zamknij

Wiadomości

Studenci mają pomysły na ożywienie centrum

2011-06-14, Autor: Wacław Wrana
Kino plenerowe, dziedziniec sztuki, a obok warzywniaka „Plac Pomidorowy” - to tylko niektóre pomysły rybnickich studentów na zmianę wizerunku zaniedbanych fragmentów ciągu ulic Powstańców i Sobieskiego.

Reklama

Katowicki Oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich zorganizował dla studentów Uniwersytetu Ekonomicznego konkurs na koncepcje zagospodarowania zdegradowanych obszarów centrum Rybnika. Projekty studentów miały wpisać się w tzw. mikroplanowanie. Co to takiego? - To próba zmiany niewielkich części przestrzeni miejskiej w oparciu o oddolne inicjatywy, w myśl zasady, że właściciel budynku lub przedsiębiorca ma lepsze wyczucie, co może się udać, niż siedzący za biurkiem urzędnik – tłumaczy Maciej Borsa z Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Pierwszy etap konkursu podsumowano w ogródku restauracji „Art-Cafe”. Na ścianie tutejszego podwórza zawisły prace studentów. Ocenili je wszyscy uczestnicy spotkania. Najwięcej głosów uzyskała błyskotliwa koncepcja Elżbiety Ozimek i Tomasza Piecucha. Ich zadaniem było wymyślenie pomysłu na ożywienie okolic jednego z najbrzydszych miejsc w Rybniku – Dróżki Profesora Libury. Wizja studentów zakłada utworzenia tam stworzenie Deptaka Sztuki, a na dachach budynków kina plenerowego. Na elewacjach kamienic miałyby powstać murale.

 

Niemniej ciekawe pomysły znajdowały się na planszach wyróżnionych żaków - Judyty Krótkiej oraz Mateusza PodsiadłoPrzemysława Kisiela.

 

> Zobacz więcej zdjęć ze spotkanie w Art-Cafe

 

Co dalej będzie się działo z pracami studentów? - Prace zostaną zsyntetyzowane przez profesjonalistów i zweryfikowane pod kątem zgodności z przepisami. Na ich podstawie powstanie ramowa koncepcja rozwoju przestrzeni publicznych w tym obszarze centrum Rybnika, która stanie się podstawą dalszych działań, mających m.in. pobudzić inicjatywę prywatnych inwestorów. Do działań tych, oprócz władz miasta, włączą się również rybnickie organizacje pozarządowe – deklaruje Łukasz Pomykoł, który koordynuje działania TUP w subregionie rybnickim.

 

Przypomnijmy, że to nie pierwsze działania organizacji pozarządowych na rzecz przywrócenia dawnych funkcji ciągu ulic Powstańców i Sobieskiego. Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych realizuje projekt „Deptak reWita”.

 

> Rybnicki deptak jak Hollywood

 

Oceń publikację: + 1 + 7 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~zxr9 2011-06-14 22:19:45

  Może i pomysły ciekawe ale żyjemy w realnym świecie i na dodatek w Polsce! Tutaj jesli coś nie jest komercyjne upadnie! Ludzie po prostu nie będą przychodzić na plac pomidorowy czy oglądać jakieś dzieła sztuka :) nie... to nie Kraków, Berlin czy nawet ta szpetna warszawa

  0 0
 • ~sybin 2011-06-16 09:51:59

  ^^ fakt. Nieważne czy to TUP czy CRIS będą organizować akcje i konkursy na ożywienie tych dwóch ulic, bo to nic nie da, wystawy czy kino przyciąga jednorazowo a nie ciągle. To że zrobimy tam ładne miejsce do posiedzenia nie przyciągnie tysięcy mieszkańców. Trzeba to miejsce ożywić usługowo i handlowo. Urząd Miasta powinien działać w celu zoptymalizowania handlu w centrum miasta i zadbać o warunki do jego rozwoju (z resztą jest to jedna z roli samorządu). UM wraz z właścicielami kamienic powinni usiąść przy jednym stole i zaprosić do rozmów również specjalistów np. z Uniwersytetu Ekonomicznego i innych uczelni i zastanowić się jak zagospodarować tą cenną część miasta. Takie inicjatywy TUP i CRIS są jak najbardziej na miejscu, przynajmniej nie pozwalają zapomnieć o tym że te ulice istnieją, ale po za tym nie wnoszą nic konkretnego w ten temat.

  0 0
 • ~dominika40 2011-06-17 00:21:31

  A może też studenci znajdą pomysł na ten nasz cudowny parking w centrum miasta!!! Mnie tylko przychodzi pomysł by tam zrobić po 18 tej wyścigi na quadach. nawierzchnia sie nadaje jak najbardziej!!

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Rybnik potrzebuje parku kulturowego?
Oddanych głosów: 457