zamknij

Wiadomości

Ta droga wymaga przebudowy. Apel radnych do województwa

2019-04-11, Autor: bf

Droga Wojewódzka nr 925 (w której skład wchodzi m.in. ul. Mikołowska w Rybniku i Przegędzy) w niektórych miejscach stanowi zagrożenie dla uczestników ruchu. Rybniccy radni przygotowali apel do Województwa Śląskiego, by przebudować 45-kilometrową trasę.

Reklama

Ulica Mikołowska to jedna z nielicznych dróg wylotowych (pozostaje jeszcze ul. 1 Maja), która wymaga przebudowy.  Kierowcy narzekają na jakość nawierzchni oraz niewystarczającą szerokość jezdni. Ulica (od skrzyżowania z Sybiraków i Wyzwolenia) wchodzi w skład 45-kilometrowej trasy o nazwie Droga Wojewódzka nr 925.

Dlatego rybniccy radni postanowili zaapelować do Województwa Śląskiego (Marszałka Województwa Śląskiego oraz Przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego) o podjęcie zdecydowanych działań.

- Droga Wojewódzka nr 925 jest ciągiem komunikacyjnym o długości ok. 45 km na trasie, na której znajdują się miejscowości Rybnik, Czerwionka-Leszczyny, Orzesze, Ornontowice, Mikołów, Ruda Śląska i Bytom. Stanowi ona dojazd do dwóch węzłów autostrady A-1 i A-4, a także Drogowej Trasy Średnicowej. Przeprowadzone oględziny pozwalają stwierdzić, że jej stan techniczny jest niezadowalający a w niektórych miejscach może stanowić wprost zagrożenie dla uczestników ruchu – czytamy w apelu.

Co więcej, radni zauważają, że wzmożone natężenie ruchu jako konsekwencja położenia tego ciągu komunikacyjnego powoduje stałą degradację wszystkich warstw konstrukcyjnych, a brak elementów bezpieczeństwa ruchu takich jak: odpowiednie ciągi piesze, skanalizowane skrzyżowania, sygnalizacje świetlne, właściwe odwodnienie aż po wysepki kanalizujące ruch w obrębie przejść dla pieszych, dodatkowo pogarszają warunki bezpieczeństwa.

- W związku z tym, że jej trasa przebiega po terenach zurbanizowanych mieszkańcy narażeni są także na nadmierny hałas, wstrząsy i drgania wytwarzane przez pojazdy samochodowe poruszające się po zdegradowanej nawierzchni. Zaznaczyć należy, że DW 925 przejęła ogromny ciężar związany z transportem materiałów budowlanych w okresie budowy autostrady A-1, a po jej zakończeniu stała się ważnym elementem układu komunikacyjnego przenoszącym potoki ruchu z pobliskich miast i gmin w kierunku węzłów – dowiadujemy się z pisma.

W piśmie czytamy, że mimo zakończonego procesu dokumentacyjnego, na dzień dzisiejszy brak jest jakichkolwiek informacji o planowanym terminie rozpoczęcia prac budowlanych. - Tolerancja mieszkańców obecnego stanu rzeczy wynika jedynie z zapowiadanych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa i komfortu uczestników ruchu. Biorąc pod uwagę powyższe uzasadnionym jest podjęcie przedmiotowej uchwały – dowiadujemy się na koniec.

Zanim apel zostanie przesłany dalej, zajmie się nim dzisiaj Rada Miasta Rybnika. Przyłączacie się do jego treści?

Oceń publikację: + 1 + 193 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (33):
 • ~jaro_t 2019-04-11 12:09:44

  Już dawno wszystkie drogi wylotowe z Rybnika powinny być dwupasmowe. Tym bardziej te, które prowadzą do autostrad.

 • ~trywialny 2019-04-11 12:23:54

  Prezydent miasta ma pieniądze na wiele mało ważnych inwestycji lub mniej ważnych w tym budowa ścieżki rowerowej na ulicy Raciborskiej czy Żorskiej, finansowanie sportu zawodowego, finansowanie serialu telewizyjnego zamiast skupić się na sprawach ważnych. Taką ważną sprawą jest droga DW925 na której to każdego dnia ludzie ryzykują swoje życie. To tu powinna powstać scieżka rowerowa wzdłuż poszerzonej i wyremontowanej drogi.

 • ~Arteks 2019-04-11 12:38:05

  @jaro_t - roszczeniowość duża jak przystało na większość kierowców, ale znajomość kodeksu drogowego niewielka... Dlaczego żądasz dróg dwupasmowych kiedy takie właśnie mamy? Ba... na zdjęciu do artykułu Mikołowska ma 3 pasy ruchu. Jak można posiadać prawo jazdy i nie znać prostych pojęć drogowych?

 • ~arkussinus 2019-04-11 12:50:25

  panie arteks...jaro pewnie liczył na pańską wrodzona inteligencję i niestety się zawiódł!!??? A co do sedna sprawy: droga z dwoma oddzielnymi pasami ruchu w tym samym kierunku, to nic innego jak dwupasmówka tak to przynajmniej wyjaśnia SJP

  89 8
 • ~rosthost1 2019-04-11 12:55:51

  ~Arteks
  "na zdjęciu do artykułu Mikołowska ma 3 pasy ruchu" - przez 100metrów. Więc napisz że ma trzeci pas na odcinku 100 - bo przy tunelu na Paruszowcu te 100m to dla Ciebie było dużo. A idea jest że DW 925 - wygląda tragicznie także poza Rybnikem i jest niedostosowana do obecnego natężenia ruchu..

  74 4
 • ~artefaks 2019-04-11 13:12:15

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  21 3
 • ~Arteks 2019-04-11 13:13:11

  @rosthost1 - istotnie, ale na większości trasy ma dwa pasy. Zapewne @jaro_t chciałby aby przebudować wylotówki na 4 pasmowe tylko... nie zna pojęć drogowych i nie podaje źródła finansowania tak ważnych inwestycji. No i nie pyta się o to czy domkowcy oddaliby swoje place pod poszerzenie dróg, a pewnie nie chcieliby oddać bo taka szeroka droga blisko domu zwiększyłaby już i tak duży dyskomfort mieszkania przy głównej drodze. Moim zdaniem DW925 nie jest w tak złym stanie jak np. DW933, która totalnie się posypała w ostatnich latach - ale to nie znaczy, że Mikołowska nie wymaga przebudowy w najbliższych latach. Wymaga przy czym po wielu remontach dróg w mieście i budowie nowej obwodnicy więcej kasy powinno być przeznaczane na inne środki transportu i inne cele - przykładowo zobaczcie sobie jak pofałdowany jest Rynek i ile kostek jest już tam popękanych. Słuszny jest więc apel aby to władze województwa wyłożyły więcej kasy na tę inwestycję. @trywialny - typowe populistyczne myślenie bo za 300 tys. które idzie na Diagnozę to byś zbudował pewnie kilka metrów nowej drogi... W dużym mieście potrzeby trzeba równoważyć. Akurat film poprawia zepsuty wizerunek miasta przez smog. Drogi są istotne ale nie jedyne jeśli chodzi o inwestycje. Przykładowo o wiele ważniejsze w powiązaniu z rozwojem miasta, architekturą i walką ze smogiem są miejskie inwestycje mieszkaniowe - całkowicie zaniedbane po 1989 roku.

 • ~master4k 2019-04-11 13:13:23

  @ Arteks

  Zaczynam Cię podejrzewać, że Ty chyba lubisz celowo robić z siebie pośmiewisko. Coś w deseniu konieczności nabijania klimy co roku. Ta droga jest drogą dwukierunkową, a nie dwujezdniową (potocznie dwupasmową). Ten krótki fragment nie stanowi o kategorii drogi. To prawie tak jakby o ilości pasów i statusie drogi decydowały zatoczki autobusowe albo ścieżki rowerowe.

  Ad rem: do zjazdu na autostradę już dawno powinna być droga szerokością co najmniej dorównująca Żorskiej, a najlepiej dwujezdniowa. Stanie w korku to strata czasu i pieniędzy. O ekologii nawet nie wspominam. Nadto drogi dwujezdniowe są znacznie bezpieczniejsze od dwukierunkowych jednojezdniowych.

  68 7
 • ~Arteks 2019-04-11 13:25:25

  @master4k - pośmiewisko robią z siebie ci którzy nie rozróżniają pojęć. Dla niektórych dwupasmowa droga to samo co dwujezdniowa... Dobrze, że ty przynajmniej to rozumiesz. Tylko po co te złośliwostki? Cieszy mnie to, że jedyne co mi masz do zarzucenia to uwaga o klimie, czyli na czymś na czym nie muszę się znać. :D Ale pojęcia drogowe powinien znać każdy kierowca.

 • ~Arteks 2019-04-11 13:49:00

  @master4k - nawet w potocznej mowie nie można mylić pojęć. Można powiedzieć "czteropasmówka", a nie "dwupasmówka" która określa tylko dwa pasy czyli standardową drogę jaką jest na przeważającej długości DW925. Wracając do wątku o ekologii - myślisz, że mieszkańcy Rybnika i nadleśnictwo zaakceptowałoby wycinanie lasu należącego do Parku Krajobrazowego pod nową jezdnię? Przypomnę, że niedawne wycięcie kilku topól na Żorskiej pod drogę rowerową wywowały wielką dyskusję. A tu do wycięcia byłoby kilka hektarów zdrowego lasu. Druga sprawa, domkowcy z Przegędzy i Stanowic zgodziliby się oddać swoje place czy nawet poświęcić niektóre chałupy które musiałyby być wyburzone? Obawiam się, że nie byliby na to chętni.

  15 83
 • ~jaro_t 2019-04-11 13:55:50

  Arteks nie będę się schylał do twojego poziomu, bo jak to mówił klasyk, i co wielokrotnie udowadniałeś, jesteś dziurą w dnie w kwestiach motoryzacyjnych.

  56 14
 • ~pprywatne 2019-04-11 14:05:21

  Komentarze z największą ilością minusów powinny być automatycznie kasowane. Albo użytkownik powinien zostać zablokowany po osiągnięciu np. 1000 minusów.

  46 10
 • ~spirit-of-the-town 2019-04-11 14:25:23

  Arteks, gwoli ścisłości, te parę topoli na Żorskiej to były zdrowe jesiony, ale tego mogłeś nie wiedzieć. Co innego stanowi wycinka kilku ostatnich drzew na betonowo - asfaltowej pustyni a co innego szeroki pas pod drogę w lesie (zlikwidowanie samotnej oazy na pustyni uczyni większe szkody niż likwidacja dziesięciu studni np. w Rybniku). "Domkowcy" pewnie nie oddaliby części działki pod budowę, woleliby sprzedać.

  36 8
 • ~Arteks 2019-04-11 14:36:34

  @jaro_t - a mógłbyś po prostu podziękować za to, że ktoś ci zwrócił uwagę na nieznajomość pojęć drogowych zamiast jeszcze wysilać się na jakieś uwagi pod moim adresem. A jeśli cię nie stać na taki gest to po prostu nie pisz nic. Pamiętaj - droga dwujezdniowa i dwupasmowa to nie jest to samo. @pprywatne - minusowanie lub plusowanie to zabawa. Lepiej aby redakcja wprowadziła stałe bany dla tych którzy notorycznie trollują lub hejtują. Poza tym co ty uważasz odnośnie tej trasy. Popierasz wywłaszczenia i wycięcie hektarów lasu pod drugą jezdnię czy też zwykły remont i pozostawienie obecnej szerokości drogi?

  10 57
 • ~arkussinus 2019-04-11 14:46:09

  panie arteks:"- jezdnia – część drogi przeznaczoną do ruchu pojazdów; określenie to nie dotyczy torowisk wydzielonych z jezdni- -
  pas ruchu – każdy z podłużnych pasów jezdni wystarczający do ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych, oznaczony lub nieoznaczony znakami drogowymi;.
  Droga jednojezdniowa może posiadać jeden lub więcej pasów ruchu, co oznacza, że może być na niej możliwy ruch jednokierunkowy (w przypadku drogi posiadającej jeden lub więcej pasów) lub dwukierunkowy (droga z jednym lub więcej pasami ruchu)"...brak precyzyjnych definicji prowadzi czasem do niepotrzebnych pyskówek, ale czemu to prawie zawsze dotyczy pana?

  31 7
 • ~pprywatne 2019-04-11 14:49:18

  ~Arteks - Oczywiście popieram i wycięcie lasu i wywłaszczenie w tym przypadku, ponieważ Rybnik ominęły autostrady, to chociaż niech zrobią porządny dojazd do autostrady. Wzdłuż tej drogi można by też za jednym razem ścieżkę rowerową wybudować. Co do lasu, to wiadomo że szkoda ale jak będzie to porządnie zrobione z płotami i przejściami dla zwierząt to przyroda chyba nawet na tym zyska. Wywłaszczani powinni dostać tyle pieniędzy aby ich ta sytuacja cieszyła.

  28 10
 • ~pprywatne 2019-04-11 14:50:14

  ~Arteks - Napisz coś żeby ktoś plusy też dawał... :)

  29 9
 • ~rzyt 2019-04-11 15:07:30

  Ciekawe kiedy Arteks zacznie strajkować? Na forum byłoby ...... ?

  25 5
 • ~Arteks 2019-04-11 15:17:21

  @pprywatne - co??? Rybnik ominęły autostrady? Przecież z centrum do węzła w Rowniu to raptem 10 km... To co mają powiedzieć mieszkańcy miast którzy mają do najbliższej autostrady 50 lub 100 km? Poza tym kto będzie jeździł Mikołowską do A1 jak otworzą drogę P-R? Chyba tylko ktoś kto mieszka na Paruszowcu lub ci z Przegędzy i Stanowic... Wkrótce zupełnie zmienią się potoki ruchu w naszym mieście i każdy sobie wybierze kierunek w jakim pojedzie. Szybciej będzie jechać dla wielu mieszkańców tą drogą niż DW925. Warto też pamiętać, że jak wprowadzą opłaty na autostradach, a Katowice podwyższą opłaty za parkowanie i zwiększą strefę parkowania - wielu kierowców którzy mają niedaleko do stacji czy pracują w centrach miast przesiądzie się na pociągi. Natomiast wycinanie hektarów lasu należącego do parku krajobrazowego - byłoby skandalem porównywalnym z Doliną Rospudy - nikt się na to nie odważy. Aż mnie to zdziwiło, że w mieście w którym wycięcie kilku drzew budzi oburzenie - ty jako jeden z niewielu byłbyś za wycinaniem prawdziwego lasu!

  13 53
 • ~siarzewski 2019-04-11 15:20:05

  @ Arteks

  W wielu podejmowanych tematach masz rację ale tym razem chyba balkon spod Ci na głowa ;-)

  A na poważnie. DW 925 jest w stanie tragicznym. Szczególnie odcinek od Stanowic do Orzesza kwalifikuje się do natychmiastowej i gruntownej modernizacji wraz z budową koniecznych ścieżek rowerowych.

  Niestety tajemnicą poliszynela jest fakt, że pisowcy delikatnie rzecz ujmując, unikają dotowania inwestycji w samorządach opozycyjnych.

  36 10
 • ~Arteks 2019-04-11 15:28:18

  @Siarzewski - ale ja nie mam nic przeciwko remontowi tylko zwracam uwagę, że na terenie miasta ta droga wcale nie jest w tragicznym stanie. A na to jak wygląda poza nim nie mamy wpływu. Jestem też przeciwny wycince drzew i jej poszerzaniu z powodu przebiegu przez park krajobrazowy - co niektórzy sugerują. Świetny dojazd do A1 zapewni budowana w Rybniku obwodnica. Dojazd do niej z pl. Wolności zajmie kilka minut do węzła śródmiejskiego, tak samo jak z całego południa miasta. Ze słabo zaludnionych dzielnic północnych można sprawnie wyjechać z miasta DK78, a z zachodnich przez węzeł Żory. Po co dublować cele transportowe kiedy można dywersyfikować potrzeby transportowe w mieście? Cieszy to, że akurat mamy prezydenta który to rozumie.

  14 44
 • ~artefaks 2019-04-11 15:59:15

  ~pprywatne
  ,,Komentarze z największą ilością minusów powinny być automatycznie kasowane. Albo użytkownik powinien zostać zablokowany po osiągnięciu np. 1000 minusów."
  Jestem jak najbardziej za .Tylko jak nie trudno zauważyć.Jedna osoba tu ma statut supermena któremu wszystko wolno.Nie wiadomo kogo ta osoba reprezentuje.Czy występuje prywatnie?Czy w uzgodnieniu z portalem robi sztuczny tłum?Czy nieoficjalnie prezentuje oficjalne stanowisko instytucji w której pracuje?
  W każdym razie nie wygląda to dobrze.

  37 10
 • ~Arteks 2019-04-11 21:40:58

  @artefaks - w temacie Mikołowskiej nie masz nic do powiedzenia, robisz wycieczki personalne i jeszcze się frustrujesz. Może wzbudzam twoje emocje i cię intryguję, ty mnie wcale.

  7 30
 • ~Escape 2019-04-12 05:44:46

  Ta droga nie jest zla, potrzebne jest rondo na paruszowcu i lewoskret obok winnicy

  8 5
 • ~polk 2019-04-12 05:58:15

  Arteks zarzucasz komuś nieznajomość kodeksu drogowego a sam kiedyś napisałeś, że ciężko Ci przy Focusie wyprzedzić stojący pojazd.
  Więc jak to jest?

  14 4
 • ~ 2019-04-12 07:36:32

  Mikołowska od skrzyżowania ze Stawową/Wielopolską do Sosnowej woła o pomstę do nieba- i to jest fakt. Faktem jest też, że droga ta prowadzi do węzła autostradowego "Rybnik"- więc zawsze będzie tam stosunkowo duże natężenie ruchu. Kolejna sprawa- nawet po uruchomieniu drogi Racibórz-Pszczyna, Mikołowska-Wyzwolenia-Kotucza będą stanowiły skrót do DK78- więc zawsze znajdą się tacy którzy pojadą dokładnie tą drogą.
  Dopóki nie zostanie przebudowane skrzyżowanie ze Stawową i wyznaczony lewoskręt na Sosnową, korki na tym odcinku w kierunku Rybnika będą.
  No i wąskie gardło na Wielopolskiej- wiadukt- znacznie utrudnia uznanie tej drogi jako "obwodnicę północną", która też odciążyłaby centrum.
  Wg mnie najistotniejszą rzeczą póki co jest odkorkowanie Rybnika przez wyprowadzenie ruchu z centrum- a później można kombinować z drogami jednokierunkowymi, parkingami i opłatami, kontrapasami czy kolejną reformą ZTZ. Ale mimo wszystko mam nadzieję że dużo się zmieni po oddaniu drogi R-P, czego wszystkim uczestnikom ruchu drogowego jak i mieszkańcom :)

  14 1
 • ~Arteks 2019-04-12 10:20:34

  @polk - przy Focusie mi coś ciężko wyprzedzać? Chyba mnie z kimś pomyliłeś. Każdy kierowca musi znać pojęcia drogowe. Bez tego nie zrozumie sensu przepisów z kodeksu.

  2 20
 • ~polk 2019-04-12 12:06:58

  @Arteks żeby nie być gołosłownym to przypominam
  https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,rybniccy-maturzysci-ponizej-sredniej-wojewodzkiej,wia5-3277-30825.html
  Więc to Ty czy nie Ty w drugim poście pisałeś o wyprzedzaniu zaparkowanego pojazdu?
  Zgodzę, się z Tobą, każdy kierowca musi znać pojęcia z KD. Mam nadzieję, że Ty także już wiesz czym różni się wyprzedzanie od omijania, w końcu minęło trochę czasu od tego komentarza no i w końcu sam pouczasz kierowców.

  13 3
 • ~PawelE39 2019-04-12 13:58:01

  polk, nie starej sie. On i tak powie że to nie on pisał, że mu sie jakiś SRB albo SWD na konto włamał. Majster od wszystkiego.

  14 5
 • ~artefaks 2019-04-12 15:35:45

  @arteks- w temacie Mikołowskiej nie masz nic do powiedzenia, robisz wycieczki personalne i jeszcze się frustrujesz. Może wzbudzam twoje emocje i cię intryguję, ty mnie wcale
  Ja się z tobą nie umawiałem na Mikołowskiej ( może umawiałeś się z kimś innym ?)
  Ja wolałbym porozmawiać o kopcących kominach,Wszyscy wiedzą że jak tylko zamkniesz oczy , to widzisz tylko kopcące kominy. O tym możesz rozmawiać zawsze i w każdym miejscu. Newsem dnia jest dzisiaj to że zatrzymano 28 osób którym się kopciło z komina.....

  8 0
 • ~Arteks 2019-04-12 18:17:14

  @polk - masz rację, miałem użyć słowa "omijać" więc słusznie mi zwracasz uwagę i ja to uznaję. Ale jak widzisz tu mamy sytuację inną. Ja zwróciłem uwagę na mylenie pojęć. Ktoś zamiast mi podziękować to używa inwektyw w moim kierunku. A inni jeszcze próbują tłumaczyć, że to mowa potoczna - chociaż podział na pasy i drogi jest jednoznaczny. A więc widzisz różnicę w podejściu do siebie i swoich błędów? A tobie nie przeszkadza ta ciągła roszczeniowość i pretensjonalizm kierowców?

  3 13
 • ~jabibe 2019-04-12 18:32:21

  Jaka roszczeniowość i pretensjonalizm? Droga ta jest w tragicznym stanie i to fakt. Zamiast łatać 0,5m2 co 10 m należało by całą nawierzchnie naprawić a nie robisz fuszerki. Przypomnę, że to rowerzystom przeszkadzała nowa kostka na Raciborskiej i domagali się wymiany równej nawierzchni na asfalt bo faza z kostki im w tyłek uwierała, w przypadku Mikołowskiej miejscami już nawet nie ma jak ominąć tych dziur. Tak więc biorąc pod uwagę fakt, że cena paliwa to około 50% podatków wymagam by droga krajowa, zwłaszcza taka która prowadzi do autostrady spełniała jakieś standardy.

  no ale dla ciebie nawet Janiego jest w dobrym stanie, więc dyskusja z tobą nie ma sensu;)

  11 3
 • ~polk 2019-04-12 19:31:25

  @Arteks szacun za przyznanie się do błędu.
  Poniekąd przyznaję, roszczeniowość niektórych kierowców przeraża, ale wydaje mi się, że to jest margines. Osobiście znam takich ludzi obroni nawet do sklepu 200m jadą autem.
  Cały czas powtarzam, że mądra, to warunek, mądra, polityka zrównoważonego transportu to jest przyszłość.
  Miasto nie jest z gumy, kamienic nikt nie wyburzy by dodawać kolejne pasy ruchu, więc coś musi się zmienić.
  Tak jak musi się zmienić nastawienie ludzi.
  Każdy chce jeździć autem pod sam sklep, urząd, basen czy kościół ale nie zastanowi sie, że takich jak on jest stu, dwustu czy tysiąc i tą ilość aut trzeba gdzieś zostawić.
  Potem narzekania, że korki i nie ma gdzie zaparkować.
  Wspomniana droga jest w złym stanie, co jest niezaprzeczalnym faktem.
  Od jej stanu zależy bezpieczeństwo jeżdżących tam kierowców, więc domaganie się jej remontu nie jest roszczeniowością a wręcz koniecznością.

  7 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Z odmrożenia jakich usług cieszysz się najbardziej?


Oddanych głosów: 930