zamknij

Wiadomości

Szokujące wyniki badań płuc w Rybniku!

2018-10-18, Autor: bf

Badania spirometryczne wykonane w miniony wtorek (16 października) w centrum Rybnika są zastraszające. Prawie połowa przebadanych osób wykazuje zaburzenia czynności układu oddechowego! Fakty o wpływie zanieczyszczeń na zdrowie zaprezentowane przez zaproszonych naukowców są równie szokujące.

Reklama

Akcja „Dzień dla zdrowych płuc w Rybniku” miała zwrócić uwagę na poważny problem zanieczyszczeń powietrza i ich szkodliwy wpływ na nasze zdrowie – zarówno smogu, jak i emisji z elektrowni węglowych.

W miniony wtorek przed Focus Parkiem stanął spirobus, w którym można było bezpłatnie zbadać czynność płuc. Wyniki badań spirometrycznych przeprowadzonych w ramach „Dnia dla zdrowych płuc” wykazały, że niemal u połowy z przebadanych 55 osób występują zaburzenia w przepływie powietrza przez płuca i oskrzela. Pacjenci zostali skierowani na dalsze badania do pulmonologa, w tym aż 30 procent z podejrzeniem astmy a 5 osób z podejrzeniem przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (PCHOP).

W ramach akcji do Rybnika przyjechali także wybitni eksperci badający wpływ zanieczyszczeń powietrza na układ oddechowy. Prof. dr hab. Władysław Pierzchała, specjalista chorób płuc, omówił poważne konsekwencje oddychania smogiem dla naszego zdrowia, a dr inż. Anna Gayer opowiedziała o sposobach pomiaru zanieczyszczeń powietrza.

Szczególnie narażone na pogorszenie stanu zdrowia w wyniku oddychania zanieczyszczonym powietrzem są dzieci. U osób wdychających zanieczyszczenia ze spalania węgla zwiększa się ryzyko zachorowania na nowotwory, z których rak płuc nie jest jedynym zagrożeniem. Szokujące informacje na ten temat przedstawiła dr n. med. Katarzyna Musioł. Prowadzone przez nią badania pacjentów Oddziału Onkologii i Hematologii Dziecięcej oraz Kliniki Neurochirurgii Dziecięcej w Katowicach wykazały korelację między zanieczyszczeniem powietrza na Śląsku a zapadalnością dzieci na raka ośrodkowego układu nerwowego, w tym mózgu.

- My tu mówimy: cyfry, statystyka, korelacja – to są suche fakty. Pracuję 20 lat i mam nadal przed oczami tych moich pacjentów, których leczyłam. Dominika, którego nie ma już wśród nas. Zosię, która aktualnie ma drugą wznowę. Bartka i Dominika, dwóch chłopców w jednej rodzinie miało rozpoznanie guza mózgu. Ich udało się wyleczyć, ale wiele dzieci – nie. Dlaczego o tym mówię? Dlatego, że jesteśmy moralnie odpowiedzialni za życie naszych dzieci i musimy zrobić wszystko, żeby zapewnić im lepsze warunki życia i czyste powietrze – powiedziała naukowiec.

Jak zauważają organizatorzy akcji, główne przemysłowe źródło odpowiadające za skażenie powietrza to elektrownie węglowe. - Dr hab. chemii Leszek Pazderski przypomniał, jak poważne są społeczne i ekonomiczne skutki emitowanych przez nie zanieczyszczeń powietrza. Nie jest tu wyjątkiem Elektrownia Rybnik, która znajduje się wśród 20 największych trucicieli w Europie, a emitowane przez nią zanieczyszczenia powietrza powodują rocznie około 480 przedwczesnych zgonów, 134 660 utraconych dni pracy czy 10 380 napadów astmy a jej koszty zdrowotne mogą sięgać 1,29 mld euro – dowiadujemy się.

- Tylko w 2016 r. Elektrownia Rybnik wyemitowała do powietrza 10900 ton dwutlenku siarki, 9460 ton tlenków azotu, 460 ton pyłu, 610 kg arsenu, 24 kg kadmu, 119 kg rtęci i 2 tony ołowiu. Trudno się dziwić, że wdychający od lat te trucizny ludzie w regionie Rybnika chorują – mówi dr Pazderski.

Źródłem zanieczyszczenia powietrza są w największym stopniu paleniska domowe, jednak istotna część tego ładunku pochodzi z elektrowni węglowych. Rybnik należy dziś do najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce, w Unii Europejskiej zajmuje niechlubne 5 miejsce.

- Wyniki badań przedstawionych podczas sesji wykładowej przez dr n. med. Katarzynę Musioł, były dla nas szokujące. W tym kontekście nasuwa się jedno – nie mamy czasu na dalsze opowiadanie bajek o ekologicznym węglu. Nadszedł czas szybkich i odpowiedzialnych działań na poziomie samorządowym i krajowym. Nie ulega wątpliwości, że bez „odwęglenia” Polski nie poradzimy sobie z zabójczym zanieczyszczeniem powietrza. Jeśli któryś z polityków ma jeszcze jakieś wątpliwości to zapraszamy na Śląsk. – mówi Robert Wawręty z Towarzystwa na rzecz Ziemi.

- Każdy dzień w Rybniku powinien być dobrym dniem dla zdrowych płuc, jednak wyniki badania spirometrycznego są zastraszające. Mamy ogromny problem zdrowotny i społeczny a tymczasem wydaje się, że Rybnik śpi. Powstaje zatem pytanie, w jaki sposób mamy skutecznie edukować mieszkańców, skoro akcją nie zainteresowały się lokalne samorządy i np. kandydaci na prezydentów, burmistrzów, wójtów. Dziękujemy organizacjom ogólnopolskim oraz ekspertom, którzy zainwestowali swój czas i energię, by pomóc mieszkańcom w nierównej walce o czyste powietrze dla Rybnika – podsumowuje Zdzisław Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego.

Akcję „Dzień dla zdrowych płuc w Rybniku” zorganizowały: Rybnicki Alarm Smogowy i Wejście Smoga oraz Towarzystwo na rzecz Ziemi i Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

Oceń publikację: + 1 + 281 - 1 - 30

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (79):
 • ~powiem1 2018-10-18 08:42:44

  Wczoraj na kampusie odbyło się spotkanie dotyczące programu "Czyste powietrze". Najgorszy z tego jest fakt, że włodarze miasta stali gdzieś z tyłu - dlaczego?
  Dopóki nie będzie w naszym mieście współpracy, dopóki temat smogu nie przestanie być tematem iście "politycznym" - będziemy truć się w nieskończoność. Nie róbmy z tego tylko kampanii przedwyborczej.

  Obudźmy się - przecież trujemy się wszyscy, nieważne z jakiej jesteśmy opcji politycznej !!!

 • ~Tomek_81 2018-10-18 08:53:35

  Czemu takich akcji nie jest więcej? Po tym co mamy za oknem i wpisach na forum po artykułach o smogu widać jak wiele jeszcze edukacji jest potrzebne. Zwalanie wszystkiego na biedę to nieporozumienie. Jak kogoś stać na dom to ma też go stać na normalne ogrzewanie. Jak nie to na bloki.

 • ~master4k 2018-10-18 08:57:04

  Nie jestem nawet w stanie policzyć ile razy na łamach tego lub innych portali czytałem wypowiedzi ludzi, którzy w swojej nieskończonej mądrości uważali, że albo smogu nie ma albo jest on relatywnie nieszkodliwy albo pochodzi od ruchu samochodowego.

  Wasze własne dzieci będą Wam równie wdzięczne, jak córka pijącej w ciąży matki.

 • ~Cuthbert_Collingwood 2018-10-18 09:07:12

  No, mnie stara pani doktor z przychodni na Więźniów powiedziała, że bez czapki zimą chodzę... inna zaś, że w sumie to powinno się wyprowadzić na zimę poza Rybnik, np. nad morze.

  No w sumie - pożegnałem się częściowo z tym głupim krajem. Tu ludzie prędzej poumierają, pochodzą do lekarza, pomęczą się jak się coś zmieni.

  63 27
 • ~imrahil 2018-10-18 09:07:12

  a czego się spodziewać? przez ostatni tydzień codziennie wieczorem wszędzie naokoło smród. zaczyna się o zachodzie słońca i trwa kilka godzin, przy wentylacji mechanicznej to katastrofa. do niedawna byłem zwolennikiem nikomu nieszkodzącego zakazu instalacji kotłów na paliwa stałe w nowych domach, obecnie coraz bardziej podoba mi się krakowskie rozwiązanie problemu (czasem widać pięknie jego efekt na mapie airly- Kraków w miarę czysty, a naokoło w wioskach wskaźniki na czerwono). u nas niestety nikt nie narazi się wyborcom i w takim syfie będziemy mieszkać do końca swoich dni.

 • ~powiem1 2018-10-18 09:20:45

  Drogi Panie Prezydencie - Rybnik dymi, można powiedzieć, że się pali. Pożar w ostateczności gasi się wybuchem - może rewolucja w urzędzie jest wymagana, brak pomysłów, brak ludzi nastawionych na innowacje - wstrząśnij prezydencie wydziałem ochrony środowiska **

 • ~zaniepokojony 2018-10-18 09:35:54

  leczenie kosztuje ciekawe kiedy realny będą pozwy do sądu

  66 12
 • ~adiqq 2018-10-18 09:36:57

  @Arteks - pamiętasz, jak kilka razy pisałeś (w komentarzach pod artykułami o smogu) , że u nas nie ma chorób płuc i że więcej chorób płuc jest nad morzem, gdzie jest czyste powietrze?
  Skomentujesz to, w świetle tego artykułu ??

  78 10
 • ~adiqq 2018-10-18 09:39:34

  @Imrahil - ja dodałbym jeszcze, że nie wiem, jak by to wyglądało, gdybym nie miał tej wentylacji mechanicznej. Tak mam filtry, które mnie w jakiś tam sposób chronią , dodatkowo zabudowa jest taka a nie inna, że mam stosunkowo mało trucicieli wokół....ale zdecydowana większość nie ma już tak dobrze....

  33 8
 • ~Lateks 2018-10-18 09:41:05

  Tam brakowało lekarzy z ZUS-u to wtedy wszyscy byliby zdrowi...

  106 6
 • ~ka22 2018-10-18 09:41:14

  No i jak wam się dzisiaj oddycha, szanowni Rybniczanie ? Śliczny dzionek, aż dech zapiera.

  83 8
 • ~ 2018-10-18 09:43:43

  Niestety spirometr to takie urządzenie w które jak dmuchniesz taki wynik. Kiedyś razem z kolegą z pracy byliśmy na badaniach, on sportowiec -a baba mówi , że ma płuca 100 latka, ja wtedy jeszcze paląc miałem wynik 20 latka, te badanie według mnie nie jest w 100% wiarygodne.

  48 76
 • ~2018 2018-10-18 09:59:04

  Nic się nie liczy . Najważniejsze żeby było tanio .
  Egoizm i zwykłe chamstwo . Do niektórych nic nie
  dociera.

  71 18
 • ~Anusia90 2018-10-18 10:03:42

  Tylko zakaz palenia paliwem stałym. Reszta rozwiązań to fikcja. Możecie oburzać się, że to nierealne i drogie, ale tylko to uratuje nasze dzieci przed zaczadzeniem! Jakoś w UK sobie poradzili. Fakt, że najpierw musieli zatruć tysiące ludzi. Może u nas też czekają na masowy mord zanim władze podejmą się drastycznych kroków...

 • ~stam55 2018-10-18 10:05:43

  ~adiqq chodzisz w jakimś specjalnym kombinezonie z wentylacją mechaniczną ?

  17 18
 • ~ 2018-10-18 10:12:11

  nareszcie ktoś z odpowiednią wiedzą potwierdził, że nie ma czegoś takiego, jak "ekologiczny" węgiel, ekogroszek to ten sam odpad, co groszek, orzech, kostka i inne odmiany węgla, a może jeszcze gorszy. Elektrownia z "niby filtrami" też nam bardzo pomaga w smogu. Dziwi tylko nadal upór urzędników z UM na dofinansowanie do wymiany kotłów na paliwo stałe (czyli na tzw. ekogroszek). Spalanie węgla w warunkach prywatnych powinno być zakazane!!!! Pamiętajmy też, że np. rak płuc rozwija się 20 lat.

  87 18
 • ~kasti 2018-10-18 10:17:13

  NIE dla trucia moich dzieci!! Jak tu nie uciekac z tego kraju tu sie żyć na normalnym poziomie nie da a co dopiero oddychac!.

  79 20
 • ~Leoncio Almeida 2018-10-18 10:31:14

  Niestety mentalność typowego rybnickiego jaskiniowca jest taka, że jak czegoś nie zobaczy na własne oczy, to nie uwierzy. Wyników badań i opracowań naukowych nie rozumie. Może zacznie widzieć jakieś związki między paleniem węglem, a zdrowiem dopiero jak mu dziecko na raka umrze. Niestety na zmianę takich postaw trzeba pokoleń, a tyle czasu nikt z nas nie ma. W przypadku naszego miasta skuteczne rozwiązanie to tylko całkowity zakaz paleniem węglem od zaraz

  94 14
 • ~master4k 2018-10-18 10:31:59

  @ goliat

  Yhym. Czyli problem jest z wynikami badań, a nie z powietrzem? Jak mawiał klasyk: "Stłucz se pan termometr, nie będziesz miał gorączki".

  67 9
 • ~dizers 2018-10-18 10:33:58

  to może pozew zbiorowy ?

  69 13
 • ~Tomasz Kowalik 2018-10-18 10:54:27

  Jeszcze się prawdziwa zima nie zaczęła, a w Rybniku po zachodzie słońca śmierdzi tak że bez maski strach oddychać.

  87 11
 • ~powiem1 2018-10-18 10:57:05

  pozew zbiorowy - przyłączam się

  88 13
 • ~Puszczyk 2018-10-18 11:02:11

  Nareszcie badania, które potwierdzaja istniejacy stan rzeczy. Kotłownie domowe to jedno, a elektrownie weglowe - to drugie. Nie da rady dalej tak zyc! Kiedy wreszcie nastana zmiany i zaczniemy sie wycofywać z wegla? Ile jeszcze ludzi ma umrzeć, zeby władze dostrzegły , ze konieczna jest zmiana ? Potrzebna jest rewolucja energetyczna i WIEDZA, że mozna inaczej . Naprawdę nie jest wazne jaka rzadzi opcja polityczna. Niech nas ratuja! Jest slońce i wiatr! Korzystajmy z tego!

  69 13
 • ~Ancymon 2018-10-18 11:05:22

  Proszę podać szczegółowe dane badających (wiek- w jakim wieku były osoby z problemami , czy palą papierosy , czy palili papierosy - ile lat , czy leczą się na choroby serca i układu oddechowego - ile lat , ilu tych ludzi było badanych , ewentualnie gdzie pracują , pracowali - szkodliwe warunki pracy ).

  45 74
 • ~Alan Weiss 2018-10-18 11:16:58

  Świetna inicjatywa. Uświadomienie brutalne skutków smogu. Włodarze powinni podchwycić pomysł i sfinansować takie akcje we wszystkich gminach w Polsce!

  51 9
 • ~orient 2018-10-18 11:19:41

  Wszyscy jesteśmy narażeni na skutki czyjegoś skąpstwa i nieodpowiedzialności. Ale oczywiście ci którzy palą papierosy, pracują w pyle lub dokładają do pieców i wyciągają popiół - są narażają się jeszcze bardziej i powinni się przebadać w pierwszej kolejności. A jak do takich spraw podchodzą ludzie religijni i wierzący? Czy można pogodzić palenie w piecach w sytuacji dobrej sytuacji finansowej z przykazaniem "Nie zabijaj"?

  51 16
 • ~jabibe 2018-10-18 12:12:45

  Znowu ten smog..Problem istnieje wiem, ale te jałowe dyskusje nie mają najmniejszego sensu..od ponad 2 lat. Chcecie faktycznie zmusić władzę do zmian? To wyjdźcie na ulicę, jestem w stanie się założyć o dużą kasę, że w dupie mają komentarze na podrzędnym portalu. A co do ekologii, to nie wiem kiedy ludzie się obudzili ale przecież zawsze patrzyło się najpierw na ekonomie, ekologia była drugorzędna, tak było, jest i pewnie długo będzie. I tak przy okazji jak zebrało się tu dużo osób świadomych zagrożenia ze smogu, chciałbym zadać pytanie ilu z nich korzysta z dobrodziejstw elektroniki? Komputery, smartphony, tablety? Jesteście np świadomi w jakim sposób i z jakim skutkiem wydobywane są surowce które są wykorzystywane do produkcji tych urządzeń? Jeżeli nie to poczytajcie sobie koltanie. Piszę o tym bo ciekaw jestem ile osób myśli o ekologii globalnie a nie tylko przez pryzmat własnego podwórka.

  44 10
 • ~Cuthbert_Collingwood 2018-10-18 12:20:06

  @ ~jabibe: nikt nikogo nie zmusza do życia z nowymi technologiami, zawsze można żyć jak Amisze - do jaskiń nie możemy wrócić, wszyscy się nie pomieścimy.

  21 21
 • ~entropia 2018-10-18 12:33:30

  ~jabibe
  cytując klasyka - "Postęp jest jak stado świń. I tak należy na ów postęp patrzeć, tak go należy oceniać. Jak stado świń łażących po gumnie i obejściu. Z faktu istnienia tego stada wypływają rozliczne korzyści. Jest golonka. Jest kiełbasa, jest słonina, są nóżki w galarecie. Słowem, są korzyści! Nie ma co tedy nosem kręcić, że wszędzie nasrane."
  A tak na poważnie to zgadzam się że jałowa pisanina w internecie sytuacji nie zmieni ale chyba tylko regularne manifestacje po 50 tyś. ludzi i masowe pozwy zbiorowe na duże miliony byłyby wstanie doprowadzić do zakazu palenia węglem w mieście które ma kopalnię w jednej ze swoich dzielnic.

  31 3
 • ~jabibe 2018-10-18 12:33:49

  A czy ja coś takiego napisałem? ;)

  3 3
 • ~adiqq 2018-10-18 12:59:40

  @stam55 - w domu spędzam % sporo czasu - więc porównując to do ludzi mieszkających w domach z wentylacją grawitacyjną, to w moim przypadku ekspozycja na syf jest znacznie mniejsza.

  16 4
 • ~Antyk 2018-10-18 14:06:48

  imrahil...krakowski model??? a to ciekawe, bo najczęściej mają najgorszy stan jakości powietrza wg tvn24, ale gorszy często ma....Lublin, a to jeszcze ciekawszy wynik, ale wyniki są takie jakie jest "zapotrzebowanie" medialne na nie i tyle

  9 32
 • ~PawelE39 2018-10-18 14:41:10

  55 osób na 140 tys mieszkańców...

  16 21
 • ~imrahil 2018-10-18 14:43:05

  ~Antyk - tak, krakowski model. teraz w godzinach szczytu mają gorsze powietrze niż w Rybniku i tak pewnie jest codziennie, w końcu to wielkie miasto, nie to co Rybnik. Za to średnio jest u nas o wiele gorzej, PM10 z ostatnio zwykle powyżej 200, bywało 400, w Krakowie maksymalnie około 150. w Krakowie najgorsze powietrze jest rano jak wszyscy dojeżdżają do pracy (a mieszka tam ponad 750 tys, mieszkańców, a nie niecałe 140 tys. jak w Rybniku), w Rybniku najgorsze jest wieczorem (o wiele gorsze niż w Krakowie rano). gdybyśmy zakazali spalania paliw stałych to mielibyśmy lepsze powietrze niż Kraków.

  35 8
 • ~pprywatne 2018-10-18 15:21:49

  Tylko całkowity zakaz węgla nas uratuje.

  Komu mam zgłosić, że śmierdzi jak cholera, kogo to obchodzi? Nikogo...

  44 12
 • ~minowa 2018-10-18 15:39:52

  55 na 140tys. nie daje żadnego statystycznego obrazu.

  13 25
 • ~pprywatne 2018-10-18 16:22:31

  ~minowa - Tu żadna statystyka nie jest potrzebna, gołym okiem widać "powietrze" i nosem czuć smród.

  42 9
 • ~ 2018-10-18 19:41:29

  Zastanawiające jest to, że nikt z Was nie zauważył 2 ton ołowiu i 119kg rtęci, które w rok rozpyliła ER.

  29 5
 • ~MaciejK 2018-10-18 20:17:16

  Ancymon - Lekarka wypowiadała się o dzieciach. Sądzisz, że pracowały w ciężkich warunkach, lub paliły papierosy?

  22 4
 • ~MaciejK 2018-10-18 20:17:41

  A minowa jak zwykle - codziennie pluje nam w twarz, a wmawia, że to deszcz

  11 6
 • ~MaciejK 2018-10-18 20:20:34

  Oczywistym jest, że prymitywni truciciele i smrodziarze będą się kurczowo trzymali swoich zwyczajów, bo ważne są inne wydatki i ciepły tyłek, nieważni inni ludzie, a zresztą to nieprawda, to na pewno te samochody (po zmroku, w okolicach domów jednorodzinnych i tylko w sezonie grzewczym), a jesli już to sąsiad, a nie oni. Oczywistym jest, że do tępych ludzi nie da się dotrzeć mądrymi argumentami. Władze musiałyby być odważne i mądre, a wiadomo, że głupiej rzeszy boją się narazić, bo nie będa na nich głosować... * W Krakowie już widać efekty zakaz palenia węglem. Zazdroszczę im mądrych władz. * Chętnie się przyłącze do pozwu zbiorowego

  23 11
 • ~PawelE39 2018-10-18 20:43:56

  Ludzie muszą mieć alternatywę. Alternatywę na którą ich będzie stać. Każdy chciałby odkręcić kurek i pierdzielic łażenie po kotłowniach. Piwnica w kafelki i stół do bilarda.

  25 7
 • ~ 2018-10-18 20:50:12

  Pawel, zawsze jest alternatywa. Oszczedzac, mniej wydawac na inne rzeczy (moja rodzina to robi), a moze nie zyc ponad stan i niekoniecznie mieszkac w domku 200m, bo to luksus. Jak kogos nie stac na cywilizowane zycie w domku, to niech mieszka w mniejszym mieszkaniu w bloku. Mnie nie stac na wiele rzeczy i jakos nie uwazam, ze mi sie naleza i to jeszcze kosztem czyjegos zdrowia.

  24 13
 • ~ 2018-10-18 20:51:27

  A wyniki badan nie sa szokujace, tego sie nalezy spodziewac. Do tego choroby ukladu krazenia. Ale do ciemnoty nie dociera. Tylko kary za dymienie - proste

  23 9
 • ~ 2018-10-18 20:55:36

  Entropia, jabibe - nie ma sie co ludzic, ze na ulice wyszlyby tlumy. W naszym miescie niestety wiekszosc to prymitywni smrodziarze. Oni sa zadowoleni ze swojego smrodu

  15 8
 • ~polk 2018-10-18 21:12:03

  Jest wieczór a na dworze znowu smród.
  Zapewne to przez samochody, bo przecież nie przez dymiące kominy.
  Rano adiqq zapytał gdzie jest Arteks i jak się odniesie do tych badań, no bo przecież jeden z drugim przesadza jak twierdzi,że ubrania mu śmierdzą nawet po chwilowym spacerze. Przecież jest ustawa i musi być lepiej, bla, bla, bla...
  Dziwne to faktycznie, bo zazwyczaj aktywny o każdej porze dnia Arteks jakoś nagle zamilknął??? Czyżby nagle się okazało, że te jego mądrości są niewiele warte? Może po prostu ciężko przyznać się do błędu?

  15 3
 • ~Arteks 2018-10-18 21:12:44

  @Pawel39 - wytłumacz nam co to znaczy nie stać? Jak można mówić, że ktoś buduje dom w XXI wieku i nie stać go na nowocześniejsze rozwiązania niż przestarzałe piece zasypowe? Czy naprawdę domy budują biedacy? W Niemczech gdzie zarobki są dużo wyższe niż w Polsce - większość ludzi mieszka w kamienicach lub blokach. Domy budują naprawdę tylko ci powyżej "klasy średniej". A dymienie jest tam zabronione. W Chorwacji która ogólnie wygląda gorzej niż Polska - zużycie gazu jest 3x większe niż w Polsce mimo, że cały kraj ma liczbę ludności porównywalną z ... województwem śląskim. U nas próbuje się usprawiedliwiać pazerność - kiepską sytuacją finansową. Śpiewka stara od lat - mimo, że zarobki w naszym kraju są co raz lepsze, bezrobocia już prawie nie ma, ludzi stać na takie same dobra jak na zachodzie, lotniska pełne osób które wyjeżdżają na wypoczynek do "ciepłych krajów". Jeszcze kilka lat temu wielu uważało, że ludzi nie stać na nic innego poza flotem i mułem. Oczywiście okazało się to wierutnym kłamstwem tak samo jak to, że ludzi nie stać na innego ogrzewanie. Ludzi stać - ale wolą środki finansowe używać na inne cele, a złe przyzwyczajenie i brak szacunku dla swojego zdrowia i zdrowia sąsiadów, biorą niestety górę. Szkoda, że państwo na to pozwala i trzeba wykorzystać najbliższy kongres klimatyczny jaki ma się odbyć w grudniu w Katowicach do tego aby Unia Europejska wzięła się na poważnie za powietrze w Polsce skoro rząd robi tak niewiele.

  32 25
 • ~pprywatne 2018-10-18 21:13:16

  Też to zauważyłem, że ci palący węglem jakoś nie czują smrodu i dym im aż tak nie przeszkadza. Mówią "przecież jesteśmy na Śląsku to i jest dym".

  21 6
 • ~Arteks 2018-10-18 21:17:49

  @polk - jak piszę rzadko to się czepiasz, a jak piszę często to inni się czepiają. A ja piszę wtedy kiedy mam ochotę i nic wam do tego. ;) Pretensje do smrodu miej do zacofanych domkowców. @adiqq - nigdy tak nie napisałem. Chodziło mi o to, że mimo takiego smogu jaki mamy na Śląsku, zachorowalność na raka płuc jest u nas mniejsza niż w wielu regionach północnej Polski. I powoływałem się nawet na kilkunastoletnie wyniki podając też linki do nich. To wcale nie znaczy, że smog nie jest szkodliwy i nigdy go nie bagatelizuję. Mi też przeszkadza i smuci to jaki obciach robią nam niektórzy mieszkańcy z technologią grzewczą godną czasów wczesnego PRLu lub czasów westernów (jeśli chodzi o grzanie wody do kąpania za pomocą pieców węglowych w okresie letnim).

  13 23
 • ~jurek0610 2018-10-18 21:22:32

  Aby cokolwiek pisać trzeba się najpierw doszkolić żeby ludziom nie mieszać w głowach. Elektrownia w Rybniku nie ma nic wspólnego ze smogiem w Rybniku.Przestańcie pisać takie głupoty. Gdyby elektrownia miała wpływ na smog to byłby on cały rok a nie tylko w sezonie grzewczym.Poza sezonem powietrze w Rybniku jest idealne a opad z elektrowni jest daleko od Rybnika.

  23 9
 • ~PawelE39 2018-10-18 21:28:17

  Arteks Nic nie będę Ci tłumaczył bo to nie ma najmniejszego sensu. Każdy tu wie ze Ty wiesz i tak wszystko lepiej. I znowu ( u nas w niymcach). To ze dla Ciebie mieszkanie w bloku jest szczytem marzeń - twoja sprawa. W okolicy ciągle się budują domy. W większości gorole z Rybnika. Spier**** z tych klitek aż miło. Zerowe bezrobocie ?? Za ile ?? 2400 brutto tak jak na afiszu z biedronki na zebrzydowickiej... Nie bądź śmieszny.

  21 8
 • ~1floyd 2018-10-18 21:39:37

  Czas na zmiany. Tylko całkowity zakaz palenia paliwami stałymi w miejscach gdzie jest dostęp do gazu. Żadna klasa 5 i inne s...ie w banie. Nie dawno miałem zgrzyt z kolegą ze Szwecji. Mieszka tam prawie 15 lat. Przyjechał w odwiedziny, i strasznie narzekał na jakość powietrza, gdy wieczorem wyszedł z psem siostry. Powiedział że, w Szwecji jest całkowity zakaz palenia węglem, w prywatnych domach. Odpowiedziałem mu że, w Polsce ludzi nie stać na ogrzewanie na gaz, olej, czy prąd. Na to on odpowiedział. To nie stać ich na własny dom. Tam dom to spory koszt. Nie tylko zakupu. Ale i utrzymania. Jak cię nie stać ponieść te koszta, to go sprzedaj. Kup mniejsze mieszkanie i będziesz miał mniejsze koszta. Po części przyznaję mu rację.

  32 9
 • ~Arteks 2018-10-18 21:42:22

  @Pawel39 - powiedz nam kto zarabia jeszcze 2400 zł? I czy przy takim zarobku ktoś dostanie kredyt na budowę nowego domu? Powołuję się na Niemcy bo to kraj z którym Śląsk ma bardzo duże związki społeczne i z pewnością powinniśmy z niego czerpać wzorce. W Niemczech też używano kiedyś węgla do ogrzewania ale ze względu na zdrowie mieszkańców i wygodę - wycofano się z tego wiele lat temu. W Niemczech też jest rozwarstwienie i są osoby które żyją z zasiłków, są takie które mają relatywnie niskie emerytury, są też tacy którzy zarabiają krocie. Ale nikt nie ma tam prawa do trucia i powodowania dyskomfortu innych. I mamy prawo i będziemy tego się domagać w Polsce, a Unia nam w tym pomoże! Kilka lat temu śmialiście się w twarz z tego, że możemy sobie pokrzyczeć w sprawie mułu - a dzisiaj palenie nim jest już zakazane! :D Śmiejesz się z klitek? A co jest bardziej żałosne - to że ktoś mieszka na 50-80 metrach na które go stać czy na 100-250 metrach na które go nie stać? Dzisiaj Ukrainiec rzadko decyduje się na pracę fizyczną jeśli nie zarobi minimum 3000 zł. A panie w Biedronce zarabiają już od dawna więcej od tego. Jeśli kogoś nie stać na ogrzanie swojego dobytku - niech zrobi tak jak każdy rozsądny i myślący Europejczyk - niech się weźmie ostro do pracy lub dodatkowy etat. Może też sprzedaż zbyt duży dom i zamieszkać w mniejszym mieszkaniu. Wszyscy wiemy, że gro domów pobudowali bogaci górnicy którzy mają deputaty. Grzeją tak dużo z powodu zbytku - a nie biedy. Ale ich dzieci kiedyś będą mieli do nich o to pretensje i żal - że przez ich pazerność mają problemy zdrowotne i mieli dyskomfort życia. Pomyślcie o sportowcach którzy chcieliby pobiegać lub pograć w piłkę na oświetlonych Orlikach? Pomyślcie o dzieciach i osobach starszych. A to wszystko przez waszą pazerność i zwykłe samolubstwo.

  28 36
 • ~PawelE39 2018-10-18 21:48:01

  Czerpać wzorce od Niemców....

  10 11
 • ~PawelE39 2018-10-18 21:56:39

  I jeszcze pie*** cos o mule... Z kogo się śmiałem?? Ty myślisz ze mnie nie wkur**** wszechobecny smród ze nie można na spacer do lasu pójść bo nawet tam czuć ?? I chyba mi nie powiesz ze nowe domy budują " ryle " ??

  7 6
 • ~PawelE39 2018-10-18 21:57:44

  A kto zarabia 2400?? Zapoznaj się z dokładnymi danymi nie uwzględniającymi dyrektorów, prezesów itp

  17 3
 • ~Roland Wolf 2018-10-18 22:15:01

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  6 0
 • ~Roland Wolf 2018-10-18 22:30:41

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  5 0
 • ~PawelE39 2018-10-18 22:47:19

  Arteks, moje tez skasujesz ??

  14 1
 • ~jabibe 2018-10-18 23:17:13

  Ah uwielbiam te bzdury. Ludzi nie stać na wymianę źródła ciepła mimo że mają dom i tylko debil się dziwi czemu tak jest. Nie liczę nowych domków bo ludzie mieli wybór ale podjęli taki a nie inny i co poradzić mieli do tego prawo. Przy starych domach sprawa wygląda gorzej bo często są nieocieplone i ekonomia ma duże znaczenie, dochodzą też koszty z wymianą instalacji. No ale złotym rozwiązaniem wszystkowiedzącego arteksa jest wyprowadzić się do bloków... Gościu to jest rada a'la bronek komorowski... ktoś całe życie mieszka w domu, który należy do rodziny od powiedzmy 50 lat a tym mu doradzisz wysiadkę na bloki, no baja :). To że tobie się fajnie mieszka na blokowisku to twoja sprawa, ale ja no cenie sobie spokój życia w domku i nie mam zamiaru słuchać przez ściany i stropy sąsiadów, szukać miejsca do zaparkowania i być może jeszcze wspinać się na 5 piętro. Ludzie zrezygnują w końcu z węgla ale widać ze niektórzy sobie myślą, że nastąpi to z dnia na dzień, od tak wszyscy nagle ruszą do sklepów, instalatorów i wymienią sobie piece... Przez x lat było na to przyzwolenie, każdy palił piecem, więc nie oczekujcie, że nagle się problem rozwiąże. Nie jesteśmy Niemcami, że każdy na rozkaz zdecyduje się na wyłożenie w najlepszym wypadku 10tyś.

  25 13
 • ~jabibe 2018-10-18 23:23:55

  Nie no propaganda w czystej formie... Kto zarabia 2,400? To się przejdź po budowie synku to będziesz wiedział. czego dotyczyły ostatnie protesty? Miałeś odwagę się przejść pod szpital i powiedzieć pielęgniarką zeby wzieły dodatkowy etat? Sypiesz tymi swoimi danymi, statystykami jak gównem przy biegunce, ale nie zastanowisz się nad realiami. Dla ciebie jakimś sposobem wszystko jest czarno białe, wszystko jest tak zajebiście proste, no skoro tak to powiedz mi czemu nie jest po twojej myśli? Czemu nie ma u nas jak w niemcach? A może temu, że ten kraj jest jakieś 20 lat za niemcami i nie tylko mentalnie ale i finansowo i gospodarczo, ale ty byś chciał niemieckie standardy wprowadzić już, z dnia na dzień... brak słów,

  23 7
 • ~kurier 2018-10-18 23:45:37

  Nie rozumiem jak można chcieć duży dom by potem narzekać na to, że nie ma pieniędzy na jego normalne ogrzewanie bez szkody dla innych? Nie wiem - może mi kto wytłumaczy dlaczego ludzie na Śląsku tak kochają śmieciuchy, węgiel, kotłownie? Od tego się odchodzi. Ja tego nie rozumie bo przecież jakby ktoś np ciągle pierdział w pracy w biurze to w końcu współpracownicy by go wywalili z tego pomieszczenia lub wysłali do lekarza. A u nas problem smrodu jest zdiagnozowany i co roku jego producenci zamiast zastanowić się i coś z tym zrobić to jeszcze mają pretensje do każdego kto im zwróci uwagę. Nie rozumiem tego. Jeszcze kopcący się obrażają?

  19 12
 • ~jabibe 2018-10-18 23:49:49

  A zastanów się ile jest starych budynków a ile tych nowych które są ogrzewane węglem.

  10 4
 • ~ 2018-10-19 00:26:11

  Tu nie trzeba nawet żadnych badań, wystarczy przejść się wieczorem po ulicach naszego pięknego miasta lub otworzyć okno, żeby wiedzieć, że to już stało się okrutną tradycją, że ci, którym wszystko jedno, byle było tanio, zatruwają nas wszystkich. Siebie przy okazji także, ale nie dociera. Rozumiem jakby nie było innych rozwiązań, ale przecież są - zdrowe, tanie, z dofinansowaniem, wystarczy trochę dobrej woli. I naprawdę szlag mnie trafia, że można tłumaczyć, przekonywać, proponować, ale beton betonem pozostaje. Mało tego, jakby tak jednego z drugim zapytać, to pewnie powie, że nie ma sobie niczego do zarzucenia.

  16 6
 • ~ 2018-10-19 00:33:53

  @jabibe napisał nie do mnie co prawda, ale zacytuję: "To że tobie się fajnie mieszka na blokowisku to twoja sprawa, ale ja no cenie sobie spokój życia w domku i nie mam zamiaru słuchać przez ściany i stropy sąsiadów, szukać miejsca do zaparkowania i być może jeszcze wspinać się na 5 piętro."
  A czy Tobie naprawdę się wydaje, że to nas powinno obchodzić?? Bo widzisz, Ty masz wybór, ale ci, których TRUJESZ, już go nie mają! Ja sama ogrzewam gazem, trzeba było zrobić termomodernizację, ale to jest inwestycja (tak, tak, samo nie przyszło), która powoli się zwraca. Nie wspominając, że zdrowie ceny NIE ma!

  23 7
 • ~jabibe 2018-10-19 00:44:32

  tak są dotacje więc się coś zmienia. ludzie inwestują w domy ale do k. nędzy na to potrzeba czasu, nie potraficie tego ogarnąć? Serio? Nie wiem w jakim świecie wy żyjecie, że oczekujecie zmiany w ciągu chwili, życie to nie bajka, że ktoś pstryknie palcem i nagle raka będzie dalo się wyleczyć słoneczkiem, a słodkie pieski będą biegały po ulicy i radośnie merdały ogonkiem wśród przechodniów. To mnie właśnie drażni. Wiadomo, że problem istnieje, ale widzę, ze spora grupa ludzi sobie myśli, że rozwiązanie jest równie proste co wymiana dziurawych majtek. Z tym nie wygracie i już, miną lata zanim cokolwiek się zmieni i żadne lamenty, płacze nie pomogą, bo w Polsce zawsze będzie rządził rachunek ekonomiczny. I gdzie jest powiedziane ze ja truje i nie mam termomodernizacji ? Po prostu staram się zrozumieć czemu jest tak a nie inaczej, i nie doszukuje się na silę ludzkiej złośliwości.

  8 12
 • ~waldus 2018-10-19 02:10:27

  Zachorowalnosc na nowotwory na Slasku jest porownywalna czystszymi regionami Polski. Podatki w cenie gazu to bodajze 60%. Oba fakty sklaniaja do wnioskow ze albo smogu nie ma albo wladza sie chce wzbogacic. Zniesienie podatkow na GAZ

  14 5
 • ~waldus 2018-10-19 02:20:37

  Rozwiazaloby Problem. A Tal wladza znowu zatrudni urzednikow do zbierania wnioskow na dotacje i nastenych do rozdzialu pieniedzy.Suma sumarum za wszystko zaplacimy z wlasnej kieszeni i jeszcze sporo doplacimy. Temat smogu jest wybornie polityczny.Smog mozna rozwiac w ciagu 2lat ale to sie wladzy by nie oplacilo.

  8 3
 • ~truman20 2018-10-19 05:22:01

  ~jabibe a ile można jeszcze czasu dawać? Na co potrzeba tyle czasu? Ja u mnie we wsi mogę wskazać palcem domy, w których ludzie kopcą jak z koksowni. Na 10 tych domów może jeden jest rzeczywiście biedny i raczej tych ludzi nie stać wymienić pieca i opału. Reszta to bogaci ludzie. Wśród tych domów jest wiele nowych domów. To gdzie jest problem? Komu jeszcze chcesz dawać czas i na co?

  17 3
 • ~imrahil 2018-10-19 07:29:32

  ~PawelE39 - na mojej uliczce jest 1 stary dom, 4 nowe i jeden z lat 90. 1 nowy to mój, 3 nowe i 1 z lat 90 to wybudowane przez górników. wszystkie domy górników większe niż mój, mimo ich niższych dochodów. wszystkie domy poza moim ogrzewane paliwami stałymi, nawet dwa, których budowa zaczynała się jakieś trzy lata temu. nawet te nowe domy wybudowane naprawdę byle jak pod względem izolacyjności przegród. gdyby moja ekipa tak izolowała, to bym ją wywalił z budowy.

  17 6
 • ~PawelE39 2018-10-19 08:15:00

  imrahil, Ja to wszystko rozumie. Widzę jakie domy powstają i widzę że są one coraz mniejsze. Nikt nie stawia bez potrzeby dużych molochów. Takie były budowane kiedyś gdzie całe rodziny robiły na grubie i mieszkali w jednym domu. Rodzicie mieli 3 dzieci, któs zawsze został " na chałupie " jak podorastali i pozakładali rodziny. Teraz stawiają małe domki bo mają po jednym dziecku które jak dorośnie i tak wyjedzie na zachód. Minie sporo lat zanim poprawi się sytuacja powietrza u Nas. A krzyczeniem na forum którego i tak prócz nas nikt nie czyta nie ma większego sensu. I jeszcze widzisz takiego arteksa który na każdy temat zabiera głos a wie tyle co zje. Zresztą widać to po jego minusach.

  8 12
 • ~master4k 2018-10-19 08:53:20

  @ jabibe

  Z ciekawości zapytam: ile Twoim zdaniem potrzeba czasu na realną poprawę? Rok? Dekadę? Wiek? Jutro + nieskończoność?

  Jesteśmy społeczeństwem obfitującym w chytre baby z Radomia. Dlatego taką popularnością cieszą się ostatnio stare podkłady kolejowe. Z piecem gazowym już tak nie przykombinujesz. A w wymyślaniu lipnych usprawiedliwień nie mamy sobie równych w znanym ludzkości wszechświecie. Kraj madek z horymi curkami i permanentnych banrkutów jeżdżących 3 razy w roku na zagraniczne wczasy.

  Dla zbyt wielu ludzi wymiana telewizora z wielgachnego na zajeb..., ale fikuśnie zakrzwiony jest o wiele ważniesza i życiowo wręcz niezbędna niż jakieś tam głupie termomodernizacje. Ekologia i oszczędności to jakieś mityczne byty jak minotaur albo yeti.

  Warunki do zmiany to jedno, ale stosunek do potrzeby takiej zmiany to zupełnie inna sprawa.

  25 3
 • ~waldus 2018-10-19 11:04:05

  mnie ciekawi dlaczego temat smogu jest teraz na tapecie odkoad wiadomo ze jakosc powietrza na Slasku jest zla przynajmniej od 50lat,albo i wczesniej. Jak dla mnie odpowiedz jest jasna. Wladza znalazla kolejny sposob na "wydojenie" Polakow. Za mojego dzeicinstwa snieg w zimie byl czarny od syfu w lufcie. W Indiach czy Chinach syf jeszcze wiekszy i ludzie jakos tam nie pwoymierali.. Karaluchy trakotwane DTT padaja, ale nastepne generacje sie uodparniaja i juz nie reaguja na trucizne. My tez sie pewnie na Smog uodpornimy. tak wiec kochani ... dowalcie dzisiej do pieca ,ale tak na na maxa ;-)

  10 24
 • ~ 2018-10-19 11:28:15

  ~Arteks 2018-10-18 21:17:49
  "... Pretensje do smrodu miej do zacofanych domkowców. .."
  proszę skończyć z obrażaniem mieszkańców miasta.

  14 10
 • ~Arteks 2018-10-19 11:45:08

  @boxer - człowieku co ty piszesz?! Obrażać się na to, że ktoś zwraca uwagę na zacofanie technologiczne, które powoduje psucie wizerunku miasta, dyskomfort mieszkańców, a nawet choroby płuc u innych współmieszkańców? To trzeba mieć naprawdę tupet. Wstyd za takich ziomali którzy bronią dziadowania w ogrzewalnictwie wyłącznie z powodu pazerności i samolubstwa. Nowe domy z dymiącymi kominami - to obciach na całą Europę!

  11 21
 • ~ 2018-10-19 11:45:35

  Boxer, ale w czym problem? Smrodzisz z komina? Jak nie, to cie to nie obraza. A jesli tak, to niestety jestes zacofany. Prawda w oczy kole

  12 10
 • ~kierowca bombowca 2018-10-19 12:26:29

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  2 1
 • ~qwer 2018-10-21 00:11:49

  Myslę że kiedy smiertelność w mieście wzrośnie i ludzie zaczną opuszczać to miasto wtedy oczy się otworzą a to może niedługo nastąpić.

  3 1
 • ~farjestad 2018-10-23 10:43:15

  super że jak zwykle poinformowano po fakcie

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Rybnik potrzebuje parku kulturowego?
Oddanych głosów: 489