W sobotnie popołudnie (24 sierpnia) w dzielnicy Nowiny pojawiły się cztery wozy bojowe straży pożarnej. Czytelnicy szybko zwrócili się do nas z pytaniami, co się właściwie stało. Powodem był tlenek węgla i wyciek gazu.
Do jednego z budynków wielorodzinnych na ulicy Floriańskiej, w sobotę (24 sierpnia) około godziny 14.00 skierowane zostały cztery zastępy straży pożarnej. Powodem, było zgłoszenie wykonania pomiaru tlenku węgla w jednym z mieszkań.
- O godzinie 13.56 otrzymaliśmy wezwanie do pomiaru tlenku węgla w jednym z mieszkań na ulicy Floriańskiej. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i dokonaniu pomiaru tlenku węgla. Pomiar wskazał wartość 470 ppm, a w trakcie pracy piecyka gazowego, czujnik wskazywał także obecność gazu ziemnego — dowiadujemy się od mł. bryg. Wojciecha Rducha z PSP w Rybniku.
Na miejscu działały 4 zastępy straży pożarnej, łącznie 14 strażaków, którzy przewietrzyli mieszkanie, skontrolowali również inne mieszkania w pionie. Nie była konieczna ewakuacja mieszkańców.
- Sprawdziliśmy pozostałe mieszkania w pionie, tam też pojawiły się niewielkie przekroczenia. Po przewietrzeniu było 0 ppm. Nie było osób poszkodowanych — dodaje strażak.
Na miejscu pojawiło się również pogotowie gazowe, które zakręciło dopływ gazu.
- Z naszej strony zalecenia były takie, że ponowne uruchomienie instalacji gazowej powinno być dokonane po wcześniejszym przeglądzie instalacji gazowej oraz piecyków gazowych — kończy Wojciech Rduch.
Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.
Czad to cichy zabójca, więc pamiętajmy:
- nie pozostawiajmy włączonych elektrycznych i gazowych piecyków, kiedy wychodzimy z domu lub idziemy spać, nigdy też nie ustawiajmy ich na łatwopalnym podłożu,
- zainwestujmy w dobry czujnik, który zaalarmuje nas, kiedy tlenek węgla nagromadzi się w naszym mieszkaniu - czad to bezwonny gaz,
- dbajmy o właściwą konserwację urządzeń grzewczych, a kiedy coś nas niepokoi natychmiast wzywajmy fachowca, który sprawdzi działanie naszego urządzenia i naprawi usterkę,
- korzystajmy z usług kominiarzy, którzy sprawdzą prawidłowe funkcjonowanie kominów i wentylacji,
- użytkujmy sprawne techniczne urządzenia, w których odbywa się proces spalania, zgodnie z instrukcją producenta,
- stosujmy urządzenia posiadające stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu; w sytuacjach wątpliwych należy żądać okazania wystawionej przez producenta lub importera urządzenia tzw. deklaracji zgodności, to jest dokumentu zawierającego informacje o specyfikacji technicznej oraz przeznaczeniu i zakresie stosowania danego urządzenia,
- nie zaklejajcie i nie zasłaniajcie w inny sposób kratek wentylacyjnych,
- w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdźmy poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację,
- systematycznie sprawdzajmy ciąg powietrza poprzez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do otworu lub kratki,
- często wietrzmy pomieszczenia, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien.
Od stosowania się do powyższych rad może zależeć nasze zdrowie i życie oraz zdrowie i życie naszych bliskich.
Tagi: tlenek węgla, przekroczenie tlenku węgla w Rybniku, PSP Rybnik, pogotowie gazowe, wyciek gazu, czad
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy. "Czegoś takiego jeszcze nie czuliśmy"
82808Rybnickie nutrie mogą być karmą dla innych zwierząt. RDOŚ ogłosił przetarg na odłów i ich uśmiercenie
53274„Teresa żyła na własnych zasadach i na własnych zasadach odeszła”. Sąsiedzi mają żal: zrobiono z nas potworów
44455Śmiertelne potrącenie na torach w Suminie. Nie żyje kobieta (aktualizacja)
30398Starsza kobieta przez tydzień umierała w łazience. Zareagowała kierująca autobusem
28644Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy. "Czegoś takiego jeszcze nie czuliśmy"
+339 / -40Starsza kobieta przez tydzień umierała w łazience. Zareagowała kierująca autobusem
+271 / -4Im mniej kontrastu, tym lepiej dla nerek. To pierwszy taki zabieg w rybnickim szpitalu
+87 / -0Prywatna uczelnia zamierza wystartować w październiku na rybnickim kampusie. Ile osób się zapisało na pielęgniarstwo?
+75 / -12Chwałowice: ksiądz "tancerz" zastąpił księdza "Tik-Tokera" (zdjęcia)
+64 / -7Prokuratura postawiła zarzut Michałowi Wosiowi. Poseł mówi o „bełkocie”
33„Dobry jeżu a nasz panie”. Ktoś w urzędzie miasta tym razem przesadził?
28W przedszkolach „dół”, w podstawówkach rekord. Porównujemy liczby w oświacie na przestrzeni lat (infografiki)
23Archidiecezja o grafice z jeżem: jest niestosowna. UM broni pomysłu
16Za czym tak długa kolejka przed Sądem Okręgowym w Rybniku? Ludzie stoją w niej godzinami!
16Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertCzy spółki powinny ponosić większą odpowiedzialność za skutki eksploatacji górniczej?
Oddanych głosów: 372
~splinter84 2024-08-26
21:23:59
Upał robi swoje, taki urok piecyków gazowych. Regularny przegląd też trzeba robić.