zamknij

Wiadomości

Ta maskotka ma moc! Wcześniaki dostaną ośmiorniczki

2018-10-19, Autor: bf, źródło: UM Rybnik

Urodzone przed terminem, narażone na szereg niebezpieczeństw, potrzebujące specjalistycznej pomocy medycznej – wcześniaki. To o nich rozmawiano w halo! Rybnik. Spotkanie odbyło się w minioną środę – 17 października. Maluchy mogą liczyć na maskotki, które pomogą im w poznawaniu otaczającego świata.

Reklama

W spotkaniu udział wzięły mamy wcześniaków – Iwona Salawa, Marta Leśniak i Justyna Wodecka oraz dr Ewa Adamiec-Poniewierska, specjalista neonatologii oddziału neonatologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku. Obecny był także prezydent miasta Piotr Kuczera, który wskazywał na fakt, że wcześniactwo to temat wymagający szczególnej uwagi.

– To problem bardzo poważny, wymagający współdziałania – rodzin, których temat dotyczy, ale też samorządu, który ma spore możliwości, chociażby informacyjne czy też w zakresie koordynowania współpracy na linii rodzina, szpital, urząd miasta – podkreślał prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

– Chciałybyśmy, aby wszystkie wcześniaki, które rodzą się w Rybniku, miały lepszy start. Żeby mamy, które są w zagrożonej ciąży, mogły uzyskać informację, gdzie otrzymają najlepszą opiekę. Żeby wcześniaki miały dostęp do ośmiorniczek, które stymulują ich rozwój. Żeby rodziny, którym się nie udało, którym dzieci zmarły, otrzymały pomoc – wskazywała Marta Leśniak, inicjatorka akcji współpracy rodzin wcześniaków z samorządem, której celem jest zwrócenie uwagi na problem wcześniactwa i pomoc rodzinom wcześniaków.

Wspomniane ośmiorniczki to swego rodzaju dziergane maskotki, których działanie na wcześniaki jest nie do przecenienia.

– Ośmiorniczki są już znane na całym świecie. Wcześniaki mają odruch i potrzebę chwytania, kiedy są w inkubatorze, bardzo czysto łapią za rurki, wenflony. Ośmiorniczki mają zastąpić pępowinę i zająć małe rączki. Przed daniem ośmiorniczki dziecku do inkubatora jest ona przytulana przez mamę, która w ten sposób przekazuje swój zapach. Pomaga to potem maluszkowi w poznawaniu tego zapachu. To naprawdę służy tym dzieciom – zaznaczała Iwona Salawa

Justyna Wodecka podkreślała z kolei, że bardzo ważna dla mam wcześniaków jest precyzyjna informacja o stanie zdrowia dziecka, czy jest z nim wszystko dobrze, jaka jest jego ogólna kondycja.

Dr Ewa Adamiec-Poniewierska, specjalista neonatologii oddziału neonatologicznego WSS nr 3 wskazywała, że co roku około 6% urodzonych dzieci to wcześniaki.

– W zeszłym roku w rybnickim szpitalu urodziło się 1300 dzieci, z tego 81 przedwcześnie. Część to dzieci wydolne krążeniowo i oddechowo, które nie wymagały dodatkowej interwencji, część zaś to tzw. skrajne wcześniaki, urodzone przed 32 tygodniem ciąży. Takie maluszki wymagają wsparcia, bezpośrednich ciągłych interwencji lub zabezpieczenia – zaznacza dr Ewa Adamiec-Poniewierska.

Specjalistka także wskazuje na ważną rolę ośmiorniczek. – Dziecko wewnątrzłonowo, trzymając pępowinę, rusza się, rozwija, dotyka. Po urodzeniu, ręce, które chwytają ośmiorniczkę, są stymulowane, a dzięki temu dziecko nie chwyta za sprzęt wewnątrz inkubatora. Nam zależy też na tym, żeby dziecko skolonizowało się florą matki, ojca, a nie szpitalną. Dlatego mama na 2 godziny ma ośmiorniczkę na sobie. Dzięki temu zmniejsza się ilość infekcji – dodaje dr Ewa Adamiec-Poniewierska.

Warto podkreślić, że 17 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Wcześniaka. W Rybniku ten dzień będzie obchodzony po raz pierwszy, to okazja do wielu spotkań w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku. Planowane są m.in. wykłady na temat kangurowaniachustonoszenia i masażu Shantala, na temat pielęgnacji i wczesnego wspomagania rozwoju niemowląt, dogoterapii. Będzie też o programowaniu żywieniowym dzieci urodzonych przedwcześnie i pierwszej pomocy. Nie zabraknie też konkursów.

– Chcemy jak najwięcej powiedzieć o wcześniakach – że to nie jest młody dorosły, tylko dziecko, które jest niedojrzale i wiele wymaga. Informować, jakie mamy możliwości zajęcia się takim wcześniaczkiem, w jaki sposób takie dzieci pielęgnować, rehabilitować, gdzie szukać pomocy psychologicznej – uzupełnia dr Ewa Adamiec-Poniewierska.

Podczas spotkania w halo! Rybnik prezydent miasta, wspólnie z mami wcześniaków, przekazał na rzecz szpitala ośmiorniczki, które pozyskane zostały z fundacji prowadzącej akcję „Ośmiorniczki dla wcześniaków”, Warto dodać, że ośmiorniczki dziergają wolontariusze – m.in. mamy, babcie, więźniowie z zakładów karnych. Później są one przekazywane do fundacji, która przez swoich koordynatorów przekazuje je do szpitali.

Oceń publikację: + 1 + 28 - 1 - 10

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~ka22 2018-10-19 09:21:29

  Jaki pozytywny artykuł z rana. Plus fakt, że heklują te ośmiorniczki min. więźniowie. A neonatologia - specka marzenie.

  24 6
 • ~MatiW 2018-10-19 09:56:06

  Tak to się właśnie powinno robić! To są działania miastotwórcze, kiedy władza angażuje się w takie działania! Brawo i wszystkiego dobrego dla wcześniaków.

  32 7
 • ~bikerek 2018-10-19 10:40:37

  ~MatiW Bardzo fajna sprawa, tylko dlaczego na kilka dni przed wyborami. Ostatni czas to non stop zdjęcia jaśnie nam panującego, który się strasznie uaktywnił. Mam nadzieję że Panie się nie urwały ze strajku i nie zostaną łamistrajkami.

  16 39
 • ~Marta Leśniak 2018-10-19 10:56:13

  ~bikerek, spieszę Ci z odpowiedzią. Międzynarodowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest na całym świecie 17 listopada. Urząd przystał na naszą prośbę zorganizowania przekazania ośmiorniczek dla szpitala równo na miesiąc przed Pierwszym Dniem Wcześniaka w Rybniku. Naprawdę nie musisz politykować ;)

  31 9
 • ~Marta Leśniak 2018-10-19 11:16:34

  `ka22, `MatiW w imieniu całego zespołu @Za Wcześnie -dziękuję za ciepłe słowa

  18 7
 • ~MatiW 2018-10-19 11:29:06

  Ja po prostu wierzę w moc takich akcji, inicjatyw organizowanych przez mieszkańców ze wsparciem miasta. Bo właśnie po to miasto jest. I nie przesadzajmy z dawaniem na wszystko łatki, że to kampania. Prezydent jest jednocześnie i prezydentem i kandydatem na prezydenta więc naturalne jest to, że się będzie pokazywał. Wystarczy prześledzić, że w ostatnich latach po prostu wszędzie go było dużo. Taki przyjął model swojej kadencji i chwała mu za to!

  25 4
 • ~Iwona Salawa 2018-10-19 11:57:16

  bikerek pozwól, że coś Ci wyjaśnie. Rozmowy z Prezydentem o organizowaniu Dnia Wcześniaka, o przekazaniu Ośmiorniczek zaczęły się na długo przed kampanią.
  Pani nie urwały się ze strajku, bo Panie nie są związane zawodowo ze szpitalem w Rybniku (poza Panią Ewą). Działamy z dobrej woli i dobrego serca. Robimy to po godzinach naszej pracy, w naszym wolnym czasie. I robimy to dla rodziców takich jak my. Ciężko zrozumieć to komuś, kto nie zmierzył się z problemem wcześniactwa u swoich dzieci, czy nie musiał przechodzić przez stratę dziecka.
  Taka rola Prezydenta, że się pokazuje.
  Łatwo przypinać komuś łatkę nie robiąc nic samemu.

  36 6
 • ~kierowca bombowca 2018-10-20 12:43:07

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 4245