Szermierka: drużyna RMKS-u Rybnik ponownie najlepsza w kraju. Alicja Klasik ze złotem mistrzostw Polski

2021-03-15, Autor:

Drużyna szpadzistek RMKS-u Rybnik po raz trzeci z rzędu najlepszą ekipą w Polsce wśród juniorek! Indywidualnie mistrzynią kraju została Alicja Klasik. Na podium MP juniorów stanęli jeszcze Wiktor Wałach (srebro) i Kinga Zgryźniak (brąz).

Wspaniale spisali się rybniccy szermierze podczas indywidualnych i drużynowych mistrzostw Polski juniorów (do 20 lat), które odbyły się we Wrocławiu.

Z powodów bezpieczeństwa w zawodach mogło brać udział 70 zawodników i 70 zawodniczek wyłonionych z list klasyfikacyjnych Polskiego Związku Szermierczego.

W sobotę odbył się turniej indywidualny. W pierwszej kolejności na start wyszły szpadzistki. Rybniczanki zaliczane do faworytek turnieju nie zawiodły. Alicja Klasik oraz Kinga Zgryźniak pewnie poradziły sobie w eliminacji grupowej wygrywając wszystkie swoje walki i rozstawiając się do eliminacji bezpośredniej z numerami 2 i 3. Obie szpadzistki w walkach pucharowych radziły sobie wyśmienicie, pokonując pewnie swoje rywalki. Niestety los sprawił, że rybniczanki spotkały się w walce półfinałowej. Tym razem lepsza okazała się Alicja Klasik, która wygrywała z koleżanką klubową 15:11. Kinga Zgryźniak zajęła 3 miejsce i zdobyła brązowy medal. W finale na Alicję czekała już Gloria Klughardt ze Szpady Wrocław. Walka tylko na początku była wyrównana, w drugiej części rybniczanka wyszła na 3-punktowe prowadzenie i nie oddała już zwycięstwa do końca pojedynku wygrywając 15:13 i zdobywając tytuł mistrzyni Polski juniorek U20.

Pozostałe miejsca naszych szpadzistek:
Liliana Porwoł – 20 miejsce
Antonina Korduła – 34 miejsce
Patrycja Frystacka – 52 miejsce

Po zakończeniu walk szpadzistek, tego samego dnia na plansze wyszli szpadziści. W stawce 70 zawodników prawo startu uzyskało 5 szermierzy z Rybnika. W eliminacjach grupowych najlepiej poradzili sobie Wiktor Wałach, który do walk eliminacji bezpośredniej rozstawiony został z numerem 13. Rybnicki szpadzista w eliminacji bezpośredniej z walki na walkę radził sobie coraz lepiej eliminując w półfinale jedynkę krajową, Jana Sochę z PKSZERM Warszawa 15:7! W wielkim finale Wiktor Wałach spotkał się z Tomaszem Kałuzińskim z AZS AWF Katowice. Walka od początku była bardzo wyrównana, niestety w końcówce rybniczanin nie ustrzegł się błędów i przegrał 12:15, zdobywając srebrny medal i tytuł wicemistrza Polski U20.

Pozostałe miejsca naszych zawodników:
Adam Sojka – 26 miejsce
Dominik Sojka – 39 miejsce
Krzysztof Bezuch – 43 miejsce
Augustyn Kapias – 58 miejsce

W drugim dniu odbyły się turnieje drużynowe. Analogicznie do dnia poprzedniego, pierwsze na plansze wyszły szpadzistki. Z 16 finałowych drużyn, rybniczanki zaliczane były do faworytek turnieju. Drużyna RMKS-u Rybnik w składzie: Alicja Klasik, Kinga Zgryźniak, Patrycja Frystacka, Liliana Porwoł rozstawione zostały z numerem 3 (rozstawienie po turnieju indywidualnym). Nasze szpadzistki od samego początku nie pozostawiły złudzeń pozostałym drużynom i pewnie radziły sobie we wszystkich meczach pokonując kolejno:

RMKS Rybnik - AZS AWF Warszawa 45:22
RMKS Rybnik - AZS AWF Katowice 45:31
RMKS Rybnik - KS Szpada Wrocław 45:35
Finał: RMKS Rybnik - Piast Gliwice 45:31

Tym samym nasze „złotka” już po raz trzeci z rzędu wywalczyły tytuł mistrzyń Polski juniorek U20.

Finałowa „8”
1. RMKS Rybnik (A.Klasik, K. Zgryźniak, L.Porwoł, P.Frystacka)
8. Bytomskie Towarzystwa Szermiercze

W turnieju drużynowym szpady męskiej rybnicka drużyna w składzie: Wiktor Wałach, Krzysztof Bezuch, Augustyn Kapias, Adam Sojka rozstawiona została z numerem 5. W pierwszym meczu RMKS spotkał się z niżej rozstawioną KS Warszawianką. Niestety rybnickim szpadzistom od samego początku mecz się nie układał i ostatecznie zakończył się wynikiem 45:39 dla warszawskiej drużyny. Naszym zawodnikom pozostała walka w finale B o miejsca 9-16. Z tego zadania rybniczanie wyszli celująco, wygrywając wszystkie pojedynki i zajmując 9 miejsce. Mistrza Polski zdobyła drużyna PKSZERM Warszawa, która w finale pokonała AZS AWF Katowice 45:38.

Cztery medale Mistrzostw Polski juniorów (2 złote, 1 srebrny, 1 brązowy) to ogromny sukces sekcji szermierczej RMKS-u Rybnik, który tym samym wygrał klasyfikację medalową MPJ w szpadzie. Przed naszymi zawodnikami jeszcze najważniejsza impreza w tym sezonie. Pomimo pandemii Światowa Federacja Szermiercza podjęła pozytywną decyzję o odbyciu się mistrzostw świata kadetów i juniorów w dniach 3-11 kwietnia w Kairze. Powołania na tę imprezę otrzymały dwie rybniczanki, Alicja Klasik oraz Kinga Zgryźniak.

Oceń publikację: + 1 + 60 - 1 - 0