Szermierka: największe osiągnięcie w karierze K. Kordasa

2012-06-14, Autor:
Rybniccy szermierze zdobyli dwa medale podczas Indywidualnych i Drużynowych Mistrzostw Polski Młodzików w szpadzie dziewcząt i chłopców.

We Wrocławiu odbyły się II Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Polski Młodzików w szpadzie dziewcząt i chłopców. W pierwszym dniu imprezy odbył się turniej indywidualny. W stawce 91 zawodników i 81 zawodniczek nie mogło zabraknąć naszych rybnickich szermierzy. Bardzo dobrze tego dnia walczył Kacper Kordas, który był jednym z faworytów turnieju. Kacper w eliminacjach grupowych nie przegrał żadnego pojedynku i do fazy pucharowej przystępował z numerem „3”. Po bardzo emocjonujących walkach, dwie walki wygrane jednym trafieniem, Kacper w walce o finał musiał uznać lepsza dyspozycję dnia zawodnika Wojciecha Lubienieckiego z PTG Sokół 1897 Mielec przegrywając 5:9 i tym samym zdobywając brązowy medal.

Kacper jest uczniem Gimnazjum Sióstr Urszulanek, a przygodę z szermierką rozpoczął 5 lat temu.  Sukces we Wrocławiu jest aktualnie jego największym osiągnięciem w dotychczasowej karierze sportowej. – Mamy nadzieję, że w przyszłym sezonie nasz zawodnik zmieniając kategorię wiekową na juniorów młodszych będzie odnosił podobne wyniki – powiedział trener Artur Fajkis.

W turnieju dziewcząt rybnicki klub reprezentowała tylko jedna zawodniczka Kinga Brawańska, która zajęła dobre, 12 miejsce, ulegając w walce o szeroki finał zawodniczce ze Szczecina Wiktorii Skrzypczak 12:8.

Kolejność:
1 Marcin Nikiel (Muszkieter Gliwice)
2 Wojciech Lubieniecki (PTG Sokół 1893 Mielec)
3 Kacper Kordas (RMKS Rybnik)
3 Wacław Bartolewski (Piast Gliwice))
5 Damian Michalak (UKS Start Opole)
6 Michał Sokołowski (Polski Klub Szermierczy Warszawa)

2 Patrycja Mrochem (AZS AWF Katowice)
3 Weronika Rabczewska (MKS Kusy Szczecin)
3 Wiktoria Zamachowska (KKS Kraków)
5 Agnieszka Kaczmarska UKS Sokolik Krosno)
6 Aleksandra Stanuch (MKS Kusy Szczecin)
7 Wiktoria Skrzypczak (MKS Kusy Szczecin)
8 Julia Kyrcz (Piast Gliwice)
.
12 Kinga Brawańska RMKS Rybnik

W drugim dniu Mistrzostw  odbył się turniej drużynowy. Nasz klub reprezentowały dwie drużyny: RMKS I w składzie Kacper Kordas, Jakub Kołodziej, Ryszard Kałuziński, Jakub Wypchoł oraz RMKS II: Jarosław Fajkis, Bartłomiej Mencel, Tomasz Wąsiewicz, Maciej Białas. Pierwsza drużyna RMKS-u rozstawiona została z numerem 2 i w walce o ćwierćfinał nasi reprezentanci byli zwolnieni. W walce o „czwórkę” nasi zawodnicy zmierzyli się z bardzo wyrównaną drużyną z TS Górnik Radlin. Po bardzo dramatycznym, lecz cały czas prowadzonym meczu rybniczanie wygrali 36:34. W walce o finał przyszedł czas na walkę z Muszkieterem Gliwice, który w składzie miał Mistrza Polski z dnia poprzedniego -  Marcina Nikla. Niestety pomimo wielkich starań naszych zawodników mecz zakończył się wynikiem 36:27 dla Gliwiczan i naszym zawodnikom pozostała walka o brązowy medal. W walce o trzecie miejsce w turnieju,  RMKS I zmierzył się z WLKS Kmicicem Częstochowa.  Po porażce o finał nasi zawodnicy szybko się otrząsnęli i po bardzo dobrych walkach wygrali 29:22 zajmując tym samym III miejsce i zdobywając brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Polski Młodzików 2012 roku.

Druga drużyna RMKS-u  w pierwszym meczu o „8” musiała zmierzyć się  z bardzo silnym przeciwnikiem, a późniejszym, jak się okazało, Mistrzem Polski -  Muszkieterem Gliwice. Niestety ten przeciwnik dla naszych młodych zawodników był zbyt silny. Mecz zakończył się wynikiem 36:21 dla Gliwiczan i nasza druga drużyna musiała zadowolić się walką o miejsca 9-16. Ostatecznie zajęła 14 miejsce.