Według raportu OECD na rok 2023 polska branża edukacyjna przyspieszyła cyfryzację, jednak wciąż brakuje ogólnosystemowego podejścia, które pozwoliłoby w pełni wykorzystywać technologię do zarządzania danymi w instytucjach. Raport wskazuje na potrzebę interoperacyjności i lepsze wykorzystanie narzędzi cyfrowych do optymalizacji procesów związanych z rekrutacją, obiegiem dokumentów i ocenami. Skutecznym rozwiązaniem w tym zakresie jest wdrożenie oprogramowania do automatyzacji workflow.
Szkoły i uczelnie wyższe operują ogromną liczbą danych, zadań i dokumentów. Oprócz realizacji programów nauczania muszą zarządzać kadrą, tworzyć ofertę edukacyjną, rozliczać się z zewnętrznymi podmiotami oraz dbać o promocję swoich usług. Efektywna realizacja tych zadań wymaga działania na wielu poziomach organizacyjnych – zarówno online, jak i offline.
W tym kontekście ważne wsparcie dla sektora edukacyjnego stanowi technologia, która umożliwia automatyzację i digitalizację powtarzalnych procesów. Dzięki temu pracownicy mogą skupić się na bardziej strategicznych zadaniach. Automatyzacja i akceleracja zadań pomaga zredukować manualne działania oraz nakład środków (czasu, pracy itp.), co przekłada się na lepszą kontrolę nad procesami oraz ich transparentność. A to wszystko w zgodzie z regulacjami prawnymi, którymi obostrzony jest ten sektor.
Workflow (tłum. jako „przepływ” pracy lub „obieg pracy”) odnosi się do zorganizowanego przepływu zadań, danych i dokumentów w organizacji. W edukacji może obejmować procesy takie jak: obieg dokumentów związanych z rekrutacją studentów, zarządzanie harmonogramami zajęć, akceptacja wniosków czy rozliczenia z firmami zewnętrznymi. Workflow może funkcjonować w formie tradycyjnej (np. przetwarzanie dokumentów papierowych), elektronicznej (dokumenty przetwarzane cyfrowo) lub hybrydowej (obieg tradycyjny i elektroniczny).
Do optymalizacji przepływów pracy służy system workflow; oprogramowanie wspierające i/lub automatyzujące procesy związane z codziennym funkcjonowaniem instytucji oświaty. Dzięki niemu w branży edukacyjnej można m.in.:
Funkcjonalność i zakres możliwości systemów workflow różnią się od siebie. W sektorze edukacji szczególnie polecane są platformy low-code, pozwalające nie tylko na szybkie wdrażanie i monitorowanie procesów, ale też ich swobodną modyfikację bez potrzeby programowania.
Edukacja jest o tyle specyficzna, że musi spełniać wymogi prawne, z drugiej elastycznie reagować na zmieniające się potrzeby. Kluczowa okazuje się w takiej sytuacji możliwość szybkiej modyfikacji procesów na każdym etapie – najlepiej w sposób intuicyjny, bez konieczności programowania. Idealnym rozwiązaniem dla takiego środowiska są platformy low-code.
Oprogramowanie niskokodowe umożliwia tworzenie obiegów i aplikacji bez programowania. Prosty interfejs oparty na module drag & drop (przeciągnij i upuść) pozwala na budowanie i modyfikowanie procesów nawet użytkownikom bez zaawansowanej wiedzy technicznej. Platformy low-code oferują możliwość wprowadzania zmian w czasie rzeczywistym, co eliminuje potrzebę długotrwałych szkoleń i sprawia, że workflow staje się elastyczny i dopasowany do zmieniających się warunków.
Częstymi przykładami usprawnienia workflow za pomocą takich platform są: automatyczne zatwierdzanie faktur, zdalne zarządzanie wnioskami studenckimi czy pracowniczymi. Bardziej zaawansowane zastosowania dla branży edukacyjnej obejmują automatyzację i wspieranie procesów związanych z:
Nie każdy system workflow daje możliwość kompleksowego zaadresowania wszystkich tego typu procesów, a dodatkowo nie każdy dostawca będzie miał szczegółową wiedzę na temat specyficznych potrzeb i wymagań branży. Warto więc wybór narzędzia poprzedzić gruntowną analizą rynku.
Wypadek w kopalni Knurów-Szczygłowice: górnicy są już na powierzchni
34880Media Markt do (czasowego) zamknięcia. Zwolnienia grupowe obejmą 21 osób
29876Przyjechał na egzamin w WORD Rybnik… swoim samochodem
29607Sztolniowa „na niebiesko” od policyjnych kogutów. Wy pytaliście, my mamy odpowiedź (wideo)
25273KWK Knurów-Szczygłowice: zmarł jeden z poparzonych górników. To był rybniczanin
21486„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Rybnicki przedsiębiorca wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
+221 / -15„Dziwna” tablica na Wodzisławskiej. Wiemy, do czego będzie służyła
+178 / -30Poruszył niebo i ziemię, by odnaleźć jej córkę. Kobieta wysłała list. Przeczytajcie!
+137 / -6WRDS w Katowicach bez ogródek: Elektrownia Rybnik kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego
+140 / -16Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko byłemu urzędnikowi. Zarzuca mu znęcanie się psychiczne i fizyczne nad sekretarką
+107 / -6Znamy datę wyborów prezydenckich. Na kogo oddacie swój głos? (sonda)
45Dzięki protestowi Elektrownia Rybnik będzie działać do 2030 roku? Działacze PiS liczą na to i apelują
31Od września jedna godzina tygodniowo religii w szkołach. Jest rozporządzenie MEN
24Związkowcy w Warszawie: „będziemy skansenem, a nie przemysłowym regionem” (zdjęcia, wideo)
23Episkopat Polski przeciwko jednej lekcji religii w szkołach. Rozporządzenie „jest aktem bezprawnym” (sonda)
19Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert