zamknij

Biznes

Sukces powiatu rybnickiego w rankingu finansowym. Na którym miejscu jest Rybnik?

2018-05-08, Autor: bf, tora

Najlepszą kondycję finansową ma powiat rybnicki i sam Rybnik. Najsłabiej wypadają za to takie gminy jak Lyski czy Czerwionka-Leszczyny. Taki obraz naszych miast i gmin oraz powiatu jawi się w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego 2016 przedstawionym na IV Europejskim Kongresie Samorządów.

Ranking stworzyli eksperci z krakowskiej Regionalnej Izby Obrachunkowej, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Zestawienie zostało opracowane w podziale na pięć kategorii: gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy miejskie, miasta na prawach powiatu i powiaty ziemskie. Przy ich ocenie wzięto pod uwagę następujące wskaźniki (według danych za 2016 r.):

Reklama

- udział dochodów własnych w dochodach ogółem,
- relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem,
- udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem,
- obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń,
- udział środków europejskich w wydatkach ogółem - bez poręczeń,
- relacja zobowiązań do dochodów ogółem,
- udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących.

W kategorii gmin wiejskich najwyżej – na 68. miejscu uplasowała się gmina Świerklany. Potem długo nic. Dopiero na 313. miejscu znajdują się Gaszowice, na 334. - Jejkowice, a na 479. - Lyski. Dodajmy, że w zestawieniu znalazło się 1559 gmin.

W zestawieniu miast na prawach powiatu najlepiej wypadł Rybnik zajmując 14. miejsce. „Oczko” niżej znajduje się Jastrzębie-Zdrój. Natomiast Żory są na 32. miejscu.

W kategorii gmin miejsko-wiejskich Czerwionka-Leszczyny zajęła 474. miejsce (na 616 możliwych).

Sukces odniósł za to powiat rybnicki, który uplasował się na 2. miejscu! Dla porównania najbliżsi sąsiedzi – powiat wodzisławski w rankingu zajął 63. miejsce, a raciborski – 133.

IV Europejski Kongres Samorządów odbył się 26 i 27 kwietnia 2018 r. w Krakowie.

Zobacz pełny ranking

Oceń publikację: + 1 + 44 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~hdhub058 2018-05-08 17:01:42

  A nie dawno temu b.prezydent Fudali i PiS-owcy zaatakowali obecnego prezydenta za rozrzutność finansami miasta ? Więc jak to jest ???

  44 26
 • ~Lateks 2018-05-08 18:35:37

  ~hdhub058 bo to nie jest ranking gdzie najlepiej wydawane są pieniądze ale gdzie wydaje się ich najwięcej i gdzie podatki są najwyższe... Zauważ paradoks że Lyski i Czerwionka wchodzą w skład powiatu Rybnickiego czyli tam jest źle bo w powiecie jest super....

  23 12
 • ~grzesnick 2018-05-08 21:19:29

  Lateks oświeć mnie proszę co ma budżet powiatu, do budżetów gmin. Może masz jakąś wiedzę tajemną, której jeszcze nie posiedli finansiści. Co to odpowiedzi na pytanie ~hdhub odpowiedź jest prosta. Dużo gadania opozycji, brak konkretów. A coś tam zawsze się przecież przyklei.

  16 12
 • ~Jan R. 2018-05-09 08:18:08

  Obserwuję siebie od jakiegoś czasu i zauważam ze zdziwieniem, że rankingi tego typu nie robią na mnie żadnego wrażenia. Ludzie się napracowali robiąc ten ranking, ktoś im chyba za to zapłacił albo dopiero zapłaci i... co z tego?

  9 5

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Liderzy biznesu w regionie

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Zakaz instalowania pieców na węgiel w nowych domach. Popierasz?
Oddanych głosów: 2166