zamknij

Wiadomości

Szkody górnicze w Chwałowicach: waży się los zniszczonego domu

2019-06-28, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Jak na razie nie wiadomo, czy uda się uratować dom jednorodzinny na ul. Zwycięstwa w Chwałowicach. Tej nocy musiała go opuścić 4-osobowa rodzina. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego czeka na ekspertyzę, która da odpowiedź co robić dalej.

Reklama

O tym pisaliśmy jako pierwsi. Tej nocy rodzina z ulicy Zwycięstwa w jednej chwili pozostała bez dachu nad głową! Powód? Szkody górnicze. Ich dom popękał do takiego stopnia, że inspektor nadzoru budowlanego zakazał wchodzić do środka. Na miejscu działali też strażacy, którzy odgrodzili teren. Byliśmy tej nocy na miejscu zdarzenia >>Chwałowice: tej nocy szkody górnicze zabrały im dom!<<

Jak mówi nam . bryg. Bogusław Łabędzki, rzecznik Komendy Miejskiej PSP w Rybniku, na miejscu działało w sumie 24 strażaków z 9 zastępów. Była też grupa poszukiwawcza z Jastrzębia-Zdroju. Najpewniej na wypadek, gdyby doszło do zawalenia domy. - Pomogliśmy w ewakuacji mienia i zabezpieczyliśmy budynek. Lokatorzy sami opuścili dom, nie potrzebowali pomocy w zorganizowaniu noclegu – mówi.

Na miejscu był też Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Rybniku. - W wyniku tego zdarzenia uszkodzeniu uległa znaczna część obiektu, odspoił się narożnik budynku. Obecnie istnieje ryzyko zawalenia się domu. Dlatego wydaliśmy zakaz użytkowania aż do odwołania – mówi Tomasz Karakuła, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Rybniku.

PINB czeka na ekspertyzę techniczną, która da odpowiedź na pytanie: jakie podjąć kroki, aby doprowadzić obiekt do stanu zgodnego z prawem. - Waży się jednak to, czy budynek może być naprawiony lub zburzony – dodaje nasz rozmówca.

Co mogło przyczynić się do zniszczenia domu? Tomasz Karakuła zauważa, że wczoraj był odczuwalny wstrząs z kopalni Budryk >>Silny wstrząs w regionie!<<

- To mogło mieć prawdopodobnie wpływ na obiekt. Nie bez znaczenia jest też fakt, gdzie ten budynek jest położony. Znajduje się bowiem na uskoku deformacji ciągłej. Mocno ucierpiał w wyniku eksploatacji górniczej. Mamy zresztą kilka innych postępowań w tej sprawie w sąsiedztwie uszkodzonego domu – dodaje nasz rozmówca.

W dalszym ciągu czekamy na odpowiedź Polskiej Grupy Górniczej, a konkretnie kopalni Chwałowice, która ma przesłać pismo w tej sprawie do Tomasza Głogowskiego – rzecznika PGG.

Oceń publikację: + 1 + 27 - 1 - 9

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~norton 2019-06-28 14:40:05

  A ktoś z kopalni się pojawił Chyba nie. Czyli tradycyjnie walka w sądzie - bo to nie my.. Bo robiliśmy zgodnie z planem i sztuką górniczą.

  97 17
 • ~sympatykrybnika 2019-06-28 15:09:03

  ~nortonie przyznasz, że te kopalniane plany i ta sztuka górnicza jest jakaś „do kitu”. Czy górnictwo będzie można kiedyś zaliczyć do przemysłu 4.0.

  35 15
 • ~sebaO 2019-06-28 17:25:50

  Najpierw była kopalnia, wiedzieli czym grozi budowanie w pobliżu kopalni.

  46 72
 • ~rema 2019-06-28 22:45:40

  @ ~sebaO
  dawno tak glupawego Komentarza nie czytalam

  26 20
 • ~secretkey 2019-06-28 23:35:29

  @sebaO o czymś takim jak podsadzka słyszałeś kiedyś? Droga, to prawda ale koszty na powierzchni też nie są małe - materialne i społeczne. Fedrowanie na zasadzie "jakoś to będzie" - domena polskiego górnictwa.

  22 10
 • ~Dador 2019-06-29 08:58:21

  2 lub 3 lata temu wyremontowano ul. Zwycięstwa. Był piękny nowy asfalt, nowe chodniki i kanalizacja deszczowa. Co jest teraz? Każdy widzi. Uskoki poprzeczne takie, że bez frezowania się nie obyło. Wystarczy przejechać tamtędy raz w miesiącu i zmiany widać gołym okiem. Współczuję tym, co tam mieszkają. A co najlepsze, ludzie się tam dość mocno budują. Szaleni? Jeszcze dojdzie do tego, że drogę zamkną a ludzi trzeba będzie przesiedlać.

  16 2
 • ~Jacek Kamiński 2019-06-29 22:13:10

  Lektura obowiązkowa, dla nielicznych na szczęście zwolenników KWK "Paruszowiec".

  7 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na czym Miasto Rybnik powinno oszczędzać?

Oddanych głosów: 2370