Szermierka: dziewczyny i chłopcy ze srebrem

2010-05-28, Autor:
Pięć medali zdobyli rybniccy szpadziści i szpadzistki podczas Indywidualnych i Drużynowych Mistrzostw Śląska młodzików, które odbyły się w Częstochowie.

Pierwszego dnia do walk przystąpili szpadziści. W stawce 43 zawodników z 13 klubów z całego śląska barw  RMKS-u Rybnik bronili: Przemysław Trzepizur, Marcin Hunt oraz Kacper Kordas. Zawodnicy zaczęli walki od turnieju indywidualnego, gdzie najlepiej spisał się Przemysław Trzepizur. Rybniczanin pewnie wygrywał swoje pojedynki, aż do półfinału, gdzie uległ jednym trafieniem Piotrowi Kapale z Kosyniera Gliwice 14:15 i zajął 3. miejsce. Tym samym młody zawodnik przywiózł do Rybnika brązowy medal. Z kolei Kacper Kordas zajął 14. miejsce, a Marcin Hunt – 15.

Po turnieju indywidualnym odbył się turniej drużynowy, gdzie zawodnicy RMKS-u Rybnik rozstawieni z numerem 3 zostali zwolnieni z walki o 1/4 finału. W walce o półfinał pokonali Muszkietera Gliwice 45:31. Następnie zmierzyli się z bardzo silną drużyną Piasta Gliwice. Po zaciętych walkach rybniczanie wygrali 45:37. W finale spotkali się z bardzo wyrównaną drużyna Kosyniera Gliwice. Do czwartej walki mecz był wyrównany. W drugiej części zawodnicy z Gliwic wywalczyli kilkupunktową przewagę, a rybniczanie nie dali rady odrobić straty. Tym samym drużyna RMKS-u w składzie: Przemysław Trzepizur, Kacper Kordas i Marcin Hunt, zdobyła srebrny medal Drużynowych Mistrzostw Śląska młodzików.

Drugiego dnia do rywalizacji przystąpiły szpadzistki. RMKS Rybnik reprezentowały: Anna Mroszczak, Natalia Szydło, Emilia Kucza. Po sukcesach szpady męskiej dnia wcześniejszego, dziewczęta nie chciały być gorsze i do turnieju indywidualnego przystąpiły z wielkim skupieniem i bojowością. Już od początku turnieju widać było, że dziewczęta chcą poprawić wyniki chłopaków. Po walkach grupowych na dwóch pierwszych miejscach znalazły się Anna Mroszczak i Natalia Szydło. W fazie eliminacji bezpośredniej nasze zawodniczki nie miały sobie równych wygrywając kolejne pojedynki. Ania i Natalia spotkały się w walce finałowej MŚ młodziczek, a w pojedynku bezpośrednim tym razem Ania Mroszczak wygrała 15:14. Tym samym zdobyła złoty medal i tytuł Mistrzyni Śląska. Drugie miejsce i srebrny medal dla Natalii Szydło. Bardzo dobrze spisała się również Emilia Kucza, która w drodze do 1/4  finału pokonała jedną z faworytek turnieju Kingę Majnusz z Piasta Gliwice 15:14. W walce o półfinał przegrała jednak z Michalina Rucińską z Pałacu Młodzieży Katowice i zajęła 8. miejsce.

Po tak dobrym starcie w turnieju indywidualnym, do turnieju drużynowego nasze zawodniczki zostały rozstawione z numerem 1 i jako jedyne zostały zwolnione z walki o 1/4  finału. W drodze do finału RMKS pokonał AKS Mikołów 45:26, a następnie Pałac Młodzieży Katowice II 45:27.  W finale nasze zawodniczki spotkały się z Pałacem Młodzieży Katowice I. Mecz toczył się podobnie jak u chłopców. Do połowy meczu nasze zawodniczki prowadziły wyrównaną walkę, lecz w drugiej połowie oddały zbyt dużo trafień swoim rywalkom i przegrały 27:45. Rybniczanki zdobyły srebrny medal.

W klasyfikacji medalowej Mistrzostw Śląska młodzików zawodnicy RMKS-u zajęli pierwsze miejsce. Podsumowując zdobyli 1 złoty, 3 srebrne i 1 brązowy medal.