zamknij

Wiadomości

Szpital w Rybniku chce otworzyć poradnię kardiologiczną. NFZ mówi: „nie ma potrzeby”

2021-10-28, Autor: 

Na terenie Rybnika działa tylko jedna poradnia kardiologiczna. Pacjent, by dostać się na diagnostykę w stanie stabilnym, musi czekać 5 lat. WSS nr 3 w Rybniku chce przyśpieszyć ten proces, otwierając u siebie punkt ze specjalistami. Tymczasem katowicki NFZ mówi „nie”. Dlaczego?

Reklama

Kilka miesięcy temu ordynatorem oddziału kardiologicznego w WSS nr 3 został dr Marcin Osuch. Udało mu się zbudować mocny zespół specjalistów – ludzi doświadczonych, którzy już pracowali w rybnickim szpitalu lub niedawno doszli do tej placówki medycznej. Jak zaznacza dr Osuch, kardiologia w Rybniku nie tylko się odbudowała, ale i ma chęć zaproponowania pacjentom czegoś więcej.

Chodzi o rozwój kardiologii w leczeniu niewydolności serca, leczenia zaburzeń rytmu serca, które do tej pory były nieleczone w szpitalu. Chcemy nie tylko zoptymalizować terapię pacjentów, ale i poszerzyć zakres usług, które nowoczesna kardiologia proponuje – dodaje.

Ordynator oddziału zaznacza, że dzisiaj obowiązkiem lekarzy jest leczenie chorób wieńcowych, czy zawałów mięśnia sercowego. Chcą za to zwiększyć implantację urządzeń elektrycznych takich jak: kardiostymulatory, kardiowertery-defibrylatory, urządzenia resynchronizujące.

Myślimy też o rozszerzeniu działalności o zabiegi ablacji rytmu serca, które nie były leczone. Mowa też o leczeniu inwazyjnym strukturalnych wad serca, czyli przecieków wewnątrzsercowych. Mamy specjalistów, potrafią leczyć schorzenia kardiologiczne oprócz chorób wieńcowych – słyszymy.

Lekarze mówią wprost – każdy z nas prędzej czy później trafi do kardiologa. Niekoniecznie z zawałem, ale np. nadciśnieniem tętniczym. Ważne jest to, by wychwytywać pacjentów wcześniej, co pozwoli na zwiększenie jego bezpieczeństwa.

Tu jest jednak problem. W Rybniku, by dostać się na diagnostykę w stanie stabilnym, trzeba czekać do 5 lat. W tym miejscu szpital wychodzi z konkretną propozycją.

Od momentu pracy pana Osucha, który ściągnął do Rybnika kolegów i koleżanki wysokiej klasy, prowadzimy starania uruchomienia poradni kardiologicznej – ogólnej, poradni rozruszników, zaburzeń elektrofizjologii serca. Niestety nasze prośby wielokrotnie kierowane do NFZ, spotykały się z odmową. Argument: potrzeby pacjentów są zabezpieczone, a tak nie jest. Na terenie Rybnika pracuje tylko jedna poradnia kardiologiczna, której terminy uzyskania konsultacji w terminie planowym około 5 lat, pilnym prawie 2 lata i dłużej – zauważa dr Janusz Kowalski, zastępca dyrektora WSS nr 3 ds. lecznictwa.

Nasz rozmówca podkreśla, że wielu pacjentów, którzy trafiają do szpitala znajduje się w ciężkim stanie lub zaawansowanej chorobie.

A można przecież leczyć dużo wcześniej, a następnie prowadzić opiekę ambulatoryjną poszpitalną. Jedyna działająca w mieście daje bardzo odległe terminy, a część pacjentów wymaga pilnej kontroli. Cała praca oddziału kardiologicznego przestaje mieć sens, bo pacjent nie ma zapewnionej kontynuacji – dodaje Janusz Kowalski.

Wiadomo, że do NFZ wysłane zostały 3 pisma (23 czerwca, 12 sierpnia, 27 października) w sprawie utworzenia nowej poradni. Odpowiedzi były takie same.

Obijamy się od NFZ. Koledzy chcą prowadzić poradnię, mamy możliwości lokalowe i kadrowe, jedynie brakuje dobrej woli. Jeżeli NFZ wyrazi chęć przeprowadzenia rokowań, to poradnię możemy uruchomić z dnia na dzień – słyszymy.

Tego typu placówka znajduje się nie tylko w Rybniku, ale dalej – w Katowicach, Gliwicach, Zabrzu. Ich liczba jest niewystarczająca dla mieszkańców regionu, tym bardziej że korzystają z niej nie tylko seniorzy, ale również ludzie znacznie młodsi.

Każdy z pacjentów powinien być kontrolowany w poradni kardiologicznej – stale. Wynika to z niewydolności serca, choroby wieńcowej. Musimy zapobiegać ponownym hospitalizacjom, bo to oni najczęściej wracają do szpitala. To nie są chorzy starsi, ale sporo osób to 40,50,60-latkowie. To młodzi pacjenci, którym można zaoferować specjalistyczne procedury – dodaje dr Justyna Małyszek – Tumidajewicz.

Ordynator kardiologii nie ma złudzeń. Gdyby powstała nowa przychodnia, natychmiast zapełni się skierowaniami, chęciami diagnostyki i leczenia.

W Rybniku nie ma poradni kontroli urządzeń wszczepialnych. Wszczepiamy około 12 urządzeń elektrycznych miesięcznie. Chorzy mają być kontrolowani i badani w określonych odstępach czasu – 4 kontrole w czasie roku. Robimy to poza systemem, za zgodą dyrektora – mówi dr Marcin Osuch.

Lekarze będą dalej apelowali NFZ o podjęcie konkretnych kroków.

Nasz rejon, zamieszkuje go około 1,5 mln ludzi, poradni kardiologicznych jest niewiele, a pacjentów przybywa. To wynika nie tylko z powodu starzenia się społeczeństwa, ale i chorób cywilizacyjnych, powikłań pocovidowych, warunków klimatycznych i zanieczyszczenia środowiska. Mamy możliwości, mamy chęci, czekamy na ruch drugiej strony – mówią.

Co na to NFZ? Wrócimy do tematu.

Oceń publikację: + 1 + 95 - 1 - 6

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
  • ~alexandr83 2021-10-28
    13:19:51

    65 16

    To przecież oczywiste że nikomu z rządzących nie zależy na leczeniu ludzi, gdyż to tylko koszt i obciążenie dla budżetu. Co innego w przypadku szprycy, tutaj środki są nieprzebrane, ale przecież sytuacja tego wymaga, jak to się mówi to stan wyższej konieczności. Niektórzy łykają te brednie

  • ~Lokalny 2021-10-28
    14:04:35

    68 12

    Podziwiam tych wszystkich lekarzy za zaangażowanie i że im się jeszcze chce przy obecnej władzy. Na policję jest, na wojsko jest, na TVPiS jest, a na służbę zdrowia nie ma.

  • ~ 2021-10-28
    15:20:25

    16 49

    Chyba już najwyższy czas wprowadzić KASY FISKALNE dla 2ch uprzywilejowanych kast i worków bez dna,czyli lekarzy i prawników-gwarantuję że kasa znalazlaby się na wszystko.hej:-)

  • ~FAKOFPIS 2021-10-28
    16:27:19

    33 9

    No proszę, jak wprowadzą Nowy Wał to będą miesiące gdy zapłacę prawie 1000zł składki zdrowotnej i będę czekał 5 lat do specjalisty. Do każdego innego lekarza też kolejka bo stoją w niej patusy które się nudzą i robią sztuczny tłok nie odprowadzając do NFZ ani grosza.

  • ~FAKOFPIS 2021-10-28
    16:32:57

    18 20

    ~Lokalny
    Naprawdę jesteś w błędzie i jak bym bardzo chciał móc powiedzieć że to wina PiS to niestety ale to jak wygląda służba zdrowia odpowiadają w głównej mierze lekarze. To jest oderwana od rzeczywistości banda łapówkarzy przekonanych o swojej wyjątkowości (swój zawód uważają za sztukę - cytat z Zejera) i bezkarności.

  • ~ 2021-10-28
    17:32:02

    10 14

    Może mi ktoś powiedzieć czy istnieją jeszcze rybniccy P Osłowie?
    Czemu jeszcze nie mieszka z wami?
    Uchodźca nadal koczuje pod Auchan i ZERO pomocy ze strony z waszej strony. Czyżbyście dyskryminowali go ze względu na kraj pochodzenia?

  • ~Arteks 2021-10-28
    19:36:17

    19 6

    Czasami słyszymy narzekania ministra, że za mało lekarzy. Innym razem nie ma obiektu. Tu jest wszystko - chęć przyjmowania chorych przez zespół kardiologów, jest obiekt i... brak zgody NFZ czyli inaczej brak dobrej woli ze strony rządzących służbą zdrowia w naszym kraju. Ciekawe skąd się bierze ten brak empatii? Z jednej strony ciągle słyszymy o jakichś wartościach, a jak przychodzi co do czego - nie ma dobrej woli ze strony rządzących aby poprawiać funkcjonowanie służby zdrowia. W Rybniku szczególnie zapamiętamy destrukcyjną działalność PiS w tej dziedzinie.

  • ~ 2021-10-28
    19:49:23

    6 7

    Panie Arteksie-Kasa Misiu Kasa.

  • ~hub381 2021-10-29
    09:23:41

    6 6

    Jeszcze 2 lata rządów PiS a będziecie chodzić do ZNACHORA" jak go znajdziecie. Ważniejsze są ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej.

    I proszę dotację dla Rybnika : 0, słownie:zerozłotych. Dzięki takim (o)posłom PiS-u, a jeszcze jączą że to wina prezydenta no i Tuska.

  • ~Arteks 2021-10-29
    10:39:12

    3 5

    @Franca77 - niby na pozór rząd PiS jest socjalistyczny ale nawet propagandyści tacy jak ty zdają sobie sprawę, że za tymi różnymi pustymi deklaracjami zamiast człowieka, znajdujemy kasę... Szkoda, że PiS rozdaje nie tam gdzie trzeba. Dzięki temu - niewiele po sobie zostawi. W Rybniku pozostałością będzie np. zdemolowany funkcjonalnie szpital wojewódzki.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5053