zamknij

Organizacje pozarządowe

Szkoła specjalna już po przeprowadzce

2011-09-19, Autor: Beata Matuszek

Uczniom niedobczyckiej placówki nowy rok szkolny przyniósł spore zmiany. Zespół Szkół Specjalnych zmienił siedzibę i nazwę. Na ulicy Małachowskiego 145 w Boguszowicach od nowego roku szkolnego działa Zespół Szkół nr 6.

Reklama

– Mamy tutaj znacznie lepsze warunki. Jest więcej pomieszczeń, ale przede wszystkim mamy wreszcie salę gimnastyczną, o którą zabiegliśmy od dawna. Budowa nowej przy szkole w Niedobczycach byłby to wydatek kilku milionów złotych i raczej odległa perspektywa, a dla nastolatków, którzy się u nas uczą to naprawdę ważna sprawa – mówi dyrektor placówki, Grażyna Adamczyk. W nowej siedzibie oprócz sali gimnastycznej na uczniów czeka świetne zaplecze sportowe. – Uczniowie będą mogli korzystać z  siłowni, kortu tenisowego, dużego boiska sportowego na zewnątrz i boiska do piłki plażowej – mówi dyrektor.

W niezbędne prace remontowe i przystosowanie placówki do potrzeb uczniów z różnymi niepełnosprawnościami zaangażował się sam personel i wychowankowie placówki. – Dzięki pieniądzom z Urzędu Miasta udało się nam przystosować kilka sal, czyli pracownię ceramiki, pracownię kucharską, salę komputerową i pracownię doświadczeń świata, a także zrobić podjazd i łazienkę dla osób niepełnosprawnych. Sami już wymalowaliśmy okna, wycyklinowaliśmy podłogi. Przy wszystkich pracach pomagał i personel szkoły i sami uczniowie, bo dziesięciu naszych uczniów odbywało tutaj staż w ramach programu „Dodajcie nam skrzydeł” – mówi Grażyna Adamczyk.

 

Chociaż ostatnie prace remontowe jeszcze trwają, wraz z pierwszym dzwonkiem uczniowie rozpoczęli naukę w nowej placówce. – Na pewno dla uczniów to spora zmiana, ale są zadowoleni z nowej szkoły. Jeśli idzie o dojazdy to mamy busa szkolnego, którym dowożeni są uczniowie ze szkoły przysposabiającej, więc dla nich niewiele się zmieni. Pozostali, czyli uczniowie zawodówki i liceum poruszają się sami, ale nie narzekają, bo do Boguszowic tak naprawdę jeździ więcej autobusów, więc zmiana jest raczej na plus – zapewnia pani dyrektor.

 

Zobacz także matetriał wideo na ten temat:

 

Oceń publikację: + 1 + 15 - 1 - 15

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~rybka91 2011-09-16
  14:22:07

  1 0

  Jasne pani nowa dyrektor faktycznie ma się czym szczycić, tylko szkoda że przypisuje sobie te wszystkie zalety, które rzekomo dokonała. Wyście tylko pomalowali szkołe od środka i sale gimnastyczną a reszta była już wcześniej zrobiona za czasów starej szkoły. Prezydent miasta zamknął starą szkołę by specjalnie z zadupia ściągnąć tu specjalną szkołę, która i tak musi objechać cały Rybnik by tu się uczyć. To była dobra szkoła a Wyście ją zniszczyli!!!!!! Jedyna taka szkoła na Boguszowicach. Teraz wszyscy będą musieli dojeżdżać do Rybnika. Szanowny Pan Fudalii mógł się wstrzymać chociać rok i dać skończyć normalnie ostatnią klase uczniom którzy jeszcze się w niej uczyli. Przenoszenie ich w ostatnim roku nie było najlepszym pomysłem!!!!!!!!!!! Poprzedni personel był bardzo fajny!! A Wy całą ekipe, wszystkich nauczycieli rozwaliliście.!!!!!!
  P.S. Może to i niepełnosprawne dzieci ale na siłowni OBOWIĄZUJE ZMIANA STROJU.. CHYBA SPECJALNY NAUCZYCIEL WF-U POWINIEN TO WIEDZIEĆ ŻE NIE ĆWICZY SIĘ W DŻINSACH..i jeszcze takie zdjęcia zamieszczacie ..ŻENADA !!!!!!!!!!!!!!!!!

 • ~ 2011-09-16
  17:12:20

  0 0

  jest mi normalnie przykro jakoś :( tyle lat w tej starej szkole a jej już nie ma :/

 • ~taaakaseee 2011-09-16
  18:22:10

  0 0

  Boguszowicom ta szkoła (z poprzedniego wydania) była potrzebna! Zgadzam się z ~rybka91 !

 • ~jedrek_1_1 2011-09-16
  19:13:20

  1 0

  z tego co rozmawiałem z taką miła panią z tego projektu to te staże miały służyć tym niepełnosprawnym do zdobywania pracy. Jak widzę zostali przez placówki urzędowe potraktowani jako tanią siłą robocza. I to na dodatek taka, która się nie przeciwstawi. Po prostu komuna

 • ~gadnet 2011-09-16
  20:18:01

  1 0

  Nauczyciele ze specjalnej zapewne bardzo się cieszą z przeprowadzki do trzypiętrowej szkoły BEZ WINDY. W placówce uczą się osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach inwalidzkich, z pomocą balkoników, z porażeniami mózgowymi i inne z dysfunkcjami ruchu.
  Ciekawe jak zostanie rozwiązany ten problem.Kto i w jaki sposób będzie nosił uczniów? Jest to szkoła zawodowa więc problem dotyczy osób dorosłych lub prawie dorosłych.

 • ~werset18 2011-09-17
  09:47:57

  0 0

  szkoda....:( to była szkoła jedyna w swoim rodzaju ;)

 • ~grosz 2011-09-22
  21:05:29

  1 0

  optymizm pani dyrektor chyba jakiś przesadzony-brak windy dla chorych dzieci, dziwna świetlica-nieświetlica, wkoło wygląda jak w czasie remontu, stare deski, smród !!! farb Pytam gdzie bezpieczeństwo dzieciaków? Gdzie winda dla nich i te wspaniałe przystosowania?

 • ~koles6 2011-09-25
  13:12:10

  1 0

  Aż żal mi czytać i oglądac ten filmik. Szanowna pani dyrektor powinna się wstydzić za to co mówi. Wszystko co się znajduje w tej szkole zostało zrobione i zakupione przez poprzednie władze (dyrektorki ). Nowa pani dyrektor musiała tylko pomalować szkołę od środka, poprzestawiać krzesła i dobudować podjazd przed szkołą dla wózków inwalidzkich. Żenada i jeszcze raz żenada. Mistrzostwo świata pana prezydenta: zamknać jedyną szkołę ponadgimnazjalną w Boguszowicach, do której mogli uczęszczać nie tylko ludzie z boguszowic ale także z innych dzielnic - centrum, ligota, golejów.. Fakt faktem szkoła nie była na najwyższym poziomie nauczania, ale była szansą nauki w liceum dla osób o niższym poziomie. A tak na prawdę do tej szkoły chodziły osoby które mogły uczyć się w liceum nr 5, w chwałowicach czy nawet we Fryczu, ale postanowiły uczyć się tu, bo miały blisko!!

  Dziękuję panu prezydentowi w imieniu absolwentów ZSP 1 za zamknięcie naszej szkoły i uniemozliwieniu nauki w niej kolejnych młodszych roczników. Najpierw zamknął pan gimnazjum a teraz liceum. za niedługo Boguszowice staną się wyizolowanym terenem w rybniku na którym nie będzie nic.

 • ~grosz 2011-09-25
  16:37:43

  1 0

  koles6 rozumiem Twoje rozżalenie i argumenty, ale wyobraź sobie, że młodzież niepełnosprawna też chce się uczyć- podobnie jak ta zdrowa. Do Boguszowic ma dobry dojazd, a myślę, że sporo osób z samych Boguszowic cieszy się, że ma szkołę na miejscu.Więc dla tych ludzi to szansa!!!
  Co do kwestii , że sam budynek był tak cudowny to pozostaje wiele wątpliwości.I tu można by poczynić zarzuty nowej pani dyrektor jak i władzom Rybnika.Przede wszystkim sam podjazd jak zauważył przedmówca jest kroplą w morzu potrzeb!!!!Nie ma windy dla osób chorych.Ciekawe czy Pan Fudali na swych nogach wdrapywałby się kilka razy dziennie na 3 piętro???????
  Stan techniczny budynku tez pozostawia wiele do życzenia- stare okna,nieodnowione toalety,zapuszczony teren wokół szkoły.W mediach ładnie ...nic poza tym

 • ~ 2011-09-25
  21:25:25

  1 0

  Na co władze miasta przeznaczyły poprzedni wyremontowany budynek?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za autonomią dla Śląska?
Oddanych głosów: 1714