zamknij

Wiadomości

Świerklaniec. Kierownik budowy przyznał się do winy. Chce poddać się karze

Bartłomiej Furmanowicz 2021-10-18, Autor: 

Zwrot ws. śledztwa dotyczącego zawalenia się Świerklańca. Kierownik budowy przyznał się do winy i chce dobrowolnie poddać się karze. Ta decyzja przyśpiesza całe śledztwo i proces, który rozpocznie się w najbliższym czasie.

Reklama

To zwrot w tej sprawie. W sierpniu tego roku kierownik budowy nadzorujący pracę w Świerklańcu usłyszał zarzut. Dotyczy on sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób, a także mieniu w wielkich rozmiarach, poprzez niezapewnienie należytego zorganizowania robót i kierowania nimi.

Mężczyzna nie przyznał się wtedy do winy i skorzystał z przysługującego mu prawa do odmowy składania wyjaśnień.

Tym razem jednak jest inaczej. Kierownik budowy chce dodatkowo poddać się karze.

Uzgodniliśmy warunki kary i kwestie formalne. Wniosek zostanie wysłany do sądu. Czekamy jeszcze na kartę karną – wyjaśnia Barbara Drewniok, Zastępca Prokuratora Rejonowego w Rybniku.

W takim przypadku – jeżeli sąd uwzględni wniosek prokuratury – postępowanie zostanie skrócone do minimum. Wobec mężczyzny może zapaść decyzja o pozbawieniu wolności w zawieszeniu, wysoka grzywna albo zakaz wykonywania zawodu.

Zawalenie się Świerklańca. To cud, że nikt nie zginął!

Przypomnijmy, do zawalenia się Świerklańca doszło 18 marca 2021 roku około godz. 12:00. Mimo dużej skali katastrofy nikt nie zginął ani nie odniósł obrażeń.

Następnego dnia po katastrofie pojawiły się pierwsze informacje rybnickiej policji o tym, że w momencie zawalenia się budynku, część robotników budowlanych była pod wpływem alkoholu.

Po katastrofie na temat stanu technicznego budynku wypowiedział Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Rybniku.

Pomimo katastrofy i ogromnych strat właściciel kamienicy podjął decyzję o odbudowie Świerklańca. Grzegorz Piechaczek o swoich planach opowiedział nam w specjalnym wywiadzie.

Kamienica „Świerklaniec” została wybudowana w XIX wieku i przez dziesiątki lat była jednym z najbardziej rozpoznawalnym obiektem rybnickiej starówki. O historii Świerklańca barwnie pisze m.in. miłośniczka historii Małgorzata Płoszaj.

Oceń publikację: + 1 + 22 - 1 - 9

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
  • ~norton 2021-10-18
    12:16:11

    51 14

    Kara zakazu wykonywania zawodu była by chyba najlepszym straszakiem dla innych kierowników - zgadzających się na takie hmm niekonwencjonalne metody remontu.

  • ~waldus 2021-10-18
    18:54:16

    8 6

    Na miejscu sądu to bym po pierwsze ustalił czy prokuratora i kierownik nie łączą jakieś prywatne zażyłości.
    Wszystko zależy o co będzie wnioskowal prokurator.
    Dla mnie jedyna zasadna kara to dożywotni zakaz wykonywania zawodu.
    Oby nie skończyło się na karze grzywny, która dla tego pana będzie mało dotkliwa.

  • ~Dador 2021-10-18
    22:25:12

    14 3

    Tak wierze w skruchę pana kierownika, jak w to, że Szombierski szczerze żałuje, że po pijaku prawie zabił kobietę. Co do kary, to czasowe odebranie uprawnień byłoby całkiem ok, ale nie ma co gdybać. Zobaczymy jaki "układ" zostanie zawarty między oskarżonym, prokuraturą i sądem. Proszę pamiętać, że Rybnik to małe miasto (wg przeciętnego chińczyka, to na pewno się tu wszyscy znamy) i koledze zginąć nie dadzą (patrz agent 0.49‰)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4974