zamknij

Wiadomości

Szlachetna Paczka w Rybniku. Były łzy i emocje

2019-12-09, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Już po raz kolejny w Polsce zorganizowana została Szlachetna Paczka – akcja mająca na celu nieść pomocy tym najbardziej potrzebującym. W Rybniku obdarowanych zostało 48 rodzin, w tym pan Adam, który każdego dnia walczy z nowotworem i brutalną rzeczywistością.

Reklama

To magiczny czas – zarówno dla wolontariuszy, darczyńców, jak i osób obdarowanych. Jak co roku przed świętami Bożego Narodzenia rozpoczyna się finał Szlachetnej Paczki. W ciągu jednego weekendu osoby potrzebujące otrzymują wszystkie przydatne rzeczy, które mogą im pomóc stanąć na nogi. Taki zresztą jest główny cel Szlachetnej Paczki, która ma być niejako impulsem do działania.

W tym roku na paczki czekało 48 rodzin. Wolontariuszom w noszeniu podarunków pomagali strażacy, a także harcerze.

Wśród osób, które znalazły pomoc, był pan Adam, który od 3 lat jest bezdomnym. 

- Aktualnie pan Adam wynajmuje od miasta małą działkę, na której zamieszkuje. Na działce mieszka w niewielkim domku działkowym, który zastępuje mu dom. Utrzymuje się głównie z drobnych prac wykonywanych dla znajomych lub ze zbierania złomu (400 zł). Niestety z uwagi na nowotwór - tłuszczaka i niskie wykształcenie nie może znaleźć pracy. Po odjęciu wszystkich kosztów utrzymania panu Adamowi pozostaje 260 złotych na życie – dowiadujemy się od wolontariuszy Szlachetnej Paczki.

Pan Adam każdego dnia walczy z ciężką dla niego rzeczywistością, ale wierzy, że kiedyś będzie mógł mieszkać znowu jak normalny człowiek.

- Mężczyzna jest urodzoną złotą rączką, sam zajmuje się całą działką i domkiem tak, żeby zapewnić sobie jakikolwiek komfort życia. Marzy o tym, by móc na stare lata spokojnie żyć – dodają wolontariusze.

Mężczyzna dostał m.in. pralkę, kurtki, pościel, jedzenie i artykuły chemiczne. Nie krył wzruszenia, od razu ubrał też nowe buty.

- Teraz mam kurtkę na każdy dzień, a jedzenia wystarczy na pół roku. Mam ochotę zrobić sobie kluski. Mam nadzieję, że pralkę włączę za kilka miesięcy, jak mi podłączą wodę – mówi pan Adam.

Następny finał Szlachetnej Paczki za rok.

Oceń publikację: + 1 + 60 - 1 - 12

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~Wojciech Harbut 2019-12-10
  04:21:12

  25 3

  To jest niesamowite co widzę. A dobro powraca

 • ~rzyt 2019-12-10
  08:05:12

  26 11

  Ja wolę pomagać nie chwaląc się tym. Moja babcia mówiła, że "za dobre uczynki nie oczekuj podziękowań na Ziemi, bo zostaną ci zapomniane w niebie". A poza tym nie lubię zawstydzać obdarowywanych, którym rozgłos czasem szkodzi. Razi mnie tylko słowo "akcja"; przecież powinniśmy pomagać przez cały czas.

 • ~ 2019-12-10
  09:43:57

  9 5

  Jak to sie stalo, ze facet dostaje pralke, nie majac dostepu do pradu...

 • ~Dobrosława Mikołajec 2019-12-10
  13:27:51

  24 3

  Drodzy Panowie. Nikt nie powiedział, że tam nie ma prądu na całym budynku, nie jest możliwe podłączenie pralki, tylko z uwagi na brak wody, która i tak będzie przyłączona za kilka miesięcy. Panie ~rzyt, w każdej edycji jest osoba czy rodzina , która wyraża zgodę na kontakt medialny i wtedy TYLKO wtedy, za ich zgodą udostępniamy ich historię dalej. Gdyby nie to, nawet nie wiedziałby Pan, że jest jakiś pan Adam, który mieszka w takich warunkach. Gdyby nie rozgłos i mówienie głośno o takiej akcji jak nasza, nawet nie wiedziałby Pan, że można zgłosić rodzinę w potrzebie, lub sąsiada który żyje za 200 zł miesięcznie. Jeśli chodzi o ciągłość polecam zapoznać się z zasadami akcji. KAŻDA zgłoszona rodzina, jest przez nas monitorowana przez następnych kilka miesięcy a paczka ma przynieść zmiany, ma być tak skonstruowana, by żadna pomoc za rok już nie była potrzebna. Szlachetna Paczka jest impulsem do zmiany. Dodam, że Darczyńca, który przygotowywał paczkę, ma w planach znacznie szerszy zakres pomocy, niż ten zawarty w kilku pudełkach. O tym Pan już nie usłyszy, podobnie jak o wielu, wielu innych rodzinach, którym nasi wolontariusze w ciszy pomagają od wielu lat. Pozdrawiam.

 • ~Mirosława Sobinska 2019-12-12
  14:05:56

  3 2

  szlachetna paczka może być dumna z siebie to co ten człowiek dostał to mu odebrali wszystko po trzech dniach stwierdzili że ich oszukał że jest bogaty a nikt tego nie sprawdził tylko oparli się na donosach ludzi dobrego serca

 • ~Mirosława Sobinska 2019-12-12
  14:11:26

  3 1

  postarał się pokrył dach podłączył prąd co może wkłada w ten dom by móc tam godnie żyć miał otrzymać pomoc a to on został oszukany przez szlachetną paczkę dla reklamy

 • ~46ozaK 2019-12-12
  19:05:51

  3 0

  Pani Miroslawo,jak to jest MOZLIWE ze odbiera sie to co sie wczesniej podarowalo???Czy jest to prawda???
  Pozdrawiam.

 • ~Mirosława Sobinska 2019-12-14
  13:45:23

  0 1

  to co napisałam jest szczerą prawdą

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2346