza, że obecny KRS jest upolityczniony bo to jest fakt (12 z 15 członków KRS ma związki z Ziobrą) i taki organ nie może powołać żadnego niezawisłego sędziego. To są rzeczy oczywiste. A ten twój przekaz wzięty z TVPIS to sobie daruj.

 • ~Barakuda 2020-01-28
  07:06:20

  17 22

  Lepiej napisz kiedy jakieś autostrady nowe powstaną... Za PiSu nie powstał ani kilometr...

 • ~Barakuda 2020-01-28
  07:11:01

  17 22

  Gdyby PiSuar tyle energii włożył w budowanie autostrad co w walkę z sądownictwem to byśmy mieli więcej autostrad niż Niemcy. A tak nie mamy nawet jednej, która by połączyła w całości jeden koniec kraju z drugim.

 • ~rosthost1 2020-01-28
  07:21:36

  25 5

  Barvo, ale powinien jeszcze pozwać Volkswagena za zanieczyszczanie środowiska i Prezydenta Miasta Rybnika za wydawanie pozwoleń na budowę w kanałach wentylacyjnych miasta i brak obostrzeń środowiskowych dla nowych domów. Państwo nie ogranicza mu wolności co do wyboru miejsca zamieszkania.

 • ~artefaks 2020-01-28
  08:06:39

  24 6

  ~Arteks 2020-01-27 20:04:26

  @blamaż - nie wiem czemu uderzasz we mnie.

  Panie Arteks. Dlaczego pytanie akurat w tum kierunku ? Ogrzewasz się waść z zabytkowych źródeł ciepła. To kogo tu nie pytać jak nie obrońcy największego truciciela w okolicy ?
  A tak przy okazji.Dzisiaj zapowiada się dzień ,,pieszego pasażera"? Czy policja z równym zapałem będzie badała poziom emisji autobusów ?
  Jeśli tak , to kanarów czeka dzisiaj chyba wolne ?

 • ~rzyt 2020-01-28
  09:07:53

  21 3

  Jak wszyscy w Rybniku założą sprawę to jest szansa, że Ci co dożyją końca procesu sami sobie wypłacą odszkodowanie. Pytanie tylko kto tak zanieczyszcza to nasze powietrze? Kto ponosi za to odpowiedzialność? Sąsiad, samochody, zakłady pracy? W Chwałowicach toleruje się brudzenie dróg przez ciężarówki wyjeżdżające z hałdy, bo kopalnią daje pracę. A może poprzez wtórną emisję pyłów z dróg, które są rozprowadzane do powietrza po każdym przejeździe samochodu, skracają życie "biorcom" emerytur z ZUS?
  Podobnie ze śmieciami; problem przelicznika zaciemniający obraz ilości śmieci się kłania. Płacą ludzie od osoby, marszałek pobiera od tony, segregowane czasem lądują w jednym zbiorniku ze zmieszanymi, ekologiczne śmieci bio w worku plastikowym, który sam sobie z ekologią nie ma nic wspólnego...

 • ~Arteks 2020-01-28
  10:44:11

  6 29

  @artefaks - ciepłownia nawet jeśli jest zabytkowa to ogrzewając dziesiątki tysięcy ludzi jest zakładem nieuciążliwym dla okolicy, wyposażonym w filtry i zatrudniającym fachowców którzy się znają na tym jak należy prawidłowo palić węglem. Nikt się na nią nie skarży poza tobą i @ursusem. Do ciepłowni nie trzeba dowozić węgla autami niszcząc przy okazji drogi, zwiększając korki i dodatkowo truć spalinami bo węgiel dostarczany jest tam taśmociągiem prosto z kopalni... Deklarowałeś, że zgłosisz ciepłownię do Karnego kopciucha. Na razie zdjęć chałup z dnia na dzień na stronie przybywa. A twojego zdjęcia nie ma. ;) Po co sam ośmieszasz idee jakie wymyślasz i nie potrafisz zrealizować? @palaczzasypowy - do chałupy z kopcącym kominem świetnie pasuje furmanka. BMW fajnie pasuje do jakieś willi w Bawarii czy Tyrolu. @blamaż - z biedabudowania też. Nigdzie poza Śląskiem nie ma takiego nawarstwienia biednych, zaniedbanych, szarych chatek zbudowanych na małych działkach jak u nas. Widać, że ktoś to kiedyś postawił i tak to stoi bez żadnych inwestycji od kilkudziesięciu lat. A przecież termomodernizacja to nie tylko poprawa estetyki ale również zmniejszenie kosztów utrzymania.

 • ~artefaks 2020-01-28
  12:30:04

  19 2

  ~Arteks 2020-01-28 10:44:11

  ciepłownia nawet jeśli jest zabytkowa to ogrzewając dziesiątki tysięcy ludzi jest zakładem nieuciążliwym dla okolicy, wyposażonym w filtry i zatrudniającym fachowców którzy się znają na tym jak należy prawidłowo palić węglem
  Arteks jakie filtry ? Archaiczny układ odpylania który wypuszcza w powietrze cały benzopiren i wszystkie pyły o granulacji PM 2,5 i 10?
  Jakieś wunderwaffen w postaci uprawnień energetycznych palaczy ?
  Nic takiego nie ma . Na kursach palaczy uczą tylko o prawidłowym współczynniku nadmiaru powietrza . I o prawidłowym wskaźniku O2 w spalinach. A to tylko pozwala na to by przez komin nie wylatywała sadza w postaci czarnego dymu .Najgroźniejsze zanieczyszczenia są prawie że nie widoczne gołym okiem!!!
  Prawdziwe filtry w postaci MIOS ma tylko elektrownia i mimo wszystko jest w europie krytykowana.
  Panie Arteks przy całej sympatii dla Pana. Jest Pan osobą która utrwala niestety ciemnotę i zacofanie.

 • ~Arteks 2020-01-28
  12:54:16

  6 25

  @artefaks - pokaż zdjęcie, że filtry w ciepłowni nie działają. Pokaż, że twoje wpisy mają jakąkolwiek wartość, a nie są tylko śmieciami. Chałupy dymią tak jak każdy widzi, a ich zdjęcia znajdziemy w ilustracji do artykułów o smogu jaki powodują. Jest też co raz więcej inicjatyw typu Karny Kopciuch, Brudny Komin itd gdzie ludzie piętnują smrodzące kominy właśnie zdjęciami. Widoki paskudne - trochę jakby jakieś slamsy w kraju trzeciego świata. Jeśli jakiś zakład jest uciążliwy to ludzie interesują tym media (np. w naszym regionie Koksownia Dębieńsko, składowisko niebezpiecznych odpadów w Żorach, hałda w Radlinie - tam była nawet telewizja. Nie słyszałem aby gdziekolwiek ktoś skarżył się na ciepłownie. One są jakimś przykładem, że można palić węglem i nie być uciążliwym dla okolicy Jeśli w moich poglądach znajdziesz jakieś zacofanie - to w twoich jest już tylko mrok, mrok podobny średniowiecza. Wtedy przykładowo każdy wylewał odchody prosto na ulice tak jak teraz robi się z dymem który wypuszcza się - w powietrze. Jedno i drugie tak samo okropnie śmierdzi. Tobie nie?

 • ~artefaks 2020-01-28
  13:09:34

  21 4

  Arteks. Czy czytanie ze zrozumieniem cię przerasta ? To co najbardziej truje tego nie będzie widać na zdjęciu.Powtarzasz slogany nie mające pokrycia w rzeczywistości jak stara zdarta płyta. Czy zaklinasz rzeczywistość jak młynek modlitewny? Chcąc by to się urzeczywistniło ? Dużo słów . Sensu mało.

 • ~sk1113 2020-01-28
  13:34:59

  22 3

  cytat Arteksa: "...bo węgiel dostarczany jest tam taśmociągiem prosto z kopalni... " - większej bzdury nad bzdurami nie słyszałem proszę o zapoznanie się z informacjami CC (Ciepłownia Chwałowice). Czyli pyły, emisja, siarka, metale ciężkie i skąd biorą węgiel?

 • ~arkussinus 2020-01-28
  14:07:05

  19 5

  "Elektrociepłownie spalają 104 wagony węgla na dobę..." panie TW arteks jest pan w stanie policzyć ile to tysięcy ton w skali roku??? Bo ciepłą wodę też trzeba uzyskiwać

 • ~artefaks 2020-01-29
  08:52:30

  12 0

  Panie Arteks liczymy. 104 wagony/ dobę x 60 ton = 8400 ton spalanych w Chwałowicach. Z którego się wydobywa benzopiren w całości . Są wyłapywane najgrubsze frakcje pyłów w archaicznych układach odpylania. Za to pyły o drobnej frakcji ( np PM 10 i 2,5) czyli najbardziej szkodliwe są emitowane prawie w całości . Jak zaznaczył to P. Arteks . Kominy nie dymią ( nie jest emitowana sadza). Bo palacze są wyszkoleni i potrafią operować naddatkiem powietrza w odpowiednich strefach spalania. Żeby nie było nieporozumień czuję do tych prostych ludzi szacunek. A teraz dla porównania według Arteksa smrodzące chałupy ( emitujące niestety do atmosfery mało szkodliwą , ale brzydko wyglądającą sadzę) Ale emitujących podobny poziom benzopirenu i pyłów zawieszonych drobnych frakcji z porównywalnej partii spalanego wegla. Pytanie do Arteksa . Ile potrzeba ,,typowych chałup " by spalić w ciągu doby 8400 ton węgla ?
  Bo mnie wychodzi 11-12 tyś.
  Robi wrażenie P. Atreks , nie ?

 • ~Jacek Rzewnicki 2020-01-30
  14:11:55

  3 1

  Ponad 6 tysięcy ton węgla - 104 wagony o ładowności 60 ton każdy - spalają podczas siarczystych mrozów trzy łódzkie elektrociepłownie, by dostarczyć gorącą wodę do kaloryferów i kranów. To ponad pięć razy więcej niż latem, gdy podgrzewa się tylko kranówkę.

  wygoglowane....3 elektrociepłownie !!! TRZY

 • ~Don C. 2020-02-26
  01:13:54

  3 0

  Jest nowa ekipa lekarzy wszystko mianujacych - smog. Czyli masz grypę znaczy smog, masz bóle kolana smog, boli cie w plecach smog. Czyli właściwie już nie musicie iść do żadnego gabinetu bo odpowiedź już macie na tacy. Lekarz zgarnia i tak glodowe 10 - 20 tys to się nie musicie tam fatygować i stać w kolejkach. Ciekawe tylko jak te roczniki przed wojną do dzisiaj przeżyły?

 • ~Alojzy Konsek 2022-04-21
  17:09:28

  2 0

  Proponuję złożyć pozew przeciw alarmom smogowym...kto za pisać na priv

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy wiceprezydent powinien "dorabiać" w innych miastach i spółkach?
Oddanych głosów: 280