zamknij

Wiadomości

Straż Miejska: więcej kul nie będzie

2011-03-10, Autor: pww; ww

Z powodu niejasności prawnych, nowoczesny fotoradar zakupiony i będący w dyspozycji straży miejskiej nie może być używany. Kierowców fotografują za to kule umieszczone na skrzyżowaniach.

Reklama

Przypomnijmy. W styczniu br. straż miejska zainstalowała kule fotografujące ruch drogowy na skrzyżowaniach ulic: Kotucza i Rudzkiej, Wyzwolenia i Różańskiego oraz Gliwickiej i Komisji Edukacji Narodowej (Golejów). Te nowoczesne fotoradary robią trzy zdjęcia kierowcom, którzy łamią przepisy. Jedno przy wjeździe na skrzyżowanie, dwa przy wyjeździe. Dzięki temu możliwe jest dokładne udokumentowanie momentu wykroczenia oraz zidentyfikowanie twarzy.

Kule robią średnio 25 zdjęć w ciągu dnia. Pomimo, że są pomocne w karaniu kierowców dokonujących wykroczeń, to straż miejska nie wspomina o zakupie kolejnych urządzeń. Czyżby władze miasta przejęły się krytyką ze strony mieszkańców dotyczącą fotoradarów? - Aktualnie trwają testy zainstalowanych urządzeń rejestrujących. Dzięki prowadzonym statystykom przedstawiają one skalę wielkości zagrożenia na skrzyżowaniach. Jak na razie nie planujemy zakupu ani dzierżawy dodatkowych urządzeń. Nie wykluczamy przeniesienia kul na inne skrzyżowania. Wszystko zależy od statystyk oraz konsultacji z mieszkańcami – mówi dyplomatycznie Dawid Błatoń, rzecznik prasowy straży miejskiej.

 

Warto dodać, że fotoradar, którym dysponuje straż miejska, nie jest używany z powodu niejasności, jakie pojawiły się po wprowadzeniu nowych przepisów dotyczących ekspozycji i oznakowania fotoradarów.

 

Podjęty przez nas temat kul fotografujących, zapoczątkował dyskusję czytelników. Ci z kolei zaproponowali, aby magistrat zainwestował w sprawdzone w innych miastach rozwiązanie, jakim są sygnalizatory czasu zielonego i czerwonego światła. - W chwili obecnej, ze względu na ograniczone środki budżetowe, jak również negatywne opinie naukowe dotyczące niejednoznacznego interpretowania przez kierujących wyświetlanych czasów, nie przewidujemy montażu takich urządzeń – odpowiada Lucyna Tyl, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Rybnika.


   

 

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (27):
 • ~wilhelm 2011-03-10 00:44:56

  Ta na kule kasa jest, a na sygnalizatory czasu zielonego i czerwonego nie ma. A przydałoby się. Jak się jedzie Kotucza od Ronda Gliwickiego i chce sie skręcić w lewo w Rudzką to można korzenie zapuścić czekając na zielone

  0 0
 • ~pilak34 2011-03-10 06:46:20

  Dlaczego nie zamontują powód prosty te urządzenie wisi i kasy nie przynosi a fotoradar to przeca rzeka $$$$$$$$$$$$$$$$$

  0 0
 • ~korniszon 2011-03-10 07:15:01

  Dlaczego tego "czegoś" nie ma na skrzyżowaniu w Wielopolu (Lipowa-Gliwicka)- to co się tam dzieje to dopiero jest godne uwagi. Nie wiem czy by to ogarnęły nawet te słynne już kule. Dlatego czasami jestem za ich instalowaniem.

  0 0
 • ~Marcin 1 2011-03-10 08:05:24

  Przed taką kulą robiącą zdjęcia powinno być ostrzeżenie dla kierowców, że przekroczenie przepisów w tym miejscu jest karalne i łatwo egzekwowane. Wtedy kula ma sens, uczula kierowców przed łamaniem przepisów w tym miejscu przez było by tam bezpieczniej.

  "negatywne opinie naukowe dotyczące niejednoznacznego interpretowania przez kierujących wyświetlanych czasów" co za bzdury pani wygaduje. Takie czasy przy światłach sprawdzają się w wielu miastach w kraju i znacznie ułatwiają życie kierowcom.

  0 0
 • ~baal-zevuv 2011-03-10 08:14:28

  ...a kto chce zobaczyż zdjęcie które zrobiłem stojąc na skrzyzowaniu lipowa/gliwicka a na nim jakieś dziesięć aut z czego SIEDEM to eLki?!? stoi sie wtedy 5-7 zmian świateł - jedna kolejka na jedna elke skręcającą w lewo! ....bo najlepszy plac manewrowy to osiedle przy elektrowni i wszystkie ulice wokoł dzielnicy! Nawet jadąc na siódmą do pracy niejednokrotnie mijam kilka lolków. Zamiast progów zwalniających, fotoradarów itp proponuję podwoić ilość elkowiczów - wtedy wszyscy będziemy jeździć 30 km/h a czasem nawet 20...

  0 0
 • ~slywal 2011-03-10 08:20:10

  proponuje zainstalować czarne kule na osiedlach żeby robiły zdjęcia srającym pieskom i ich właścicielom ,myśle że miasto mogło by zarobić niezłe pieniądze , tak nawiasem to szkoda że przed wyborami tych kul nie zamontowali pewnie wynik wyborów byłby inny

  0 0
 • ~baal-zevuv 2011-03-10 08:23:35

  .... skoro już ruszony temat skrzyżowania gliwicka/lipowa to proponuje TAM właśnie powiesić kuleczki przy skręcie w lewo motocykl (nawet ciężki) nie powoduje przełączenia świateł od roku. Zgłoszone/nie naprawione. Drugi sezon będę musiała skręcać na czerwonym albo czekać łaskawie na samochód. W rybniku jest jeszcze TYLKO jedno ciekawe skrzyżowanie a mianowicie Raciborska /Reymonta. Nie wiem czy ktoś zauważył ale jadąc od strony Raciborza i skręcając w prawo mamy zieloną strzałekę i.... trzeba UWAŻAĆ bo to jedyne skrzyżowanie którym "skręt warunkowy" wykonuje się przy zielonym uliczy poprzecznej! Zazwyczaj strzałka zapala sie z lewoskrętami ulicy poprzecznej a tu niespodzianka - wjeżdżasz a z twojej lewej leci ciężarówka 70km/h albo zdezelowana beemka 100km/h - piękne miejsce do wymuszania odszkodawań :)

  0 0
 • ~baal-zevuv 2011-03-10 08:27:41

  .... skoro już ruszony temat skrzyżowania gliwicka/lipowa to proponuje TAM właśnie powiesić kuleczki przy skręcie w lewo motocykl (nawet ciężki) nie powoduje przełączenia świateł od roku. Zgłoszone/nie naprawione. Drugi sezon będę musiała skręcać na czerwonym albo czekać łaskawie na samochód. W rybniku jest jeszcze TYLKO jedno ciekawe skrzyżowanie a mianowicie Raciborska /Reymonta. Nie wiem czy ktoś zauważył ale jadąc od strony Raciborza i skręcając w prawo mamy zieloną strzałekę i.... trzeba UWAŻAĆ bo to jedyne skrzyżowanie którym "skręt warunkowy" wykonuje się przy zielonym uliczy poprzecznej! Zazwyczaj strzałka zapala sie z lewoskrętami ulicy poprzecznej a tu niespodzianka - wjeżdżasz a z twojej lewej leci ciężarówka 70km/h albo zdezelowana beemka 100km/h - piękne miejsce do wymuszania odszkodawań :)

  0 0
 • ~norton 2011-03-10 08:51:22

  Pani Lucyna twierdzila tez, ze nie manipulowano przy swiatlach na Wyzwolenia/Rozanskiego po zamontowaniu kul... Jak widac wie co mowi.

  Wg nie najgorszym skrzyzowaniem jest Kotucza/Gliwicka - ewentualnie kule moglby tam pozostac.
  Ale przyznam, ze nie zauwazylem wiekszej ilosci pracownikow rybnickiej SM na ulicach - tych ktorzy w tej chwili nie obrabiaja zdjec z fotoradarow. Zastanawia mnie co bedzie jesli wyjasni sie na korzysc SM mozliwosc karania kierowcow za przekroczenie predkosci. Trzeba bedzie ratowac budzet ...

  0 0
 • ~norton 2011-03-10 08:53:05

  Interesuja mnie jeszcze te konsultacje spoleczne - straznicy beda sie pytali swoich szwagrow czy bedzie jakies referendum?

  0 0
 • ~matszw 2011-03-10 09:01:46

  baal-zevuv to samo tyczy się skrzyżowania w golejowie(gliwicka, ken) tylko, że tam już kule wiszą, a najgorsze jest to, że ja tam właśnie muszę skręcać na lewoskręcie, wolę przejechać przez wieś i liczyć na cud, a jeżeli nie to na czerwonym, bo tam kule nie łapią... ;)

  0 0
 • ~terrorist 2011-03-10 09:38:23

  Z kulami fotografującymi psy załatwiające swoje potrzeby to dobry pomysł, problem jest duży, a ludzie nawet nie myślą io tym żeby posprzątać po swoim zwierzaku. A tak całkiem serio to takie kule powinny wisieć również za światłach na ulicy Wodzisławskiej za wiaduktem, tam w godzinach szczytu szczególnie państwo SWD łamią przepisy wjeżdzając na skrzyżowanie gdy nie ma miejsca po drugiej stronie swiateł i wyjeżdżający z ulicy Plebiscytowej nie mają gdzie wjechać gdy mają zielone światło.

  0 0
 • ~Fiodore 2011-03-10 09:48:18

  Konsultacje spoleczne to w tym wypadku beda oznaczaly rozmowy z radami dzielnic i osiedlowymi posterunkami policji. Skad tych szwagrow wziales, to ja nie wiem.

  0 0
 • ~jamaju 2011-03-10 09:52:07

  @baal-zevuv, takie skrzyżowanie nie jest jakimś ewenementem. Zielona strzałka nie daje bezwarunkowego zezwolenia na skręt. Zgodnie z przepisami powinieneś sie zatrzymać, i o ile na przejściu (jeśli jest) nie ma pieszych, a na drodze w którą skręcasz nie jedzie samochód to możesz wtedy skręcać.

  0 0
 • ~norton 2011-03-10 09:52:56

  a skad ty wzioles osiedlowe posterunki Policji?

  0 0
 • ~hub381 2011-03-10 10:10:52

  A b.dobrze na"pchybel"ciągle śpieszących kierowców.Jedni domagają się dodatkowych znaków ale żartownisie.

  0 0
 • ~qwerty 2011-03-10 11:22:33

  marna inwestycja. 25 zdjec dziennie? Dobrze postawiony w krzakach fotoradar potrafi zrobic tyle w godzine, przy takim samym koszcie inwestycji w niego. Wiec logiczne jest, ze nie bedzie sie inwestowac w kule tylko w fotoradar, bo fotoradar przyniesie wieksze wplywy do kasy miasta.

  0 0
 • ~Lokers 2011-03-10 11:29:25

  Kamerki robiące zdjęcia powinny być na większości skrzyżowań (tak jak "na zachodzie"). Czerwone, jest czerwone.

  0 0
 • ~zib 2011-03-10 11:38:16

  Wprowadzone czarne kule powodują większe korki i niebezpieczeństwo, wielu kierowców zbliżając się do skrzyżowania zwalnia i trzyma nogę nad hamulcem bo nóż za chwilę zmieni się na żółte. Wielu kierowców zamiast spokojnie przejechać gdy nagle zapali się żółte hamuje na szlag (zatrzymując się i tak na krzyżówce) powodując zagrożenie. Wprowadzenie sygnalizatorów czasu zielonego i czerwonego światła zmniejszyło by korki oraz bezpieczeństwo, kierowca wiedziałby ile zostało czasu zostało do końca zielonego i niepotrzebnie by nie zwalniał ani nie hamował w ostatnim momencie.

  0 0
 • ~zib 2011-03-10 11:42:52

  Wprowadzenie sygnalizatorów czasu zielonego i czerwonego światła zmniejszyło by korki oraz poprawiło bezpieczeństwo

  0 0
 • ~agencjaartystyczna 2011-03-10 14:16:00

  A szkoda , że nie będzie... bo gdyby nie kule , Pani Doktor K . z przychodni na nowinach wykręciłaby się sianem kiedy mnie potrąciła na przejściu dla pieszych i uciekła. Gratuluję straży miejskiej pomysłu i oby tak dalej .

  0 0
 • ~dhakarey 2011-03-10 15:15:33

  Osobiście jestem ZA jeżeli chodzi o kamerki. Przede wszystkim jak jest wypadek na skrzyżowaniu, to dziwnym trafem zawsze wszyscy wjechali na zielonym (osobiście byłem świadkiem na skrzyżowaniu Gliwicka-Lipowa gdzie dwie strony miały zielone - były by kamerki, nie było by problemu). 2 przykład podał ~agencjaartystyczna - potrącenia. Jeżeli chodzi o licznik przy sygnalizacji, też jest dobry, jednak znając polski temperament naszych kierowców, kto ma wjechać na czerwonym to i tak wjedzie - a kamera przynajmniej zrobi mu fotkę. A na skrzyżowaniu Kotucza-Rudzka notorycznie kierowcy jeżdżą na czerwonym - nawet jak są te kule. ~baal-zevuv - czyli nie znasz przepisów prawa jeżeli chodzi o zielone strzałki - masz obowiązek zatrzymać się przed sygnalizacją świetlną (bądź namalowanymi liniami przed nią) upewnić się że możesz jechać i dopiero ruszać włącznie z przepuszczeniem samochodów z lewej strony, a zaraz za skrzyżowaniem przepuszczeniem pieszych, nawet jak nie idą po pasach!!!

  0 0
 • ~eloo 2011-03-10 20:16:34

  zib masz racje z tymi kapelusznikami w skodach co hamuja na szlag jak mu sie 3 metry przed nosem zapali orange ale jak mu jakis duzy co ma 20 ton ladunku na placach zaparkuje w bagazniku to bedzie mec zdjecie ale jak leci przez skrzyzowanie.Najlepszym rozwiazaniem jest wyswietlanie czasu na sygnalizatorze tak jak Wroclaw lub migajace zielona ale Rosja

  0 0
 • ~ 2011-03-10 23:35:42

  "W chwili obecnej, ze względu na ograniczone środki budżetowe, jak również negatywne opinie naukowe dotyczące niejednoznacznego interpretowania przez kierujących wyświetlanych czasów, nie przewidujemy montażu takich urządzeń – odpowiada Lucyna Tyl, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Rybnika."

  Co znaczy "niejednoznacznego interpretowania przez kierujących wyświetlanych czasów"???
  Kierowcy myśleli że to czas do podania kawy czy do upadku kolejnego meteorytu na Ziemię?

  Jeśli kierowcy nie wiedzą że jest to czas odliczany to czas do zmiany barwy światła na sygnalizatorze to może powinni się dokształcić? Jeśli ktoś tego nie rozumie (albo nie chce zrozumieć/dowiedzieć się) to może nie powinien być kierowcą? Przecież bycie kierowcą nie jest obowiązkowe. Nawet więcej - jest całkowicie dobrowolnie.
  Zresztą dotyczy to nie tylko takich sytuacji...

  0 0
 • ~Teddy 2011-03-13 13:47:24

  Pani Lucynie Tyl - kolejnej totalnej ignorantce z UM tłumacze jak działa "odliczasz czasu". To wyświetlacz dwucyfrowy, który umieszczony na ramie sygnalizatora świetlnego przy włączonym czerwonym świetle, wyświetla dwie cyfry, np. 40 w KOLORZE CZERWONYM zgodnym ze świecącym sie światłem na sygnalizatorze i odlicza czas od ZERA, czyli 39s., 38s.,37s., itd. Kiedy wyświetlacz pokaże "00" światło zmienia się na ZIELONE i cyferki na odmierzaczu również zmieniają się na ZIELONE i odliczanie zaczyna się od nowa ... do ZERA, wiec tylko skończony debil albo blondyna typu pani Rzecznik nie będzie widziała o co chodzi !!!! Pierwszy raz spotkałem je w Toruniu w zeszłym roku i jakoś dziwne, ze od razu zorientowałem się o co chodzi?? A kto wydał te naukowe opinie o niejednoznacznej interpretacji czasów przez kierowców?? Kolega Prezydenta, który skończył edukację na poziomie TM czy jeden z ekspertów który wcisnął mu program do analizy natężenia ruchu w Rybniku z którego nic nie ma?? ŻENADA kogo mamy w URZĘDZIE!!!

  0 0
 • ~Teddy 2011-03-13 13:50:25

  i jeszcze..ograniczonym i Pani Tyl polecam stronę http://www.dvs.net.pl/viewpage.php?page_id=18 . Tam jest opis co to jest "Odmierzacz czasu...." i jakie są warianty. Jak ktoś nie zna cyferek to może mieć ubywające kółeczko. Naprawdę nawet neandertal by zrozumiał tylko nie ekipa Fudalego :-((( ŻAL.

  0 0
 • ~UrGe 2011-03-23 00:36:53

  Więcej kul nie będzie, teraz już tylko same jaja!

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy potrafimy ze sobą rozmawiać mimo różnic w poglądach?
Oddanych głosów: 1046