zamknij

Wiadomości

Szybka Kolej Miejska lekarstwem na korki? Pociągi mają kursować co pół godziny

2017-11-15, Autor: bf

Ulica Wodzisławska w godzinach szczytu stoi w miejscu. Widać to zwłaszcza ranem i po południu, gdy korki sięgają od wiaduktu do stacji paliw, dwa kilometry dalej w kierunku Wodzisławia Śląskiego. Dlatego też wizja stworzenia Szybkiej Kolei Miejskiej pomiędzy tym miastem, a Rybnikiem staje się coraz bardzie realna. Zmiany mamy zobaczyć już w grudniu tego roku. 

Reklama

W lutym tego roku pisaliśmy o wspólnej inicjatywie prezydenta Wodzisławia Mieczysława Kiecy i prezydenta Rybnika – Piotra Kuczery. Włodarze chcą polepszyć transport pomiędzy dwoma miastami. >>Nie szynobusy, a Szybka Kolej Miejska połączy Rybnik z Wodzisławiem Śląskim<<

Co do tej pory się zmieniło? Jak mówi prezydent Kuczera Szybka Kolej Miejska będzie w połowie dotowana przez samorząd wojewódzki. Reszta wydatków będzie z kolei pochodziła z budżetu Rybnika i Wodzisławia Śląskiego. - Będzie to kwota 600 tysięcy złotych rocznie, która pozwoli na znaczącą poprawę oferty pomiędzy – dodaje.

O ile naszym południowym sąsiadom doskwiera brak dworca kolejowego w pobliżu centrum miasta, o tyle Rybnik nie musi zmagać się z problemami infrastrukturalnymi. - Stan infrastruktury punktowej w Rybniku na trasie pociągów do Wodzisławia Śląskiego ulega systematycznej poprawie. W ramach rewitalizacji linii kolejowej 159 w kierunku Chałupek odnowiono perony stacji Rybnik Towarowy, a także na przystanku koło dawnej kopalni Rymer, w tej chwili – co doskonale widzą pasażerowie – trwają zmiany na głównej stacji w Rybniku. Dlatego jeśli chodzi o samo połączenie do Wodzisławia Śląskiego, specjalnie wiele nie jest w Rybniku potrzebne – zauważa Bartosz Mazur, doradca prezydenta ds. transportu zintegrowanego.

Rybnik lobbuje jednak za innym pomysłem – utworzenie węzła przesiadkowego w ramach stacji Rybnik Towarowy z bezkolizyjnym dostępem drogowym oraz zintegrowanym przystankiem autobusowym na wiadukcie. - To jest jednak projekt bardzo dalekosiężny, perspektywa 2023 i później. Trzeba też mieć na uwadze, że polityka transportowa musi być koordynowana. Dlatego awizując potrzebę utworzenia dodatkowych przystanków w okolicach osiedli Smolna i Maroko Nowiny musimy mieć świadomość, że ich wykorzystanie w ruchu pasażerskim jest mocno uzależnione od kierunków rozwoju kreowanych w urzędzie marszałkowskim – wyjaśnia Bartosz Mazur.

Wracając do Szybkiej Kolei Miejskiej. Dowiedzieliśmy się, że ma ona ruszyć wraz z rozkładem jazdy pociągów – 10 czerwca 2018 roku. Siatka połączeń została już wpisana do projektu czerwcowego rozkładu jazdy. W ramach SKM ma kursować 26 par pociągów. W godzinach szczytu, czyli między 5.00 i 9.00 oraz między 12.00 a 17.00 składy mają kursować mniej więcej co 30 minut, a poza szczytem mniej więcej co godzinę.

Ale uwaga! Zwiększenie liczby pociągów między Rybnikiem, a Wodzisławiem Śląskim nastąpi już od 10 grudnia tego roku. Kolejne kursy będą wprowadzane w miarę możliwości eksploatacyjnych, a to jest uwarunkowane zakończeniem prac wiadukcie. >>Kolejne kursy będą wprowadzane w miarę możliwości eksploatacyjnych, a to jest uwarunkowane właśnie zakończeniem prac na wspomnianym wiadukcie<<

- Dziś korki na wjeździe do Rybnika są tak duże, że podróż pociągiem może być nawet szybsza niż samochodem. I na to liczymy, że ludzie docenią, że czas jazdy między oboma miastami to zaledwie kilkanaście minut. Możliwość uruchomienia wahadłowych pociągów jest uzależniona od przepustowości infrastruktury. Trzymamy zatem kciuki za PKP PLK SA i wykonawców inwestycji – mówi Piotr Kuczera.

Oceń publikację: + 1 + 63 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
 • ~miastowy 2017-11-15 16:31:41

  Super, to dużo lepsze niż świeczki pod sądem. Tylko dlaczego pociąg nie startuje od leszczyn ? Moim zdaniem kolejna gmina mogla by sie wlaczyc w finansowanie, a z pewnością mieszkańcy paruszowca skorzystali by z polaczenia z centrum

  73 7
 • ~pprywatne 2017-11-15 16:35:15

  Dlaczego w Rybniku większość problemów usiłuje się rozwiązać od du..y strony?

  21 45
 • ~Ancymon 2017-11-15 18:38:00

  Droga redakcjo jak dojechać koleją z Chwałowic do centrum Rybnika by ominąć korki po14 godz ?

  47 12
 • ~exx 2017-11-15 18:47:32

  Połowę korkow tworzą sami kierowcy. Toczą sie na luzie zostawiając przed maską miejsce na 3 auta gdy zielone jest już od dawna. Ale pod górkę to cymbał stanie pod zderzakiem.

  37 13
 • ~Arteks 2017-11-15 19:26:43

  Wielu ludzi mówiło, że jeżdżą autami bo... nie mają alternatywy. W przypadku trasy Wodzisław-Radlin-Rybnik w przyszłym roku ją dostaną. Bardzo podoba mi się to, że Kuczera i jego ekipa zrozumieli co to jest zrównoważony rozwój i ich działania wręcz modelowo idą właśnie w takim pozytywnym kierunku: 1) budowa nowej obwodnicy i łącznika Śródmiejskiego 2) przebudowa skrzyżowań 3) budowa nowego wielopoziomowego parkingu (a potem likwidacja obrzydliwych składowisk aut w centrum miasta) 4) lobbing prokolejowy 5) realizacja wspólnie z UMWŚ, KŚ i władzami Wodzisławia kolei aglo 6) zupełnie innowacyjna w naszym mieście polityka prorowerowa 7) powolna reforma ZTZ i komunikacji autobusowej. To wszystko będzie miało pozytywny wpływ na nasze miasto. Nie tylko jeśli chodzi o korki ale także inne przemiany urbanistyczne czy społeczne.

  28 56
 • ~Mael 2017-11-15 19:28:48

  Warto pomyśleć o relacji Rybnik - Żory - Pszczyna i skomunikować w Pszczynie z pociągami z Katowic do Zwardonia i z Katowic do Wisły.

  38 2
 • ~MatiW 2017-11-15 19:39:52

  Myślę, że fajne by były także połączenia z innymi miastami, ale jak widać na razie dogadał się Rybnik z Wodzisławiem. I tyle dobrze. Reszcie miast widocznie nie zależy i nie widzą przyszłości w takiej komunikacji. Jednak brawo dla naszego miasta!

  27 3
 • ~ 2017-11-15 20:12:31

  szybka kolej miejska . :)
  miejska kolej nigdy nie będzie szybka
  to jak powiedzieć jechało powolne BMW .

  7 46
 • ~awas 2017-11-15 23:52:45

  Arteks - gdzie jest ta budowa parkingu wielopoziomowego, o której piszesz...??? dodam jeszcze - a gdzie jest ta budowa sali koncertowej, na którą miasto otrzymało środki z U. E. ??? co słychać w sprawie remontu Juliusza...??? Dobranoc, słodkich snów życzę ;-)

  29 11
 • ~totrzebaskomentowac 2017-11-16 00:23:30

  A co z Raciborska? Tutaj rano korki są od Beaty, aż do samego BP.
  Ktoś wcześniej wspomniał o robieniu odstepow. Brawo.
  To sprawa dla Policji, jakby jeden z drugim dostali po dwie stówy mandatu za tamowanie ruchu to korki od razu by się zmniejszyły. Ale po co. Lepiej stać z suszarką jak jest luz wtedy na pewno kogoś złapią i zapunktuja.
  Druga sprawa to szkolenie kierowców. Połowa nie umie włączyć się do ruchu okreznego i czeka aż prawa i lewa strona będzie wolna, A druga połowa nie umie się zachować przy dwóch pasach ruchu....zresztą zostawiam to bez komentarza....kursant 23 lata, INSTRUKTOR 19

  19 5
 • ~adamos33 2017-11-16 01:52:09

  Może by tak sprawdzić,choć na miesiąc,jazda autobusami za free,tak jak choćby w Żorach,ciekawe jaki procent "luźniej" by się zrobiło,
  choć Rybnik do "bogatych" miast nie należy chyba i na taki krok raczej się nie odważy,w każdym bądź razie dać ludziom jakiś wybór,
  coś gdzie mogą "zyskać",w tym wypadku przejazd/dojazd "free",bo jak by nie było to teraz czy autem czy autobusem to tak samo stoją w korkach.
  Szybka kolej owszem,jestem za,tyle że tory nie wszędzie są jak i same stacje.

  8 6
 • ~Artur Rumpel 2017-11-16 06:22:36

  Żeby to miało sens, musi powstać stacja Wodzisław Śląski Miasto

  25 2
 • ~walek 2017-11-16 07:12:04

  Do tego potrzebne są jeszcze parkingi przy dworcach, ale o tym zapomniano.

  21 2
 • ~goliat 2017-11-16 08:40:02

  O Matko !! Jescze pociągów z tablicą SWD nam brakuje :-)

  8 24
 • ~Sape Xls 2017-11-16 08:52:20

  Mi się marzy by wróciło połączenie Rybnik - Gliwice
  ale to chyba nierealne marzenie...

  29 1
 • ~ 2017-11-16 10:59:17

  awas miał być jeszcze hotel koło teatru nad którym arteks tak się rozpływał

  12 2
 • ~Arteks 2017-11-16 11:57:38

  @chochlik - każdy kto zna się na architekturze rozpływa się nad najlepszymi projektami. W Rybniku będzie trochę ciekawych rzeczy powstawać co zawdzięczamy konkursom architektonicznym ale akurat hotel to inwestycja prywatna, a nie miejska. A że tak zapytam - co ty lubisz poza trolingiem? @awas - przetarg na parking został rozstrzygnięty, wygrała nasza rybnicka firma ERBUD - kasa zostanie w mieście. Obiekt ma być wybudowany w przyszłym roku. Odnośnie Juliusza - przecież już trwają prace w jednym z budynków. Zdaje się, że nie jesteś za bardzo na bieżąco. @adamos33 - Rybnik należy do miast bogatych. I na transport miejski wydaje niemało bo ok. 30 mln zł (dla porównania w Żorach ok. 3 mln), tylko że Rybnik organizuje komunikację miejską w poważny sposób. W Żorach BKM przypomina trochę "zupę dla bezdomnych za darmo". Niewiadomo nawet kto tym steruje. Efekt taki, że ludzie mieli 1 XI ofertę 4 kursów BKM na cmentarz podczas gdy nasza linia cmentarna jeździła co 20 minut...
  Ja wolę jeśli komunikacja jest płatna ale funkcjonuje poprawnie.
  Pomysł z koleją aglo rewelacyjny. Wreszcie jakiś konkret w walce z korkami w regionie. Na uwagę zasługuje cała mnogość trudności jaka została pokonana i chęć współpracy Urzędów Miast, Kolei Śląskich, UMWŚ i ZTZ @SapeXLS - 5 lat temu 4 bezpośrednie pociągi do Warszawy to też było niespełnione marzenie czyż nie? Myślę, że pociągi do Gliwic muszą wrócić ale niech najpierw naprawią do końca linię kolejową nr 149. Wszystko do przodu małymi krokami. :D

  9 22
 • ~Sape Xls 2017-11-16 12:54:10

  ~Arteks
  Linia 149 nie jest już ukończona? Piękne 2 nowe tory połyskują :) Nie to co do Katowic - mijanki...

  9 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 4173