zamknij

Wiadomości

Strefa Juliusza szansą dla młodych i osób starszych. Co ma powstać w centrum Rybnika?

2016-10-25, Autor: 

Koncepcja Strefy Juliusza nabiera kształtów. Wiemy już, że mają powstać tam obiekty, z których skorzystają zarówno młodzi, jak i starsi rybniczanie. W planach znajduje się budowa m.in. Regionalnego Ośrodka Geriatrycznego, Centrum Wsparcia Rodziny czy WEBER – business park w postaci biurowca. Co jeszcze znajdzie się w Strefie Juliusza?

Reklama

Miasto zakończyło już porządkować sprawy formalne związane np. z własnością gruntów od ul. Klasztornej do ul. Chrobrego. Przyszedł czas na nakreślenie wyglądu Strefy Juliusza, w skład którego wchodzi kilka już istniejących lub nowopowstałych budynków. Jak podkreśla prezydent Piotr Kuczera uruchomiłaby ona kilka procesów, które byłyby odpowiedzią na już zachodzące w naszym mieście zmiany – czyli starzenie się społeczeństwa i odpływ młodych osób na obrzeża Rybnika lub poza nasze miasto. - Strefa ma funkcjonować jak koło pasowe, by poruszać wiele elementów, uzupełniać się i doprowadzić do współpracy pokoleniowej. Ryzyko istnieje, ale jako samorząd chcemy je podjąć. Demografia jest nieubłagana – wyjaśnia prezydent. Jak następnie dodaje Strefa Juliusza byłaby „uderzeniem” w niszę, która jest przyszłością w województwie śląskim. - Ten, kto zrobi to pierwszy, może najwięcej zyskać – dodaje.

Jakie obiekty mają się znaleźć w Strefie Juliusza? Wymieńmy je:
1. Budynek Juliusz – ma powstać tam pierwsze w regionie edukatorium przyrodniczo-humanistyczne, w którym wiedza ma być prezentowana poprzez obserwację i doświadczenia. Dzieci, młodzież i dorośli będą mogli zagłębiać tajemnice natury i człowieka.

2. Budynek Rafał – zostanie zaadaptowany na potrzeby bursy dla pracowników ROGER-a oraz hostelu dla rodzin odwiedzających osoby mieszkające w ośrodku. W ten sposób zostanie przywrócona wartość użytkowa zabytkowego budynku.

3. Centrum Wsparcia Rodziny – placówka o charakterze profilaktyczno-terapeutycznym, gdzie asystenci rodziny otrzymywaliby wsparcie metodyczne i koordynacyjne. Byłaby to również przestrzeń do spotkań rodzin biologicznych i dzieci przebywających w rodzinach zastępczych. W efekcie tego mniej nastolatków trafiałoby do interwencji kryzysowej, a także zmniejszyłaby się liczba dzieci odbieranych biologicznym rodzinom.

4. Regionalny Ośrodek Geriatryczny (ROGER) – budynek, w którym mieszkałoby około 150 starszych osób wymagających stałej opieki oraz korzystających z opieki dochodzącej. W ten sposób poprawiłaby się jakość życia seniorów, którzy żyliby w samym centrum Rybnika. Nie czuliby się wykluczeni, brali by aktywny udział w życiu miasta. Obecny DPS na ul. Żużlowej zostanie przeznaczony do wygaszenia. Zdaniem władz Rybnika, budynek ten nie jest w pełni dostosowany dla osób starszych. Co ciekawe, ma tam działać Regionalne Centrum Telemedycyny, a na parterze ulokowanie zostanie przedszkole, służące też jako miejsce terapii dla seniorów.

5. WEBER (business park) – luksusowy biurowiec przeznaczony dla usług biznesowych, łączący inkubator przedsiębiorczości, coworking i startupy. W części podziemnej znalazłby się parking, a parter przeznaczony byłby na cele usługowo-handlowe oraz biurowo-administracyjne.

6. Urząd Miasta Rybnika – obsługa mieszkańców i biznesu.

7. Park Bukówka – łaźnie Priessnitza i balneopark.

8. Zasadnicza Szkoła Zawodowa Izby Rzemieślniczej w Rybniku – w przyszłości na terenie tej placówki lub u Urszulanek powstałyby klasy o kierunku kształcenia na potrzeby ośrodka geriatrycznego.

Jak zaznacza Wojciech Student - pełnomocnik ds. Inwestycji i Gospodarki Przestrzennej, magistrat wyklucza w omawianej koncepcji dotyczącej tego obszaru budowę nowego obiektu handlowego oraz budynków przeznaczonych do mieszkania. - Trzeba stworzyć miejsca pracy, a rybniczanie sami przyjdą szukać w centrum mieszkań – wyjaśnia. Ostateczny model Strefy Juliusz powinien być znany do końca tego roku.

Śmiały plan ma jednak kilka słabych stron. Jedną z nich są konkursy, które niekoniecznie musi wygrać miasto. Z drugiej strony wiele będzie zależało od sytuacji politycznej oraz decyzji administracyjnych niezależnych od samorządu. Do tego dodajmy jeszcze największą inwestycję w naszym mieście – drogę Racibórz-Pszczyna, która ruszy w niedalekiej przyszłości.

Do tematu będziemy wracać.

Oceń publikację: + 1 + 23 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
  • ~Frigg 2016-10-25
    22:25:20

    29 1

    Super sprawa! Duży teren w centrum miasta, który zostanie przeznaczony dla ludzi! Trzymam kciuki! No i ROGER - genialna nazwa.

  • ~Arteks 2016-10-25
    22:46:48

    20 20

    Zaczyna to nabierać jakieś rozsądności bo nie ukrywam, że pierwsze pomysły związane z zagospodarowaniem Juliusza były trochę chaotyczne i nieprzemyślane. Mam kilka uwag: ad. 1 - jeśli będzie to zrobione w pomysłowy sposób - może być hitem podobnym do Centrum Kopernik ale w innej dziedzinie ad. 2 - hostel w centrum jak najbardziej ale w tak eksponowanym budynku? Jakoś mi się to kłóci z reprezentacyjnością gmachu. ad. 4 i 5 - wydaje mi się, że obiekty te powinne być wyższe przynajmniej o jedno piętro, powinne dominować na tym do niedawna pustym placu, a nie być zdominowane np. przez Hermes; ad. 7 wie ktoś co to są Łaźnie Priessnietza - jeśli jakaś atrakcja dla starszych to dobry pomysł. Przeważnie wszystko robi się pod młodych. ad. 8 - zarówno ten budynek jak i szkoła nie pasuje do reszty. W projekcie nikt nie wspomina o zagospodarowaniu dawnej Hali Mięsnej - budynek sąsiaduje z parkiem oraz przystankiem. Może coś dla chcących odpocząć, przysiąść napić się wody - jakaś mini-pijalnia wody? Nie wspomniano też o kaplicy którą przejął Larysz - a w której przy odrobinie dobrej woli możnaby stworzyć wraz z fragmentem budynku - Urząd Stanu Cywilnego i nowy pałac ślubów. Wszyscy wiedzą jaką uciążliwością dla ślubów jest wjeżdżanie i parkowanie w okolicy Rynku, a Muzeum miałoby wreszcie więcej miejsca na wystawy. Przypomnę, że USC wpakowano na Rynek do Muzeum w latach 90. chyba na chwilę a mieści się tam do dzisiaj powodując, że jest tam mniej miejsca i dla jednych i dla drugich. Panie Prezydencie Kuczera, w końcu jest pan historykiem. :)

  • ~Blazej Balcerzak 2016-10-26
    00:50:58

    19 6

    Wreszcie sie cos dzieje. Jest jednak kilka "ale".
    1. po co seniorow wciskac do starych budynkow, ze stromymi schodami, ktoych przystosowanie bedzie kosztowac majatek. Nie taniej jest wybudowac nowe parterowe mieszkania przystosowane do ich wieku i sprzetu ( wozki, etc)
    2. Kto przy zdrowych zmyslach chialby miec mieszkanie w budynku bylego szpitala. Zdezynfekowac sie do konca tego nie da. Na zachodzie buduje sie szpitale obecnie w miare tanio na kilkadiesiat lat, a potem sa burzone.
    Poza tym powodzenia.

  • ~Visenna 2016-10-26
    07:18:17

    19 1

    Opis z Jesennika (Czechy) : " Idea parku balneologicznego nawiązuje do tradycjnej metody wodolecznictwa Vincenza Priessnitza i rozwija jego słynną na świecie filozofię leczenia wodą, słońcem i ruchem.

    Park został zaprojektowany jako "wodny ogród", przez który przepływa potok z wybudowanym systemem stacji, gdzie można się zrelaksować i skorzystać z hydroterapii. Znajdują się tam naturalne łaźnie Priessnitza dla górnych i dolnych kończyn, kąpiel Priessnitza dla nóg z akupresurą, ławeczka Priessnitza, bicze wodne, prysznic oraz tarasy do wypoczynku i gimnastyki. Ta tradycyjna koncepcja wodolecznictwa metodą Vincenza Priessniza zimną wodą, słońcem, ruchem i zmianą stylu życia przywraca ludziom zdrowie do dzisiaj. "

  • ~Abisall 2016-10-26
    10:04:54

    10 1

    @ Artex "W projekcie nikt nie wspomina o zagospodarowaniu dawnej Hali Mięsnej" - w tym budynku od wiosny działa klub/pub muzyczny "Stara Gazownia Czar Nocki"...
    A co do wysokości nowych budynków - Hermes dominuje jedynie od stronu tego pustego placu jedynie z racji kontrastu - jak tam powstaną budynki wyższe jak te budki co tam stoją to już brzydal nie będzie tak dominujący - wg mnie nie ma sensu stawiać tam niczego wyższego niż budynki Juliusz i Rafał
    @Blazej Balcerzak - ale zauważyłeś że to centrum geriatryczne ma powstać w całkowicie nowym budynku?

  • ~telesrele 2016-10-26
    13:01:48

    9 0

    ~Arteks, w większości Twoich wywodów zgoda, ale sprawę USC ja widzę nieco inaczej. Z pewnością wjazd lub zaparkowanie w okolicach Rynku jest problemem, ale jednak ślub na Rynku naszego miasta to coś wyjątkowego. Fotki młodej pary wychodzącej na najbardziej rozpoznawalną część Rybnika nie zastąpią fotek w miejscu, o którym piszesz. Co prawda zdarzają się czasem niezłe komedyje. Sam byłem świadkiem, gdy wychodzącą z USC w ratuszu młodą parę goście obsypali ryżem i nagle obsiadły ich rynkowe gołębie. Śmiechu sporo, ale fotki i nagrania video z tego wydarzenia mogą bić rekordy na YT. Ja niestety ślub brałem w USC, który wtedy mieścił się w UM na Chrobrego i po wyjściu widzieliśmy browar. Niektórzy byli zachwyceni. Może zmienisz zdanie, gdy sam będziesz brał ślub, czego Tobie i innym kawalerom i panienkom życzę :)

  • ~basia80 2016-10-26
    13:13:34

    3 0

    @Blazej Balcerzak nie zapoznales sie z planem.
    Mianowicie budynek dla seniorow ma powstac od podstaw i bedzie to nowy budynek. Na planie nosi nazwe Roger. Strefa Juliusz bedzie powiekszona o istniejacy obecnie parking.

  • ~qwer 2016-10-26
    21:43:31

    3 1

    Ech jak by nie było tego ochydnego budynku Hermesu...

  • ~ 2016-10-26
    21:57:16

    6 0

    Brakuje mi w tym projekcie jakichś dodatkowych atrakcji dla starszych ludzi czy spacerujących w stylu jakieś palmiarni, ogrodów czy czegoś co przyciąga z różnych powodów ludzi. W parku Bukówka było kiedyś źródełko - co się z nim stało bo sadzawki już nie ma?

  • ~romcost 2016-10-27
    10:10:36

    9 0

    Może moje pytanie będzie prozaiczne, skoro tyle mądrych głów myślało nad tym pięknym i przemyślanym projektem, gdzie będą parkowały samochody osoby dowożące / odwiedzające pacjentów do Ośrodka Geriatrycznego oraz pracownicy i petenci Business Parku ?? Business Park bez parkingu to znakomity pomysł, na pewno najemcy będą się bili o miejsce biurowe w tak znakomitym miejscu, tylko w ulotkach reklamowych niech załączają spis linii autobusowych przejeżdżających w tej okolicy... Już nie pytam o petentów Urzędu Miasta, bo rozumiem, zamierzeniem miasta jest ich maksymalne zniechęcenie. Jak ktoś będzie musiał śmigać do UM przez pół Rybnika, to może po prostu odpuści i tam nie pojedzie ...

  • ~romcost 2016-10-27
    10:22:26

    14 0

    4. (...) Obecny DPS na ul. Żużlowej zostanie przeznaczony do wygaszenia. (...) Co ciekawe, ma tam działać Regionalne Centrum Telemedycyny, a na parterze ulokowanie zostanie przedszkole, służące też jako miejsce terapii dla seniorów.
    Kolejny super pomysł, nie ma to jak telefoniczna rozmowa z lekarzem, przez telefon wzrok nam sprawdzi, gips założy a może i zęby wyleczy ??? Przedszkole wykorzystywane jako miejsce terapii seniorów też super pomysł. Jak się dzieci do domów rozejdą, to klockami i lalkami seniorzy się będą mogli pobawić.
    Obecnie na Żużlowej seniorzy mają ciszę, spokój, dostępny parking dla odwiedzających, łatwy dojazd karetki ale na pewno w centrum Rybnika pomiędzy dwoma ciągle zakorkowanymi drogami będą mieli lepiej ... Będą mogli z okien samochody liczyć, chyba, że im smog przeszkodzi ...

  • ~Arteks 2016-10-27
    10:55:05

    3 7

    @romcost - biurowiec ma mieć parking podziemny z tego co pamiętam na ok. 150 miejsc (takie założenie gdzieś przeczytałem i to chyba wystarczy), a w przypadku ośrodka dla starszych ludzi nie ma potrzeby jakiegoś większego parkingu bo auta dla starszych osób będą zbędne skoro w centrum jest wszystko to co każda starsza osoba potrzebuje, pod nosem będzie przystanek z darmowymi autobusami dla emerytów. Odwiedzający? Przejdą się spacerkiem z innych parkingów. Parking naprzeciw ZUS przeważnie świeci pustkami. Z tego co zrozumiałem, to nie będzie hospicjum tylko ośrodek dla seniorów przewożonych w różne miejsca jak towar w aucie. Akurat w tym przypadku ekipa Kuczery myśli nowocześnie. Skończmy wreszcie z mitami odnośnie parkingów które przyczyniają się do zubożenia architektonicznego naszego miasta i do jeszcze większego korkowania. Polecam artykuł specjalistów o miejskich mitach drogowych i parkingowych: http://forum.rybnik.com.pl/viewtopic.php?f=11&t=6124&sid=c72bb43553ed19d2467e9b8bbc94bbc2#p65779 Dzisiaj w dobie mody na zdrowy tryb życia, co raz mniej osób uważa, że musi koniecznie autem podjechać pod sam budynek w którym pracuje lub załatwia sprawę. Powierzchnia w centrum jest naprawdę zbyt cenna aby marnować ją na parkingi! W Augsburgu wszystkie parkingi wielopoziomowe jakie spotkałem znajdowały się albo koło dworca albo między dworcem, a centrum. W okolicy rynku nie spotkałem ani jednego...

  • ~Arteks 2016-10-27
    10:59:38

    2 9

    @romcost - a kto powiedział, że w centrum Rybnika nie da się ograniczyć ruchu? Sam sobie zaprzeczasz - domagasz się parkingów, a jednocześnie uważasz, że seniorom będzie przeszkadzać duży ruch? Rolą władz miejskich powinno być takie kształtowanie ruchu w mieście aby przybywało tu pieszych i rowerzystów, a ubywało aut. Wtedy nie tylko seniorzy będą zadowoleni ale nagle wielu młodych ludzi zacznie wybierać centrum do życia, deweloperzy będą budować w centrum mieszkania bo będzie się tam lepiej mieszkać. Nieźle to spuentował Student: "Trzeba stworzyć miejsca pracy, a rybniczanie sami przyjdą szukać w centrum mieszkań – wyjaśnia." A ja dodam, twórzmy przyjazne centrum Rybnika, a ściągniemy do centrum nowych mieszkańców. Przyjazne centrum musi oznaczać, zmniejszenie dyktatu aut.

  • ~Jondekjondek 2016-10-27
    22:14:10

    15 4

    Jak to czytam to to rysuje mi się taki obraz: zacznijmy dzień od godziny 9:00 jest po śniadaniu Starsi mieszkańcy ośrodka relaksują się w parku, znaczy zostali wyprowadzeni na wózkach do niego, bardziej mobilni gorączkowo poszukują wolnej ławeczki aby móc przysiąść bo nogi zaczynają po podroży z budynku powoli odmawiać posłuszeństwa. Udało się ktoś się zlitował i ustąpił miejsca. Godzina 13:00 planowany powrót do budynku na obiad, część dała radę wrócić, resztę (tych z problemami z pamięcią i orientacją spowodowanymi różnymi chorobami wieku starczego) poszukują służby miejskie i młodzież poprzez portale społecznościowe. Wreszcie udało się spotkać na obiedzie, czas umilają akustycznie dzieciaki z przedszkola, które podczas beztroskiej zabawy mogą od czasu do czasu oglądać jak w praktyce odbywa się transport sanitarny i karawanowy. Godzina 16: dzieciaki rozeszły się do domu, można troszkę pospać. Trzeba się wyspać bo wieczorem zaczyna się życie nocne młodzieży w centrum miasta. Zabawa jest fajna knajpy grają ludziska wesoło harcują po okolicy. Zbliża się godzina 4 AM okolica cichnie, wreszcie można zasnąć, trzeba korzystać bo o 7:00 powracają wesołe przedszkolaki koniec spania. W bursie budzą się pracownicy (być może uchodźcy albo Ukraińcy żeby zapewnić odpowiedni poziom cenowy świadczenia pracy) dla mieszkańców Rybnika i okolic pracy brak (bo mieszkaniec Rybnika raczej nie potrzebuje mieszkać w bursie tylko przyjezdny). Obsługa bursy koniecznie ze znajomością języka niemieckiego żeby rodzina z Niemiec mogła się dogadać z obsługą jak przyjadą odwiedzić swoich bliskich w ośrodku. Mieszkańcy Rybnika raczej nie skorzystają z noclegu bo po co, być może w tej sytuacji i tak dla mieszkańca Rybnika nie będzie miejsca, skoro przewiduje się potrzebę miejsc noclegowych dla odwiedzających.
    Na koniec biurowiec koniecznie z widokiem na Rogera, może jak jeden z drugim prezes zobaczy podjeżdżające karawany czy karetki to przemyśli swoje zachowanie i zacznie uczciwie płacić pracownikom.

    Podsumowanie: Jako ośrodek całodobowy to nie bardzo jako dzienny dom to już mądrzej.

  • ~romcost 2016-10-28
    18:09:19

    12 1

    ~Arteks z łaski swojej przespaceruj się na żużlową i zapoznaj się ze stanem zdrowia mieszkających tam ludzi... Naprawdę wież mi, że większość tych osób nawet do parku nie wyjdzie bo nie są w stanie...

  • ~HAN 2016-11-01
    08:58:31

    5 0

    ' Trzeba stworzyć miejsca pracy, a rybniczanie sami przyjdą szukać w centrum mieszkań – wyjaśnia Student'- zeby szukac mieszkan w centrum to najpierw te mieszkania musza powstac. Jak narazie w centrum nic sie nie buduje. Wogole w Rybniku nie buduje sie nowych blokow. Jedyne co powstaje to domki szeregowe i budownictwo indywidualne, wszystko daleko od centrum.

  • ~Marek Ryszka 2016-11-09
    21:41:43

    3 3

    Czy ktoś zauważył, że koncepcja ta zakłada wyburzenie budynku byłej biblioteki (na prawo od hali mięsnej)? W każdym razie na wizualizacji nie ma tego obiektu, co mnie niezmiernie dziwi, gdyż jest on w nie najgorszym stanie, okna posiada wymienione, ponadto stanowi ciekawy przykład architektury modernizmu i byłby wart wkomponowania go w kompleks, tymczasem wizualizacja przedstawia nam gigantyczną, pozbawioną okien ścianę pawilonu ROGER, która przytłoczy swoją wielkością, kolorystyką i brakiem okien halę mięsną i zepsuje widok z ul. 3. maja. Tylko ta jedna uwaga, poza tym koncepcja całości kompleksu dobra.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 3601