zamknij

Wiadomości

Subregion Zachodni: 8 mln zł na wymianę urządzeń grzewczych!

2019-08-15, Autor: ig

Subregion Zachodni Województwa Śląskiego otrzyma dofinansowanie na realizację projektu „Gminy z dobrą energią". Za ponad 8 mln zł zostanie zamontowanych aż 539 instalacji ekologicznych! W projekcie bierze udział 13 gmin subregionu, w tym Rybnik.

W środę (14 sierpnia) Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego poinformował o wybraniu do dofinansowania projektów w naborze z poddziałania 4.3.4. Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej.

Reklama

Dofinansowanie ze środków unijnych

Wśród 23 projektów objętych wsparciem na łączną kwotę ponad 69 mln zł na pierwszym miejscu listy projektów grantowych znalazł się projekt Biura Związku pn. „Gminy z dobrą energią” – wymiana urządzeń grzewczych w budynkach mieszkalnych na terenie Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. Koszt całkowity projektu to 8 387 729 zł, natomiast dofinansowanie z Europejskiejgo Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniesie 7 909 800 zł.

Projekt Biura Związku konkurował o fundusze unijne z ponad setką innych projektów ubiegających się o dofinansowanie.

„Gminy z dobrą energią"

Projekt zakłada wymianę wysokoemisyjnych źródeł ciepła oraz montaż instalacji OZE w budynkach mieszkalnych na terenie gmin Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego, gdzie zanieczyszczenie powietrza należy do największych w Polsce.

Realizowany będzie w formule grantowej - dofinansowanie otrzymają mieszkańcy, którzy zainwestują w odnawialne źródła energii. Koncepcja ma za zadanie realizację kluczowych celów polityki regionalnej i krajowej w zakresie ochrony powietrza: poprawa efektywności energetycznej, ograniczanie emisji zanieczyszczeń i walka z niską emisją, a także wzrost produkcji energii z odnawialnych źródeł energii.

Środki na realizację inwestycji trafią do mieszkańców 13 gmin subregionu m.in. Rybnika, Jastrzębia-Zdroju, Żor, Wodzisławia Śląskiego i Raciborza.

Oceń publikację: + 1 + 49 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~truman20 2019-08-15 18:35:07

  Nie wiem czy dobrze to zrozumiałem, ale przebiega to tak, że grantobiorca najpierw kupuje dany system grzewczy za swoje pieniądze a potem ubiega się o grant? Niech mnie ktoś poprawi, jeśli tak nie jest, bo jeśli tak jest, to większej głupoty urzędnicy nie mogli wymyślić. Jeśli kogoś stać kupić dany system grzewczy, to po co mu oddawać pieniądze? Znowu nabija się kabzę bogaczom a biednego i tak nie stać na wymianę ogrzewania.... no paranoja jakaś. Proszę powiedzcie, że to tak nie działa..... Kolejny system, który zamiast weryfikować zdolności finansowe grantobiorcy, to pompuje kasę tym, których i tak stać na wymianę ogrzewania i będą mogli sobie jechać na kolejne wczasy albo zmienić kolejny samochód na nowy, bo ten dwuletni już jest stary.....

 • ~exx 2019-08-15 20:04:40

  No dajmy na to taki program "Mój dom". Dopłata do panelków foto 5tys. zł, gdzie koszt całości to ok.25tyś. Dodajmy do tego nasz kapryśny w słońce klimat i otrzymujemy żenadę.
  Odnawialne źródła energii to nie ten klimat, no chyba że poczekamy aż się rzeczywiście ociepli i będzie jak na Krecie. Chociaż nawet tam widziałem więcej czarnych beczek na dachu niż tej całej fotowoltaiki. Tylko zmiana źródła ciepła, żadne tam pitu pitu ze słońcem, da nam realne i natychmiastowe efekty.

  47 27
 • ~Boża 2019-08-15 23:12:03

  A nasz WSS Nr 3 w Rybniku musiał się obejść smakiem w konkursie 4.3.4. Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej.
  48 miejsce na liście, gdzie dofinansowanaych było 21 projektów.
  Czyżby Sebix Grabowski zajmował się tym projektem ;)

  https://rpo.slaskie.pl/file/download/5788

  14 2
 • ~Arteks 2019-08-16 09:34:52

  8 milionów na cały subregion? I dlaczego pieniądze nie trafiają tylko do miast które mają postindustrialne kolonie, a do wszystkich? Logiczne, że tam gdzie są stare familoki problem jest większy niż tam gdzie budowano nowoczesne bloki z c.o.

  9 12
 • ~psyche09 2019-08-16 16:57:54

  A mieszkańcy chwałowickich familoków mogą liczyć na sieć ciepłowniczą/gazową, czy jak zawsze zostaną pominięci?

  7 0
 • ~grzegorz410 2019-08-19 13:15:53

  Dokładnie truman20 bo w Polsce to najbardziej się opłaca być biednym. Jak ciężko pracowałeś na 2 etatach i jesteś"bogaty" to Ci się nic nie należy. Ale jak leżysz na leżaku z piwkiem w ręku to całkowicie coś innego. Tobie się należy bo jesteś biedny. Należy Ci się dofinansowanie do pieca, należy Ci się na kredki tornistry, węgiel, prąd jedzenie picie i co tam jeszcze nasz "rząd" z moich podatków Wam może zasponsorować. Bo w końcu Wam się należy bo jesteście "biedni"

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy wybierasz się na wybory 13 października?
Oddanych głosów: 2235