zamknij

Wiadomości

Święto Konstytucji 3 Maja: w Rybniku zamiast jednoczyć - dzieli

2021-05-03, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Dzisiaj Święto Konstytucji 3 Maja, 230 lat temu pojawił się dokument unikalny na skalę Europy i świata. Coś, co powinno jednoczyć, w tym wypadku się nie sprawdza. Na uroczystej sumie w bazylice byli obecni samorządowcy i politycy z PiS. W tym samym czasie prezydent Piotr Kuczera składał kwiaty pod dawnym ratuszem na rynku.

Reklama

Tegoroczne obchody święta Konstytucji 3 Maja w Rybniku różniły się od tych, które organizowano przed pandemią. Z racji obostrzeń, w bazylice mogła przebywać niespełna setka osób. Zwykle w tym dniu i o tej porze wypełniony był po brzegi. Tradycją też była obecność przedstawicieli władz miasta – prezydenta lub jego zastępców. Dzisiaj było inaczej, na mszy świętej pojawili się politycy i samorządowcy z Prawa i Sprawiedliwości oraz Bloku Samorządowego Rybnik. W tym samym czasie prezydent Piotr Kuczera wraz z przewodniczącym rady miasta – Wojciechem Kiljańczykiem złożyli kwiaty pod tablicami wmurowanymi w dawny ratusz.

- Konstytucja 3 Maja, uchwalona w 1791 roku, była pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawą zasadniczą, regulującą organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Dziś oprócz chwili refleksji proponuję: czytajmy konstytucję! - zaapelował w mediach społecznościowych prezydent.

 Ze swoimi przemyśleniami podzielił się też Wojciech Kiljańczyk.

- Wspólnie z prezydentem Rybnika złożyliśmy kwiaty pod pamiątkową tablicą. Dziś ważne święto, które jest istotne dla osób szanujących prawo, wolności obywatelskie i demokrację – zaznaczył.

Tymczasem w bazylice proboszcz parafii św. Antoniego – ks. Marek Bernacki w odniesieniu do ewangelii o ukrzyżowaniu Chrystusa, mówił o testamencie.

- Jezus zwrócił się do ucznia: oto matka twoja. Jakże to krótki, ale konkretny testament, nakaz. Był świadomy tej sytuacji, że uczniowie zostaną sami, być może w ich sercach będzie wiele lęku. Ten nakaz brzmiał jak ostatnia wola – mówił kapłan.

Odniósł się do obecnych czasów.

- Są trudne, potrzeba nam przewodników, kogoś, kto nas poprowadzi. Bo wielu się pogubiło, upadło. Dziś taki przewodnik jest nam dany – testament z krzyża – dodał ks. Bernacki.

Zaznaczył, że testament to świętość, której nie można odrzucić. Nawiązał tu do 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

- Rodził się w bólach, przyjęto go w bólach. Miał swoją historię, ale dziś wpatrujemy się w te wydarzenia – mówił duchowny.

Powołał się też na zapisy uniwersału, który mówił o ocaleniu, wolności i niepodległości.

- Z perspektywy 230 lat musimy sobie uświadomić, że te słowa są naszym testamentem. Trzeba zrobić wszystko, by tych słów strzec, by ideały nie były zdeptane. Czasy, które są, pokazują, że ta wolność odzyskana wciąż zagrożona. Pęta niewoli, pęta nierządu na pewno są, choć mają dzisiaj inne imiona – ks. Marek Bernacki mówiąc to, kierował słowa ku politykom.

Odniósł się też do 100. rocznicy III powstania śląskiego i walki o korzenie, tożsamość, wiarę, przywiązanie do ojczyzny.

- Powstańcy pokazali, czym jest hart ducha, obrona swego, jak nawet Warszawa mówiła inaczej. To też są wartości naszych ojców, dziadków, którzy pokazali jak żyć, jak nie deptać korzeni – to też jest testament. Dziś nie wystarczy tylko wywiesić flagę, powiedzieć „jestem Polakiem”, złożyć kwiaty. Dzisiaj trzeba czegoś więcej, by swobody były zabezpieczone, by nierząd nie wchodził w nasze życie. Panowie radni, posłowie, senatorowie – my nie będziemy tworzyć kół poselskich, nie zasiądziemy w Sejmie. To was wybraliśmy i zaufaliśmy. Będziemy wspierać, towarzyszyć. To świętość, której nikomu deptać nie wolno. To nasza historia – zwrócił się ponownie do przedstawicieli PiS-u.

Ci po zakończonej mszy świętej złożyli kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II, następnie udali się na rynek.

Święto Konstytucji 3 Maja obchodzone w naszym mieście dzieli, zamiast jednoczyć. A co Wy o tym sądzicie?

Oceń publikację: + 1 + 17 - 1 - 60

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (22):
 • ~Lateks 2021-05-03
  13:01:34

  A co tutaj sądzić? PO miało gdzieś zapisy konstytucji i chcieli do trybunału posadzić swoich, to teraz PIS im nie jest dłużny i robi chucpę większą niż robiło PO. Tak jak konstytucja 3 maja nie uratowała kraju przez upadkiem, tak jak wtedy dla własnego interesu zniszczono kraj prosząc o to Carycę. Tak teraz PIS z poparciem Hołowni i Lewicy wprowadza ustawy pozwalające UE zadłużyć nasz kraj. W dodatku przy poparciu takich legend które nawet kolejkę na Kasprowy musieli sprzedać bo było im mało...
  Jeszcze trochę i znów będą rozbiory, rozbiory kraju który wtedy był potęgą w Europie, kraju który zatrzymał Turków pod Wiedniem.

 • ~Martinowiec 2021-05-03
  13:01:48

  Droga redakcjo! Z tonu artykułu wynika że Prezydent i Przewodniczący popełnili straszny czyn i nie byli na Mszy!!! A od kiedy to jest obowiązek? Póki co jesteśmy krajem świeckim a Panowie reprezentują władzę świecką.Inna rzecz że wszyscy mogli się dogadać na jedną godzinę i zrobić to razem ale podejrzewam że chodziło o obostrzenia i szum jaki by się przy okazji zrobił. Trochę profesjonalizmu i obiektywnego podejścia życzę.

 • ~artefaks 2021-05-03
  13:42:33

  62 41

  Święto konstytucji jak sama nazwa wskazuje jest świętem konstytucji. Miło jest jak obchodzimy święto Flagi , godła itp. Ale zapominamy o fundamencie państwowości jakim jest konstytucja.. Na każdym rogu powinna być konstytucja czytana. Wyjaśniane jej zapisy. Bardzo się dziwię jak demokratyczna część społeczeństwa oddaje walkowerem to pole działania. Jeśli się nie uprawia pola , to zarasta ono chwastami i rezultatem tego jest że ZAKute łby nie rozumieją konstytucji , a tym bardziej jej znaczenia , przez co jej nie szanują. Polska straciła suwerenność ,bo nie była szanowana konstytucja z 3 Maja. Czyżby nie wyciągamy z tej lekcji żadnych wniosków ?

 • ~hanek 2021-05-03
  13:45:14

  47 64

  hucpa panów P. - psowskicch dygnitarzy, zatem osób permanentnie łamiących obowiązującą Konstytucję w rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej Konstytucji... ŻAŁOSNE - cyrk dla maluczkich.
  Śmieszni ci młodzi obok nich. Pewnie równie cyniczni, wyrachowani. Już się nauczyli, że teatr trzeba odgrywać, aby zasłużyć na możliwość obajtkowania.

  Redakcji przypominam, że to właśnie Konstytucja 3 maja podzieliła szlachtę i arystokrację I RP (szumnie nazywanej dzisiaj "społeczeństwem" ) i była bezpośrednim argumentem rozbiorów Polski. Zatem odwoływanie siędo tej "tradycji" jest wyjątkowo słuszne przy wskazywaniu różnych zachowań skrycie promoskiewskiego PISu i formalnie proeuropejskiego PO

 • ~zak 2021-05-03
  14:05:14

  60 38

  @artefaks - mogłeś chociaż dzisiaj sobie ataki darować . Miłego czytania Konstytucji :)

 • ~tf2 2021-05-03
  14:11:15

  62 18

  "Święto Konstytucji 3 Maja obchodzone w naszym mieście dzieli, zamiast jednoczyć. A co Wy o tym sądzicie?"

  Wrzuciliście tezę, ale nie przedstawiliście na nią żadnych dowodów. Trudno to skomentować, skoro nikogo znaczącego te święto nie dzieli.
  Prezydent miasta uszanował swój urząd i wypełnił obowiązek wobec swojej ojczyzny.

  Być może jest garstka neonazistów, którym te święto przeszkadza, tak jak i przeszkadzały Powstania Śląskie, ale nie warto o tym umysłowym marginesie wspominać.

 • ~Bonifacy Onufrewicz 2021-05-03
  14:41:24

  31 55

  Czy w kościele zachowano reżim sanitarny ?

 • ~artefaks 2021-05-03
  15:11:58

  23 41

  @Zak. Obraziłeś się postem w obronie wartości zapisanych w Konstytucji ? Przykro mi że się utożsamiasz ze stroną która nie szanuje zapisanych tam wartości. A z drugiej strony świadczy też zrozumieniu zawartych tam zapisów.

 • ~zak 2021-05-03
  15:37:18

  64 31

  @artefaks - człowiek twojego pokroju nie jest w stanie mnie obrazić . Ty dobrze wiesz o co mi chodziło :)
  a tak nawiasem , ile razy twoi POwscy idole próbowali po 2015 roku bezprawnie odzyskać władze , nie licząc się z konstytucją ? ulica i zagranica , okupacja sejmu , to tylko niektóre.

 • ~spirit-of-the-town 2021-05-03
  15:59:00

  0 8

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Longina b 2021-05-03
  16:24:15

  18 44

  Jeżeli obecnie rządzący pie****ą konstytucję,to zrobili z konstytucji prostytucję.

 • ~Longina b 2021-05-03
  16:29:48

  18 51

  KONSTYTUCJA to tylko nadruk na koszulce BOLKA.PiSiory mają ją z tyłu i dużo niżej.Bardzo to przykre.

 • ~Kwinto 2021-05-03
  17:13:10

  29 41

  Mają tupet pisowcy aby dzisiaj w ogóle się pokazywać i świętować. To tak jakby złodziej świętował w dzień uczciwości. Jeszcze nigdy w historii konstytucja nie była tak zdeptana jak obecnie, - banda nieudaczników i złodziei kreująca się na wielkich patriotów, aż sie niedobrze robi patrząc na to wszystko.

 • ~spirit-of-the-town 2021-05-03
  19:20:53

  18 29

  Panie Bernacki, taki mały szczegół: ówczesny wasz papież, niejaki Pius VI był bardzo przeciwny uchwaleniu konstytucji 3majowej, gdyż był ułożony z zaborcami, którzy gwarantowali kościołowi nietykalność na zajętych ziemiach. To kolejny wkład kościoła w odbudowę polskości. Pozdrawiam ciepło.

 • ~Bernard Jona 2021-05-03
  20:52:52

  28 20

  Ci dwaj śmiesznie tam sami po ta ścianą wyglądali.
  Wstyd było iść do kościoła z innymi -
  Budka z Trzaskowskim zabronili?

 • ~artefaks 2021-05-03
  21:17:42

  5 19

  ,,Człowiek twego pokroju nie jest mnie w stanie obrazić "
  @Zak to tłumaczy wszystko rasista ,seksista . Przedstawiciel lepszego sortu , partii wybranej.
  Co mnie niezmiernie cieszy. Pycha kroczy p0ół kroku przed upadkiem.
  Wszystkiego dobrego

 • ~Franek7 2021-05-03
  21:37:52

  12 19

  Data 3 maja to święto państwowe. A jeżeli święto państwowe, to znaczy, że tuż obok, musi pojawić się Kościół katolicki. Nie ma znaczenia, że wówczas był przeciwny idei Konstytucji 3 maja, że prymat papiestwa stawiał wyżej niż interes Rzeczpospolitej. Warto jednak przypomnieć zdradziecką politykę polskiego Kościoła w kolejną rocznice uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
  Obchody świąt państwowych w naszym kraju wyglądają zawsze tak samo. Państwowi notable plus nieodłączny obrazek, czyli pan biskup, którego zabraknąć nie może, choć reprezentuje on przede wszystkim interesy obcego mocarstwa. Z historii wiemy, że przeważnie złowrogo nastawionego do interesów RP. Tak będzie również w tym roku. Bez refleksji, z przytupem, i z kropidłem. A jakże!
  Autor książki "Papiestwo wobec sprawy polskiej(...)" Otton Beiersdorf - pisze: "Zaskoczony uchwaleniem dnia 3 maja 1791 roku konstytucji, nuncjusz papieski, Saluzzo, natychmiast donosił do Rzymu, że ustawa majowa była zamachem stanu dokonanym przy udziale aprobującego tłumu, a więc miała pozór rewolucji."
  Zwracając się do papieża, nuncjusz zalecał wstrzymanie się od sformułowań, które mogłyby pochwalić lub aprobować Konstytucję 3go maja. Nazywał też Hugona Kołłątaja, Stanisława Staszica i Scypiona Piattolego (osobisty sekretarz króla) "jakobinami i złymi duchami króla." Kuria rzymska i polski kler obawiali się, że Polacy nie poprzestaną na Konstytucji, lecz pójdą dalej - wzorem rewolucji francuskiej - zlikwidują przywileje kleru, pozbawią ich wszelkich funkcji państwowych, położą rękę na jego majątku, a księży przeniosą na państwowe pensje. Co już częściowo miało miejsce kiedy to w roku 1789 Sejm Wielki uchwalił ustawę przeznaczającą dochody z jednej z najbogatszych europejskich diecezji na wojsko polskie - diecezji krakowskiej. Zaborcy zaś gwarantowali Kościołowi nienaruszalność praw i dóbr. Dwór papieski obawiał się też pomysłów uniezależniania od Rzymu i utworzenia polskiego Kościoła narodowego. Polscy reformatorzy zaczęli kontestować fakt, że zasiadający w senacie Rzeczpospolitej biskupi wybierani są po za granicami kraju. Papież Pius VI dał Rosji zielone światło do wojny z Polską i jej rozbioru, kierując 24.02.1792 r. brewe dziękczynne do Katarzyny II, w którym nazwał ją heroiną stulecia i sławił jej podboje. Wśród nich wymienił pierwszy rozbiór Polski.

  Katarzyna II zareagowała na Konstytucję, wspierając polskich przeciwników reform, magnatów i dostojników kościelnych, którzy 27 kwietnia 1792 roku zebrali się w Petersburgu (!) i ogłosili manifest unieważniający Konstytucję 3-go maja oraz wzywający Rosję do zbrojnej interwencji w Polsce. W celu zatajenia faktu, że spisek zawiązano w Petersburgu manifest opatrzono datą 14 maja i ogłoszono w Targowicy na Ukrainie. Notyfikację o istnieniu konfederacji wysłano do państw europejskich i papieża, ale zdrajcom odpowiedział tylko papież Pius VI, błogosławiąc targowicę i jej prace.
  Wśród spiskowców, było aż czterech biskupów. Znamienne są tu słowa Aleksandra Świętochowskiego, który pisał- „ "Nigdy i nigdzie nie było tylu przedajnych biskupów" - mając na myśli hierarchów polskiego Kościoła, znajdujących się na służbie obcych dworów u schyłku I Rzeczpospolitej.
  Podczas Insurekcji Kościuszkowskiej, powieszono wielu księży i biskupów, jako zdrajców narodu. Dziś ich spadkobiercy dumnie chwalą idee Konstytucji. Cóż za ironia losu...

 • ~Franek7 2021-05-03
  21:39:50

  12 26

  Z powyższych powodów organizowanie obchodów rocznicy uchwalenia konstytucji trzeciomajowej w kościele uważam za kpinę z narodu...

 • ~Franek7 2021-05-03
  21:40:55

  9 24

  Tak samo komicznie wyglada prezydent Długopis, który notorycznie łamie konstytucję z uśmiechem na twarzy. Dno, dna...

 • ~Ja_2 2021-05-03
  23:16:02

  20 8

  Franek 7. Dno dna to Twój prezydent Twojego Śląskiego miasta, nomen omen historyk, który z okazji 100 rocznicy 3 Powstania Śląskiego co zrobił? Ano kazał ściągnąć śląskie flagi w mieście, oraz utajnił obchody chyba, gdyż CICHO SZA O 100 ROCZNICY WYBUCHU 3 POWSTANIA ŚLĄSKIEGO W RYBNIKU! To się powstańcy w grobach przewrócili chyba na takie hołdowanie niemieckiej 5 kolumnie w Rybniku!

 • ~Franek7 2021-05-04
  08:34:54

  5 11

  Ja_2 a co to jest flaga Śląska? Dlaczego z okazji obchodów rocznicy powstania śląskiego mamy wywieszać inne flagi niż Polski?

 • ~Arteks 2021-05-04
  10:17:58

  2 13

  Każdy sobie ma prawo spędzać wolny dzień jak tylko chce. Prezydent też nie musi akurat tego dnia iść do kościoła tworząc "pokazówkę".
  @Ja_2 - zdecydowanie przesadzasz w tonie swojej wypowiedzi bo Powstania Śląskie to kontrowersyjna sprawa, a podział Śląska przyniósł za sobą wiele problemów dla mieszkańców tego regionu dla których często podział sprawił, że boisko czy zakład pracy został po drugiej stronie... Historyk na pewno wie więcej i być może dlatego taki chłodny stosunek dla powstań z jego strony, słuszny moim zdaniem.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy z grobu radzieckich żołnierzy (na cmentarzu komunalnym) powinna zniknąć czerwona gwiazda?
Oddanych głosów: 2740