zamknij

Wiadomości

Świerklaniec: takiej kary chce dla podejrzanego prokuratura w Rybniku. Zdecyduje sąd

Bartłomiej Furmanowicz 2021-10-26, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Wiemy już, jakiej kary chce prokuratura w Rybniku dla podejrzanego, który przyczynił się do katastrofy Świerklańca. Jeżeli sąd przychyli się do tego wniosku, mężczyzna dostanie „zawiasy”, karę grzywny oraz roczny zakaz pełnienia funkcji kierownika robót budowlanych.

Reklama

Przypomnijmy, nie tak dawno pisaliśmy o tym, że podejrzany o katastrofę Świerklańca przyznał się do winy i podda się karze. Dzisiaj rybniccy śledczy przekazali nam kolejne informacje w tej sprawie.

Wiadomo już, że Prokuratura Rejonowa w Rybniku zakończyła śledztwo w sprawie katastrofy budowlanej, do której doszło w dniu 18 marca 2021 roku w remontowanej kamienicy Świerklaniec.

Początkowo podejrzanemu, który pełnił obowiązki kierownika budowy podczas prowadzonych w budynku prac remontowo-budowalnych, przedstawiono ostatecznie zarzut o to, że poprzez niezapewnienie należytego zorganizowania robót i kierowania nimi, działając z zamiarem ewentualnym umyślnie sprowadził bezpośrednie niebezpieczeństwo zawalenia się tego budynku, a w konsekwencji nieumyślnie doprowadził do zdarzenia w postaci zawalenia się części kamienicy w dniu 18 marca 2021 roku, zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób, a to 13 osób znajdujących się wtedy wewnątrz budynku oraz przypadkowego kierowcy przejeżdżającego w tym czasie ulicą Sobieskiego, a także mieniu w wielkich rozmawiając w postaci tego budynku, w wyniku czego jego właściciel poniósł straty w wysokości nie mniejszej niż 2 000 000 złotych, co wyczerpuje znamiona przestępstwa z artykułu 164 § 1 kk i art. 163 § 2 kk – mówi Barbara Drewniok, Zastępca Prokuratora Rejonowego w Rybniku.

Przypomnijmy, że wcześniej podejrzany nie przyznał się do winy i skorzystał z przysługującego mu prawa do odmowy składania wyjaśnień. Jednak podczas przesłuchania 8 października zmienił swoje stanowisko i ostatecznie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, potwierdzając poczynione w sprawie ustalenia, wyraził również chęć dobrowolnego poddania się karze.

W ramach procedury uzgodniono następujące warunki skazania: karę 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby 2 lat, karę grzywny w wymiarze 250 stawek dziennych po 200 złotych każda stawka (tj. 50 000 złotych), zakaz pełnienia funkcji kierownika robotami budowlanymi na okres 1 roku oraz poniesienie kosztów postępowania – dodaje nasza rozmówczyni.

Dzisiaj zostanie skierowany do Sądu rejonowego w Rybniku wniosek prokuratora o wydanie na posiedzeniu wyroku skazującego i orzeczenie uzgodnionej z podejrzanym kary i środka karnego.

Wniosek ten zastępuje akt oskarżenia. Jeżeli sąd wniosek ten uwzględni, nie będzie konieczne przeprowadzenie pełnego postępowania sądowego – w takim wypadku sąd wyda wyrok skazujący na posiedzeniu – słyszymy od Barbary Drewniok.

Dodajmy, że Świerklaniec prezentuje się już okazale. Właściciel budynku zrobił wszystko, by postawić go na nogi w jak najszybszym czasie. Naszą ostatnią rozmowę przeczytacie »Znika rusztowanie przy Świerklańcu. „Katedra Notre-Dame się odbudowuje, nasza kamienica też«

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 20

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~teran572 2021-10-26
  12:10:37

  4 0

  .
  .
  .
  .
  .
  rzz

 • ~norton 2021-10-26
  12:49:22

  24 4

  Rok zakazu wykonywania zawodu?
  Za takie coś?

 • ~Gibon 2021-10-26
  14:24:53

  24 3

  Rączka rączkę myje i tyle w temacie. Wszystko się rozejdzie po kościach.. Prawda jest taka że to cud, że nikt nie zginął i prokuratura powinna dla przykładu zaproponować poważny wymiar kary. Strach pomyśleć, że za rok ten kierownik budowy będzie mógł znowu kierować budowami i wszystko mu ujdzie na sucho... Jak nieodpowiedzialnym trzeba być aby prace na tak znaczącym zabytku w mieście prowadzić bez żadnego nadzoru..

 • ~Thorax 2021-10-26
  14:57:51

  17 8

  95% z komentujących nie zna szczegółów sprawy, ja też nie, więc bardziej ogólnikowo.

  Jak wygląda praktyka w pełnieniu funkcji kierownika budowy tego typu inwestycji? Kierownik budowy nie jest stale na budowie, tylko odbiera kluczowe elementy po tym jak inwestor zgłosi mu gotowość do takiego odbioru. Wiem, czasem nawet wtedy kierownik nie pojawia się na budowie, to inna bajka. Ale ile to razy inwestorzy nie wzywają nawet kierownika do odbioru? A co z błędami w trakcie wykonywania prac? Np. w czasie deskowania i zbrojenia, a nie już na zakończenie pod odbiór? Skąd pewność wszystkich, że inwestor poinformował KB, że wykuli już nadproża i można przyjechać odebrać? Skąd wiadomo, że informowali kierownika, że dziś będą rozbierać strop?

  Jasne, wszyscy uważają, że kierownik powinien być cały czas na budowie, albo dziennie. Tylko nikt nie chce za to płacić. Ba! Nawet projektów ludzie nie chcą robić bo po co (patrz Nowy Ład). Już widzę miny inwestorów jak przy budowie jednorodzinki czy jak ktoś sobie przebudowuje lokal kierownik woła 2-4 tys./miesiąc pełnienia funkcji. Przecież dla większości inwestorów takie stawki za całą budowę są nie do przyjęcia i sami szukają KB, co tylko wbije pieczątkę.

 • ~norton 2021-10-26
  15:34:19

  15 4

  Przykładne ukaranie KB spowodowało by, że następni pofatygowali by się na budowy które prowadzą. Dla świętego spokoju. A taki wyrok zezwala na takie patologie jaka odbyła się przy Świerklańcu. Przybić pieczątke i skasować kasę = odowiedzialność za to co się robi.

 • ~Artur Bojarowski 2021-10-27
  05:58:06

  7 2

  ~Thorax Czy wiedział o wykuciu nadproży? A wiesz o czymś takim, jak dziennik budowy? Wystarczy zweryfikować. Jeśli swoją funkcję, co się zdarza niestety dość często, pełnił tylko "na papierze", to właśnie ponosi konsekwencje za to ryzyko, które sam podjął. Zbyt małe konsekwencje. Nie chodzi o to, by takiemu dożywotnio odbierać, ale takie z 5 lat zmobilizowałoby pozostałych.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Chcielibyście zobaczyć galę MMA w Rybniku?
Oddanych głosów: 115