zamknij

Wiadomości

Strajkuje już 110 górników w 6 kopalniach. Rząd wysyła delegację na Śląsk

2020-09-22, Autor: Tomasz Raudner

Do sześciu wzrosła liczba kopalń, w których strajkują górnicy. Dziś do protestów dołączyli górnicy kopalń Piast i Ziemowit. Tymczasem rząd zapowiada wysłanie na Śląsk delegacji, która ma podjąć rozmowy ze związkowcami.

Reklama

Rozszerza się górniczy strajk w woj. śląskim. Do protestujących wczoraj górników w kopalniach Wujek, Pokój, Bielszowice i Halemba dołączyli dziś ich koledzy z kopalń Piast i Ziemowit.

Górnicy protestują pod ziemią. Wczoraj było ich 65, dziś ta liczba wzrosła do 110 osób. Jak powiedział nam Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy PGG obecnie pod ziemią protestuje 110 górników: 66 w kopalni Ruda, z czego 43 w Ruchu Halemba, 12 w Ruchu Bielszowice, 11 w Ruchu Pokój, 31 w kopalni Piast-Ziemowit oraz 13 w kopalni Wujek.

Według zapowiedzi związkowców, w ciągu dnia do protestu mogą przyłączyć się górnicy z kolejnych kopalń, a liczba protestujących będzie się zmieniać.

Formalnie podziemny protest nie jest strajkiem - jego organizacja wymagałaby wcześniejszego wypełnienia procedur sporu zbiorowego. Protestujący górnicy są na urlopach lub uczestniczą w akcji rotacyjnie - zostają na dole na jakiś czas po skończonej zmianie. Protest nie zakłóca pracy kopalń.

- Protest jest spokojny, nie wpływa na prace kopalń. Pracownicy BHP są w kontakcie z protestującymi – potwierdza Tomasz Głogowski.

Tymczasem jest reakcja rządu. Śląsko-dąbrowska Solidarność poinformowała, że dziś wczesnym popołudniem w Śląskim Urzedzie Wojewódzkim odbędą się rozmowy strony rządowej z komitetem strajkowym.

„Dziś o godz. 13.00 w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach rozpoczną się rozmowy liderów Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego (MKPS) z rządową delegacją, wyposażoną w pełnomocnictwa premiera Mateusza Morawieckiego."

Według informacji związkowców w skład rządowej delegacji wejdą: pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węgla kamiennego, wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej, wiceminister klimatu Piotr Dziadzio oraz szef gabinetu politycznego premiera Krzysztof Kubów. Obecność Sobonia i Kubowa podczas rozmów ze związkowcami wcześniej zapowiadał rzecznik rządu Piotr Mueller.

Temat rozmów jest jasny – tempo i zasady transformacji górnictwa. Działacze już nie raz podkreślali, że wycofywanie się Polski z górnictwa w tempie zakreślonym w Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku oznacza tak naprawdę likwidację sektora.

Cytowany przez PAP szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności i jeden z liderów MKPS Dominik Kolorz powiedział, że rozpoczęcie rozmów nie oznacza ani zawieszenia ani przerwania protestu; związkowcy nie odwołują też zapowiadanej na piątek manifestacji w Rudzie Śląskiej.

„MKPS decyzje o ewentualnych zmianach przyjętego harmonogramu działań protestacyjnych będzie podejmować po uprzedniej ocenie przebiegu i efektów rozmów ze stroną rządową” - podali związkowcy.

Dodajmy, że od poniedziałku w kopalniach organizowane są tzw. masówki, podczas których związkowcy przedstawiają załodze swoją ocenę sytuacji oraz przyczyny podjętego protestu. Z informacji przekazywanych górnikom przez związkowców wynika, że teraz swojej przyszłości nie mogą być pewne nawet kopalnie dochodowe.

Oceń publikację: + 1 + 43 - 1 - 59

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (20):
 • ~kontenstator 2020-09-22 10:09:39

  Witam, wiem że za chwilę wyleje się tu fala hejtu nienawiści i obelg zarówno tych przeciwko jak i tych popierajacych protesty. Ale prosze o odpowiedź na jedno pytanie. Czy to zawsze się tak musi kończyć? strajkami? występowania z pozycji siły? nienawiści? Nie można racjonalnie porozmawiać ustalić - to tyczy sie Obu stron. Ludzie komu to służy? A może jak jednym tak drugim nie zależy na spokoju a na rozsiewaniu niepokoju i wtedy pokażą że i jedni i drudzy odnieśli sukces? Komu to jest potrzebne?

 • ~skuty 2020-09-22 10:18:20

  Dlaczego strajkujecie?

  Przecież przed wyborami obściskiwaliście się z pisowcami, sasinem innymi politykami tej antyludzkiej partii.


  Tak bardzo cieszyliście się z wizytu pisowców, tak ładnie prezydent Andrzej Duda przemawiał na rynku, że górnictwo to najważniejsza rzecz na Śląsku.

  Biliście brawa, całowaliście po rękach, a jak wam ludzie mówili, że nikt was tak nie oszuka jak pis to pluliście na nich jadem, a nawet zdarzały się rękoczyny.


  Dlatego dobrze wam tak. Bardzo dobrze wam tak. Należało wam się jak nikomu innemu!

  Oby górnictwo upadło jak najszybciej i żeby doprowadził do tego pis, gdzie do końca swoich dni będziecie mogli obwiniać tylko i wyłącznie siebie.

  Opozycja ostrzegała. Mówiło o tym KO, mówiła Konfederacja czy nawet lewica, ale pis ładnie was straszył propagandą LBGT w telewizji, kościołach i na spotkaniach.

  Uwierzyliście w kłamstwa to teraz poniesiecie tego konsekwencje.

 • ~jan277 2020-09-22 10:32:52

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  6 6
 • ~x.treme 2020-09-22 10:49:21

  "W tym roku czternastki dla górników z Polskiej Grupy Górniczej są rekordowo wysokie. Wypłata na walentynki to efekt porozumienia strony społecznej z zarządem spółki. 14. wypłata w tym roku to więcej niż podwójna pensja. - Przeznaczymy na ten cel 311 mln złotych. To będzie kwota o wiele wyższa niż rok temu - mówił Tomasz Rogala, prezes PGG.
  Do soboty, 15 lutego, Polska Grupa Górnicza musi wypłacić górnikom czternastą pensję, a skoro jest to weekend, to - jak mówi prezes PGG Tomasz Rogala - czternastki wpłyną na konta pracowników dzień wcześniej, czyli w Walentynki, 14 lutego.
  Rekordowo wysokie czternastki dla górników z PGG
  - Będzie to kwota o wiele wyższa niż w zeszłym roku, co jest efektem porozumienia, które zawarliśmy ze stroną społeczną podczas prowadzonych niedawno negocjacji - mówi Tomasz Rogala. - Przeznaczymy na to 311 milionów złotych i będą to rekordowo wysokie czternastki - dodaje."

  'Strono społeczna' - skąd teraz kase wezmiecie jak nikt wam nie da za nic?

  To że nas Ślązaków nienawidzą w całej Polsce dzięki górnikom już wiemy. Gdzie nie jadę moja pierwsza rzecz jaką robię tłumaczę się, że nawet u nas na Śląsku nie cierpimy roszczeniowych ryli. Wtedy zaczynają ze mną normalnie rozmawiać...

 • ~rob78 2020-09-22 10:49:33

  Liczyłem na Sasina...

  28 17
 • ~entropia 2020-09-22 10:50:28

  "...Protestujący górnicy są na urlopach lub uczestniczą w akcji rotacyjnie - zostają na dole na jakiś czas po skończonej zmianie..."

  a ja tu myślałem że pełna determinacja ! że chopy odmawiają sobie nawet wyborczej żymły z wusztem szykując głodówkę... a tu każdy chce zdążyć na wieczornego browara i mecze w tv ;)

 • ~sympatykrybnika 2020-09-22 10:53:10

  Przy obecnym nastawieniu społecznym do górnictwa, w tym do ich ponad miarę rozbuchanych roszczeń, przysłowiowych już 13-tek, 14-tek, barbórkowego, 100% przestojowego, z badań wynika, że obecnie rządząca ekipa PiS-u usadzając w końcu najbardziej roszczeniową grupę w Polsce więcej wygra niż przegra.

  ~kontenstator pytasz: Ludzie komu to służy? Jak zawsze będzie służyło PiS-owi.

  70 21
 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-09-22 10:57:31

  Zapasow wegla jest na kilka lat - niech sobie strajkuja.

  W miedzyczasie wynegocjowac wieksze ilosci wegla z Ukrainy, Mongolii i Mozambiku - jeszcze taniej niz dotychczas.

  Niech sie gornicy odwalom od pieniedzy Polakow.

  Polacy zmagaja sie z bezrobociem, fala nowych zwolnien, obcinaniem pensji - jak rzad naleje do gorniczego koryta to PiS sie pozegnac z Sejmem.

  Znajac te gornicze opowiesci o chalniu w pracy, lewym odbijaniu kart pracy i wywozeniu rzeczy przez kopalniana brame..

  nie zdziwie sie jak strajkujacy jedza kielbache i obracaja falszke smiejac sie z Polakow, ktorzy jak idioci tyryja za grosze w pracy, a potem podatki przelewaja na ich utrzymanie.

  gornicy - czas dorosnac, nie mazgaic sie jak male dzieci..

  My - Polacy mamy was w d..pach jak wy mieliscie Polakow podczas lockdownu - Polska solidarnie walczyla z coronavirusem, a wy wypieliscie na nas swoje gornicze tylki - fedrujac pelna para, a potem wydarliscie geby i mieliscie 100% postojowego jako kedyni w Polsce.

 • ~sympatykrybnika 2020-09-22 11:21:32

  Artur Soboń mającego pełnomocnictwa Premiera Mateusza Morawieckiego do prowadzenia rozmów ze stroną społeczną, dzisiaj w EKG u Macieja Głogowskiego między innymi powiedział:
  – Rząd chce stworzyć na najbliższe 20-30 lat arkę, którą górnictwo dopłynie do brzegu.
  – Jeśli nie będziemy mieć konkurencyjnej energetyki, to cała gospodarka też nie będzie konkurencyjna.
  – Jedziemy do przyjaciół, do tych, którzy całkiem niedawno nas wspierali.
  – zagospodarowanie TERENÓW POGÓRNICZYCH tak, aby wykorzystać przyspieszenie, środki unijne do tworzenia nowoczesnej infrastruktury, by te tereny przeszły transformację i zapewniały godne warunki życia.
  – Mamy spadek produkcji energii z węgla o 9 proc.
  – Wymaga to ograniczenia produkcji węgla. Energetyka dzisiaj potrzebuje go o 7 mln ton mniej niż w ubiegłym roku. W kolejnych latach będzie podobnie. Trzeba do mniejszego popytu dostosować produkcję.
  – Dzisiaj dziesiątki tysięcy osób pracują w górnictwie i jeszcze więcej w branży okołogórniczej. Jesteśmy w stanie stworzyć około 300 tys. miejsc pracy.

  Czy były to słowa pełne nadziei dla protestujących górników?!

  35 0
 • ~sympatykrybnika 2020-09-22 11:34:45

  Artur Soboń nie będzie rozmawiał o jakieś strategii na przyszłe lata. Tematem dzisiaj podejmowanego dialogu będzie elastyczność wynagrodzeń. Innymi słowy, reprezentanci gabinetu premiera Mateusza Morawieckiego, zamiast pokazać górnikom jakieś wyjście z tej coraz bardziej patowej sytuacji, oznajmią im jedynie, że za dużo zarabiają i muszą mieć mniejsze wypłaty.

  33 5
 • ~Sinner 2020-09-22 12:14:24

  A niech strajkują aż się zes#$@ą. Kogo to obchodzi. Zwiazkowcy banda nierobów. Kto to wymyslil takie instytucje. Zdelegalizowac zwiazki,.niech sie wezma do roboty jak inni.

  76 7
 • ~Franek7 2020-09-22 14:24:45

  Wbrew pozorom - na temat:

  TEORIA MANIPULACJI Noama Chomsky'ego:

  1. Rozpraszanie uwagi:
  Kluczowym elementem kontroli społecznej jest odwrócenie uwagi od istotnych spraw i zmian dokonywanych przez polityczne i ekonomiczne elity, poprzez ciągłe rozpraszanie uwagi i zalew opinii publicznej nieistotnymi informacjami. Strategia odwrócenia uwagi jest kluczowa, aby zapobiegać zainteresowaniu społeczeństwa podstawową wiedzą z zakresu nauki, ekonomii, psychologii, neurobiologii i cybernetyki.
  „Utrzymuj opinię publiczną odwróconą od realnych problemów społecznych, poprzez zniewolenie nieważnymi sprawami. Społeczeństwo musi być cały czas bardzo zajęte, bez czasu na myślenie”.

  2. Wygeneruj problem i zaproponuj rozwiązanie:
  Ta metoda jest również określana jako „problem – reakcja – rozwiązanie”. Stwórz taką sytuację (problem), która wywoła u odbiorców żądanie podjęcia natychmiastowych kroków, mających na celu rozwiązanie problemu lub zapobieganie mu w przyszłości. Na przykład: pozwól, by rozprzestrzeniła się przemoc, aby społeczeństwo zgodziło się na zaostrzenie norm prawnych w ochronie własnego bezpieczeństwa, za cenę swojej wolności. Wykreuj kryzys ekonomiczny, aby usprawiedliwić radykalne cięcia świadczeń socjalnych.

  3. Zmiany wprowadzaj stopniowo:
  Nie wprowadzaj radykalnych zmian drastycznie lecz stopniowo, przesuwaj granicę wytrzymałości i akceptacji krok po kroku, aż do granic wytrzymałości, rozbijając zmiany na kolejne lata. W ten sposób przeforsowano radykalne zmiany społeczno-ekonomiczne latach 80. i 90., które doprowadziły do ukształtowania się ekonomii neoliberalnej: minimum świadczeń, prywatyzacja, niepewność jutra, elastyczność zatrudnienia, masowe bezrobocie, wypłaty na niskim poziomie, brak gwarancji godnego zarobku – wprowadzenie takich zmian jednocześnie wywołałoby rewolucję.

  4. Strategia odroczenia:
  Kolejny sposób na wprowadzenie niemile widzianej zmiany to przedstawienie jej jako „bolesnej konieczności”, którą koniecznie będziemy musieli wprowadzić w przyszłości.
  Ludziom łatwiej jest zaakceptować widmo przyszłego poświęcenie, niż wprowadzić zmianę od razu. Ponadto społeczeństwa mają tendencję do naiwnej wiary, że „wszystko będzie dobrze” i że być może uda się uniknąć poświęcenia. Taka strategia daje więcej czasu na oswojenie się ze świadomością zmiany, a także przyjęcie jej w atmosferze rezygnacji, kiedy przyjdzie czas by wcielić ją w życie.

  5. Mów do społeczeństwa jak do dziecka:
  Większość reklam i komunikatów kierowanych do opinii publicznej wykorzystuje język oraz sposób argumentowania, jakiego używa się, przemawiając do dzieci lub osób umysłowo chorych, a więc uproszczony i wręcz infantylny. Im bardziej chcesz zamglić obraz rzeczywistości swojemu rozmówcy, tym bardziej staraj się infantylizować komunikat. Dlaczego?
  „Jeśli będziesz mówić do osoby, jakby miała ona 12 lat, to po wpływem sugestii prawdopodobnie odpowie lub zareaguje bezkrytycznie, tak jakby rzeczywiście miała 12 lub mniej lat”.

  6. Skup się na emocjach, a nie na racjonalności:
  Wykorzystywanie emocji to klasyczna technika mająca na celu odstawienie racjonalnej analizy i zdrowego rozsądku jednostki na bok. Co więcej, użycie języka odpowiednio nacechowanego emocjonalnie daje możliwość podświadomego zaszczepienia idei, pragnień, lęków, niepokojów, impulsów, a przez to wywołanie określonych zachowań.

  7. Utrzymuj ludzi w ignorancji:
  Uczyń społeczeństwo niezdolnym do zrozumienia metod sprawowania kontroli.
  „Edukacja oferowana niższym klasom musi być na tyle uboga i na przeciętnym poziomie, aby przepaść ignorancji pomiędzy niższymi a wyższymi klasami utrzymywała się, a techniki kontroli pozostawały niezrozumiałe dla niższych klas”.

  8. Promuj przeciętność:
  Spraw, aby społeczeństwo uwierzyło, że bycie głupim, wulgarnym i niewykształconym jest w porządku.

  9. Wzmacniaj w ludziach poczucie winy:
  Pozwól, aby jednostki uwierzyły, że są jedyną osobą winną swoich niepowodzeń przez niedostatek inteligencji, zdolności lub własnych starań. Dzięki temu, zamiast buntować się przeciwko systemowi ekonomicznemu, który stawia jednostkę w niekorzystnej sytuacji, będzie ona żyła w poczuciu winy i dewaluacji własnej wartości, prowadząc do depresji. W takim stanie osoba stanie się bierna i niezdolna do podejmowania działań mających na celu zmianę systemu. Bierność oznacza brak rewolucji.

  10. Poznaj ludzi lepiej niż oni są w stanie poznać siebie:
  Przez ostatnich 50 lat szybki postęp w nauce spowodował rosnącą przepaść pomiędzy zasobami wygenerowanej wiedzy a tym, co jest dostępne (i tłumaczone) dla szerokich mas. Dzięki biologii, neurobiologii i psychologii elity władzy są w stanie posiąść zaawansowaną wiedzę na temat jednostek, jak i społeczeństwa, co pozwala im poznać człowieka lepiej, niż on sam może znać siebie. Oznacza to, że będąc w posiadaniu tej wiedzy można mieć większą kontrolę nad jednostkami, niż one same nad sobą.

  21 7
 • ~przykopa 2020-09-22 15:08:32

  Najważniejsze by strajkującym dowieźć bułki wprost z krakowskiego przedmieścia

  31 11
 • ~adamczykhenryk1 2020-09-22 16:32:26

  Bolek podpisał zobowiązanie w 92 r że Polska gospodarka nie będzie konkurencyjna wobec Europy . I od razu wkroczyła na teren Polski Francja i Niemcy . Teraz mamy Polskie Dino którym założycielem był Biernacki . USA kupuje tiktoka a i Dino dawno sprzedane :)

  6 10
 • ~6Cas4ju 2020-09-22 16:44:58

  Panie Franku -"Nie bójcie się okłamywać głupich ludzi, oni we wszystko uwierzą." - J. Goebbels.

  5 10
 • ~tf2 2020-09-22 17:17:06

  Kopalnie straciły sens w momencie gdy UE zatkała kominy w elektrowniach węglowych pod płaszczykiem CO2.
  Wcześniej były plany rozbudowy elektrowni a dziś zasilanie jej gazem.

  Czy górnik wybierał samochody produkowane w Polsce? Czy jeździł na wczasy po kraju? Nie. To ja się mam przejmować, że kupują węgiel z Afryki?

  28 6
 • ~adaminho89 2020-09-22 17:52:46

  Co im da protest pod ziemią? Jaki to ma sens. Ci ludzie dalej żyją w innej rzeczywistości. Może jeszcze 10 lat temu był potrzebny ten przemysł i w warszawie się ich bali, ale dziś juz nie... raz ściągną węgiel z innego kraju, dwa prąd z innego kraju itd. Świat rozwinięty to usługi nie przemysł.. Nic im już nie dadzą te protesty decyzja o zamknieciu już dawno zapadła w Brukseli i cokolwiek by nie robili nie zmienia tego. .. zrozumcie to... Tak jak ktoś wyżej napisał małe dzieci obudźcie się bo i tak nic nie zmienicie zrobią z wami co chca właśnie jak z małymi dziećmi... Jedyne co może to zmienić, to rewolucja, obalenie układu okrągłostołowego PO i PiS itd i wyjście z UE, ale Polacy są zbyt cienuscy na to... Ale co zrobić taka jest niestety przyszłości kraju kolonialnego....

  11 6
 • ~Lateks 2020-09-22 18:32:10

  No to nauczyciele, zadanie domowe, "Wskaż różnice w działaniu strajku pedagogów a górników"

  9 2
 • ~Misio Misiek 2020-09-22 19:08:23

  Niech sobie strajkują, węglem już nie będą nas terroryzować, był czas na restrukturyzacje/prywatyzacje górnictwa ale kopacze woleli konsumować. No to teraz czas ponieść konsekwencje. Podatnicy mówią górnikom NIE BEDZIEMY DALEJ WAS SPONSOROWAć

  29 4
 • ~corona 2020-09-22 21:11:14

  Misio Misiek. Akurat masz uja do PISANIA.

  1 20

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak oceniasz 2,5 roku rządów prezydenta Rybnika - Piotra Kuczery?

Oddanych głosów: 696