zamknij

Wiadomości

Strażacy z Wielopola marzą o rozbudowie remizy

2013-05-31, Autor: Dominika Kuśka
Władze miasta od lat wspierają finansowo oddziały Ochotniczej Straży Pożarnej. OSP jednak nie rozwijałyby się gdyby nie praca i zaangażowanie samych strażaków. Doskonałym tego przykładem jest OSP Wielopole, która przymierza się do rozbudowy remizy.

Reklama

Ochotnicza Straż Pożarna w Wielopolu planuje remont. Nie chodzi jednak o wielką inwestycję, a jedynie o zabudowę wnęki. Ta zmiana umożliwi strażakom stworzenie niezbędnych szatni oraz pomieszczenia na biuro. – Przyznam, że taki remont jest nam bardzo potrzebny. Obecnie nasze biuro mieści się w garażu, a to nie jest odpowiednie miejsce – mówi Ryszard Moskal, prezes OSP Wielopole. – Nasza remiza i teren wokół niej to jedyne w Wielopolu miejsce, gdzie odbywają się mecze i festyny.  W tym budynku, oprócz OSP, mieście się siedziba klubu sportowego i rady dzielnicy – dodaje.

Miasto wstępnie zadeklarowało pomoc jednostce w Wielopolu w rozbudowie remizy. Póki co, magistrat zaplanował wydatek 20 tys. złotych na dokumentację projektową. – Najpierw musimy poznać koszty inwestycji. Następnie zaś zdecydujemy, w zależności od posiadanych na ten cel środków, o ewentualnej rozbudowie tamtejszej remizy – tłumaczy Lucyna Tyl, rzecznik prasowa magistratu.

Strażacy mają nadzieję, że miasto na sfinansowaniu projektu technicznego nie poprzestanie. - staramy się o te pieniądze już kilka lat. Proponowaliśmy już, żeby miasto wspomogło nas finansowo, a my moglibyśmy te podstawowe prace wykonać sami, w ramach tzw. czynu społecznego. To przecież nam najbardziej zależy na tym remoncie – mówi Ryszard Moskal

 

Przypomnijmy, w minionym roku miasto na działalność Ochotniczych Straży Pożarnych wydało ponad 1,3 mln złotych. Ta kwota została przeznaczona m.in. na zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Kłokocin (454,7 tys. złotych), zakup motopomp szlamowych dla OSP Chwałęcice, Ochojec, Wielopole (22,5 tys. złotych) czy na zakup agregatów prądotwórczych dla OSP Gotartowice i Popielów (12,5 tys. złotych).

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~Arteks 2013-05-31 11:31:04

  W sytuacji kiedy jest kryzys miejscy urzędnicy powinni każdą złotówkę oglądać dwa razy zanim ją wydają. Należy się zapytać jaki jest sens w dzisiejszych czasach OSP w co drugiej dzielnicy kiedy w mieście sprawnie działa państwowa straż pożarna? Po co biura dla OSP, czyżby tam ktoś chciał urzędować??? Moim zdaniem to środki wywalone w błoto.

  1 14
 • ~turistas 2013-05-31 11:41:12

  Arteks - od razu widać że w bloku mieszkasz... nie masz pojęcia co się dzieje poza twoją norą, tylko narzekasz na forum. Uświadamiam Cię, że OSP jest potrzebna i wywiązuje się ze swojego zadania... jak pali się jakiś las, stodoła, czy łąka, OSP jest pierwsza, zanim z PSP dojadą. Poza tym OSP na wsiach kształtuje małolatów na ludzi, wiedzą co to jest niesienie pomocy, poprawia sprawność fizyczną (zawody strażackie) i psychikę też prostuje. A Ty na ławce przed blokiem czego się nauczyłeś za młodu? jak się jara blanty i co ty zaj***ć żeby mieć na fajki. Poza tym jesteś powszechnie uznawany na tutejszym forum jako dupoliz Fudalego, to czym Ci podpadł, że dziś na niego najeżdżasz? To że dofinansuje OSP, to akurat jeden z lepszych pomysłów... A co do wydawanych złotówek w dzisiejszej dobie kryzysu, to przypominam Ci, że na najohydniejszy pomnik na śląsku, jak nie w Polsce, miasto wydało 59 000zł, jak nie więcej...

  14 0
 • ~ 2013-05-31 11:43:00

  ciekawe ile miejscy urzędnicy przyglądali się wydanym 56 tyś na rzeźbę na rondzie-co arteks?

  10 0
 • ~Arteks 2013-05-31 12:02:35

  @wawelska45 - na sztukę nie żałowałbym nawet i kilkaset tysięcy zł bo to wzbudza zainteresowanie i ozdabia miasto. @turistas - ja ganię narzekających na forum, a nie narzekam, chyba pomyliłeś mnie z innymi! Więcej rozwagi. Natomiast jestem przeciwko marnowaniu pieniędzy na coś co zupełnie niczego nie poprawi i w niczym nikomu nie pomoże. Sprawność fizyczną to sobie można poprawić na siłowni, na rowerze, na boisku albo na pływalni. A OSP miały znaczenie 100 lat temu kiedy dojazd konnej sikawki z centrum Rybnika do Wielopola zajmował więcej niż godzinę. Dzisiaj straż na sygnale z Maroka dojedzie w każde miejsce miasta w ciągu kilku minut. Myśleliście kiedyś o tym, że na cały Rybnik wystarcza jakoś tylko jeden zespół pogotowia ratunkowego który wyjeżdża do wypadków, zasłabnięć, osobistnych wezwań potrzebujących itd, a jakoś nie wystarcza jedna straż pożarna??? Rozumiem, że OSP może się przydać jako coś dodatkowego np. w sytuacji wielkich pożarów czy powodzi ale do tego nie są potrzebne żadne biura. Poza tym OSP nie musi być w każdej dzielnicy. Czas zaorać w Rybniku OSP, koła gospodyń wiejskich i inne przeżytki.

  0 10
 • ~michaszs 2013-05-31 14:38:00

  ~Arteks nie widzę problemu. Wycofajmy na próbę wszystkie samochody z ochotniczych straży pożarnych z podziału bojowego na tydzień. Zobaczysz co się będzie działo...
  W PSP jest ok. 18 strażaków na jednej zmianie służbowej w danym dniu. Te 18 osób ma pod sobą całe miasto Rybnik i cały powiat rybnicki. Chciałbym to widzieć jak Ci strażacy kończąc pożar np. w Żytnej jadą do pożaru do Dębieńska 'w kilka minut'.

  3 0
 • ~jurempus 2013-05-31 15:57:55

  ~Arteks widziałeś kiedyś OSP w akcji chyba nie.Oni są zawsze piersi na miejscu wypadku czy pożaru.Mają juz te same zadania co strażacy PSP tylko robią to dobrowolnie.Tracą swój cenny czas tylko poto żeby komuś pomóc.Raz miałem okazje widzieć wyjazd OSP od środka.Byłem akurat w środku gdy zawyla syrena.Chłopaki wpadli do remizy wydawało by się że drzwi wyrwią tacy szybcy byli raz dwa juz w samochodzie byli i wyjeżdzali.A do tego co napisal ~michaszs nierealne jest żeby 18 strażaków do tego 4 samochody z wodą.Wystarczy żeby były 2 zdarzenia w jednym momencie i już ktoś nie bedzie mial pomocy.Dlatego OSP jest tak potrzebna

  7 0
 • ~Arteks 2013-05-31 18:30:44

  @michaszs @jurempus - ok no to możnaby zrobić tak, że stworzy się jakąś siatkę nowoczesnych OSP ale nie w każdej dzielnicy i w każdej wiosce ale np. w Rybniku kilka, poza tym jedną na gminę i je się odpowiednio wyposaży, zrobi im się porządne siedziby itd. Poza tym siedziby OSP nie powinne być finansowane z budżetu miasta. Zrozumcie, że lepiej jeśli czegoś jest mniej ale działa to efektywniej. Jurempus czy jesteś całkowicie pewien, że działacze OSP wykonują swoją służbę bezinteresownie? Ja słyszałem, że mają wypłacane jakieś środki za każdą akcję.

  0 11
 • ~fenomenek1987 2013-05-31 20:41:42

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  5 0
 • ~lenka13 2013-05-31 20:51:11

  Trzy osoby, w tym dwóch strażaków ochotników, utonęły w około 40-metrowej studni w miejscowości Jankielówka w gminie Raczki w woj. podlaskim. W tym kraju ~Arteks życie strażaka ochotnika jest warte 10 zł za godz akcji , i mówisz ze ochotnik nie jest potrzebny , sam jestem strażakiem i nie raz ryzykowałem życiem żeby pomoc jakiejś osobie a ty jeszcze narzekasz spędź z nami chociaż jedna akcje to zobaczymy jak szybko zmienisz zdanie . Chwała wszystkim strażakom z PSP i OSP za ich ofiarna pomoc.

  7 0
 • ~Ochotnik 2013-05-31 23:45:15

  Jeden niezadowolony z życia użytkownik nakręca taką zawiść. Człowieku, Tobie to z kieszeni wyciągają ? Nie masz pojęcia ile jest papierkowej roboty żeby cokolwiek załatwić dla jednostki od Miasta, myślisz, że to się wszystko na kolanie pisze... Chyba na prawdę jesteś z bloków bo nie masz pojęcia o działaniu jednostek OSP w mieście. Czytaj ze zrozumieniem - strażacy chcą coś zrobić własnymi siłami i środkami, ale, że projekt kosztuje - to już nie ich wina, oni nikomu nie kazali tego projektu przecież robić, to miasto go zleciło, a że projekt kosztuje TYLE pieniędzy to przecież z własnej kieszeni nie będą wykładać takiej kasy - dość, że już czas poświęcają. Idź do Urzędu Miasta i ich rozliczaj. Jest to jakieś półtora procenta kwoty przeznaczonej na jednostki w Rybniku. PÓŁTORA PROCENTA, może pojedziesz teraz do Kłokocina i im powiesz, że mają auto sprzedać - bo akurat Tobie ono nie jest potrzebne, a kosztowało tyle pieniędzy, a Ty byś za to "piękny" pomnik postawił. Powiedz ludziom, którzy dzięki ochotnikom uratowali w czasie powodzi swoje domy i dobytki, że dla Ciebie to nic nie znaczy, bo akurat Ty JESZCZE nie miałeś potrzeby korzystać z ich pomocy. Oczywiście nie umniejszam tu zasług Straży Zawodowej - wiadomo ochotnicy są tylko ich wsparciem, ale za to w niektórych przypadkach jak bardzo pomocnym.

  12 0
 • ~hub381 2013-06-01 14:38:34

  Tak od czasu do czasu na tym miejskim portalu czytam :dodane opinie internautów.
  Co mnie zastanawia to są wpisy m.innymi jednych i tych samych pismaków.Przytoczę tylko o np,Arteks dochodzi Werck jeszcze innych już
  nie będę wymieniał-bo po co ? Lecz te dwa "pismaki"pojawiają się najczęściej,niby znają każty poruszany temat i często pierdoły
  pociskają ci'wszechwiedzący'.

  4 0
 • ~ksg14 2013-06-01 15:57:19

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  4 0
 • ~wujek_czesiek 2013-06-02 23:31:05

  Hmmm, powiem tak: wszyscy obrońcy OSP mają rację tylko w jednym punkcie: że może i wychowują jakoś tam młodzież (chociaż to zadanie szkoły). Może spytajmy się naszego najlepszego z rangi POparańców strażaka Pana zastępcy posła (z niejakiej dzielnicy Popielów) który to honorowo siedzi w takiej OSP ile to on razy wyjechał na akcję w swojej dzielnicy ??? może spytajmy się zarządzających takimi placówkami "społeczników" ile chcą do kieszeni za możliwość zorganizowania imprezy karnawałowej w ich pięknych placówkach (remizach) dla zwykłych (POWTARZAM ZWYKŁYCH) mieszkańców Rybnika ??? Sorry, ale wszyscy zlikwidowalibyśmy Straż Biznesowo Miejską za to co robią (bo powinni robić co innego), to tak samo zlikwidowalibyśmy OSP za to ile osób grzeje tam swoje 4 litery za samo bycie... Nie mieszkam w bloku i w życiu nie widziałem OSP w akcji.... Całą kasę zamist na OSP powinno się przeznaczyć na Straż Pożarną ( tak samo jak kasę na SM powinno się przeznaczyć na Policje - bo oni nie uciekają jak dzieję się coś poważniejszego poza wystawieniem mandatu na złe parkowanie).

  1 1
 • ~Ochotnik 2013-06-07 09:29:37

  Jeżeli chodzi o kwestie pieniędzy to miasto rozlicza całą kasę jaką OSP ma, miała i mieć zamierza - to nie jest organizacja "profit" nie ma takiej złotówki, która byłaby wydana od tak sobie na pierdołę - bo rozlicza ich z tego zawsze miasto. A jeżeli ktoś bierze "do kieszeni" to śmiało można w Urzędzie Miasta ich "pochwalić" bo niestety na czarne owce i łapówkarstwo nie ma mocnych - w każdej organizacji trafia się jakiś "mistrz" który psuje wizerunek całości.

  2 0
 • ~zl 2017-01-08 13:53:06

  Wspieranie lokalnych społeczności to doskonała inicjatywa i możliwość dla ich dalszego rozwoju. Rybnik to nie Rynek i Śródmieście. To łącznie 27 dzielnic z mieszkańcami, którzy mają różne potrzeby. Natomiast co do komentarzy pieniaczy i malkontentów - im nigdy nic nie będzie pasowało, więc nie ma się nimi co przejmować. Nie warto nawet wchodzić z nimi w dyskusje. Szkoda na to czasu.

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy potrafimy ze sobą rozmawiać mimo różnic w poglądach?
Oddanych głosów: 1404