zamknij

Wiadomości

Szkoła w Rybniku korumpuje uczniów? Za zdobyte głosy będą nagrody i dzień bez lekcji

Bartłomiej Furmanowicz 2021-10-19, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Rybniczanie przecierają oczy ze zdumienia. Na jaw wyszedł sposób, w jaki rybnicki Ekonomik próbuje zdobyć głosy do swojego projektu w budżecie obywatelskim. Szkoła za nakłanianie innych do głosowania obiecuje uczniom nagrody, w tym dzień bez lekcji. - To przekupywanie, to deprawowanie młodzieży – grzmią internauci.

Reklama

Chora rywalizacja

Rywalizacja rywalizacją, ale to już przechodzi wszelkie pojęcie. Na światło dzienne wyszła sprawa, która oburzyła rybniczan. Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku w zamian za głosy i nakłanianie innych do głosowania na projekt obiecuje młodzieży nagrody.

Sprawę jako pierwszy poruszył Tomasz Kieczka, jeden ze współautorów projektu, który bierze udział w tegorocznym budżecie obywatelskim. Zamieścił w mediach społecznościowych post, a w zasadzie screen e-maila.

Nadawcą jest pracownik Ekonomika. Od Tomasza Kieczki wiemy kto to jest, nie ujawniamy jednak personaliów tej osoby. Wiadomo jednak, że to właśnie on zamazał dane poufne. Nie ma mowy więc o niesprawdzonym viralu krążącym po sieci.

Tenże pracownik przypomina o nadchodzącym głosowaniu w budżecie obywatelskim. W tym nie ma jeszcze nic złego. Poważnie robi się w następnym akapicie.

Przewidzieliśmy konkurs indywidualny dla uczniów, w którym nagrodą główną są bony zakupowe: za pierwsze miejsce: 300 złotych, za drugie miejsce: 250 zł, za trzecie miejsce: 200 zł. Wygrywają osoby, które nakłonią największą ilość osób do głosowania na nasz projekt, a dowodem tego będą „screany” z głosowania, które należy przesłać do Pani Joanny – czytamy.

Nadawca informuje też, że klasa, która uzbiera najwięcej głosów może liczyć na dzień bez lekcji. Z resztą czytajcie sami:

Pod postem Tomasza Kieczki posypały się gromy w kierunku szkoły:

- Dzięki takiej edukacji wyrośnie nam wspaniała klasa polityczna. Brak słów

- To nie jest kupowanie głosów, prawda?

- To trzeba koniecznie nagłośnić, przecież to placówka edukacyjna, a tutaj ordynarne kupowanie głosów!

Rybniczanin stwierdza, że nie wszyscy przeszli edukację sportową.

Stąd braki znajomości zasad fair play. Dnia bez lekcji jako nagrody nie będę komentował – dodaje.

Mieliśmy rację - brakuje weryfikacji

Print screen rozniósł się po sieci w szybkim tempie. Inni internauci zarzucili Ekonomikowi wprost korupcję oraz deprawowanie młodzieży. Potwierdziły się też nasze obawy co do weryfikacji głosów – w zasadzie ona nie istnieje, co można łatwo wykorzystać. Więcej o tym pisaliśmy w artykule »Budżet Obywatelski. Miasto nie weryfikuje oddawanych głosów«

Zaistniało też podejrzenie, że mogło dojść do złamania prawa. Jeszcze wczoraj magistrat przypomniał, że osoba, która w sposób nieuprawniony wykorzystuje dane osobowe mieszkańców, do których ma dostęp, naraża się na odpowiedzialność karną. Zgodnie z art. 107 ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych „ten kto przetwarza dane osobowe, choć ich przetwarzanie nie jest dopuszczalne albo do ich przetwarzania nie jest uprawniony, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.”

Szkoła gra na czas?

Zapytaliśmy się dyrekcji placówki, czy nie uważa tego rodzaju aktywności za korumpowanie? Czy w ten sposób szkoła uczy młodzież uczciwości i zasad fair play? Takiej treści e-maila wysłaliśmy wczoraj do rybnickiego Ekonomika. Dzisiaj z samego rana próbowaliśmy telefonicznie porozmawiać z dyrektor placówki. Bezskutecznie. W międzyczasie dyrektor szkoły poprosiła nas w e-mailu, byśmy poczekali jeszcze... dobę na odpowiedź. 

Jestem w trakcie wyjaśniania zaistniałej sytuacji - poinformowała nas Katarzyna Sładczyk.

Wody w usta nabiera też Urząd Miasta w Rybniku. Zapytaliśmy: co na to rybnicki magistrat? Czy projekt Ekonomika zostanie wykreślony z listy do głosowania? Agnieszka Skupień wyjaśnia, że urząd zbiera teraz wszystkie informacje. Wyda komunikat, kiedy zakończy ten proces.

Jak będzie broniła się szkoła? Jaką decyzję podejmie UM? Do sprawy będziemy wracać.

Oceń publikację: + 1 + 54 - 1 - 79

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
 • ~tesla 2021-10-19
  11:05:48

  73 33

  Szkoła, która winna kształcić odstawia taki cyrk. Fajny przykład idzie z góry dla młodych. Przyzwyczajanie do przyjmowania korzyści (i to od razu z grubej rury - majątkowych) za coś tam. Masakra. Odpowiedzialni za to powinni zostać wywaleni na zbite pyski wraz z zakazem podjęcia jakiejkolwiek pracy w oświacie. Chyba, że do szorowania kibli.

 • ~tesla 2021-10-19
  11:07:47

  67 23

  Teraz patrzę - na tym zrzucie ekranu aka "screanie" widać dość dobrze (pomimo zamazania), że wyszło od tej samej pani, co jest "w trakcie wyjaśniania zaistniałej sytuacji ". Żenujące.

 • ~rob78 2021-10-19
  11:09:57

  62 42

  Pis też kupuje swoich wiernych klakierów za stołki. I nikt w Polsce się temu nie dziwi. Co nie zmienia faktu, że jest to chore, jak w szkole tak w rządzie.

 • ~Kurt_Wallander 2021-10-19
  11:33:00

  36 18

  Mamy czekać dobę? Aż wszystkie zainteresowane strony (bo nie wierzę, że dyrektorka szkoły nic nie wiedziała - przecież screen jest "zamazany" w taki sposób, że i tak wiadomo kto i co) ustalą między sobą wersję zdarzeń i zeznania? xD Za oszustwa ucznia, szkoła zapewne ukarała by go naganą czy coś ale sami sobie nie mają nic do zarzucenia.

  Polityka fair play, powiadacie? Kargul i Pawlak wiecznie żywi - "sąd sądem ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie" xD

 • ~hans 2021-10-19
  11:41:04

  47 23

  No to grubą akcję wykręciło grono pedagogiczne wymienionej w artykule szkoły. Mam nadzieję, że zostaną wyciągnięte konsekwencje w stosunku do osób za to odpowiedzialnych a projekt ze skutkiem natychmiastowym wyleci z tego głosowania.
  Tak się zastanawiam, jak z tym wszystkim czują się teraz znane rybnickie osobistości promujące ten projekt.

 • ~Kurt_Wallander 2021-10-19
  11:55:55

  20 15

  Obawiam się, że nic się nie stanie. Pogrozi się palcem komu trzeba i rozejdzie się po kościach "bo przecież wszyscy tak robią przy rożnych konkursach, ogłaszając się na grupach".

  Urząd miasta ma to też trochę gdzieś albo są tak zaskoczeni, że sami nie wiedzą jak wybrnąć.

 • ~MatiW 2021-10-19
  12:52:33

  50 17

  Czy rybnik.com.pl zatrudnił dziennikarza śledczego? Bo wy ostatnio wraz z panem Kieczka szukacie samych afer. Co do szkoły, to może poszli o krok za daleko, ale czy inni są lepsi? Jeden pan sportowiec wysyła w nocy smsy do rodziców, jeden radny dzielnicowy zaśmieca wszystko co się da ulotkami.

 • ~Karolina# 2021-10-19
  13:01:43

  14 17

  w sobotę na mszy o 18:00 (16.10.) ksiądz z kościoła Św Jadwigi też agitował za tym projektem, deklarując pomoc w głosowaniu i w wypełnianiu kart do głosowania :), ale nic nie obiecywał :)

 • ~ada24 2021-10-19
  13:24:46

  22 10

  Poprzez głupie i nieprzemyślane działania zapewne przepadł fajny i wartościowy projekt. Dziwi jedynie, że mail wyszedł z ręki osoby "wyjaśniającej zaistniałą sytuację" Jeśli nawet jacyś pracownicy mieli takie pomysły to dyrekcja powinna stać na straży praworządności !

 • ~Moneta 2021-10-19
  13:31:12

  19 20

  Jako absolwentowi ekonomika jest mi wstyd. Bardzo przykre.

 • ~dvdka 2021-10-19
  13:44:51

  36 19

  Panie Tomaszu Kieczka, jak "cos" nie idzie po Pana mysli to staje sie Pan strasznym człowiekiem....przerost formy nad trescia

 • ~umbrtatacici 2021-10-19
  13:59:24

  19 19

  Pogódźmy obie strony i zagłosujmy za projektem nr 15 :-)

 • ~rybniczanka81 2021-10-19
  14:19:01

  20 9

  Bo to mało korupcji w szkole?a kupowanie zachowania za punkty?cały system jest chory, kiedyś takich rzeczy nie było.. teraz coś zrobisz nie tak jak się powinno dostajesz punkty minusowe potem kupujesz karmę albo przynosisz nakrętki i bilans jest na zero, śmiechu warte. Trzeba się przyjrzeć co w szkołach się dzieje, rodzice powinni reagować na takie sytuacje !!

 • ~Fischer 2021-10-19
  14:27:34

  19 12

  Wczoraj późnym wieczorem przez dziennik elektroniczny jako rodzic ucznia innej szkoły otrzymałem zaproszenie do zagłosowania właśnie na projekt ZSE-U. W sieci już było o "korupcji" głośno. Gratuluję autorowi wiadomości kontaktu z rzeczywistością. Szanse powinny być równe. Czy to taki "scream rozpaczy"?

 • ~KoloroweSkarpetki 2021-10-19
  15:01:35

  39 14

  Dużo uczniów odezwało się na innym portalu i, na szczęście, rzeczywistość prezentuje się w innych barwach, niż chciałby tego autor.

  Po pierwsze, bony zakupowe, a nie pieniądze. Konkretny wydatek, prawdopodobnie współpraca z lokalnym biznesem. Po drugie, bony są wydawane z pieniędzy Rady Rodziców, której to finanse są przeznaczane na inicjatywy dla młodzieży - cel się zgadza. Po trzecie, nie "dzień bez lekcji", tylko wycieczka szkolna pod nadzorem pedagogów. Chyba zgodzimy się, że wycieczki szkolne należały do tych lepszych dni w szkole? :)

  Co do projektów, są to projekty miastowe, dla wszystkich. I tutaj nie ma wyjątku. Korupcją byłaby sytuacja, w której wspomniany projekt miałby być wyłącznie dla szkoły i rywalizowałby z innymi prywatnymi (lub też nie) projektami. Każda osoba odpowiedzialna za projekty wiąże je z jakimś miejscem i stara się nakłonić wszystkich zainteresowanych do wsparcia. Pieniądze na bony - jak już podałem wyżej - idą ze strony rodziców, którzy dobrowolnie je wpłacili, nie są więc to pieniądze publiczne.

  I klasycznie: "Szkoła w Rybniku korumpuje uczniów?"
  Gdy w nagłówku artykułu jest znak zapytania, odpowiedź w 99% przypadkach brzmi: nie. :) "Clickbait" jak każdy inny.

 • ~Franek 7 2021-10-19
  19:52:03

  15 8

  Żeby tak się wszyscy oburzali na korupcję polityczna stosowaną przez PiS. Jak kupują posłów np. Kukiza i innych stanowiskami w spółkach skarbu państwa itp to by było fajnie.

  W przypadku opisanym powyżej nie widzę jednak niczego złego.

 • ~Marek Twardowski 2021-10-20
  14:11:31

  6 3

  Szkoda Pan Dziennikarz nie dopytał zanim oskarżył nauczycieli o korumpowanie uczniów. Szkoda ,że Pan Dziennikarz nie zapytał odpowiedzialnych za ,jak to napisał "aferę ,korupcję". Nagrody ufundowała Rada Rodziców na wniosek Rady Młodzieżowej (Samorządu Szkolnego).
  Takie nagrody , jak również inne, są w większości szkół , jak nie we wszystkich.

 • ~badabum 2021-10-20
  15:05:09

  0 0

  za screany ktoś będzie się smażyć w brytyjskim piekle :)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Chcielibyście zobaczyć galę MMA w Rybniku?
Oddanych głosów: 117