zamknij

Wiadomości

Szykuje się huczne otwarcie deptaka. Kamienice rozbłysną efektownymi iluminacjami

2014-09-06, Autor: ww
Urząd Miasta na połowę października zaplanował Festiwal Światła. Impreza ma być efektownym zwieńczeniem rewitalizacji ulic Sobieskiego i Powstańców. Ma też pomóc tutejszym przedsiębiorcom w przyciągnąć w to miejsce klientów. Są jednak i tacy, którzy twierdzą Festiwal Światła, że to "wyborcze fajerwerki" urzędującego prezydenta.

Reklama

Impreza potrwa od 17 do 19 października (piątek - niedziela).  Począwszy od rynku do placu przed bazyliką wybrane kamienice oświetlone zostaną efektownymi iluminacjami laserowymi. Na ulicach Sobieskiego i Powstańców odbywać się będą inscenizacje i przedstawienia nawiązujące do historii poszczególnych kamienic. Na deptaku zorganizowane zostaną kiermasze, a także koncerty -  zagrają m.in. zespoły Zawiało i South Silesian Brass Band.Urzędnicy do włączenia się w akcję zachęcają przedsiębiorców prowadzących działalność w rejonie deptaka. W czwartek podczas spotkania w Urzędzie Miasta Rybnika prezydent Adam Fudali prosił handlowców, aby w trakcie festiwalu wydłużyli godziny otwarcia co najmniej do 23:00.

- To bardzo fajny pomysł. Byłam na podobnej imprezie w Łodzi. Sądzę, że to dla nas duża szansa, aby przyciągnąć klientów i odpowiednio wypromować deptak - powiedziała nam po spotkaniu w magistracie właścicielka cukierni z ulicy Sobieskiego.

Bardziej sceptycznie do sprawy podchodzi właściciel jednego z zakładów fotograficznych. - Impreza na pewno nie zrekompensuje nam strat, jakie ponieśliśmy w trakcie trwania tej inwestycji. Jeśli już, to powinna odbywać się we wrześniu, a nie w październiku. Przypuszczam, że festiwal bardziej pomoże przed wyborami prezydentowi niż nam - ocenił przedsiębiorca.

Jak dokładnie będzie wyglądać program festiwalu światła - będziemy informować.

Przypomnijmy, modernizacja deptaka ma zakończyć się do końca września. Odpowiedzialny za inwestycję wiceprezydent Rybnika - Michał Śmigielski utrzymuje, że prace zakończą się w terminie. I to pomimo kłopotów jakie pojawiły się na budowie - jeden z podwykonawców na czas nie dostarczył ponad 80 ławek, a robotnicy natknęli się w rejonie "starego kościoła" na szczątki ludzkie. Kontrowersje budzi też przebudowane skrzyżowanie ulic Sobieskiego - Gliwickiej - Powstańców i Łony. Zdaniem Stowarzyszenia Zrównoważonego Transportu, zaprojektowany próg zwalniający to fuszerka projektanta,bo nie jest zgodny z przepisami ruchu drogowego.


Oceń publikację: + 1 + 14 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (35):
 • ~obserwathor 2014-09-06 00:10:16

  dać ludziom dla spokoju wina i igrzysk, o tym wiedzieli już starożytni Rzymianie

  34 0
 • ~jurempus 2014-09-06 07:00:09

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  30 0
 • ~hip 2014-09-06 07:39:36

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 9
 • ~orient 2014-09-06 08:31:14

  @jurempus lepiej w takiej sprawie zadzwonić na policję, nie mogliby odmówić interwencji jeśli ktoś ci groził. Albo samemu wymierzyć sprawiedliwość. Można zauważyć, że osoby które dużo szczekają na forum są dość nieporadne jeśli dochodzi do jakieś trudniejszej sytuacji. A co do bezdomnych to ludzie sami ich sobie tak wychowali dając im za nic nierobienie pieniądze, które potem wykorzystają na zakup alkoholu, nie jedzenia - bo bo resztki chodzą na zaplecza lokali gastronomicznych, na targowisko i do różnych jadłodajni dla ubogich. Nie powinniśmy wspierać nieróbstwa.

  23 0
 • ~orient 2014-09-06 08:32:55

  A co do imprezy to może być pierwsza z wielu jakie będzie można organizować na tej ulicy i ściągać tu mieszkańców miasta i regionu. Jeśli któremuś przedsiębiorcy to nie odpowiada - nie musi w tym uczestniczyć. Tym lepiej dla konkurencji.

  20 0
 • ~jurempus 2014-09-06 09:02:43

  Orient ale poco mam miec problemy z tego względu że wybiłem menelowi reszte zembów które miał...przecierz oni maja większe prawa od nas

  0 0
 • ~ 2014-09-06 09:33:37

  całe szczęście że będą podświetlać tylko wybrane kamienice bo większość to nieciekawe sypiące się rudery

  17 0
 • ~Bart 2014-09-06 10:19:47

  Jurempus - dlatego już niebawem w wyborach mamy okazję to zmienic by wreszcie żyło nam się lepiej w tym mieście, tylko zmobilizować siły i ruszyć głosować jeżeli chcemy zmian bo póżniej znowu będzie narzekanie , że ten rządzi a mógł być tamten czy inny....

  8 0
 • ~jojo 2014-09-06 11:32:08

  Festiwal Światła fajna rzecz tylko dlaczego autor nie dowiedział się ile nas, mieszkańców będzie kosztowała ta uroczystość,ponieważ że to element kampanii wyborczej to my wiemy.

  4 0
 • ~przemo7 2014-09-06 12:05:52

  jurempus zostaw meneli ,ty do szkoły idz się pouczyć trochę bo ten twój drugi komentarz to aż powala znajomością ortografii .na dobre ci to wyjdzie.

  12 0
 • ~ 2014-09-06 13:23:44

  ~jurempus , powiedz takiemu że nie dasz mu pięcioka ale z wielką ochotą kupisz mu bułkę i parówkę w najbliższym sklepie. Bądź bohaterem niekoniecznie w gębie :)

  9 0
 • ~Zenon Pokrzywa 2014-09-06 14:14:28

  A mnie ciekawi jak będzie wyglądał ten rynsztok w praktyce. Wielka rewitalizacja: rynsztok, nowy bruk i szpetne elewacje kamienic.

  4 0
 • ~Sterling 2014-09-06 14:36:01

  Otwarcie zapowiada się ciekawie. Mam nadzieję, że ten deptak dalej również będzie tętnił życiem.

  7 0
 • ~Adaśko 2014-09-06 15:40:45

  Śmiechu warte te wszystkie inwestycje w Rybniku.Tak samo było z Pl.Wolności i aleją świateł jak mówił p.Śmigielski i jak to wszystko wygląda,po prostu ruina.

  2 0
 • ~grass 2014-09-06 15:52:52

  Zapowiada się nieźle a czas pokaże jak wyjdzie. Coś się dzieje w tym mieście i to się liczy. Wystarczy posłuchać mieszkańców Wodzisławia czy innych okolicznych miast, jaki tam marazm i nic nierobienie w kierunku mieszkańców. Widaomo przy wszelakich inwestycja znajda się zawsze entuzjaści i malkontenci. Póki co Rybnik ma się czym chwalić... jeśli ktos myśli inaczej zawsze może się przenieść do W-wy czy Paryża;)))

  5 0
 • ~darektiger 2014-09-06 16:00:44

  Przespacerowałem się dzisiaj po tym pożal się Boże deptaku, jeden wielki bubel, miejsca z dopiero co położoną kostką a już dziury. Kostka powypadała, zastanawiam się więc jak to będzie wyglądało wiosną. Pewnie tak jak na placu wolności, ubytki zalepią asfaltem.

  11 0
 • ~orient 2014-09-06 20:41:38

  @jurempus to co napiszę może jest okrutne ale gdyby tak jak piszesz zrobiła jedna czy druga osoba - przerażone żule odjechałyby do innego miasta... Natomiast jedno jest pewne. Nie dawajmy im pieniędzy!

  3 0
 • ~superelektro 2014-09-07 10:48:53

  Sterling, ulica Powstańców tętniła ( zwróć iwagę na uzycie czasu przeszłego ) życiem 15 lat temu, przed erą Focusa i Plazy. Ale " to se ne vrati pane Havranku" I tak jak w innych sprawach tak i w tej chciał bym się mylić, tym bardziej że jestem finansowo tym zainteresowany. Ale moim zdaniem odbędzie się huczne otwarcie, po którym część rybniczan przejdzie się obejrzeć te rewelacje i za 2 - 3 tygodnie wszystko wróci do normy, czyli około 500 osób / dzień które przejdą deptakiem. Dodatkowo ograniczenia wjazdu dobiją jeszcze wegetujace przy nim sklepy i sklepiki gdyż niektórzy klienci gdyby mogli to wjechali by wprost do sklepu, a ograniczenie im to uniemozliwi więc poszukają ( i znajdą ) innych placówek. Nie bardzo też rozumiem co to za atrakcje mają być magnesem przyciągajacym rybniczan. Jeżeli będzie to coś podobnego do koncertu który odbył się w dniu wczorajszym obok baru MASALA, to ja bardzo dziekuję za taką atrakcję. Mogę to skwitować powiedzeniem które było w obiegu w stosunku do wiejskich potańcówek. " dobrze grali bo głośno ". Takie coś można wytrzymać raz na pół roku a nie co tydzień. Ale, pożyjemy, zobaczymy, ( i usłyszymy ).

  2 0
 • ~antyfudali 2014-09-07 12:57:51

  Części artystycznej tego przedsięwzięcia oceniać nie zamierzam,jedynie przyznam,że może być ciekawa i efektowna.Jeśli chodzi jednak o cześć "handlową",to w mojej opinii urzędnicy totalnie się nie popisali. W większości przypadków nie mają nic ciekawego do zaoferowania. No bo kto może faktycznie zyskać na przyłączeniu się do imprezy? Chyba jedynie szeroko pojęta gastronomia,coś przekąsić przy okazji,coś wypić,owszem tu widzę popyt. Ale czy taki bawiący się tłum będzie zainteresowany,by wstąpić kupić książkę,guziki czy zrobić zdjęcie do dowodu? No właśnie.
  Urząd oczekuje,że inni przedsiębiorcy sami coś wymyślą,jak się mogą w to włączyć,rzucając jako przykład przebraną kwiaciarkę rozdającą lub sprzedającą kwiaty. Czy to jednak ma sens? Jako reklama? Tak,tak,już widzę jak taki obdarowany wybiera potem właściwą kwiaciarnię. Zysk? Hmm,ta kwiaciarka musiałaby zapewne biegać z kasą fiskalną,ciekawe czy będzie jej pasować do stylowej kreacji? A może oprzeć się na tym,że o tej godzinie inspektorzy z US nie pracują?
  Pewnie niektorzy pomyślą,że to już wina przedsiębiorców,że nie potrafią wykorzystać okazji. Z całym szacunkiem jednak,ale Ci przedsiębiorcy po to mają swoje punkty,by w nich prowadzić handel,oferować usługi.Wymaganie od nich wyjścia w plener,znajmości historii,choćby po to,by dopasować się do,w sumie nawet do końca nie wyjaśnionej,wizji artystycznej,to chyba nie ich działka.

  3 0
 • ~antyfudali 2014-09-07 12:59:20

  A tak z ciekawości ... skoro nawet za potykacze miasto ochoczo kasuje,to czy jak ktoś wyjdzie z jakimś stolikiem,to też go policzą?
  Poza tym ... właściwa impreza to Sobieskiego/Powstańców,więc także objęte przyszłymi problemami z dostawami inne
  ulice np. Kościelna,Św Jana mogą liczyć najwyżej na "zbłąkanych". Czy w takich warunkach koszty nadgodzin i pozostałe z tym związane z otwarciem do 23 mają szanse chociaż się zwrócić?
  Cóż ... ktoś ma jeszcze jakieś złudzenia,że to fiesta dla prezydenta,a nie dla przedsiębiorców? A dla ludzi? Ten nowy bruk już się rozpada. Miało być pięknie,a będzie "wdepnij na deptak,dziury już czekają".

  4 0
 • ~ 2014-09-07 16:42:17

  na pewno się wybiorę :):):)

  0 0
 • ~Arteks 2014-09-07 22:23:02

  @42topson - śmiechu warty to ty jesteś bo obojętnie czy się robi remont czy się nie robi - zawsze piszesz to samo tak jakbyś używał jakiegoś szablonu z którego kopiujesz wpisy ;P. Nawet jak się jakiś remont jeszcze nie rozpocznie czy nie zakończy - zawsze coś ci nie leży. @superelektro - bardzo się mylisz odnośnie tego ruchu bo jak na śródmiejską ulicę o mniejszym znaczeniu od innych, ulica Powstańców prawie nigdy nie była ani ulicą pustą, ani przepełnioną - ani obecnie ani 15 lat temu. Jeśli nie potrafisz odpowiednio określić stanu obecnego to tym bardziej nie baw się we wróżkę odnośnie przyszłości. Jeśli tak brzydką, straszną i pustą ulicę jak Mariacka w Katowicach udało się przywrócić do życia, a nawet zmienić przyzwyczajenia i szlaki pieszych, którzy ją kiedyś zupełnie omijali to czemu ma się nie ożywić ulicy Powstańców która nigdy nie umarła? Byłeś jednym z największych malkontentów i przeciwników remontu Powstańców mimo, że masz tam swój sklep. Dla mnie to szalenie dziwne bo każdy normalny handlowiec powinien łączyć pewne fakty - spacerujące osoby, mogą być potencjalnymi klientami każdego sklepu. Nie wiem czy bałeś się niewygody z jaką wiąże się remont czy też bardziej tego, że w przyszłości jak ulica stanie się salonem regionu i wszyscy będą chcieli mieć tam sklepy, wzrosną czynsze, a co się z tym wiąże - będzie to dla ciebie niekorzystny trend? Obawiam się że to drugie.

  0 3
 • ~ketchup 2014-09-08 00:29:58

  a co ze ścieżką profesora Libury?? Wielka iluminacja wyborcza, a boczny to trakt to strach się bać ...wspomniana ścieżka Libury nie będzie wyremontowana ...

  5 0
 • ~ketchup 2014-09-08 00:32:14

  ładowanie w iluminacje, deptaki a ludzie w zasobach ZGM-u na Paruszowcu nie mają ubikacji ...czas na zmiany!

  3 0
 • ~Arteks 2014-09-08 00:34:42

  @ketchup - słuszna uwaga odnośnie tej bocznej dróżki. Mam nadzieję że to też włączyli do projektu i to zrobią.

  0 1
 • ~Teddy 2014-09-08 02:13:45

  Pewnie pójdę zobaczyć ten cyrk, ale wzorem miast, które organizują festiwal światła należałoby najpierw wyremontować kamienice wzdłuż deptaku bo kolorowa iluminacja na odrapanych tynkach straci efekt. Poza tym do pokazu laserowego dobra jest otwarta przestrzeń minimum wielkości rynku a nie kiszka między kamienicami. Ale czego się nie robi żeby wygrać wybory?

  0 0
 • ~antyfudali 2014-09-08 07:37:02

  Arteks Dałeś przykład,że nie masz zielonego pojęcia o handlu. Pustymi obietnicami,że kiedyś będzie na deptaku sporo spacerujących, czynszu się nie da zapłacić. Nie wierzysz - sam otwórz tam sklep. Niewygody w czasie remontu? Niewygodą może być padający deszcz,ale nie wszechobecny brud,błoto,walki o to,by do sklepu w ogóle dało się dojść,hałas,smród. Prawda jest taka,że nie ma żadnych przesłanek,że będzie tam chodziło więcej klientów niż przed remontem. Jedyny plus czyli że będzie ładniej,jest mocno dyskusyjny patrząc na jakoś bruku na przykład. Jak do tego dojdą problemy z dostawami,to ... szkoda gadać.
  Salon regionu? Obudź się w końcu!

  2 0
 • ~antyfudali 2014-09-08 08:59:56

  Miało być "jakość bruku" oczywiście.

  0 0
 • ~ketchup 2014-09-08 10:24:20

  Artex@ pytałem, nie włączą ...jak zwykle kaszana, tak jak ze stadionem lekkoatletycznym. zabrakło w projekcie na remont zaplecza sanitarno-socjalnego ... ul.Wielopolska bez chodnika i pasa dla rowerzystów ... i td.itd. 3 lata plaża, jeden rok inwestycji ... porażka tej władzy...czas na zmiany ;)... tylko kto i z kim ...?

  2 0
 • ~IS 2014-09-08 16:10:58

  No to przed wyborami zobaczymy tandetny serial pod tytułem "ADAM NOŻYCORĘKI" - aż mu współczuję - tyle tych otwarć, ZUPEŁNIE PRZYPADKIEM PRZED WYBORAMI. Ale rybnicki lud i tak masowo po mszy poleci głosować na Adama, będzie nam rządzi łAdam do śmierci jak Wowa w Rassiji...

  2 0
 • ~wera 2014-09-08 18:38:11

  Myślę ,że trochę ,,styropianu'' rozwiąże problemy z estetyką :)

  1 0
 • ~Arteks 2014-09-08 21:27:46

  @anty.fudali - nudziarze i malkontenci nigdy nie są z niczego zadowoleni i zawsze widzą wszystko w czarnych barwach. Dziwne jest to, że jak w 2009, 2010, 2011 i 2012 narzekaliście na deptak to że wszyscy chcieli jego renowacji, nawet pewien poseł wokół tego zebrał sporą grupę mieszkańców którzy opracowali jakiś projekt o nazwie renowacja deptaku czy coś takiego, a jak już staje się to faktem to źle i blebleble... @IS - kilka lat temu zapowiedziałem, że AF będzie dozgonnym prezydentem ale w dużej mierze to również wina braku alternatywy i braku elit związanych z innymi partiami politycznymi w naszym mieście. Uszok też pewnie będzie rządzić dozgonnie mimo o wiele większej krytyki medialnej jaka na niego spada niż na Fudalego... @ketchup - no to faktycznie kaszana. Trzeba napuścić media na UM w sprawie tej dróżki. Jej remont to pewnie kilkanaście tysięcy zł - co to jest dla takiego miasta jak Rybnik...

  0 4
 • ~antyfudali 2014-09-09 12:08:34

  No tak,najprościej osoby,które nie nie dają sobie wcisnąć kitu nazwać malkontentami. Niech żyją tacy klakierzy i obłudnicy jak Ty.
  Dla Ciebie jak widać cały koszmar remontu to drobna niedogodność,za to marnej jakości bruk z rynsztokiem zaraz sprawia,że powstaje salon regionu,a klienci walą drzwiami i oknami. Wybacz,ale to zwykła hipokryzja,bo prawda jest taka,że sumując wszystko deptak pod względem handlowym tylko straci. Możesz mnie nazywać malkontentem,ale nie zamierzam jak małpa cieszyć się z byle zgniłego banana. I nie zamierzam tolerować kłamstw UM takich jak np. twierdzenia,że rewitalizacja jest dla przedsiębiorców. To jedynie marnej jakości "kiełbasa wyborcza". Takie są fakty.

  1 0
 • ~Arteks 2014-09-09 20:03:12

  @anty.fudali - o faktach porozmawiamy za rok i zobaczymy co zmieni się w postrzeganiu tego miejsca i jego funkcjonowaniu, a nie teraz kiedy inwestycja trwa. Wtedy będziemy mogli posłuchać zarówno tego co o tym myślą mieszkańcy, przyjezdni i sami handlowcy. Jak budowano kanalizację i remontowane główne wylotówki - też były różnego rodzaju niedogodności i pretensje. Nikt normalny nie chciałby jednak powrotu do szamb oraz powrotu do dziurawych dróg i chodników. Nie wiem czy ty byłeś na spotkaniu właścicieli kamienic i zainteresowanych kiedy przedstawiano wizualizację i pomysły związane z rewitalizacją. Ja byłem bo temat mnie żywo interesował i pamiętam dyskusję po niej. Chociaż były poruszane różne problemy to nie pamiętam ani jednego osoby która kwestionowałaby potrzebę tej inwestycji. A co do słów hipokryzja czy obłuda - odnoszę wrażenie że nie rozumiesz ich znaczenia lub źle rozumiesz ich znaczenie. Zerknij do słownika. Natomiast słowa malkontent i nudziarz użyłem wobec ciebie z premedytacją, bo marudzisz z powodu utrudnień bez których nie da się przeprowadzić takiej inwestycji, a gdyby jej nie było, byłbyś być może dwa razy bardziej niezadowolony.

  0 1
 • ~antyfudali 2014-09-10 07:40:42

  Słów hipokryta czy obłudnik użyłem z taką samą premedytacją jak Ty malkontenta. Tobie natomiast zaleciłbym porozmawianie z ludźmi z tamtej dyskusji i zapytanie ich,czy faktycznie tak to miało wyglądać. Obiecać,przedstawić efektowne wizualizację jest łatwo,gorzej gdy przychodzi czas ich realizacji. Jestem przekonany,że zastrzeżeń dotyczących sposobu realizacji,jak i efektów końcowych (tych widocznych już teraz oczywiście) przedstawią Ci sporo. Podobnie mylisz się twierdząc,że byłbym 2 razy bardziej niezadowolony,gdy nie zrobiono nic. Tak się akurat składa,że jest odwrotnie. Nie przedkładam jednak osobistego nastawiania nad potrzeby innych,dlatego nie kwestionuję sensu remontu. Moje zastrzeżenia dotyczą jedynie różnic,w większości niekorzystnych, między tym co było obiecane,a tym co zrealizowano.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 339