zamknij

Wiadomości

Szpital w Rybniku: wypowiedzenia złożyli też lekarze SOR-u

Bartłomiej Furmanowicz 2022-03-24, Autor: 

Pięciu lekarzy (z ordynatorem na czele) Szpitalnego Oddziału Ratunkowego złożyło wypowiedzenia pracy. Mają dość nawału pracy, rotacji w kadrze i niepewnej sytuacji. - Jesteśmy na skraju wydolności kadrowej - mówi Arkadiusz Niczyporuk, ordynator SOR. Dyrekcja szpitala odpowiada z kolei, że lekarze najpierw zgodzili się na nowe warunki pracy, a po krótkim czasie złożyli wypowiedzenia.

Reklama

eszcze niedawno pisaliśmy o chirurgach, którzy złożyli dyrekcji szpitala wypowiedzenia pracy. Dzisiaj skupiamy się na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, bo tam też sytuacja wygląda nieciekawie.

Otrzymaliśmy niepokojące informacje od jednego z naszych Czytelników, który wskazuje na problemy SOR-u.

Pisaliście ze chirurdzy odchodzą, ale nie tylko, bo wszyscy lekarze ratunkowi z SOR-u, w tym ordynator i zastępca złożyli wypowiedzenia. Jak oni odejdą, zamkną SOR, bo nie będzie komu robić – pisze.

Czytelnik wskazuje też na kłopoty związane z oddziałem wewnętrznym.

Nie ma interny i nie ma jak zabezpieczyć pacjentów. Ludzie leżą na kozetkach po kilka, kilkanaście dni na korytarzach SOR-u, bo niema gdzie ich kłaść. Ciągle czegoś brakuje, ciągle nie ma – dodaje.

O sytuacji na SOR-ze rozmawiamy z Arkadiuszem Niczyporukiem, ordynatorem tego oddziału. Potwierdza, że on i 4 innych lekarzy ratunkowych złożyło wypowiedzenie.

Stanowimy trzon SOR-u, mamy najwięcej dyżurów i pokrywamy braki. Dodatkowo są ortopedzi, pokrywają połowę dyżurów. Chirurgów nie mamy w ogóle. Jesteśmy na skraju wydolności kadrowej – alarmuje.

Sytuacja na SOR-ze związana jest z interną, która nie działa od 9 miesięcy.

Mamy oddział covidowy, co dla nas nic nie znaczy. Jest też duże prawdopodobieństwo, że chirurdzy są na wypowiedzeniach. Bez nich formalnie nie jesteśmy w stanie działać jako SOR. Na naszą decyzję złożyło się kilka rzeczy. Kamyczek do kamyczka, a praca staje się coraz mniej wdzięczna. To powoduje niechęć lekarzy – dodaje Arkadiusz Niczyporuk.

Nasz rozmówca wskazuje też na ciągle rotującą kadrę.

Ktoś popracuje u nas miesiąc i rezygnuje. Mamy wieczne kłopoty z dyżurami. Sytuacja z miesiąca na miesiąc coraz gorsza – słyszymy.

Lekarze z SOR-u nie obawiają się problemów ze znalezieniem pracy.

Ofert jest tyle na rynku, że nie będziemy mieli kłopotów ze znalezieniem pracy, zwłaszcza w naszej „działce”. Szkoda pozostałego personelu, bo jak był covid to byliśmy jedynym SOR-em działającym w tym regionie województwa.

Co na to dyrekcja szpitala? Maciej Kołodziejczyk, rzecznik WSS nr 3 przedstawia chronologię zdarzeń.

Sprawa wygląda tak – 20 grudnia 2021 roku Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku rozstrzygnął konkurs ofert na udzielanie świadczeń zdrowotnych przez lekarzy na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Lekarze dotychczas pracujący na SOR oferty złożyli akceptując wyższe stawki, które zostały im zaproponowane na lata 2022-2025 i podpisali umowy – mówi.

Rzecznik lecznicy dodaje następnie, że w drugiej połowie lutego pięciu lekarzy, którzy stanęli do grudniowego konkursu, złożyło wypowiedzenia umów.

Motywowali to niezadowalającymi warunkami finansowymi. Oczywiście zgodnie z prawem wypowiedzenia zostały przyjęte a okres ich trwania to trzy miesiące – dowiadujemy się.

Maciej Kołodziejczyk zapewnia, że dyrekcja jest w kontakcie z lekarzami SOR-u. Jednocześnie 8 marca szpital ogłosił konkurs dedykowany lekarzom systemowym, którzy mogliby pracować na rybnickim SOR.

Żeby zabezpieczyć bezpieczeństwo pacjentów zwyczajnie musimy działać dwutorowo – wyjaśnia.

Oceń publikację: + 1 + 12 - 1 - 92

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~artefaks 2022-03-24
  17:43:31

  85 50

  Nie trzeba siać myśli defetystycznych. Najważniejsze jest aby chorzy mieli dostęp do księdza . I jest jeszcze P. Dyrektor która mogla przecież szpital zamknąć ,a tego nie zrobiła . Czy ktoś może mieć nawet cień wątpliwości że ,,nasza władza " prowadzi jedynie słuszną linie?.Przecież w zeszłym roku dzięki ich przemyślanym decyzjom mieliśmy tylko 200 tys nadmiarowych zgonów.Wywrotowcy mówią że jest to najgorzej w Europie. My na szczęście mamy generała smołkę ,waldusia i mula którzy nam dają wskazówki jak mamy myśleć i jak mamy żyć.

 • ~truman20 2022-03-24
  18:03:43

  Co w tym dziwnego? Plan sam się realizuje doskonale. Zaniedbania władz wykańczają publiczny dostęp do lecznic, ludzie chcąc żyć i być zdrowymi idą do prywatnego gabinetu, z którego Państwo czerpie niebotyczne podatki a co za tym idzie mniej wydawać na publiczne lecznice. Dostęp do specjalistów graniczy z cudem. Lekarzom też taka sytuacja pasi, bo mogą bez wyrzutów "uciec" do swoich ciepłych prywatnych gabinetów kasować 300zł za 5 minut wyżalenia się pacjenta lub wypisania recepty. Prawo do ochrony życia jest karygodnie zaniedbane, o czym każdy pewnie był w stanie się przekonać wielokrotnie.

 • ~Bonifacy Onufrewicz 2022-03-24
  18:21:35

  Solidarność zakładowa i wszystkie pozostałe związki zawodowe, będą współodpowiedzialne za ten akt dywersji pisowskiej niszczący szpital,bo nic w tej sprawie nie robią. Widać,że komuś upadek tego szpitala jest na rękę.

 • ~Bonifacy Onufrewicz 2022-03-24
  18:24:28

  PiS rujnuje wszystko od początków swoich rządów, tu nie trzeba będzie bezpośredniej inwazji ruskich,tu wszystko i tak legnie w gruzach.

 • ~waldus 2022-03-24
  18:52:46

  43 30

  Publiczna służba zdrowia to trup i jak każdego nieboszczyka, trzeba go pochować. Próba reanimacji i pudrowania trupa to ryzyko,że powstanie zombie. Zombie jest niebezpieczne i trudno go dobic. Wszyscy uciekają od zombie.

 • ~Longina b 2022-03-24
  19:20:41

  65 20

  ***** *** i Ficę.

 • ~Longina b 2022-03-24
  19:43:27

  83 40

  Może doczekam czasów gdy PiS będzie uznany za zbrodniczą organizację.

 • ~ 2022-03-24
  19:52:21

  91 48

  O proszę. Nasza medyczna elyta przez te dwa lata odzwyczaiła się od pacjentów. Do tej pory mnóstwo dodatków covidowych, pensja minimum razy dwa, spanie na dyżurach, teleporady: "proszę zakasłać do słuchawki". Sytuacja wraca do normy i szok że ludzie potrzebują pomocy. Ciekawe czy przeszkadzałyby im kolejki do gabinetów prywatnych

 • ~przemmat 2022-03-24
  20:12:11

  32 40

  Może to i lepiej dla pacjentów. Dzięki temu mniej osób będzie trafiać do tego "zacnego" szpitala

 • ~Longina b 2022-03-24
  20:40:56

  87 28

  Putin używa rakiet żeby niszczyć szpitale,PiS owi wystarczy Fica.

 • ~Franek 7 2022-03-24
  21:38:10

  63 28

  Chciałem coś napisać ale kolega Artefaks w pierwszym poście pod artykułem napisał wszystko.
  Waldusia chciałbym tylko zapytać, czy wie kto doprowadził służbę zdrowia do tego trupiego stanu, bo zdaje się to jego wybrańcy…
  Mafia z PiSu niczego dobrego w tym kraju nie zrobiła. To bolszewicy, którzy potrafią zniszczyć wszystko czego się dotkną.

 • ~hub381 2022-03-25
  09:25:10

  17 12

  Dej PiSowskiej "małpie" do ręki skalpel , to go spier...i !
  Dalszy komentarz zbyteczny.

 • ~jajko 2022-03-25
  10:11:31

  33 2

  A ja się zapytam po co w WSS nr 3 ktoś taki jak rzecznik prasowy? Jeżeli brakuje pieniędzy na sprzęt i personel to obiekt stać na takie stanowisko? Tym bardziej, że jak to widać po wypowiedziach rzecznika prasowego, pełni on bardziej funkcję PR`ową. W wypowiedziach zawsze jest obrona decyzji władz szpitala i brak zrozumienia personelu. Rzecznik prasowy powinien raczej posiadać informację z dwóch stron i rzetelnie przedstawić powody działań i personelu i zarządców szpitala.

  Zasadnicze pytanie jednak pozostaje nadal otwarte. Po co w szpitalu rzecznik prasowy jeżeli nie ma pieniędzy na etaty, remonty, sprzęt?

 • ~hanys21219 2022-03-25
  11:55:18

  22 5

  Teraz prawdziwych lekarzy jest bardzo mało, oprócz pogoni za pieniędzmi jest tez czynnik ludzki i przysięga Hipokratesa o której dawno zapomnieli.
  Szkoda tych schorowanych ludzi którzy tam maja się leczyć...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1553